P o l e c a m y
Gakra.pl - chemia samochodowa, lakiery przemysłowe, chemia przemysłowa

Kominki, wkłady kominkowe, piece kominkowe

ZalogujUzytkownikHaslo
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Brainiac.pl Strona Główna » Nauka i technika » Przedszkole » Kolorowe kieliszki

Kolorowe kieliszki
Autor Wiadomość
alek31101997
Nowy użytkownik

Wysłany: 2009-04-18, 09:15   Kolorowe kieliszki

Wczoraj oglądałem Brainiaca i tam jest teraz coś takiego ja chemistry death match. Tam Bunhead miał 3 kieliszki i wlewał do nich roz. FeCl2. I mam pytanie co to były za płyny w kieliszkach bo w czerwonym to chyba sól rodanowa. Tutaj macie filmik http://www.youtube.com/watch?v=NB_g2L_MOEI

Google 

Ostrzeżeń:
 2/3/3
Wysłany:    Reklama Google - forum próbuje zarobić na swoje utrzymanie ;-)

zumun 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2009-04-18, 12:06   

Ja nie wiem, może w Brainiacu podawali, ale na ogół części odczynników nie podają (bo bywa że są to trucizny albo jakieś niebezpieczne środki), może jak tu wkroczy Zv., Nefaus, Piter128 albo ktoś inny kto się zna na chemii to będzie wiedział.

Tak w ogóle, też oglądałem ten odcinek :D i też kocham Chemiczny Pojedynek (Zostało tak przetłumaczone, bo lepiej brzmi niż "Chemiczny pojedynek na śmierć i życie", to było by za długie).

PS
A nie powinno to być w innym dziale? A tak, nie ma jeszcze działu o najnowszym sezonie

Ale się wygadałem

Nefaus 
Ciekawski

Wysłany: 2009-04-18, 12:55   

Koleś z kieliszkami użył FeCl3 anie FeCl2 :)
wdg. mnie niebieski to błękit pruski prawdopodobnie w tym kieliszku był heksacyjanożelazian(II) potasu-K4{Fe(CN)6] w drugim zaś to na pewno "była sztuczna krew" czyli w kieliszku znajdował się jakiś tiocjanian np. potasu albno rodanek amonu który tworzy z Fe3+ tiocjanian żelaza o krwisto-czerwonym zabarwieniu.W trzecim zaś zapewne jakiś wodorofosworan(V) np potasu który z kationami Fe3+ strąca żółty fosforan(V) żelaza.

marheva 
Ciekawski

Wysłany: 2009-04-18, 13:00   

Po 1 dodawał roztwór FeCl3 a nie FeCl2 - jak wół chodzi z taką wielką tablicą FeCl3. Po drugie piszesz dajej sól rodanowa(co z resztą też jest bzdurą) - rodanek a nie sól rodanowa! A rodanki dają czerwoną barwę z żelazem(III) a nie dwa.
Niebieski kolor to błękit Pruski - czyli w kieliszku był żelazocyjanek potasu - z żelazem(III) daje właśnie niebieski osad błękitu Pruskiego. Nawet widać że roztwór nie był bezbarwny a lekko zółtawy.
Żółty osad to najprawdopodobniej jakiś związek organiczny. Nieorganicznie żelazo(III) daje żółty osad tylko z F-, CN-, PO4 3-, SiO3 2-. Ale nie wydaje mi się żeby to były aż tak intensywne barwy.

Piter128 
Łowca Tajemnic

Wysłany: 2009-04-18, 13:02   

Niebieski to błękit pruski Czerwony to na pewno w kieliszku był jon rodankowy, a żółty to zaraz poszukam czegoś :P Nie widzę, żeby jakiś organiczny związek strącał żółty osad bądź tworzył żółty kompleks z Fe3+. Fe2+ tworzy żółty osad cyjanku, ale tam było żelazo (III) . Chyba, ze jakoś je zredukowali :P
Ostatnio zmieniony przez Piter128 2009-04-18, 13:10, w całości zmieniany 1 raz  

Nefaus 
Ciekawski

Wysłany: 2009-04-18, 13:09   

Hehe czyżbym napisał inaczej?? :) :-)
jakoś nie spotkałem się jeszcze z cyjankiem żelaza(II)
ja jednak zostaje przy fosworanie(V) żelaza(III)

marheva 
Ciekawski

Wysłany: 2009-04-21, 22:34   

Ja nie widziałem tego postu jak to pisałem xD zbiegliśmy się w 3 osoby w tym samym czasie :P

A fosforan ani krzemian nie daje takiej barwy - w tablicach są żółte - w probówce matowe i nijakie jakby brudne. Nic konkretnego - jedyne co widziałem o takiej barwie to PbI2 i chromiany(VI):P Ale tu być nie może :P

chemik76 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2012-07-17, 22:14   

Wiem, że odpowiadam po trzech latach, ale może w trzecim kieliszku jest jakiś rozpuszczalny szczawian :-) Z kwasem szczawiowym żelazo(III) strąca sól dopiero po jakimś czasie, więc może właśnie rozpuszczalny szczawian? :mrgreen: Spróbuję i napiszę jak poszło ;-)

[ Dodano: 2012-08-03, 19:40 ]
Pomyliłem się :-D Szczawian żelaza(III) jest rozpuszczalny w wodzie. To właśnie dlatego nic się nie chciało strącić :-(

brand 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2014-02-28, 10:51   

Jak dla mnie to rozpuszczalnik ;D

Odpowiedz do tematu