P o l e c a m y
Gakra.pl - chemia samochodowa, lakiery przemysłowe, chemia przemysłowa

Kominki, wkłady kominkowe, piece kominkowe

ZalogujUzytkownikHaslo
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Brainiac.pl Strona Główna » Nauka i technika » Biologia » Doświadczenia i eksperymenty biologiczne » [eksperyment] Otrzymywanie tlenu

Przesunięty przez: Elder Brain
2007-05-26, 09:02
[eksperyment] Otrzymywanie tlenu
Autor Wiadomość
Skwara666
Nowy użytkownik

Wysłany: 2008-04-17, 17:35   

znam jeszcze prostszy sposób. Zgnieccie ziemniaka i polejcie woda utleniona. w ziemniaczku jak sie nie myle jest katalaza, ktora katalizuje rozkład nadtlenku wodoru.

Google 

Wysłany:    Reklama Google - forum próbuje zarobić na swoje utrzymanie ;-)

Gucci 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2008-04-19, 16:22   

Możecie też otrzymać przez dodanie wody utlenionej do drożdży (próbwałem z tymi w proszku, czy świeże działają nie wiem, ale pewnie też).

Fizyk 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2008-10-13, 17:47   

Mówcie co chcecie i tak najlepszy i najskuteczniejszy sposób na otrzymanie tlenu to elektroliza wody.

adiblol 
Młody Alchemik

Wysłany: 2008-10-27, 15:12   

Chcę otrzymać tlen przez rozkład KMnO4. Czy jest na to jakiś prosty sposób? (chodzi o jego zebranie).
Mam w domu gumową rurkę od akwarium. Może się przydać.
I jak obliczyć ile tlenu powstanie z określonej ilości KMnO4 ?

Tak w ogóle to ten tlen potrzebny mi jest do doświadczenia biologicznego.

jurczyk7 
Mod-Edytor

Wysłany: 2008-10-27, 18:28   

adiblol napisał/a:
Chcę otrzymać tlen przez rozkład KMnO4. Czy jest na to jakiś prosty sposób? (chodzi o jego zebranie).

Tak rurkę umieszczasz w wodzie a nad nią próbówkę pełną wody. Wydobywający się tlen wypycha wodę i znajduje sie w szklance.

adiblol napisał/a:
I jak obliczyć ile tlenu powstanie z określonej ilości KMnO4 ?

Da się i to łatwo. Najpierw trzeba obliczyć m{ } KMnO_{4} = m{ }K+m{ }Mn+m{ }O*4 =19u+25u+32u=76u

Przykładowo na 2g KMnO_{4} otrzymamy 0,84g O_{2}

adiblol 
Młody Alchemik

Wysłany: 2008-10-28, 11:43   

Tyle to i ja wiem. Pytanie jest jak bez użycia probówki podgrzać KMnO4 (chociaż pewnie mam jeszcze jakąś probówkę) i jak doprowadzić do tego aby tlen poleciał rurką? Czy korek od wina zda egzamin? I jak w nim osadzić rurkę? Igłą do pompki?

bogusław 
Mędrzec

Wysłany: 2008-10-28, 14:51   

adiblol, nie wiem czy korek do wina się nie stopi. Są do probówek specjalne korki, ale jak nie ma się sklepu ze szkłem laboratoryjnym, to ciężko je kupić. A z resztą chodzi o korek z korka, czy taki gumowy. Bo jak z korka to spokojnie może być. Wiertarką robisz dziurkę i wkładasz tam rurkę. Tylko uważaj, bo podczas robienia dziury korek może się rozkruszyć.

adiblol 
Młody Alchemik

Wysłany: 2008-10-29, 15:38   

Hmm... a może elektroliza roztworu wodnego KMnO4 ? Nie trzeba prowadzić żadnych rurek, tylko elegancko nad elektrodami umieszcza się pojemnik. Zadziała?

jurczyk7 
Mod-Edytor

Wysłany: 2008-10-29, 15:57   

Ile to będzie trwało... Najprościej będzie manganian (VII) potasu z nadtlenkiem wodoru.

bogusław 
Mędrzec

Wysłany: 2008-10-29, 20:40   

No ale wtedy będzie bardzo dużo pary wodnej, a przecież nie o to chodzi.

Nefaus 
Ciekawski

Wysłany: 2008-10-29, 22:12   

Zgadzam się z Gucci, drożdże i H2O2 dobry sposób :) aha i te świeże działają tak samo. Co do KMnO4 to chyba najlepszy sposób bo dużo tego tlenu się wydziela,lecz KMnO4 nie jest taki tani....;D a elektrolizy soli nie polecam bo kiedyś to jak wciągnołem trochę chloru do płuc to przecz cały dzień kaszlałem, xD a NaOH wylało mi się na dywan i troszkę go wybieliło ;] nie mam pojęcia czy to był NaOH czy też kwas pochlorawy, bo czy ten wydzielający chlor nie rozpuszcza się w wodzie i rozpada się na jedno atomowy tlen?
No chyba że NaOH tak wybiela ;]

marmat00 
Nowy użytkownik

Ostrzeżeń:
 1/3/3
Wysłany: 2008-10-29, 22:54   

najlepszy sposób to dwutlenek manganu i perhydrol

adiblol 
Młody Alchemik

Wysłany: 2009-03-01, 10:19   

Wczoraj zrobiłem elektrolizę roztworu wodnego KMnO4 i wyszło mi coś takiego:
- na elektrodzie podłączonej do minusa wydzielił się wodór (sprawdzałem zapałką :) )
- na elektrodzie podłączonej do plusa poleciały śladowe ilości jakiegoś gazu (tlenu zapewne) i miedź zaśniedziała

Jak próbowałem robić elektrolizę roztworu wodnego NaCl to też się zebrał na minusie wodór a z plusa poleciał jakiś biały syf i zanieczyścił roztwór (ale skóry mi nie podrażnił).

Obie elektrolizy robiłem zasilaczem prądu stałego nastawionym na 33V (maximum). Roztwór "pobierał" ok. 40mA prądu.

Polecam elektrolizę roztworu wodnego KMnO4 bo jest bezpieczniejsza niż z solą kuchenną (nie wydzieli się chlor na pewno). A już lepiej mieć podrażnioną skórę rąk (np. jak się wydzieli potas) niż podrażnione płuca (chlor :-/ )

PS. Dzisiaj wypróbuję z elektrodą grafitową, może uda mi się tlen zebrać.

Nefaus 
Ciekawski

Wysłany: 2009-03-01, 10:30   

Jak potas ma ci skórę podrażnić jak błyskawicznie z wodą reaguje(puźniej z Cl20, a w elektrolizie NaCl jeśli użyjesz elektrod miedzianych to tego chloru nawet nie zauważysz bo nie dość że tworzy chloran(I) sodu to wchodzi w jakiś kompleks z miedzią (nie odkryłem jeszcze jaki) natomiast jak użyjesz elektrod grafitowych to rzeczywiście chloru się trochę wydzieli :-/

adiblol 
Młody Alchemik

Wysłany: 2009-03-03, 20:39   

Niestety - nie udało mi się skutecznie zaizolować połączenia między kabelkiem a elektrodą (rysikiem do cyrkla :D ), więc prąd szedł najkrótszą drogą (przez miedź, a nie grafit) i nic z tego nie wyszło :( . Czy można coś na to poradzić? (otrzymuję tlen, i nie chcę aby był zanieczyszczony powietrzem)

Odpowiedz do tematu