P o l e c a m y
Gakra.pl - chemia samochodowa, lakiery przemysłowe, chemia przemysłowa

Kominki, wkłady kominkowe, piece kominkowe

ZalogujUzytkownikHaslo
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Brainiac.pl Strona Główna » Inne » Urządzenia » Elektrolityczne posrebrzanie biżuterii w domu

Elektrolityczne posrebrzanie biżuterii w domu
Autor Wiadomość
kormoran
Nowy użytkownik

Wysłany: 2012-11-07, 14:04   Elektrolityczne posrebrzanie biżuterii w domu

Witam wszystkich. Jestem tu pierwszy raz i zauważyłem, że jest tu wielu specjalistów, dlatego kieruję do Was to pytanie, jak domowym sposobem posrebrzyć biżuterię. Wiem, że potrzebuję Azotan :-D srebra ale co dalej?? czy ktoś z Was próbował coś takiego zdziałać?

Google 

Wysłany:    Reklama Google - forum próbuje zarobić na swoje utrzymanie ;-)

LHC Expert 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2012-11-07, 20:13   

Ja robie roztwôr nasycony z soli i ciepłej wody, wkładam do miski sreberko, nalewam wody i jeszcze dosypuję soli i wkładam srebro. Zostawiam na 48 godzin.

"Zajawka nie ustaje..." www.lykkultury.com

Sebastef 
Brainiac

Wysłany: 2012-11-07, 23:39   

Chyba niezbyt rozumiem, jak ma działać Twoja metoda, LHC Expert.

Wracając do pytania- należy wykorzystać zjawisko elektrolizy. Potrzebna jest dowolna, dobrze rozpuszczalna sól srebra w wodzie. (np. wspomniany przez Ciebie Azotan(V) srebra) Należy rozpuścić go w wodzie, a przygotowany roztwór wlać do pojemnika (np. głębokiej szklanej miski). Teraz najważniejsze- zjawisko elektrolizy spowoduje, że na anodzie zacznie odkładać się srebro. (Jony srebra Ag+ będą przyciągane przez anodę), dlatego też do ujemnego bieguna źródła prądu stałego (np baterii) należy podłączyć przedmiot, który chcemy posrebrzyć. Do dodatniego bieguna podłączamy inny metal (im bardziej szlachetny, tym lepiej). Następnie oba metale zanurzamy w roztworze tak, by się wzajemnie nie dotykały. Im większe napięcie i natężenie prądu, tym elektroliza będzie zachodziła szybciej.

kormoran 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2012-11-08, 18:51   Elektrolityczne posrebrzanie biżuterii w domu

LHC Expert napisał/a:
Ja robie roztwôr nasycony z soli i ciepłej wody, wkładam do miski sreberko, nalewam wody i jeszcze dosypuję soli i wkładam srebro. Zostawiam na 48 godzin.
Ten sposób pozwala na redukcję utlenionego srebra na przedmiotach wykonanych ze srebra, czyli takie jakby oczyszczanie poczerniałych lub pożółkłych przedmiotów, a mi chodziło o pokrycie srebrem innego metalu.

[ Dodano: 2012-11-08, 18:57 ]
Sebastef napisał/a:
zjawisko elektrolizy spowoduje, że na anodzie zacznie odkładać się srebro. (Jony srebra Ag+ będą przyciągane przez anodę), dlatego też do ujemnego bieguna źródła prądu stałego (np baterii) należy podłączyć przedmiot, który chcemy posrebrzyć. Do dodatniego bieguna podłączamy inny metal (im bardziej szlachetny, tym lepiej). Następnie oba metale zanurzamy w roztworze tak, by się wzajemnie nie dotykały. Im większe napięcie i natężenie prądu, tym elektroliza będzie zachodziła szybciej.

Srebro ulega redukcji na katodzie. W procesie elektrolizy katoda ma ładunek ujemny odwrotnie niż w potencjometrii, zawsze na katodzie następuje redukcja. Bardzo dziękuje za odpowiedź i pomysł tylko co powinno być źródłem prądu i jakiej wielkości styki/zaciski, aby nie było zbyt dużych oporów. Jaką zastosować wielkość napięcia i natężenia prądu. Czy może podłączyć akumulator samochodowy? Jako anodę zastosować płytkę miedzi? Czy może wystarczy drucik?

[ Dodano: 2012-11-16, 10:28 ]
Witam! Jestem nadal nowy. Nadal nie wiem jak to zrobić? Pomóżcie. Na pewno, ktoś z Was próbował takich rzeczy domowymi sposobami :mrgreen: . Please!!

[ Dodano: 2012-11-16, 10:30 ]
Sebastef napisał/a:
Chyba niezbyt rozumiem, jak ma działać Twoja metoda, LHC Expert.

Wracając do pytania- należy wykorzystać zjawisko elektrolizy.

Witam! Jestem nadal nowy. Nadal nie wiem jak to zrobić? Pomóżcie. Na pewno, ktoś z Was próbował takich rzeczy domowymi sposobami :mrgreen: . Please!!

Sebastef 
Brainiac

Wysłany: 2012-12-21, 03:37   

Tak, akumulator samochodowy może być źródłem prądu. Jeżeli chodzi o zaciski to pospolite "krokodylki" wystarczą. Im większą powierzchnię będzie anoda tym lepiej- drucik może ci "wyżreć", więc lepszym pomysłem byłoby zastosowanie płytki, np. takiej, jaka jest dostępna w sklepach elektronicznych.

Odpowiedz do tematu