P o l e c a m y
Gakra.pl - chemia samochodowa, lakiery przemysłowe, chemia przemysłowa

Kominki, wkłady kominkowe, piece kominkowe

ZalogujUzytkownikHaslo
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Brainiac.pl Strona Główna » Nauka i technika » Fizyka » Doświadczenia i eksperymenty fizyczne » Fizyczne zagadki. Cz. 1 "Uwaga, gotów... Skacz"

Przesunięty przez: markru
2009-04-12, 15:37
Fizyczne zagadki. Cz. 1 "Uwaga, gotów... Skacz"
Autor Wiadomość
piotros
Nowy użytkownik

Wysłany: 2008-09-27, 17:37   Fizyczne zagadki. Cz. 1 "Uwaga, gotów... Skacz"

Czy znajdując się w windzie, która zaczyna spadać na dno szybu, można uniknąć uderzenia podskakując w ostatnim momencie?

Hmm. Nie wiem ile razy to pytanie przychodziło na myśl panikarzom w windach, ani ile razy zadawali to je rożni ludzie wszystkim znajomym fizykom. Łatwo odpowiedzieć jednym słowem (nie), lecz po zastanowieniu pojawiają się kolejne zabawne pytania.
Najpierw krótka odpowiedź: twoim celem jest spłynięcie na dno szybu jak piórko, z bardzo małą prędkością, prawda? To znaczy, że musisz zrównoważyć prędkość spadania windy, skacząc w górę z taką samą prędkością. Winda (i ty) spadacie z prędkością powiedzmy 80 km/h. Czy potrafisz podskoczyć z prędkością choć trochę do niej zbliżoną? Najlepszy koszykarz wyskakuje w górę z prędkością wynoszącą może 8 km/h. Koniec krótkiej odpowiedzi
Zastanówmy się nad wydarzeniami tuż przed zerwaniem liny.
W XVII wieku, długo przed epoką wind, Isaac Newton (1642-1727) uświadomił sobie, że kiedy jakieś ciało działa z pewną siłą na inne, to owo drugie ciało działa na pierwsze z siłą równą co do wartości, lecz w przeciwnym kierunku. Dziś znamy to prawo jako trzecią zasadę dynamiki. Kiedy stoisz na podłodze windy i siła przyciągania (siła pierwsza) ciągnie cię w dół, przyciskając do podłogi, podłoga odpycha cię do góry z taką samą siłą (siła druga). Dlatego przyciąganie nie może cie ściągnąć na dno szybu. Podobnie jest z klatką windy; podtrzymuje ją lina, działająca siła skierowaną do góry, równoważącą przyciąganie grawitacyjne. Dlatego ani ty, ani klatka windy nie spadniecie na dno szybu. Co więcej, możecie poruszać się w dół i w górę z prędkością kontrolowaną przez powolne nawijanie liny na bęben i odwijanie za pomącą silnika
Kiedy lina pęka, nagle znika ciągnące w górę działanie liny i pchające w górę działanie podłogi - zarówno ty, jak i klatka windy wpadacie w szpony grawitacji i zaczynacie spadać. Przez moment wydaje ci się że unosisz się w powietrzu - czujesz, że nic nie warzysz, gdyż nacisk na podłogi za twoje stopy znika. Niestety, po chwili błogiego zawieszenia grawitacja daje o sobie znać i czujesz, że spadasz razem z windą.

Fragment książki "Co Einstein powiedział swojemu fryzjerowi" Robert L. Wolke.

Kolejne fragmenty będę dodawał w miarę możliwości i czasu.
Pozdrawiam.

Google 

Wysłany:    Reklama Google - forum próbuje zarobić na swoje utrzymanie ;-)

Piter128 
Łowca Tajemnic

Wysłany: 2008-09-27, 17:54   

Było niedawno w "Pogromcach mitów".

Cisiek5000 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2008-09-27, 20:19   

Tak w pogromcach niby zostalo to obalone jednak nie wiem czy oni w napewno dobrym momecie wypuscili manekina.

piotros 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2008-09-27, 20:44   

Manekin spadałby tak samo jakby był w spadającej windzie i sam spadał w tunelu (opisałem to wyżej)

major 
Młody Alchemik

Wysłany: 2008-09-27, 22:12   

Fakt, że sporo ludzi w windzie się nad tym zastanawia, Choć niektórym częściej nasuwa się pytanie jak spowodować by winda spadła nie zwracając niczyjej uwagi.
Podobne doświadczenie, które również obalili Pogromcy Mitów, to czy parasol utrzyma człowieka skaczącego z bloku.

adiblol 
Młody Alchemik

Wysłany: 2008-09-28, 20:05   

Było na Brainiacu czy gdy winda spada to warto skoczyć. Był model windy z drewna spuszczany za pomocą dźwigu i manekin skakał chyba dzięki jakiemuś ładunkowi wybuchowemu.

Okazało się że nie warto bo i tak i tak można "się" uszkodzić.

marmat00 
Nowy użytkownik

Ostrzeżeń:
 1/3/3
Wysłany: 2008-11-07, 20:38   

ni da się tego zrobić bo jak winda spada z wielką szybkością to
wtedy występuje siła nie władności w związku z tym nie będziemy w stanie podskoczyć

vlolox 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2009-07-09, 16:00   

W pogromcah mitów wyszło że manekin został "zabity" prze uderzenie o sufit widny.

Przemek571 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2009-08-31, 16:47   

A czy spadająca winda nie zgniotła by tego kogoś co będzie w środku?

Robak93 
Młody Alchemik

Wysłany: 2009-09-01, 20:52   

Pogromcy mitów: Winda spada z prędkością 80km/h a człowiek skacze 10km/h.
80-10=70
Czyli spadamy nadal 70km/h w dół, więc i tak nie przeżyjemy.

Ale zwykle windy mają hamulce odśrodkowe dzięki którym nie powinna się rozpędzić. W pogromcach musieli to odciąć żeby spadła. A poza tym nowoczesne windy mają szyby skonstruowane żeby powstawała poduszka powietrzna która hamuje.

Robal 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2009-09-04, 05:44   

Cisiek5000 napisał/a:
Tak w pogromcach niby zostalo to obalone jednak nie wiem czy oni w napewno dobrym momecie wypuscili manekina.
ja jeszcze dodam, skąd Ty byś miał pewność kiedy podskoczyć? gdyby winda spadała, ja byłbym za bardzo spanikowany żeby się w ogóle skupić nad podskoczeniem w dobrym momencie, a tym bardziej o samym pomyśle podskoczenia, ja przeważnie chodzę po schodach bo się trochę boję wind :D (zwłaszcza tych starych w blokach)

Bulazej 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2009-09-05, 09:13   

racja jak jesteś w spadającej windzie to raczej nie myślisz kiedy podskoczyć tylko piszesz testament :)

gelo 
Młody Alchemik

Wysłany: 2009-09-05, 22:18   

Oj dobra, to jest pytanie z serii "Co by było gdyby", więc nie wchodźmy w szczegóły. Dziś windy na szczęście są zabezpieczone na zerwanie liny.
Jak już byś spadł jakimś cudem, to módl się o cud, albo dzwoń do Brainiaca i się spytaj co w takiej sytuacji zrobić. Bo innego wyjścia chyba nie ma :-D .

Malgo1997 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2009-12-24, 10:08   

Widziałam doświadczenia na ten temat na Discowery.
Fajne opisanie tematu.
Czekam na kolejne podobne tematy, a w szczególności o zasadach dynamiki.
Pozdrawiam ;-)

pvpfleczu 
Szkodnik

Wysłany: 2010-08-31, 15:45   

dzięki oglądałem kiedyś brainiac i tam było to pytanie czy jak podskoczymy przeżyjemy -bardzo mnie to ciekawiło no i znalazłem tu ten temat bardzo fajna strona pobędę tu dłużej. :-P :-P

Odpowiedz do tematu