P o l e c a m y
Gakra.pl - chemia samochodowa, lakiery przemysłowe, chemia przemysłowa

Kominki, wkłady kominkowe, piece kominkowe

ZalogujUzytkownikHaslo
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Brainiac.pl Strona Główna » Inne » Encyklopedia » [definicja] Elektroliza

Przesunięty przez: Elder Brain
2007-04-22, 20:47
[definicja] Elektroliza
Autor Wiadomość
brainiack
Nowy użytkownik

Wysłany: 2007-04-22, 19:02   [definicja] Elektroliza

Mechanizm elektroliza
Elektroliza zachodzi w układach, w których już przed przyłożeniem do elektrod napięcia występowały wolne jony, a zatem w elektrolitach. Związek chemiczny może stać się elektrolitem na skutek dysocjacji elektrolitycznej wywołanej przez rozpuszczalnik, na skutek domieszkowania jonami lub odpowiednio wysokiej temperatury.

Proces elektrolizy polega na wędrówce jonów do obojętnych chemicznie elektrod, zanurzonych w elektrolicie, po przyłożeniu do nich odpowiedniego napięcia prądu elektrycznego. W elektrolizie elektroda naładowana ujemnie jest nazywana katodą, a elektroda naładowana dodatnio anodą. Każda z elektrod przyciąga do siebie przeciwnie naładowane jony. Do katody dążą więc dodatnio naładowane kationy a do anody ujemnie naładowane aniony. Po dotarciu do elektrod jony przekazują im swój ładunek na skutek czego zamieniają się w obojętne elektrycznie związki chemiczne lub pierwiastki. Powstające w ten sposób substancje zwykle albo osadzają się na elektrodach lub wydzielają się z układu w postaci gazu. Proces elektrolizy wymaga stałego dostarczania energii elektrycznej.

Zjawisko elektrolizy zostało opisane ilościowo w dwóch prawach elektrolizy Faradaya.

Czy z pięciotlenku dwuazotu można uzyskać fosfor?

Google 

Ostrzeżeń:
 3/3/3
Wysłany:    Reklama Google - forum próbuje zarobić na swoje utrzymanie ;-)

szymi 
Mod-Spamkiller

Wysłany: 2007-04-22, 20:44   

No bardzo ciekawe, ale:
1. Nie ten dział (encyklopedia bardziej by pasowała)
2. Co ma do elektrolizy pięciotlenek dwuazotu?
3. Jak można otrzymać fosfor ze związku w którym jest tylko tlen i azot? Jedynie przez rozkład termojądrowy xD

Ryba
[Usunięty]

Wysłany: 2007-04-23, 17:01   

A przy okazji to tlen i azot to powietrze którym oddychamy: 78% azot 21% tlen 1% to argon dwutlenek węgla itp. :-D

Zumo 
Administrator

Wysłany: 2007-04-27, 14:17   

Mam pytanie co do elektrolizy.
Mógłby ktoś powiedzieć na której elektrodzie unosi się tlen a na której wodór ? Chciałbym sobie zachować trochę tych gazów ale nie wiem który będzie który.
Z góry Dzięki.

Moja wiedza opiera się wyłącznie na dostępnych źródłach, nigdy nie posiadałem i nie posiadam żadnych materiałów wybuchowych ( oprócz legalnych <NWP> ). Posty mają charakter wyłącznie edukacyjny i ich wykorzystanie w celach niezgodnych z prawem jest prowadzone na własną odpowiedzialność i bez mojej wiedzy.
Pamiętaj o bezpieczeństwie!

chuher 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2007-04-27, 16:33   

Jony wodoru na anodzie [tej od minusa]
a tlenu na katodzie [od plusa]
Zależy to od jonów

Najlepiej dosypać troche kwasku cytrynowego wtedy pójdzie szybciej.

Zumo 
Administrator

Wysłany: 2007-04-27, 19:55   

Dzięki, Jeszcze jedno pytanie. Wziąłem nasoliłem wodę (dosyć mocno) i włożyłem 2 elektrody węglowe.Nałożyłem 2 słoiki. Po jakimś czasie odkryłem je i zakręciłem. Po paru minutach otworzyłem duży słoik , chciałem sprawdzić czy ten gaz tak "cuchnie". Powąchałem i BUM! myślałem że odwiozą mnie do szpitala na operacje płuc. Gaz był tak bardzo wonny , ze myślałem ze się uduszę. Kaszlałem przez pół dnia , bardzo mocno i nadal to nie ustąpiło(nie mogę nabrać pełnych płuc powietrza bo mnie coś boli.). Było to koło 14. Czy mógłby mi ktoś powiedzieć co to było? Chciałem uzyskać tlen i wodór osobno.Te gazy odpadają bo są bezwonne.

Moja wiedza opiera się wyłącznie na dostępnych źródłach, nigdy nie posiadałem i nie posiadam żadnych materiałów wybuchowych ( oprócz legalnych <NWP> ). Posty mają charakter wyłącznie edukacyjny i ich wykorzystanie w celach niezgodnych z prawem jest prowadzone na własną odpowiedzialność i bez mojej wiedzy.
Pamiętaj o bezpieczeństwie!

szymi 
Mod-Spamkiller

Wysłany: 2007-04-27, 20:03   

Pewnie chlor otrzymałeś jak tak przesoliłeś. A poza tym jak nie wiesz na 1000% (słownie: tysiąc) co to za gaz to nie wąchaj, a jak już bardzo chcesz to odsuń się trochę i skieruj tego gazu dłonią (pomachaj nią) w stronę nosa i lekko wciągnij powietrze. I nie wciągaj żadnych gazów oprócz powietrza do pełnych płuc (tak jak przed dmuchaniem balona).
Dzieki za info ;) //Zumo

chuher 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2007-04-27, 20:35   

BHP!
Chlor jest bardzo trujący - nie radzę powtarzać z solą. Lepiej z kwaskiem! :evil: :evil: :evil:
Dzieki , za info ;) //Zumo

Matjozi 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2007-07-09, 15:30   

szymi napisał/a:
a jak już bardzo chcesz to odsuń się trochę i skieruj tego gazu dłonią (pomachaj nią) w stronę nosa i lekko wciągnij powietrze.
Hehe jak nasza nauczycielka od chemii mówi do nas to samo i dodała: Nie sztachać się!! :mrgreen: A tak w ogóle jak się przesoli wodę(zrobi roztwór nasycony) to powstanie chlor
2H20+2NaCl-->H2+Cl2+2NaOH
Niedość że powstaje chlor to jeszcze wodorotlenek sodu (kret do rur) A jak zbierze się wodór i chlor w jeden pojemnik i wystawi się na światło ( nie na pełne bo wybuchnie) to się skropli i powstanie kwas solny.

chuher 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2007-07-09, 18:30   

Doświadczenie z elektrolizą HCl wydaje mi się ciekawe. Chciałem to zawsze zobaczyć, u mnie tego nawet nie robię.. bhp ;)

meteor297 
Łowca Tajemnic

Wysłany: 2010-02-14, 18:22   

Wie ktoś co powstanie w wyniku elektrolizy wodnego roztworu KMnO4 z użyciem elektrod węglowych?

Odpowiedz do tematu