P o l e c a m y
Gakra.pl - chemia samochodowa, lakiery przemysłowe, chemia przemysłowa

Kominki, wkłady kominkowe, piece kominkowe

ZalogujUzytkownikHaslo
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Brainiac.pl Strona Główna » Nauka i technika » Fizyka » Doświadczenia i eksperymenty fizyczne » [eksperyment] Prąd z każdego ciepła (ze świeczek też ;o] )

[eksperyment] Prąd z każdego ciepła (ze świeczek też ;o] )
Autor Wiadomość
mieszalniapasz
Nowy użytkownik

Wysłany: 2008-08-10, 20:28   [eksperyment] Prąd z każdego ciepła (ze świeczek też ;o] )

Witam!
Kiedyś natknąłem się na filmik, gdzie koleś masuje gwoździe magnesem, podpala świece i .... pstryka pod stolikiem włącznikiem ;) .
Moje urządzenie wytwarza realny prąd mogący póki co (przed multiplikacją) zasilić odtwarzacz mp3, discmana, małą żarówkę (nie tylko diodę), naładować akumulatorki.
Do budowy urządzenia potrzebny jest przede wszystkim ogniwo Peltiera. Działanie ogniwa chyba każdy zna - stosowana min. w tuningu komputerowym. Najmniejszy z nich kosztuje już ok 15 zł i też będzie działał. Ja zastosowałem moduł o mocy 276 W.
Aby moduł wytwarzał prąd należy jego jedną stronę ogrzewać a z drugiej jego strony odbierać to ciepło. Moduł korzysta z przepływu energii. Im większa różnica temperatur tym większy prąd. Max temp to ok 170'C - granica stopienia się ścieżek modułu.

Oto filmik:

http://www.metacafe.com/w...r_from_peltier/

Po powieleniu modułów jesteśmy w stanie ogrzać dom (z energii słonecznej) i oświetlić świetlówkami kompaktowymi.
Jedyna blokada to cena modułów...

Google 

Wysłany:    Reklama Google - forum próbuje zarobić na swoje utrzymanie ;-)

szymi 
Mod-Spamkiller

Wysłany: 2008-08-12, 11:10   

mieszalniapasz napisał/a:
Działanie ogniwa chyba każdy zna - stosowana min. w tuningu komputerowym.
Taaa... przecież każdy ma w swoim kompie zestaw diod i świecące wiatraczki... hehe
Ale pomysł niezły, choć najpierw trzeba mieć źródło ciepła, a jak wiemy ciepło to też energia i za nią się płaci... nic za darmo! Chyba że wykorzystać słońce tak jak wspomniałeś.

Maniak 
Domowy Naukowiec

Ostrzeżeń:
 2/3/3
Wysłany: 2008-08-12, 14:52   

Można by wykorzystać energie emitowaną przy pracy tv,PC itd.
Zużycie energii byłoby wtedy zapewne mniejsze i pomagalibyśmy środowisku.

adiblol 
Młody Alchemik

Wysłany: 2008-09-26, 20:05   

Jedną część do szyby a drugą na kaloryferem. Zimą powinno działać.
Dodać rury cieplne na zewnątrz mieszkania, np. wsadzić w śnieg osadzony na parapecie. I rury cieplne przy kaloryferze.

Plażowy zasilacz? Jedna strona zanurzona w wodzie a druga nagrzewa się od słońca. I ładować sobie komórę/mp3/palmtopa... W załączniku schemat konstrukcji.

Jak się do ogniwa Peltiera podłączy prąd (a nie jak się będzie używać) to ono będzie chłodzić. O to chodziło z tuningiem komputerów.

zasilacz-plazowy.png
Zasilacz plażowy.
Plik ściągnięto 6668 raz(y) 1,7 KB

dcio 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2009-10-25, 21:46   

Wyglada to na termopare, kiedys powszechna do zasilania radia

Smok 
Młody Alchemik

Wysłany: 2009-10-26, 12:21   

Maniak napisał/a:
Można by wykorzystać energie emitowaną przy pracy tv,PC itd.
Zużycie energii byłoby wtedy zapewne mniejsze i pomagalibyśmy środowisku.

No jeśli ktoś ma zamontowane ogniwo Peltiera pod radiatorem, mógłby spróbować. Niestety mogłoby to uszkodzić procesor z uwagi na sporą rezystancję termiczną ogniwa gdy generuje prąd.

Sam pomysł z wykorzystaniem ogniwa jest dobry, niestety mało wydajny. Dlatego też, nie został użyty w większej skali (ja przynajmniej o takim czymś nie słyszałem).

piroelektro 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2009-10-27, 15:10   

Witam
Jak na dzisiejsza chwilę na naszym rynku moduł Peltiera widziałem o mocy i wymiarach 62x3,8 267W/15,4V/30A. - koszt 102zł

Było to ogniwo wyprodukowane w celach chłodzących więc takie ogniwko pobierało by jak sądzę 15,4x30A=~500W

Ogniwa przystosowane do celów energetycznych ja mówi strona:
http://gctec.pl
mają sprawność energetyczną 3-5% więc chyba jednak jest to nieekonomiczne rozwiązanie.....

Moim zdaniem już lepszym i jak na razie ,tańszym i sprawniejszym rozwiązaniem jest pozostanie przy bateriach słoneczny....

Odpowiedz do tematu