P o l e c a m y
Gakra.pl - chemia samochodowa, lakiery przemysłowe, chemia przemysłowa

Kominki, wkłady kominkowe, piece kominkowe

ZalogujUzytkownikHaslo
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Brainiac.pl Strona Główna » Nauka i technika » Przedszkole » przygotowanie roztworu mleka do analizy spektrofotometrem

przygotowanie roztworu mleka do analizy spektrofotometrem
Autor Wiadomość
jakubmuda
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2011-05-02, 15:49   przygotowanie roztworu mleka do analizy spektrofotometrem

Potrzebuję oznaczyć zawartość Ca2+ w mleku za pomocą spektrofotometru. Do dyspozycji mam UV-VIS, AAS oraz AES.
W mleku zawartość jonów Ca2+ to tylko 20% ogólnej zawartości Ca w próbce.
Jak przygotować roztwór i ile razy go rozcieńczyć aby wynik wyszedł wiarygodny??
Gdybym chciał przeprowadzać to np na ICP-AES to czy białka, tłuszcze będą bardzo zakłócały wynik??

Próbowałem rozcieńczyć 100razy ale było widać jeszcze że r-r ma kolor biały, ale był przezroczysty.
Przy dodaniu HCl wytworzyły się akie białe grudki ale r-r jest przezroczysty??

Myślałem jeszcze by zrobić pomiar próbki i jako blanc dodać r-r Ca2+ o znanym stężeniu i potem w programie spróbować ustalić sygnał zanieczyszczeń.

Proszę o pomoc, każda rada jest cenna!

Google 

Wysłany:    Reklama Google - forum próbuje zarobić na swoje utrzymanie ;-)

marheva 
Ciekawski

Wysłany: 2011-05-06, 22:23   

Generalnie spektrofotometr ten zwykły UV-VIS działa na zasadzie absorbcji światła. Nieważne czy opisujesz to absorbancją czy transmitacją- na jedno wychodzi.

Tak czy siak po 1 - wszystkie białka i tłuszcze w mleku tworzą piękny koloid. Który bardzo mocno absorbuje światło. (właściwie odbija w stronę emitera). Więc wyniki pomiarów możesz wsadzić wiesz gdzie.

Po 2 - przy oznaczaniu spektrofotometrycznym związków nieorganicznych muszą one być barwne. Albo sam kation jest barwny w wyniku solwatacji wodą) albo trzeba go barwnie kompleksować.
Nie ma tak łatwo że robisz sobie roztworek i na spekolu od razu podaje ci wynik :P
W przypadku magnezu z reguły używa się do tego czernii eriochromowej T.
O oznaczaniu wapnia tak nie słyszałem ale można by go mureksydem kompleksować i też powinno wyjść.
Ale bezwzględnie musiał byś usunąć wszystkie organiczne śmiecie z tego - bo na wykresie jedyne co będzie to właśnie one szczególnie w UV.
I to byłby chyba największy problem.

Znacznie lepszym pomysłem jest AAS.
AAS jest cholernie selektywny - służy do ozaczania tylko jednego konkretnego kationu w zależności od użytej lampy.
Jeżeli masz do niego lampę wapniową to jesteś w domu.

Nie wiem jakim aparatem dysponujesz konkretnie więc musiałbyś dokładnie parametry jego uzgodnić z facetem/kobietą która go obsługuje normalnie.

Sprawa jest prosta - najpierw robisz roztwory wzorcowe CaCl2 - o różnych dokładnie znanych stężeniach - tzn. robisz 1 roztwór - albo z dobrego fiksanala - albo z odważki i mianujesz go ( miareczkowanie kompleksometryczne EDTA)

Potem z tego roztworu przez rozcieńczanie przygotowujesz 9 innych roztworów o coraz mniejszym stężeniu.
Oznaczasz na AAS wszystkie 10 roztworów a z pomiarów robisz sobie krzywą kalibracyjną.

Potem oznaczasz swoje mleko na AAS - stężenie/ rozcieńczenie mleka musisz dobrać eksperymentalnie ( nie mam pojęcia ile Ca jest w mleku)
Dobrać je musisz tak żeby wynik był gdzieś w przedziale roztworów wzorcowych.

Z wykresu odczytujesz stężenie wapnia.

Jak masz nowy aparat to możesz do niego zapewne wprowadzić krzywą i on ci dopasuje do wykresu stężenie próbki pomiarowej - ale to już tylko kwestia techniczna.

Odpowiedz do tematu