P o l e c a m y
Gakra.pl - chemia samochodowa, lakiery przemysłowe, chemia przemysłowa

Kominki, wkłady kominkowe, piece kominkowe

ZalogujUzytkownikHaslo
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Brainiac.pl Strona Główna » Inne » Urządzenia » Bazuka na ziemniaki (potatogun)

Bazuka na ziemniaki (potatogun)
Autor Wiadomość
marcin
[Usunięty]

Wysłany: 2006-12-25, 23:39   Bazuka na ziemniaki (potatogun)

Mam pytanie czy mógłby ktoś zamieścić jakieś instrukcje, shematy.
z góry dzięki. :-)

http://video.google.com/v...58&q=potato+gun

Google

Wysłany:    Reklama Google - forum próbuje zarobić na swoje utrzymanie ;-)

Burak
[Usunięty]

Wysłany: 2006-12-30, 12:48   

Tu masz ciekawy filmik i trochę wiadomości ;-)

http://www.andegrand.pl/f...a=topic&t=14053

zxcvb 
Administrator

Wysłany: 2007-01-07, 00:38   

Air canon jest podobny do tego co widać na filmiku podanym przez Marcina. Zamiast łatwopalnych substancji używa się w nim sprężonego powietrza. Polecam stronę:

http://mylab.pwii.pl/

Jest na niej opis działania, budowy, kosztorys, galeria, filmiki a nawet narzędzie umożliwiające obliczenie mocy naszej broni :-)

Sam próbowałem zrobić takie działo, ale nie mogłem nigdzie dostać tanio zaworu kulowego... To chyba najdroższa część potrzebna do budowy air canon'a.

W ciągu kilku ostatnich dni udało mi się złożyć moją armatę :-) Jeszcze jej nie testowałem, bo czekam na wyschnięcie silikonu. Może jutro oddam pierwszy strzał... :-D
Po dostaniu maila od jednego z forumowiczów postanowiłem zrobić prosty, przykładowy schemat budowy potatogun'a, żeby nikt już nie musiał zadawać niepotrzebnych pytań.

1. Zapalnik - może być zapalnik piezoelektryczny z zapalniczki lub zapalarki do gazu. Nie daje on dużej iskry, ale wiem, że dużo osób go stosuje i działa. Wystarczy przymocować kabelki (co nie jest zawsze takie proste) i doczepić je do jakichś twardych drutów lub kabli ze zdjętą izolacją na końcu, umocowanych wewnątrz komory spalania.
2. Nasuwka z zaślepką, w której zamocowany jest zapalnik. Zapalnik nie musi być w zaślepce - można do trzymać poza armatą a do środka wpuścić tylko kabelki. Wszystko zależy od własnych preferencji :-) Równie dobrze może to być zaślepka umocowana na stałe, lub wkręcany korek.
3. Nakrętka od rewizora 110mm. Równie dobrze może to być np. trójnik z zaślepką umocowaną na stałe z zapalnikiem lub otworkiem na kable od zapalnika.
4. Rewizor 110mm.
5. Przejściówka 50mm-110mm
6. Lufa 50mm długości ok. 0,7-2m

Tak wygląda moja zabawka:

Oczywiście możliwości są nieograniczone. Można stosować dowolne kształty i elementy, ale każdy potatogun musi zawierać:
*zapalnik
*zakręcany otwór do wtryskiwania paliwa
*komorę spalania (najlepiej o średnicy większej niż lufa)
*lufę

Mam nadzieję, że moje 30 minut, które poświęciłem na ten post nie poszło na marne i ktoś będzie mógł w przyszłości pochwalić się swoim wynalazkiem :-D
Postaram się o zdjęcia i filmiki jeśli mój potatogun będzie działał.
Ostatnio zmieniony przez zxcvb 2008-10-11, 12:01, w całości zmieniany 4 razy  

Burak
[Usunięty]

Wysłany: 2007-01-13, 13:17   

Znalazłem coś bardzo ciekawego ;-) POLECAM !!!
http://video.google.pl/vi...745909617515850

krbartek
[Usunięty]

Wysłany: 2007-01-14, 20:53   

Ja zrobiłem mini bazukę z butelki 1.5L i zapalarki pizoelektrycznej. Chciałem sprawdzić co mi z tego wyjdzie. Wystrzeliłem pare razy piłeczkę pinpongową. Ale polecam rzaczej używać butelkę po płynie od spryskiwaczy. Ścianka od 1.5 jest za cienka a od płynu grubsza. Uwaga! Przy butelce 1.5 L nie powtarzać tej czynności odrazu bo butelka jest dość ciepła i przy kolejnych próbach może się stopić.

[ Dodano: 2007-01-14, 22:44 ]
Po tym jak napisałem swój ostatni post pomyślałem o lepszej wersji. Potrzebujemy pojemnika po plynie od spryskiwaczy i krótką rurkę którą włożymy przy użyciu małej siły i zapalnik pizoelektryczny. Łączymy wszystko i sposób uzycia przez lufę wpszikujemy troche dezodorantu i wkładamy np. mandarynkę którą włożymy z lekkim oporem. Robimy iskry i cisnienie wypycha przedmiot.

Poziom: średnio łatwy

Uwaga: to urządzenie wymyśliłem sam i jeszcze go nie testowałem więc proszę uważać i jak ktoś przetestuje to proszę o opisanie efektów.

Sebastef 
Brainiac

Wysłany: 2007-03-06, 23:20   

Zrobiłem potatoguna strzelił na 56 m 8-) (pierwszy strzał) ale czy można użyć czegoś lepszego od lakieru tz czegoś co by miało więcej powera i łatwiejsze do zapalenia :?: może być tak samo trudne do odpalenia ale chodzi o większego powera!!

Graham123
[Usunięty]

Wysłany: 2007-03-08, 01:18   

Można zasilić karbidem ja tak robię i nic się z konstrukcją nie dzieje i dodać N20 z bitej śmietany (podnosi wydajność spalania). Co do iskrownika to ten z zapalniczki pizoelektrycznej można zastąpić iskrownikiem z np. junkersa lub kuchenki. Ja tak zrobiłem i na tych filmach amerykańsko języcznych tak robili, ale jeżeli nie za każdym razem ci zapala to może być wina braku powietrza (za dużo lakieru). :idea:

zxcvb 
Administrator

Wysłany: 2007-03-22, 19:21   

Nareszcie dokończyłem swoją armatę :-) Pierwsze próby robiłem z gazem do zapalniczek (umieściłem w komorze spalania zawór z zapalniczki).
Naładowałem kilka razy gazem, ale nic nie strzeliło. Odkręciłem wieczko, wywietrzyłem i załadowałem ponownie większą ilością. Huk był ogromy a z lufy wyleciały płomienie :-D Ziemniak poleciał na ok. 200-300m i spadł gdzieś w polu...
Później gaz się skończył więc wziąłem dezodorant. Strzelaliśmy do płyty wiórowej opartej o drzewo. Znów nie udało się za pierwszym razem dobrać mieszanki, ale jak już strzeliło, ogień był jeszcze większy, z ziemniak rozpadł się całkowicie a w płycie wyrwało dziurę :mrgreen:
Przy ładowaniu tak rośnie adrenalina, że jak zakręcałem wieczko po napełnieniu dezodorantem to nie mogłem go odkręcić po strzale :-) Po ok. 5-6 próbach doszliśmy do takiej wprawy, że jedna iskra z zapalnika piezoelektrycznego wystarczała do zapłonu :-)
Za każdym razem jak strzeliliśmy w coś twardego z kartofla nie zostawało praktycznie nic oprócz plamy :-D Pod koniec zabawy siła wybuchu oderwała mi nawet drugą część lufy (miałem 2 odcinki po 1m). Bez tłumika strzały wyglądały jeszcze lepiej bo ogień miał prawie metr i rozświetlał całą lufę :-D

Podsumowując, polecam każdemu zrobienie takiej armaty. Emocje przy pierwszych strzałach są ogromne a efekty przerastają oczekiwania (przynajmniej moje ;-) ). Tylko nie celujcie tym w nic żywego bo to NA PEWNO skończy się źle. Ciężko jest tym celować więc strzelanie w budynki to też niezbyt dobry pomysł... Zbyt łatwo rozbić szybę i ziemniaka w czyimś domu...

EDIT 23.03.07 :

Zrobiłem 2 filmiki pokazujące piękny ogień z lufy oraz 2 zdjęcia...

Tak wyglądał kineskop telewizora po strzale z odległości 10m z kilkoma kamieniami przed ziemniakiem:

A tak wyglądała armata po strzale z kamieniami... Ciśnienie było już zbyt duże i wyrwało jedną część a przejściówka przy lufie pękła :-( Koniec strzelania przez nadchodzący tydzień...

Pirus 
Łowca Tajemnic

Wysłany: 2007-04-09, 22:20   

Dajcie prosze cene jak mozna firmę i miejsce gdzie kupić częsci ... tzn tę rurkę , t-rurke i zaślepki, reduktor i te inne ... chodzi mi o ceny tych rzeczy w jakich sklepach moge to kupić i w jakich cenach ?

zxcvb 
Administrator

Wysłany: 2007-04-10, 13:38   

Patrząc na ceny ze strony http://www.profil.pila.pl/cennik.htm

Zmontowanie całej armaty wynosiłby:
:arrow: lufa - ø 50 x 1,8 x 1000 - 3,80zł
:arrow: dwuzłączka komory spalania - ø 110 - 6,00zł
:arrow: korek komory spalania - ø 110 - 3,20zł
:arrow: rewizor - ø 110 - 9,30zł
:arrow: przejściówka - ø 110/50 - 2,90zł

Razem - 25,20zł, ale to hurtownia więc trzeba doliczyć marżę i VAT. Porównując ceny do tych ze sklepu w mojej miejscowości, powinienem dodać 40-60%. A więc koszt najprostszej armaty to ok. 40zł.

Pirus 
Łowca Tajemnic

Wysłany: 2007-05-01, 23:21   

Szymi będzie chyba rekord xD a co do potato zamieszczam małą instrukce jak zrobić byśle ze to nieco ułatwi kazdemu sprawe :)
http://img339.imageshack....tatogunajn2.png

CHEMIK

Michu
[Usunięty]

Wysłany: 2007-05-02, 21:01   

A ja mam problem ( u mnie to normalne :mrgreen: ). Zmontowałem moją bazookę, nie jest to bazooka normalna, ponieważ nie mogłem dostać rewizji o średnicy 110 mm i musiałem zastosować mniejszą o średnicy lufy (50 mm ). Wszystko pasuje tylko że ciężko jest zapalić mi lakier do włosów. Napewno problem nie polega na złym miejscu wpuszczania lakieru ponieważ za pierwszym strzałem od razu udało mi się strzelić ( bez pyrki ). Myślę że problem polega w zapalniku ( piezoelektryczny z zapalniczki ), iskrę ma potężną ale jakoś nie chce wystrzelić. Po wielu próbach tylko czasami udało mi się strzelić. Możliwe że wpryskuję za dużo/mało lakieru. Poradźcie mi, ile lakieru wpuścić do komory :?:

zxcvb 
Administrator

Wysłany: 2007-05-02, 23:41   

Nie zrażajcie się, jak mieszanka nie będzie chciała odpalić... Ja pierwszego ziemniaka strzeliłem po 3 próbach ale z czasem nabrałem wprawy w dawkowaniu paliwa i strzelałem bez problemów za pierwszym razem.
Wszystkie trzeba dobrać eksperymentalnie.

Michu
[Usunięty]

Wysłany: 2007-05-04, 22:08   

Ja zastosowałem klej do PCV kupiony w "Bricomarche" za ok.12 ( metalowy słoiczek ). Trzymał dość dobrze do czasu gdy zaczołem dawać troszkę więcej gazu. Można też łączyć rurki na sylikon, może być uniwersalny albo jakiś inny, byle trzymał się PCV. A co do zapalnika to tu jest pole do popisu. Można kombinować ze wszystkim co daje płomień lub iskrę ( zapalniczka do gazówki, iskrowniki piezo i inne ) A nity to prosta sprawa, tylko trzeba mieć nitownicę ;-)

szymon2020 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2007-08-04, 23:45   

A ja mam taki problem:
Gdy odpalam bazooke ziemniak nawet nie wylatuje z lufy tylko sie troche przesunie do przodu wie ktos co zle robie ze ziemniak nie chce leciec?

Odpowiedz do tematu