P o l e c a m y
Gakra.pl - chemia samochodowa, lakiery przemysłowe, chemia przemysłowa

Kominki, wkłady kominkowe, piece kominkowe

ZalogujUzytkownikHaslo
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Brainiac.pl Strona Główna » Nauka i technika » Fizyka » Doświadczenia i eksperymenty fizyczne » Jak zbudować swój elektromagnes

Jak zbudować swój elektromagnes
Autor Wiadomość
salamander17
[Usunięty]

Wysłany: 2007-01-03, 18:10   Jak zbudować swój elektromagnes

Co będzie potrzebne:
- płaska bateria 4,5-woltowa
- jakiś wyłącznik (np. z jakiejś małej zabawki "made in china")
- miedziany drucik
- duży żelazny gwóźdź
- taśma klejąca
- pudełko szpilek
- nożyczki

1. Utnij kawałek miedzianego drucika o długości ok. 15 cm i połącz jeden jego koniec z końcówką baterii, a drugi połącz z wyłącznikiem.

2. Utnij 2 kawałek miedzianego drucika o długości okolo 60-70 cm i owiń gwóźdź około 100 razy, tak aby zwoje były bardzo blisko siebie, można sobie pomóc taśmą klejącą. (Im więcej jest zwojów, tym silniejsze jest wytwarzane pole magnetyczne wogól gwozdzia)

3. Umocuj jeden koniec drucika do pozostałej końcówki baterii, a drugi do wyłącznika.

4. Włącz wyłącznik i zbiż ostrze gwoździa do szpilek w pudełku.

Szpilki są przyciągane przez gwóźdź.

5. Wyłącz wyłącznik

Szpilki powinny odpaść (Jeżeli gwozdz jest ze stali dalej będzie przyciągał szpilki)
Administrator Elder Brain

Google

Wysłany:    Reklama Google - forum próbuje zarobić na swoje utrzymanie ;-)

salamander17
[Usunięty]

Wysłany: 2007-01-03, 19:36   

Możesz kupić zabawke w kiosku za 5 zł, rozwalić ją i masz wyłącznik m lub możesz wykonać wyłącznik domowej roboty, z materiałów dostepnych w domu.

Potrzebne:
- małą drewniania płytka
- dwie całkowicie metalowe pinezki
- spinacz biurowy
- drucik miedziany

1. Wbij pinezki w drewnianej płytce w odległości taką jak ma spinacz, ok. 2 cm, główką jednej z nich przyciskając "ramię" rozgiętego spinacza.
2. Wciśnij pod pinezki drucik miedziany, od jednej pinezki do baterii, a od drugiej pinezki do urządzenia, lub jak w przypadku elektromagnesu, drucik musi być owinięty wogół gwoździa i też prowadzi do baterii.

Sorry za rysunek, ale aktualnie nie posiadam innego programu niż Paint :-/

Wyłącznik.JPG
Plik ściągnięto 37292 raz(y) 5,15 KB

etekiller 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2007-03-17, 18:46   

Bateria może być 1,5 woltowa, ważne są tylko zwoje, na fizyce pan zrobił coś takiego. Miał kilka tysięcy zwojów nawiniętych na stalowy rdzeń w obudowie, podłączył bateryjkę z odtwarzacza mp3, przyczepił do rdzenia drugi duży kawałek metalu i nie mógł tego oderwać, póki nie wyłączył elektromagnesu. A pomyslałby kto, że chciałem zrobić elektromagnes z akumulatora... Aha, nie jest prawdą, że im większe napięcie tym większa siła, to zależy od natężenia prądu.

Bocian 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2007-03-17, 23:05   

Duże znaczenie ma też ilość zwojów i drut nawinięty na rdzeń. Najlepiej jak drut będzie miedziany (najlepszy przewodnik prądu) i dość cienki oraz nie bez znaczenia jest też ilość zwojów.

Radosław 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2007-03-18, 18:00   

Wydaje mi się, że drut, z którego robi się zwoje, powinien być izolowany, tak, żeby prąd nie płynął przez gwóźdź.

Dodam, że można zbudować elektromagnes zasilany prądem z gniazdka elektrycznego. Wystarczy skonstruować obwód, który przekształci prąd sinusoidalnie przemienny w prąd zmienny dodatni.

Sam tego nie robiłem, ale znam relacje swoich kolegów, dlatego przestrzegam:
lepiej robić to z dala od jakichkolwiek urządzeń elektrycznych i metalowych przedmiotów (pole magnetyczne jest w stanie wyrwać klamkę z drzwi!).

Obwód.JPG
Plik ściągnięto 36796 raz(y) 12,82 KB

etekiller 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2007-03-18, 18:15   

Pole elektromagnetycznie chyba nie powinno być aż takie silne aby wyrwać klamkę z drzwi, choć nie próbowałem, ale spróbuję. Nie sądzisz, że natężenie lekko spadnie, gdy prąd przejdzie przez diody? To oczywiście nie będzie aż taka znaczna różnica, jesli tak się stanie.

zxcvb 
Administrator

Wysłany: 2007-03-18, 21:26   

Przecież można użyć mostka prostowniczego zamiast samemu go robić. Można taki znaleźć na płycie starego telewizora, lub w sklepie. Przy napięciu 230V lepiej mieć pewność, że nigdzie nie będzie przebicia, i że podzespoły wytrzymają, dlatego wolę gotowy mostek zamiast diod...

etekiller 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2007-03-18, 21:54   

Tyle że nowy mostek jest zrobiony z diod, są one ułożone tak jak On to ma pokazane na schemacie. Diody to najlepsze rozwiązanie w tym wypadku.

Ockham 
Młody Alchemik

Ostrzeżeń:
 1/3/3
Wysłany: 2007-04-11, 15:35   

Zapomnijcie o wyrywaniu klamek :mrgreen: takim elektromagnesem to mozna podnosic co najwyzej wieksze sruby.
etekiller - natezenie nie spada. Co jedynie bedziemy mieli spadki napiecia na zlaczu PN diody (w granicach 0,6-0,7 V /sztuke). Pozatym moc elektromagnesu zalezy od pradu przeplywajacego przez jego uzwojenia. Taki ukladzik ciagnie kilka amperow wiec asekuracyjnie radze przygotowac kilka korkow na zmiane bo zapezpieczenie za licznikiem energii elektrycznej moze zareagowac na Wasze eskerymenty :)

szymi 
Mod-Spamkiller

Wysłany: 2007-04-12, 20:10   

W końcu nikt nie napisał: czy ten drucik miedziany to musi być izolowany tak, żeby nie dotykał gwoździa i żeby poszczególne zwoje się nie dotykały?

zxcvb 
Administrator

Wysłany: 2007-04-12, 21:03   

Drut musi być izolowany. Ale nie musi to być zwykły kabel w kolorowej skórce - lepszy będzie drut z np. transformatora (powleczony bardzo cienką warstwą izolacji).
Jeśli nie wiesz, czy przewód jest izolowany, to zrób prosty obwód z żarówką i sprawdź, czy będzie on przewodził prąd.

Ockham 
Młody Alchemik

Ostrzeżeń:
 1/3/3
Wysłany: 2007-04-12, 21:15   

drucik nawojowy DNE z trafo, silnika etc. jest to normalny drut miedziany o zadanym przekroju izolowany powloka z emalii. Ewentualnie mozna stosowac drucik w izolacji poliwinitowej lub polipropylenowe ale to juz raczej bedzie prowizorka. Tylko nie stosujce linki!

Ockham 
Młody Alchemik

Ostrzeżeń:
 1/3/3
Wysłany: 2007-04-13, 22:55   

szymi, dokladnie. Normalny goly drut sie nie nadaje. Musi byc izolowany. Polecam rozwalenie jakiegos transformatora albo silnika od pralki. Tam na pewno znajdziecie setki metrow takiego drutu.

Dawi6610 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2007-07-12, 14:22   

jak na ironie losu mam w domu 1. gwóżdż 2 aparat cyfrowy a co z tym idzie akumulatorki ponad 3000 mah a mam ich ponad 11 bo mam też cb radio przenośne a nie mam drutu a do sklepu elektronicznego mam ponad 10 km :cry:

Maniek 
Nowy użytkownik

Ostrzeżeń:
 3/3/3
Wysłany: 2007-07-12, 19:38   

Lubisz kopac stare posty?
Zamiast gwoździa można wziac śrubokręt a przewody znajdziesz wszedzie np kabel od drukarki ma chyba 10 cienkich przewodów za 1,5metra - 15 zł.

Odpowiedz do tematu