P o l e c a m y
Gakra.pl - chemia samochodowa, lakiery przemysłowe, chemia przemysłowa

Kominki, wkłady kominkowe, piece kominkowe

ZalogujUzytkownikHaslo
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Brainiac.pl Strona Główna » Nauka i technika » Biologia » Doświadczenia i eksperymenty biologiczne » Bioluminescencja

Bioluminescencja
Autor Wiadomość
Cisiek5000
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2008-05-18, 16:28   

Tak Model ma racje bakterie nie będą żyć w wywarze bo nie mają tam jedzenia.

Google 

Wysłany:    Reklama Google - forum próbuje zarobić na swoje utrzymanie ;-)

Model 
Młody Alchemik

Ostrzeżeń:
 2/3/3
Wysłany: 2008-05-18, 16:40   

;p Chyba pierwszy raz ktoś przyznał mi na forum racje <suckes> ;]

Znaczy nie chciałem powiedziec że to nie możliwe, ale trzeba było by spełnic 2 warunki;

Ccodzi o to żeby mogły w wodzie odbierac jedzenie (chocby dawane sztucznie do wywaru), ponadto musiały by by to bakterie beztlenowe, znaczy żeby mogły życ bez tlenu.

Pierwszy warunek poprzez jakieś modyfikacje genetyczne raczej by sie spełniło, ale z drugim takie manipulowanie mogło by by trudne. Jednak wydaje mi się, że nawet do spełnienia pierwszego warunku żadna osoba nie posiadałaby aparatury.

Wydaje mi się że po 100 kroc łatwiejsze są rekacje chemiczne i luminol ;]. Ale wtedy to by nie było "bio" ;p.

pzdr

PS Swoja wiedze opieram na 3 latach przyrody w podstawowce, jeżeli sie myle prosze mnie poprawic.

Cisiek5000 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2008-05-18, 16:59   

Może gdyby były beztlenowe i wrzucało by się do nich kawałki grzybów. :mrgreen:

Model 
Młody Alchemik

Ostrzeżeń:
 2/3/3
Wysłany: 2008-05-18, 22:04   

Zle mnie zrozumiałem, one nie żywią się grzybem, tylko na nim zyją i prawdopodobnie są z tym grzybem jakośpowiązane, przez jakieś funckje czy cos, a nie ze sie nim żywia ;p

siemek 
Szkodnik

Wysłany: 2008-08-20, 09:43   

Wiem że napewno istnieją świecące mchy w polsce również sam widzalem.Fajnie wyglądają :-)

Chemikan 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2009-03-28, 23:32   

Ciekawe są też nocoświetliki z tobołków należących do protista:)

Dominator 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2009-06-15, 13:16   Ultrasłaba bioluminescencja

Słyszeliście o ultrasłabej bioluminescencji? Jest to promieniowanie elektromagnetyczne o małym natężeniu (1-10 fotonów na sekundę na centymetr kwadratowy). Zawiera się w przedziale spektralnym od ultrafioletu do bliskiej podczerwieni (200nm-900nm). Emitowane jest podczas zachodzących reakcji chemicznych oraz z komórek organizmów żywych. Niestety trudno jest je zaobserwować ze względu na małe natężenie. Jednak nie jest to niemożliwe. Gdy jakieś reakcje zachodzą intensywnie, możemy dostrzec te promieniowanie w postaci świecącej łuny. Widzieliście może w nocy świecące spróchniałe drewno albo aureole wokół czyjejś głowy? Co do aureoli jest to możliwe gdy procesy w ludzkim mózgu zachodzą dość intensywnie (np: guz mózgu). Co ciekawe w niektórych historycznych opowiadaniach można przeczytać o świecących ciałach poległych żołnierzy po wielkich bitwach. :shock:

tyresio12 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2009-06-15, 19:06   

Świecące próchno i ciała poległych mają inne (banalniejsze?) wytłumaczenie. W przypadku próchna świeci grzybnia niektórych gatunków, jak opieńka miodowa czy łycznik trzonkowy. A martwi żołnierze... Gnijące mięso zwierząt i ryb też może świecić, przyczyną tego są bakterie gnilne, których niektóre gatunki mają zdolność bioluminescencji. Podaję link do ciekawego artykułu o bioluminescencji.

Ale o tym była mowa już wcześniej... Czytajcie ze zrozumieniem i wyciągajcie wnioski.

Dominator 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2009-06-16, 09:14   

Jak najbardziej przyczyną świecenia gnijącego mięsa, są bakterie. Jednak procesy gnilne nie zachodzą w sposób zaawansowany bezpośrednio po śmierci organizmu (Co ciekawe w niektórych historycznych opowiadaniach można przeczytać o świecących ciałach poległych żołnierzy po wielkich bitwach). Słyszeliście o "krzyku komórki" lub "błysku śmierci"? Jest to gwałtowny wzrost natężenia promieniowania, który świadczy o nieodwracalnym rozregulowaniu metabolizmu, a w szczególności o zahamowaniu dopływu inhibitorów (antyutleniaczy) do błon komórkowych. Zachodzi on kilkadziesiąt minut po śmierci organizmu, a gdy mamy do czynienia z dużą ilością takich procesów (ciała poległych żołnierzy), możemy je zaobserwować w postaci świecącej łuny (błysk ten trwa kilka godzin potem zanika, chyba że bakterie zrobią swoje). Procesy gnilne nie będą zachodzić podczas mrozów, więc powodem świecenia ciał (np: pod Stalingradem) jest także ultrasłaba luminescencja.

Odpowiedz do tematu