P o l e c a m y
Gakra.pl - chemia samochodowa, lakiery przemysłowe, chemia przemysłowa

Kominki, wkłady kominkowe, piece kominkowe

ZalogujUzytkownikHaslo
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Brainiac.pl Strona Główna » Nauka i technika » Biologia » Doświadczenia i eksperymenty biologiczne » [eksperyment] Otrzymywanie tlenu

Przesunięty przez: Elder Brain
2007-05-26, 10:02
[eksperyment] Otrzymywanie tlenu
Autor Wiadomość
Matjozi
Nowy użytkownik

Wysłany: 2007-07-04, 17:15   

Chodzi mi o coś takiego. Tak moje doświadczenie będzie wyglądać. W miarę wydzielania się tlenu woda z kubeczka jest wypierana. To samo z wodorem a chlor rozpuszcza się w wodzie bardzo dobrze. Mam zamiar zastosować 9V baterię. Taką dużą. Mówisz że chlor i tak powstanie na anodzie?? A tak poza tym to jak ten drucik podłączyć do baterii i elektrody?? Taśmą??

Google 

Wysłany:    Reklama Google - forum próbuje zarobić na swoje utrzymanie ;-)

bastek907 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2007-07-04, 19:30   

Jak dasz malutkie stężenie NaCl to nie powstanie Cl2 tylko O2 i woda się wyleje. Myślałem że chcesz otrzymać chlor,a jeśli chodzi ci tylko o demonstrację, że tam się gazy wydzielają i wypierają wodę i się wylewa to nie ma problemu. Tak jak już mówiłem dajesz małe stężenie soli i masz nierozpuszczalny tlen. Jeśli chcesz zebrać chlor to robisz roztwór nasycony, kubek w górę, elektroda przy powierzchni i masz chlor.
Pytałeś o izolację kabelka na połączeniu z elektrodami - z taśmą to będzie chyba nie bardzo jak masz zamiar moczyć to w wodzie. Myśę że najlepiej było by puścić kabelek po wewnętrznej ścianie naczynia i na samej górze zrobić odrobinę miejsca na powietrze i tam na stałe przymocowac elektrodę - tak żeby miejsce złączenia, zabespiecazone taśmą było w powietrzu a nie w cieczy. Zaraz dołącze jescze rysunek... 8-)

Zv. 
Mod-Spamkiller

Wysłany: 2007-07-04, 22:51   

Sbstytucja wolnorodnikowa wodoru i chloru jest reakcją zachodzącą z toważyszącym wybuchem wiec uwaga.

Pomoc poza forum: odpłatnie

Na Forum należy używać jsMath do zapisu równan i wzorów chemicznych, aby zamiast pisać: (cyklopentadienylo)diwodórkarbonylwolfram(II)-mi-kappta^3-octano-mi-oksoeten(trifenolofosfina)platyna(II) (Pt-W) napisać: [(PtWCp(CH_{3}COO)O(CO)(CH_{2}=CH_{2})(H_{2})Ph_{3}P]

Chemia to nie zabawa! Preparatyki, przepisy oraz bagaż doświadczenia zamieszczam w celach edukacyjno-informacyjnych. Jednocześnie zachęcając do samego czytania. Nie odpowiadam za wykorzystanie informacji zawartych w moich postach. Nie uważam też, że są one prawdziwe. =P
Niech Pan błogosławi Chemikom...

Matjozi 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2007-07-05, 12:08   

No chlor też chciałem uzyskać. Ale myślałem że on się zmiesza z wodą jak zrobię tak samo jak na moim rysunku. Najlepiej to usunę wodę. Chodziło mi o to że jak jest woda to widzę że tlen wypycha ją i widzę że się wydziela. Wodór też. A chloru nie widzę bo się miesza z wodą a bez wody też nie będę widział ale tylko wiedział że ten chlor się wydziela. Jak ma być bum przy chlorze i wodorze to ja chyba rezygnuję z tworzenia tego kwasu. A do baterii jak przymocować też taśmą?? I czy to musi być miedziany drucik?? A tak w ogóle to w pomógł masz napisane 3. Śmieszne. Mi pomogłeś chyba już z 10 razy.

bastek907 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2007-07-05, 12:32   

No cóż, mówi się trudno (odnośnie tych punktów pomógł) :mrgreen: .
A jeśli chodzi o połączenie kabelka do baterii to ja podłączam bez żadnej taśmy. Poprostu zdzieram trochę więcej izolacji z kabelka i mam dłuższy drucik i go obkręcam na stykach od baterii. Natomiast jeśli zamierzasz tańczyć ze swoim elektrolizerem to możesz dla pewności zakleić dodatkowo taśmą. :-P Ale mówiłem Ci już chyba że elektroliza z baterią jest mało opłacalna - drogo wychodzi, najlepiej podłączyć niepotrzebny zasilacz (transformator z prostownicą) - pamiętaj, że niepotrzebny to nie to samo co niesprawny :mrgreen: .
Co do tego HCl to możesz śmiało spróbować go zrobić. Reakcja zachodzi wybuchowo tylko przy dużym nasłonecznieniu, jednak najlepiej zawsze zachowuj ostrożność i rozwagę i jeśli już coś tam Ci się uda wytworzyć to pamiętaj, że HCl i NaOH są silnie żrace, a chlor trujący - ale Cie zmotywowałem! :mrgreen:

Matjozi 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2007-07-05, 15:34   

Czy można użyć soli jodowanej?? Czy nic się nie zmieni w produktach?? A tak w ogóle To dam ci moje gg 629566. Nie będziemy zaśmiecać forum :D Ale mam takie 2 9V na zbyciu a w innym temacie pisało że takich mogę użyć.

bastek907 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2007-07-05, 16:31   

Możesz użyć soli jodowanej. Od tej pory możesz pisac na moje gg, żeby nie zawalć forum niepotrzebnymi postami. A jesli chodzi o te baterie to każde się nadają, im większe napięcie tym lepiej :mrgreen:

oscyp33 
Nowy użytkownik

Ostrzeżeń:
 1/3/3
Wysłany: 2007-07-06, 14:11   

skąd wziąć tę elektrodę węglową jak zrobić

Matjozi 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2007-08-06, 17:50   

http://matjozi.wrzuta.pl/obraz/vi5QhjrqE0/
http://matjozi.wrzuta.pl/obraz/gU80QuqNXY/
http://matjozi.wrzuta.pl/obraz/44bFGm1Veu/
http://matjozi.wrzuta.pl/obraz/i2jlPqKtla/
http://matjozi.wrzuta.pl/obraz/fXhzTVvQiN/
http://matjozi.wrzuta.pl/obraz/mAAMlm6b7W/
http://matjozi.wrzuta.pl/obraz/16tdFZv9c5/
Zobaczcie sobie moją elektrolizę i poradźcie mi czemu nie wyszła

zxcvb 
Administrator

Wysłany: 2007-08-07, 08:08   

A gdzie miałeś elektrody? Myślisz, że takie malutkie, ledwo widoczne metalowe coś nadaje się na elektrodę? Napięcie 9V jest za małe, jeśli chcesz otrzymać jakieś większe objętości gazów przez elektrolizę. Bąble gazu będą ledwo widoczne.

Matjozi 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2007-08-07, 11:12   

Elektrody są z baterii paluszka węglowe

bastek907 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2007-08-08, 20:43   

Na taką michę to rzeczywiście za małe napięcie :mrgreen: . Te elektrody to trochę małe, ale nie w tym leży główny problem. Postaraj się możliwie najbardziej zmniejszyć odległoś elektrod od siebie. (przybliż do siebie szklanki i możliwie najbliżej siebie ustaw elektrody, tak żeby odległość między nimi nie przekraczała 2cm) Przy tak małym napięciu i układzie nie izolowanym rezultaty nie będą zadowalające. (miska jest blaszana - spróbuj w plastikowej, która nie będzie roztrwaniać i tak małego napięcia). Baterii nie musisz zmieniać myślę, że 9V na początek wpełni wystarczy (jeśli możesz zastosować wyższe to jeszcze lepiej). Żeby uwydatnić proces co jakiś czas delikatnie zamieszaj roztwór. Czyli podsumowując:
1. Zmień naczynie na szklane lub plastykowe
2. Zmniejsz odległość elektrod od siebie
3. Mieszaj co jakiś czas roztwór
4. Zadbaj o odpowiednie stężenie soli w roztworze
5. Podziel się rezultatami 8-)

hipekhop 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2008-01-04, 18:07   

otrzymać tlen można przez:
:arrow: rozkład termiczny nadmanganianu potasu
2KMnO4-->O2 + K2MnO2 + MnO2

:arrow: rozkład termiczny tlenku rtęci(II) (niepolecane ze względu na trujące właściwości HgO)
2HgO--> 2Hg + O2

:arrow: termicznie
2KCl)3--> 2KCl + 3O2

:arrow: termicznie
MnO2--> 2Mn2O3 + O2

:arrow: temperatura 700C
BaO2--> 2BaO + O2

:arrow: reakcja dość skomplikowana, ale kto wie, może ktoś ma takie cacko?? ;)
2K3[Fe(CN)6] + BaO2--> BaK6[Fe(CN)6]2 + O2

:arrow: termicznie- ogrzewania ułożonej poziomo próbówki ze szkła trudnotopliwego, w której jest łódeczka z folii aluminiowej z wapnem chlorowanym
2CsCl(ClO)--> 2CsCl2 + O2

Roślinka, ja osobiście polecam moczarkę meksykańską, nie kolumbijską(to się chyba meksykańska nazywa). Działa całkiem nieźle, chociaż nie na tyle, by szukać akurat tej w zoologicznych, zwykła też może być;)

WOJTAS94 
Łowca Tajemnic

Wysłany: 2008-04-03, 09:34   

Ja też otrzymuje tlen do doświadczen np spalanie Mg w tlenie za pomocą KMnO4

jurczyk7 
Mod-Edytor

Wysłany: 2008-04-03, 17:08   

hipekhop, nie wiem skąd żeś wziął te reakcje, ale po pierwsze najpierw trzymasz się proporcji stechiometrycznych, a później wogule. A po drugie w niektórych są błędy, a dokładnie to w tlenkiem manganu (IV) co jest totalną głupotą i z tym kompleksem cyjankowo- żelazowo-potasowym.

Odpowiedz do tematu