P o l e c a m y
Gakra.pl - chemia samochodowa, lakiery przemysłowe, chemia przemysłowa

Kominki, wkłady kominkowe, piece kominkowe

ZalogujUzytkownikHaslo
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Brainiac.pl Strona Główna » Nauka i technika » Biologia » Doświadczenia i eksperymenty biologiczne » [eksperyment]Gumowa kość

Przesunięty przez: Elder Brain
2007-04-05, 22:35
[eksperyment]Gumowa kość
Autor Wiadomość
kMiOt14
[Usunięty]

Wysłany: 2006-08-23, 21:11   [eksperyment]Gumowa kość

Zawsze po niedzielnym obiadku zostają kości które się (najczęściej) wyrzuca. Macie chęć na zabawe gumową kością... :?: :lol:

Przygotujcie:
-słoik dopasowany do wielkości kości
-flaszke octu

Przepis:
Do słoika wsadźcie wybraną przez siebie kość i zalejcie ją octem. Po kilku dniach (minimum 30 godzinach) kość powinna być bardziej miękka. Wyginajcie ją, a i tak jej nie zdołacie złamać :-D Zabawa gwarantowana. :mrgreen:
POZIOM: 0% niebezpieczeństwa 8-)
Administrator Elder Brain

Google

Wysłany:    Reklama Google - forum próbuje zarobić na swoje utrzymanie ;-)

Front
Gość
Wysłany: 2006-09-14, 22:01   

No oki to znam ale jakie reakcje tam zachodzą ze kośc robi sie "gumowa". Osseina nadaje kości zprężystośc a związki Ca i P twardośc czyli kwas octowy tworzy z tymi związkami rozpuszczalne związki i zostaje sama osseina?? czy tak??

zxcvb 
Administrator

Wysłany: 2006-09-25, 20:11   

Chemia to nie elektronika... Tutaj nie za bardzo można zastępować składniki czymś innym.

Jeśli chcesz gumową kość to musisz KONIECZNIE użyć octu. Nie ma substancji, która mogłaby ją zastąpić i dać podobny efekt.

Zdobycie octu to żaden problem. Wystarczy wybrać się do pierwszego lepszego sklepu spożywczego.

maciekk 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2007-04-07, 18:08   

najlepiej jak ktoś chce zrobić taką jakąś sztuczkę to niech weźmie kość od kurczaka (jak każdy wie są bardzo łamliwe) ale nie polecam trzymania paru dni bo będzie śmierdzieć ja trzymałem 4 dni i ostro octem podbijało. Po za tym nie trzymać w domu bo w czasie procesu może śmierdzieć octem.

szymi 
Mod-Spamkiller

Wysłany: 2007-04-07, 19:00   

Ale słoik zakręcamy i już nie śmierdzi ;-)

Kiedyś na biolę dała nam dla chętnych to doświadczonko i żeby tak nie śmierdziało jak to będę do szkoły niósł to włożyłem to do woreczka foliowego i mocno zawiązałem. Ogólnie to ocet ohydnie śmierdzi i bez tego woreczka to moglibyśmy na biologii badać zawartość ludzkiego żołądka :mrgreen:

zxcvb 
Administrator

Wysłany: 2007-04-07, 20:11   

szymi napisał/a:
Ale słoik zakręcamy i już nie śmierdzi ;-)

Po zakręceniu słoika proces gnicia(?) będzie zachodzić wolniej lub całkowicie zatrzyma się. Musi być stały dostęp tlenu...

maciekk 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2007-04-08, 10:59   

Odyn ma racje Szymi musi być odkręcone lub chociaż dziurki w zakrętce. W torebce zaniosłem do szkoły na przyrodę i tak śmierdziało.

Mort 
Łowca Tajemnic

Wysłany: 2007-04-08, 12:22   

Fajnie to też wygląda jeśli zamiast kości będzie jajko ;-)

Crazy-Tuzik 
Szkodnik

Wysłany: 2007-07-31, 15:51   

miękka kość no cóż... świat codziennie mnie zadziwia :mrgreen:

Maniek 
Nowy użytkownik

Ostrzeżeń:
 3/3/3
Wysłany: 2007-07-31, 15:59   

Gdzieś czytałem że wystarczy codziennie na godzine otworzyc słoik i wystarczy.

Maxime 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2007-08-01, 03:01   

Odyn napisał/a:
Po zakręceniu słoika proces gnicia(?) będzie zachodzić wolniej lub całkowicie zatrzyma się. Musi być stały dostęp tlenu...

ale dlaczego giętkość kości ma być spowodowana gniciem?(kwasowe pH chyba nie jest sprzyjające bakteriom. poza tym nie znam bakterii żywiących się CaCO3/Ca3(PO4)2) z tego co wiem to po prostu tworzą się octany, a chyba są tylko 3 nierozpuszczalne sole octanowe z kationami nieorganicznymi - palladu, rtęci(I) i srebra. wystarczy poszukać kwasu mocniejszego od węglowego, którego sól wapniowa była by rozpuszczalna - powinna dać podobny efekt. problem w tym, że większość z tych kwasów prawdopodobnie zareaguje także z osseiną - która jest zbudowana częściowo z białka.
Cytat:
a związki Ca i P twardośc czyli kwas octowy tworzy z tymi związkami rozpuszczalne związki i zostaje sama osseina?? czy tak??

ze związkami Ca - tak, ale nie ze zw. P - octowy jest słabszy od fosforowego, więc nie wyprze go z jego soli. wydaje mi się że chodzi tutaj bardziej o CaCO3 niż Ca3(PO4)2 (lub innymi hydro/hydroksysolami o podobnym składzie). Jutro poszukam coś o kościach, może znajdę coś ciekawego.

seqel 
Szkodnik

Wysłany: 2007-09-20, 18:42   

Robiłem ten eksperyment wszystko ok i fajna zabawa tanim kosztem a problem ze smrodem:

- np szklankę lub pojemnik przykrywamy folią ściśniętą gumką i stawiamy przy oknie przez co unikamy smrodu

-kość po wyjęciu śmierdi ja ten problem rozwiązałem codzienną kąpielą kości w środkach zapachowych np. roztwór z wody i szamponu wody i płynu do naczyń itp itd i taka kąpiel przez 2-3 dni wyjmujemy i kość nawet trovhę pachnie

Mikolaj 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2007-11-22, 17:57   

To chyba nie jest proces gnicia tylko wypłukiwania wapnia z kości - tu tlenu nie potrzeba i to szymi ma racje ! 8-)

ezoteryczny sok 
Nowy użytkownik

Ostrzeżeń:
 1/3/3
Wysłany: 2007-12-25, 11:54   

Fakt, strasznie śmierdzi. Mieliśmy takie coś na biologię 2 lata temu zrobić....i plecak mi cały czas, przeraźliwie śmierdział. Nie dalo nic pranie, pół roku octowego plecaka. Ale efekt był taki jak trzeba, kość była lekko gumowa, nie łamliwa, jak zazwyczaj kośc kurczaka.

Along with the people inside
I was told, that the world wouldn't belive me
I never walk so far on a loney street

kacper645 
Nowy użytkownik

Ostrzeżeń:
 3/3/3
Wysłany: 2008-01-17, 00:02   

jak spowodować efekt odwrotny tzn. wytrącić osseine?

Odpowiedz do tematu