P o l e c a m y
Gakra.pl - chemia samochodowa, lakiery przemysłowe, chemia przemysłowa

Kominki, wkłady kominkowe, piece kominkowe

ZalogujUzytkownikHaslo
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Brainiac.pl Strona Główna » Nauka i technika » Fizyka » Doświadczenia i eksperymenty fizyczne » Jak zbudować swój elektromagnes

Jak zbudować swój elektromagnes
Autor Wiadomość
marheva
Ciekawski

Wysłany: 2008-03-18, 23:20   

cewka to element bierny elektroniki . Elektromagnes jest cewką ze rdzeniem (choć ja wole określenie naukowe - solenoid). Więc jest to elektronika.

A to że znalazł on zastosowanie w elektrotechnice czyli dziale inżyniernii elektrycznej to ( twoja "elektryka" tak się poprawnie nazywa) to inna sprawa.

Jest to element elektroniczny więc się nie kłóć i nie wykrzykuj jak się nie znasz.

Google 

Wysłany:    Reklama Google - forum próbuje zarobić na swoje utrzymanie ;-)

szkura 
Szkodnik

Wysłany: 2008-04-10, 20:28   

elektronika to dzienina elektryki
IM. R.TRAUGUTTA W KOSZALINIE
www.zs9elektronik.edukacja.koszalin,pl

tdx 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2008-04-25, 21:14   

Witam
Zobaczyłem ten temat i to co piszecie to odrazu się zarejestrowałem.
Jestem w 1 klasie technikum elektronicznego, ale pomysłami i moimi wynalazkami / projektami przewyższam 4 klasę.
No więc. Elektromagnes robiłem w 6 klasie podstawowej więc napiszę co i jak trzeba zrobić, żeby zrobić elektromagnes (najprostszy). Napisze także co można a czego niemożna.
Wiec zaczniemy od spisu co potrzebne:
- Ferromagnetyk (kawałek metalu. Jeśli chcecie koniecznie gwóźdź to najlepiej jak najdłuższy :-D )
- Drut nawojowy (drut izolowany dłuższą ilość. najlepszy jest z transformatora, ale można kupić)
- Źródło napięcia (AKUMULATOR ponieważ bateria się szybko wyczerpie a akumulator można naładować. Ładowarki odradzam chyba, że wysoko prądowe)
- taśma lub klej

Dobra no to zaczynamy:
1.Nawiń na Ferromagnetyk (np. gwóźdź) drut nawojowy. (UWAŻAJ, żeby nie nawijać drutu w 2 różne strony. Jak nawiniesz drut do końca to możesz przejść na początek (bez odcinania i zawijania w drugą stronę! po prostu ułóż go równolegle do ferro magnetyka)) i tak samo (w tą samą stronę) zacząć nawijać jeszcze ile razy chcesz. :-D
2. Po nawinięciu sklej to jakąś taśmą (najlepiej), albo klejem (żeby się nie rozwijało)
3. (dla osób coś wiedzących już w tym kierunku). :mrgreen: po stronie "+" będzie biegun "N" a po stronie "-" "S" ale to tak dla informacji bo przy przyciąganiu elementów metalowych to nie robi różnicy. 8-)
Profil:
Technik - elektronik

krzysztof09876 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2008-04-25, 22:14   

1. Drut nawojowy możemy zastąpić zwykłym kabelkiem izolowanym.
2. Trzeba uważać ponieważ jeżeli weźmiecie zbyt cienki drut i podłączycie go do akumulatora np. od samochodu czy skutera, i będziecie trzymać ten swój elektromagnes w ręce to wam w tej ręce zostanie. Ponieważ natężenie prądu płynącego w tym obwodzie będzie tak duże że przewód albo się rozgrzeje albo stopi w waszych dłoniach.

tdx 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2008-04-30, 22:00   

1.Kabel jak najbardziej może być, ale odradzam ze względy na to iż docierające pole do ferromagnetyka będzie tak małe, że nie będzie się opłacało wykonywać go.
2.co do grubości drutu to jak najbardziej z tym trzeba uważać. Specjaliści w tej dziedzinie mogą porostu skorzystać ze wzorów jakie są potrzebne na określenie grubości drutu / kabla, żeby przepływający prąd nie był zbyt wysoki.
Profil:
Technik - elektronik

pawelek123l 
Szkodnik

Wysłany: 2010-06-13, 22:09   

Mam pytanie, szukałem trochę w googlach ale nic takiego nie znalazłem. Chodzi mi o to, że wszyscy piszą, że rdzeń powinien być z jakiegoś metalu ale czy gdyby zrobić go z prawdziwego magnesu to by nie zadziałał? :?:

Odpowiedz do tematu