P o l e c a m y
Gakra.pl - chemia samochodowa, lakiery przemysłowe, chemia przemysłowa

Kominki, wkłady kominkowe, piece kominkowe

ZalogujUzytkownikHaslo
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Brainiac.pl Strona Główna » Nauka i technika » Biologia » Doświadczenia i eksperymenty biologiczne » [eksperyment] Otrzymywanie tlenu

Przesunięty przez: Elder Brain
2007-05-26, 10:02
[eksperyment] Otrzymywanie tlenu
Autor Wiadomość
Elder Brain
Brainiac

Wysłany: 2007-05-25, 16:27   [eksperyment] Otrzymywanie tlenu

Oto prosty domowy sposób na otrzymywanie tlenu

Wymagane:
-Moczarka Kanadyjska (lub inna roślina wodna)
-Próbówka (lub inne naczynie do zbierania pęcherzyków tlenu)

Wykonanie:
Roślinę wodną umieść w odpowienich warunkach, nakryj naczyniem i czekaj- po kilku dniach pojemnik powinien się napełniać, a wkładając do wewnątrz zapałkę powinna palić się mocniej. Eksperyment umożliwia określenie ilości tlenu- w przeciwieństwie do np. używania zamkniętych roślin doniczkowych.

Oto równanie reakcji:
6H2O + 6CO2 + energia świetlna -> C6H12O6 + 6O2

Tlen można użyć jako dodatek do innych reakcji w roli wzmacniacza, dodatkowo by wzmocnić reację można dodać wodę gazowaną.

Google 

Wysłany:    Reklama Google - forum próbuje zarobić na swoje utrzymanie ;-)

Zumo 
Administrator

Wysłany: 2007-05-25, 19:10   

Można rówinież zrobić to używając procesu Elektrolizy. Bierzemy:
2 słoiki
2 Elektrody weglowe.
Lyżeczka soli
Zasilacz stabilizowany (12V)
Jakiś duży pojemnik płaski (można robić w wiadrze)

1.Solimy wodę.
2.Wkładamy elektrody do pojemnika zalewamy posoloną wodą i włączamy do zasilacza przez jakiś kabel (nie włączamy zasilacza)
3.Na elektrody zakładamy osobno pojemniki (muszą być szczelne).
4.Podłączamy zasilacz do prądu.
5.Po kilku godzinach będziemy mieli osobno Tlen i Wodór.
Oznaczenie :
Jony wodoru na anodzie [tej od minusa]
a tlenu na katodzie [od plusa]
(Podziękowania dla chuhra)
Niebezpieczeństwa : Gdy przesolimy wodę zrobimy chlor. Ja tak zrobiłem i jak powąchałem to prawie się udusiłem!!!

Moja wiedza opiera się wyłącznie na dostępnych źródłach, nigdy nie posiadałem i nie posiadam żadnych materiałów wybuchowych ( oprócz legalnych <NWP> ). Posty mają charakter wyłącznie edukacyjny i ich wykorzystanie w celach niezgodnych z prawem jest prowadzone na własną odpowiedzialność i bez mojej wiedzy.
Pamiętaj o bezpieczeństwie!
Ostatnio zmieniony przez Zumo 2007-05-25, 21:59, w całości zmieniany 2 razy  

chuher 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2007-05-25, 21:51   

Chuhra Zumo, chuhra ;)
Co do wodoru - sam też 'wybucha' z hukiem
A tlen można do różnych reakcji wykorzystać.
Poprawiłem [Administrator Zumo]

chemik_16
[Usunięty]

Wysłany: 2007-05-27, 10:54   

Tlen również możemy otrzymać poprzez ogrzewanie KMnO4. :)

Dawid1223 
Nowy użytkownik

Ostrzeżeń:
 3/3/3
Wysłany: 2007-05-27, 11:48   

co do elektrolizy to zależy jaką sól użyjemy jeżeli beztlenowego kwasu to sie wydzieli niemetal np. z NaCl wydzieli się chlor, wodór i wodorotlenek sodu; no chyba że weźmiemy sól kwasu tlenowego jak np. soda oczyszczona NaHCO3 to wtedy wydzieli się wodór i tlen bo takie sole jak NaCl ulegają reakcji razem z wodą a sole tlenowe nie ulegają reakcji tylko są katalizatorami i przyspieszają reakcję ;-)

[ Dodano: 2007-05-27, 11:50 ]
i tak wogóle to anoda jest dodatnia bo oddaje elektrony a katoda ujemna bo zabiera je z rozrworu :mrgreen:

chuher 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2007-05-27, 14:35   

Dawid.. przecież jest napisane że należy wziąść mało soli. Wystarczy szczypta, to chlor będzie się wydzielać w takich ilościach że w niczym nie przeszkodzi, a woda będzie się "elektrolizować" że tak to nazwę.
Co do ogrzewania KMnO4 - 230 °C jest potrzebne.
Ale można ogrzewać wszystkie saletry, chlorany i ogólnie - utleniacze.

Matjozi 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2007-07-01, 15:16   

Można też ogrzać tlenek rtęci

bastek907 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2007-07-01, 20:42   

Po pierwsze anoda zbiera ładunek z roztworu (na niej wydziela się chlor), a nie katoda. Kolejna sprawa,
Zumo napisał/a:
Oznaczenie :
Jony wodoru na anodzie [tej od minusa]
a tlenu na katodzie [od plusa]
- wodór zawsze wydziela się na katodzie, a nie na anodzie - bieguny baterii są dobrze jednak elektrody Ci się pomyliły ;-) .Tlen można (tak mi się przynajmniej wydaje) otrzymać również w wyniku elektrolizy soli tlenowych tak jak mówił Dawid. W wyniku elektrolizy rozcieńczonego roztworu NaCl naprawdę powstaje tlen(sprawdziłem doświadczalnie :mrgreen: ), a ze stężonego chlor i wodór, z kolei ze stpionej soli NaCl powstaje krystaliczny sód i chlor. Zamieszczam rysunek żeby się wam elektrody nie myliły :mrgreen: :

Matjozi 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2007-07-03, 13:43   

czy rysunek

Jest poprawny?? Bo atomy wodoru mają ładunek + i powinny się gromadzic przy ładunku - na czubku elektrody podłączonej do - tak?? Napisałeś że na katodzie gromadzi się wodór a katoda to ta od plusa. Na tym rysunku katoda jest podpięta do -. To ja już nie wiem.

bastek907 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2007-07-03, 16:01   

Tak, twój rysunek jest poprawny. Wodór wydziela się zawsze na tej elektrodzie od minusa (czyli na katodzie) :mrgreen: . Na moim rysunku katoda podłączona jest do minusa, powiększ rysunek i sam zobacz. Ja poprostu narysowałem na elektrodach ich bieguny, a nie ich symbole. Zapamiętaj, że zawsze do katody dążą kationy (+), a do anody aniony (-), czyli na katodzie jony otrzymują ładunek, a na anodzie jony oddają swój ładunek. Znak minus symbolizuje nadmiar ładunku, natomiast znak plus - niedomiar.

Zv. 
Mod-Spamkiller

Wysłany: 2007-07-04, 07:00   

2H2O2 ---kat.--> 202 + 2H2O

kat. = MnO2, FeCl3, KI

lub

H2O2 + 2KMnO4 ---> 2O2 + 2MnO2 + 2KOH

W reakcjach Q>0

Pomoc poza forum: odpłatnie

Na Forum należy używać jsMath do zapisu równan i wzorów chemicznych, aby zamiast pisać: (cyklopentadienylo)diwodórkarbonylwolfram(II)-mi-kappta^3-octano-mi-oksoeten(trifenolofosfina)platyna(II) (Pt-W) napisać: [(PtWCp(CH_{3}COO)O(CO)(CH_{2}=CH_{2})(H_{2})Ph_{3}P]

Chemia to nie zabawa! Preparatyki, przepisy oraz bagaż doświadczenia zamieszczam w celach edukacyjno-informacyjnych. Jednocześnie zachęcając do samego czytania. Nie odpowiadam za wykorzystanie informacji zawartych w moich postach. Nie uważam też, że są one prawdziwe. =P
Niech Pan błogosławi Chemikom...

Matjozi 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2007-07-04, 10:57   

A jakbym przesolił wodę to zamiast tlenu zrobiłby się chlor?? I czy mógłbym go jakoś połączyć z wodorem i zrobić kwas solny??

bastek907 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2007-07-04, 12:15   

Jeśli zrobisz roztwór stęzony soli (czyli rozpuścisz jej dość dużo, najlepiej ile tylko się da) to właśnie na anodzie wydzieli się chlor. Z zebranych tak gazów da się zrobić kwas solny (zamykasz to w jednym naczyniu... i chyba wystawiasz na światło żeby się skropliło - ale co do innych katalizatorów tej reakcji to nie wiem). Natomiast to co ci zostanie w w naczyniu po elektrolizie (gdy wyczerpią się produkty) to zasada sodowa NaOH. :-P . Pamiętaj żeby użyć elektrod które nie reagują z produktami elektrolizy, bo jak dasz inne to ci wyjdą jakieś sole i zasady innych metali pomieszane ze sobą. Ja używam grafitu z ołówków - proste i sprawdzone 8-) .

Matjozi 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2007-07-04, 14:30   

Ja używam wyjętych z baterii ale takie pytanko małe. Jak napełnię pojemniki (na moim rysunku) wodą to tlen wodę wypchnie, wodór wodę wypchnie ale chlor nie. to muszę używać pojemników bez wody?? Jak jest woda to widać kiedy koniec. I ile to tak średnio trwa??

bastek907 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2007-07-04, 16:19   

Nie bardzo rozumiem o co ci chodzi z tym wypchnięciem wody - chyba o rozpuszczalnośc? Chlor powinien się wydzielac raczej jako gaz - tak mi się przynajmniej wydaje, i jak robiłem elektrolize to też raczej się dość intensywnie wydzielał, pomimo zanużenia w wodzie. Chlor jest chyba dużo lepiej rozpuszczalny w wodzie jak tlen, ale co z tego - przecierz jak się rozpuści to znowu zdysocjuje na jony i znowu ulegnie elektrolizie i jakaś tam jego część uleci. Anodę z kabelkiem możesz zamontować w zbiorniczku tak żeby tylko jej czubek był w roztworze to znacznie skróci drogę Cl2 do zbiornika i zwiększy wydajność. A jeśli chodzi o ten HCl to na Wikipedi piszą że : "Chlor jest bardzo aktywny chemicznie, chociaż mniej niż fluor. W obecności rozproszonego światła słonecznego łączy się z wodorem tworząc chlorowodór. W pełnym świetle słonecznym ta reakcja przebiega wybuchowo. Chlor łączy się bezpośrednio z większością pierwiastków na skutek czego powstają chlorki."
Pytasz kiedy elektroliza się zakończy - wszystko zależy od mocy prądu jakiej do niej użyjesz i no i oczywiście od ilości roztworu. Ja stosuję niepotrzebny zasilacz od telewizor więc małe ilości roztworu NaCl dość szybko przemieniają się w NaOH. :mrgreen:

Odpowiedz do tematu