P o l e c a m y
Gakra.pl - chemia samochodowa, lakiery przemysłowe, chemia przemysłowa

Kominki, wkłady kominkowe, piece kominkowe

ZalogujUzytkownikHaslo
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Brainiac.pl Strona Główna » Programy » Brainiac: Science Abuse » Knajpiane Eksperymenty » Wsysanie jajka do butelki

Przesunięty przez: Administrator
2006-08-16, 14:24
Wsysanie jajka do butelki
Autor Wiadomość
BzyQ
[Usunięty]

Wysłany: 2006-08-16, 13:39   Wsysanie jajka do butelki

To bardzo prosty (nawet szkolny) eksperyment. Potrzebne materialy to papier ,zrodlo ognia (np. zapalka ,zapalniczka) ,szklana butelka ,jajko. Najpierw przygotowujemy wszystkie rzeczy na jakims twardym ,stabilnym podlozu. Nastepnie zapalamy papier i wrzucamy go do szklanej butelki. Zraz potem przystawiamy jajko do szyjki butelki tak ,by do butelki nie dostawalo sie powietrze. Po chwili skorupka jajka peka i zasysa wnetrze do srodka. Na czym to polega?? Już wyjaśniam - otorz w powietrzu znajduje sie 21% tlenu ktory jest potrzebny do procesu spalania. Gdy wrzucimy ogien do butelki i zatkamy wlot jajkiem to ogien "pożre" tlen. w butelce powstanie "puta przestrzen" po tlenie ktora trzeba czyms wypelnic i oto w cudowny sposob jajko peka.

Życze udanej zabawy :P
POZIOM: ŁATWY

Google

Wysłany:    Reklama Google - forum próbuje zarobić na swoje utrzymanie ;-)

haker05
[Usunięty]

Wysłany: 2006-08-18, 18:59   

MOja mama raz gotowała jajka przez ok 20 - 30 minut (zapomiała o nich) i one się gotowały kilkanaście minut po tym jak woda wyparowała. Gdy czujnym okiem spojrzałem co się w kuchni dzieje powiedizałem mamie żeby je wyłączyła. Gdy je zdjęła to odrazu poz zimną wodę z kranu. Zgadnijcie co się stało...?? Jajka poprostu jakby wybuchły ze swoich skorupek i skorupki były na ścianie w prawie całej kuchni ;P zwała jak nic :D

Szparag
[Usunięty]

Wysłany: 2006-08-19, 11:26   

Skorupki był gorące i rozszerzyły się, a jak wpadły pod zimną wodę, to oziębiły się gwałtownie i skorupka zmiejszyła swą objętość (tak myślę :-P ). Podobny efekt jest jak oblane zimną wodą kamienie wrzucisz do ogniska. Ale radzę wtedy być za jakąś dobrą zasłoną albo w bezpiecznej odległości, bo je rozsadzi ;-)

slodki1
[Usunięty]

Wysłany: 2006-08-26, 00:06   

Jak mozna wrzucic ten ogien do butelki? Probuje i probuje i w ogole sie mi nie udaje...

Szparag
[Usunięty]

Wysłany: 2006-08-26, 09:46   

Bierzesz kartkę papieru, gnieciesz ją, zpalasz i wrzucasz do butelki. Wtedy ona cała zajmuje się ogniem ale Ty zatkałeś już przecież wlot, więc zaczął się zasys :-)

KubbeR
[Usunięty]

Wysłany: 2006-09-01, 14:13   

sorry ale próbowałem rozpalić ten oggień w butelce przez 2 godziny (czasami sam sie sobie dziwie) i gaśnie zanim doleci do dna :/ jak wy to robicie? próbowaliscie?

Szparag
[Usunięty]

Wysłany: 2006-09-01, 18:27   

Może naładuj do butelki papieru, a potem zapal zapałkę i jaą wrzuć do środka.
Desperaci mogliby pewnie naładować do środka papieru i wlać trochę alkoholu. Wtedy na pewno by się zapaliło.

wizzard14
[Usunięty]

Wysłany: 2006-12-27, 22:06   

Fajny efekt :D Bardzo łatwa i fajna sztuczka moim zdaniem dla ludzi w wieku 10+ :d bo wystepuje w tym ogień :D 8-)

Bocian 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2007-02-02, 18:32   

karoluschich nie "krzycz" bo niektórych ludzi strasznie wkurza pisanie "caps lockiem" a co do jajka wessanego do butelki to dzieje się to dzięki "podciśnieniu" wytworzonym poprzez spalenie tlenu ;-)

Blostic 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2007-07-21, 17:48   

To ja juz wiem skąd się wydmuszki biorą. :D
po prostu robimy dziurki z dwoch stron i dajemy nad tą butelkę. :) spox...

RafaeloPL 
Szkodnik

Wysłany: 2007-08-23, 00:28   

Hmmm... Próbowałem tego eksperymentu ale nie wiem co poszło nie tak...
Gdy wrzuciłem zapalony kawałek papieru do środka i położyłem jajko, ogień w środku zgasł a jajko zostało nadal w tym samym miejscu chociaż powinno zostać wessane... Dlaczego?

Blostic 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2007-08-23, 16:39   

mam małe pytanie... gdy spalamy papier to wydziela sie CO2, który zastępuje tlen, czy różnica jaka powstanie będzie napewno wystarczająca do wciągnięcia jajka ?? coś mi nie pasi... :-/
2 rzecz... gdy wkładamy tam palący się kawałek papieru to powietrze się rozszerzy czyli zwiększy się ciśnienie, czyli nie wciagnie jajka... może lepiej byłoby to potem schłodzić np. troszke popsikać na to dezodorantem... a ja juz myślałem ze wydmuszki bede mógł sobie robić na święta.... :cry:

Odpowiedz do tematu