P o l e c a m y
Gakra.pl - chemia samochodowa, lakiery przemysłowe, chemia przemysłowa

Kominki, wkłady kominkowe, piece kominkowe

ZalogujUzytkownikHaslo
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Brainiac.pl Strona Główna » Nauka i technika » Przedszkole » oddzielanie Ni(2+) od Cu(2+)

oddzielanie Ni(2+) od Cu(2+)
Autor Wiadomość
jakubmuda
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2010-10-02, 12:36   oddzielanie Ni(2+) od Cu(2+)

Jak mogę oddzielić jony Ni(2+) i Cu(2+) NAJTAŃSZYM sposobem w laboratorium?? Mam 2 litry dość stężonego roztworu azotanów tych metali i szkoda żeby się to zmarnowało :)

Google 

Wysłany:    Reklama Google - forum próbuje zarobić na swoje utrzymanie ;-)

Thoreg 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2010-10-02, 13:32   

Zależy, czy:
1)chcesz rozdzielić azotany
2) uzyskać wolną miedź i nikiel
3) po prostu oddzielić jony miedzi od niklu, np. dla zabawy :-D

Wendy Northcutt

jakubmuda 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2010-10-03, 12:21   

Chcę oddzielić azotany, problem w tym, że tablica rozpuszczalności pokazuje że osady strącają się z tymi samymi anionami, różnią się jedynie z anionem jodkowym, powstaje CuI2 które ulega reakcji dysproporcjonowania do CuI+I2, natomiast NiI2 jest rozpuszczalny. Minus jest taki że jodki to drogie związki i lepiej kupić sobie sole tych pierwiastków.

A jak to oddzielić na metale??
Można by spróbować wytrącić miedź za pomocą glinu, w roztworze byłyby jony Al(3+) i Ni(2+) i można by wtedy za pomocą amoniaku. Dobrze myślę??
● Nie ma figury gruszki, tylko erlenmajerki

Thoreg 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2010-10-03, 15:03   

Prawdopodobnie tak, ale po co wprowadzać do roztworu jeszcze jony glinu? Osobiście zastanawiałem się nad umieszczeniem w roztworze płytki niklowej (wg szeregu elektrochemicznego nikiel jest aktywniejszy chemicznie od miedzi, więc powinien przechodzić do roztworu, a miedź osadzać się na płytce). Tym sposobem powinniśmy otrzymać wolną miedź i azotan niklu. W wyniku elektrolizy pewnej ilości wodnego roztworu azotanu niklu w roztworze (oczywiście o ile się nie mylę) powinien pozostać kwas azotowy. W wyniku reakcji wcześniej uzyskanej miedzi z tym właśnie kwasem powinniśmy uzyskać azotan miedzi. TEORETYCZNIE powinno się udać, ale zakładając, że powyższe reakcje zachodzą z pewną tylko wydajnością nigdy nie uda się uzyskać azotanów w postaci idealnie czystej.
Ew. potrzebny do reakcji z miedzią kwas azotowy można uzyskac nie poprzez elektrolizę, ale poprzez odwiedziny w sklepie z odczynnikami :mrgreen: . Sprawdziłem również cenę niklu: ok. 30 zł za 250 g :/

Wendy Northcutt

dominik13 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2010-10-03, 15:08   

Winian nilu jest nierozpuszczalny a winian miedzi(II) rozpuszcza się w wodzie.

Zależy tez na czym Ci bardziej zależy, na nilku czy na miedzi. Jak bym tam wolał miedź jako odpad i odzyskać w miarę czysty azotan niklu ale nie wiem jak Ty

jakubmuda 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2010-10-03, 18:46   

kwas azotowy(V) i inne odczynniki kupuję w sklepie chemicznym, kwas kosztuje 10zł za 1l, czysty, 50%, poza tym nie mam problemów z kasą na chemię :mrgreen:
Nie mówię o wprowadzaniu jonów glinu, wiem co piszę. Chodzi o reakcję
3Cu(2+)+2Al--> 2Al(3+)+3Cu, robiłem próbę z folią aluminiową w r-rze soli niklu i nikiel nie był wyparty, natomiast to samo tylko z miedzią dało wynik pozytywny.
Następnie trzeba oddzielić Ni(2+) od Al(3+) np amoniakiem, o ile się nie myle to kompleks glinu i amoniaku nie istnieje.

Thoreg 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2010-10-03, 19:10   

Prawdopodobnie Twój tok rozumowania jest słuszny, ponieważ (po dłuższym zastanowieniu się) dochodzę do wniosku, że nigdy nie słyszałem o kompleksie glinu i amoniaku... :oops: no, ale nic: w najbliższym czasie postaram się poszerzyć wiedzę w tym zakresie 8-) . Nie rozumiem tylko jednej rzeczy: wg szeregu elektrochemicznego zarówno miedź jak i nikiel powinny zostać wyparte z roztworu przez glin :shock: ale może po prostu różnica potencjałów jest zbyt niska :-/
a tak przez ciekawość: chodzi Ci o typowy sklep z odczynnikami chemicznymi czy jakiś markecik z chemią budowlaną?

Wendy Northcutt

marheva 
Ciekawski

Wysłany: 2010-10-03, 22:13   

amoniak to zły pomysł - nikiel kompleksuje z amioniakiem a glin nie dość że z amoniakiem to jeszcze hydroksokompleksy tworzy z OH- z dysocjacji amoniaku.

A nie prościej wykożystać fakt że Al tworzy świetne hydroksokomplesy bo amfoteryczny jest a wodorotlenek niklu nie ?

Nawalić tam NaOH - glin pozostanie w roztworze tyle że w anionie - a na dnie Ni(OH)2 będzie sobie pięknie leżec i czekać na odsączenie ? :)

Ale coś mi nie pasuje z tym twoim sposobem z Al. Bo oba metale będą reagowały -fakt miedź chętniej ale oba.
Więc jak dla mnie to najlepiej - nawalić tam tyle Al żeby wydzieliło się wszystko - i miedź i nikiel.
tą mieszanke odsączyć, dobrze oczyscic - i wrzucić do HCl 20% i wygotować :)
Nikiel przereaguje - i będziesz miał chlorek niklu który wystarczy przekrystalizować i gotowe. A miedź zostanie nienaruszona i robisz z nią co chcesz:)

jakubmuda 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2010-10-06, 18:54   

No chyba napisałem że chemiczny:mrgreen: Ja kupuję w Alchemie w W-wie, Sprzedają tylko na firmy więc, zbuntowanemu nastolatkowi nie sprzedadzą :) , sorry ale nie jestem jakimś dzieciakiem tylko poważnym człowiekiem :-)

Co do szeregu elektrochemicznego to macie rację, ale spróbujcie sami. Weźcie 2 r-ry soli niklu i soli miedzi, włóżcie folię aluminiową. Nic się nie stanie, dopiero gdy do zlewki z Cu(2+) wsypiecie NaCl zauważycie że zachodzi reakcja, co do Ni(2+) nie widać żadnych zmian.

Pomysł z Al wydaje się dobry i nawet opłaca się przeprowadzić tą reakcję. Za kilka zł nie kupi się tych metali :)

A czy podczas gotowania Cu z HCl nie powstanie jon [CuCl4]2- ??

dominik13 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2010-10-06, 19:19   

reakcja roztwarzania miedzi w kwasie solnym zachodzi tylko powierzchniowo i w dodatku w bardzo małym stopniu.

marheva 
Ciekawski

Wysłany: 2010-11-04, 16:01   

Domikik13 nie zachodzi w ogóle.

Metaliczną miedź możesz z kwasem solnym gotować do woli.
Chyba że byś stęzony i z nim długo wygotował - to podobno minimalnie tak.

Ten jon powstaje jak sól zalejesz stęzonym solnym.

Thoreg 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2013-10-24, 23:00   

wiem, że temat jest stary jak świat ale i tak pozwolę sobie go odkopać bo może okaże się komuś przydatny, a w każdym bądź razie jest bardzo ciekawy.

Cu2+ -> III gr. analityczna kationów (III A). Ogólnie rzecz biorąc siarczki tej grupy strącają się w pH lekko kwaśnym, dla bezpieczeństwa można użyć AKT zamiast siarkowodoru/kwasu siarkowodorowego. Później należy doprowadzić doprowadzić roztwór do pH lekko kwaśnego przy pomocy kwasu solnego (nie przesadzamy, lekko kwaśne to lekko kwaśne...)
Ni2+ -> IV gr. analityczna kationów. Do strącenia osadu również wykorzystujemy AKT(strącamy siarczki) ale tym razem w pH lekko zasadowym (nie należy przesadzać bo nadmiar jonów OH- mógły doprowadzać do roztwarzania się potencjalnych wodorotlenków glinu i chromu III. Aby się przed tym uchronić można dodać mały dodatek roztworu salmiaku).
Tryb postępowania wynika w zasadzie z tego, co napisałem powyżej. Bierzemy próbkę roztworu, doprowadzamy HCL'em do pH lekko kwasowego, dodajemy AKT. Zawartość naczynia mieszamy i ogrzewamy przez kilkanaście minut. Następnie wirujemy osad (ew. czekamy aż opadnie na drodze sedymentacji). Dekantujemy. Miedź, która była zawarta w roztworze znajduje się teraz w postaci osadu siarczki CuS, nikiel natomiast pozostał w roztworze (stęż. jonów S2- potrzebnych do jego stężenia przez przekroczenie iloczynu rozpuszczalności nie zostało osiągnięte ze względu na środowisko, w którym następowała hydroliza AKT). Mając osad można zrobić jakąś reakcję char. dla miedzi żeby ostatecznie stwierdzić, czy tok rozumowania jest poprawny, np.:
bierzemy odrobinę osadu o roztwarzamy w 2-3 mol/l HNO3. Niebieska barwa roztworu wraz z czarną barwą osadu jednoznacznie wskazuje na miedź.
A teraz nikiel.
Do pozostałego roztworu dodajemy AKT, kilka kropli (na prob.) r. salmiaku po czym doprowadzamy całość do pH lekko zasadowego. Ogrzewamy kilkanaście minut i czekamy na rezultaty :D
Aby potw. obecność niklu w osadzie roztwarzamy go w mieszaninie HCL i H2O2. Później możemy zrobić np. reakcję z dimtyloglioksymem 8-)

Wendy Northcutt

Odpowiedz do tematu