P o l e c a m y
Gakra.pl - chemia samochodowa, lakiery przemysłowe, chemia przemysłowa

Kominki, wkłady kominkowe, piece kominkowe

ZalogujUzytkownikHaslo
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Brainiac.pl Strona Główna » Nauka i technika » Biologia » Doświadczenia i eksperymenty biologiczne » Agar a grzyby

Agar a grzyby
Autor Wiadomość
Piotrek92
Nowy użytkownik

Wysłany: 2009-04-11, 00:17   Agar a grzyby

Witam!
Chciałbym zapytać czy pleśniak biały będzie rósł (lub żył ale nie rozwijał się za bardzo) na pożywce złożonej z agaru tudzież z Agaru TSC (z tryptozą, siarczynem i cykloseryną)?
Przygotowuje sie do pracy do olimpiady chemicznej i właśnie myślę nad pożywka. jeśli ktoś zna jakieś internetowe sklepy gdzie można by kopic gotowe pożywki pod grzyby byłbym również bardzo wdzięczny :)

Google 

Wysłany:    Reklama Google - forum próbuje zarobić na swoje utrzymanie ;-)

marheva 
Ciekawski

Wysłany: 2009-04-12, 14:10   

Pożywki agarowe są do hodowli bakterii. Na agar+krew niektóre grzyby rosną. Z resztą hodowla grzybów to nie jest takie łatwe zadanie- ani temat na olimpiadę też.

A już tak poza tym to jeżeli mówisz o pracy badawczej Licealnej OlBio to przeczytaj dokładnie regulamin dotyczący prac badawczych. Regulamin wyraźnie zakazuje prac badawczych na organizmach pasożytniczych i chorobotwórczych. A do takich zaliczają się grzyby pleśniowe.
Wiele grzybów pleśniowych produkuje silnie trujące i rakotwórcze aflatoksyny. Pleśniak biały akurat tego nie robi - ale kropidlaki, pędzlaki i inne pleśniaki tak. bardzo ciężko będzie ci wyhodować jednolitą i czystą kolonię szczególnie nie mając jednorodnego źródła na wstępie. Poza tym musiałbyś zastosować bardzo silnie selektywne podłoże. Więc twoja kolonia będzie zawierała wiele różnych grzybów- a to nie jest taka bezpieczna zabawa.
Sprawdź wszystko dokładnie bo taką pracę badawczą mogą odrzucić ci na samym wstępie jak tylko zobaczą temat.

W każdym razie gotowe pożywki mikrobiologiczne produkuje firma Agat. Z resztą ma też sprzęt i odczynniki chemiczne.
Pożywek ma kilka stron w katalogu.
http://www.agat.szczecin.pl/pozywki.html

Piotrek92 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2009-04-12, 16:06   

Temat już został zgłoszony, moja nauczycielka biologii go widziała i zaakceptowała teraz czekam na potwierdzenie ale szukam już metod jak to zrobić. Wyhoduje najpierw pleśniaka na chlebie a potem przeniosę już na pożywkę konkretnie wybrane strzępki. Pod przykryciem kolonia powinna wyrosnąć na tyle czysta żeby moc zbadać wpływ kilku substancji na rozwój pleśniaka :)
Grzyby (na pewno te pasożytujące na ludziach, będę sprawdzał czy pleśniak tez) dają się hodować na agarze z dodatkami , nazywa się to agar Sabourauda (nie wiem dokładnie jakie dodatki, tajemnica producenta) i udało mi się dostać tego niewielka ilość jednak nie wystarczy mi tego na całe badanie jeśli by się nadawało, dlatego myślałem czy nie można zastąpić by go (z pewnością nie w pełni, ale na poziomie badan na olimpiadę pewnie by wystarczyło) agarem z dodatkiem pożywki mineralnej z KH2PO4 NH4NO3 MgSO4 ZnSO4 i FeSO4 w odpowiednich ilościach. Czytałem gdzieś o doświadczeniu gdzie pleśniaka zaszczepiono na pożywkę z tego co powyżej i cukru oraz tylko tego co powyżej. Wiadomo na samych minerałach zdechł a z cukrem rozwijał się. Zastanawiałem się czy agar możne tu zastąpić cukier w sensie czy pleśniak go rozkłada :)

http://pl.wikipedia.org/w...ywka_Sabourauda
tyle że nie wiem czy akurat pleśniak biały będzie się na tym rozwijał
w sklepie który podałeś jest ta pożywka, napisze zaraz do nich, dzięki :)

marheva 
Ciekawski

Wysłany: 2009-04-12, 16:30   

Agar to też cukier - galaktoza.
Na chlebie nie wychodzi pleśniak biały. A już na pewno nie czysta hodowla- z resztą o wyhodowaniu czystej jednogatunkowej kolonii możesz zapomnieć. Na chlebie wyjdzie rozłożek czerniejący(szaro-czarny mech), razem z kropidlakami i pędzlakami(zielone). I nie bez powodu aktualnie zakazane jest prowadzenie doświadczeń w szkole polegające właśnie na hodowaniu grzybów na chlebie. Właśnie przez aflatoksyny produkowanie przez nie. Z resztą nie tylko aflatoksyny ale i ogólnie o fakt że to są mikroorganizmy chorobotwórcze.
Dziwi mnie fakt że twoja nauczycielka pozwoliła ci na taką pracę - raz ze względów twego bezpieczeństwa, a dwa że są bardzo duże szanse że odrzucą twoją pracę badawczą - za niezgodną z regulaminem - nam nauczycielka prowadząca i będąca również w komisjach Ol. od razu powiedziała że pod takimi pracami to ona się nam w ogóle nie podpisze. Radził bym się temu dobrze przyjrzeć zanim się zaangażujesz.

Piotrek92 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2009-04-12, 16:46   

z tym ze właśnie galaktoza jest trudno przyswajalna i nie wszystkie grzyby sobie z nią radzą. na czym wiec najprościej można by wyhodować pleśniaka jeśli nie na chlebie? przypomina mi się jeszcze z okresu podstawówki ze na chlebie wyrastał ładny pleśniak, bielutki, z wieloma zarodniami na długich nitkach. czy możne był to rozłożek a na tamtym poziomie nauczyciel nie palił się żeby informować ze to nie pleśniak?

marheva 
Ciekawski

Wysłany: 2009-04-12, 21:49   

Wiesz co jest taka mania nazywania wszystkiego co powstaje na jedzeniu pleśniakiem. Tak samo jak na pisanie "nitrogliceryna" czy "nitroceluloza". Ani tego ani tego nie wyplenisz. Grzyby pleśniowe to nie tylko pleśniak biały. Są ich setki gatunków - z czego ludzie nie zdają sobie sprawy.
To wszystko zależy od warunków, różne grzyby powstają w różnych warunkach i na różnych podłożach. Oświetlenie, dostęp powietrza, temperatura, wilgotność a nawet gatunek chleba jakiego użyjesz. Np. na workowanym tostowym wyrastają zielone kolonie pędzlaków, przy większej wilgotności także szare strzępki kropidlaków. Na owocach często powstaje pleśniak biały. Tak czy siak to są dzikie mieszanki, wyrastające z przypadkowych zarodników którym akurat udało się przetrwać i rozmnożyć na twojej kanapce, które żeby nadawały się do prac badawczych trzeba by wyselekcjonować gatunkowo. A to baaaardzo skomplikowany proces. A po drugie zapewnić im odpowiednie i sterylne warunki. Czego w domu nie zrobisz nawet przy zachowaniu największych norm czystości.
Poza tym cały czas pozostaje problem czy twój temat badawczy w ogóle dopuszczą. Bo to że twoja nauczycielka go zaakceptowała - to tak na prawdę nic nie znaczy - liczy się czy komisja go dopuści. Co prawda grzyby hodowane na kanapce to z założenia saprofity jednak dla organizmu ludzkiego dosyć niebezpieczne a już na pewno chorobotwórcze. A takie prace wyklucza regulamin.

Piotrek92 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2009-04-13, 21:55   

no nic w środę powinienem już wiedzieć co z tematem :)

Odpowiedz do tematu