P o l e c a m y
Gakra.pl - chemia samochodowa, lakiery przemysłowe, chemia przemysłowa

Kominki, wkłady kominkowe, piece kominkowe

ZalogujUzytkownikHaslo
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Brainiac.pl Strona Główna » Nauka i technika » Przedszkole » [pytanie] od czego zaczać

[pytanie] od czego zaczać
Autor Wiadomość
Eliert
Młody Alchemik

Wysłany: 2009-02-17, 16:05   

Ja naprzykład niemam żadnych odczynników bo nie ma sklepu chemicznego blisko. Ale dam rade zrobic eksperymenty z sodą itp itd ;)

Google 

Ostrzeżeń:
 1/3/3
Wysłany:    Reklama Google - forum próbuje zarobić na swoje utrzymanie ;-)

tenten_k 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2009-02-18, 14:57   

Witam, moje pytanie w sumie też na "poziomie" :D mianowicie - w czym przechowywać odczynniki? w plastikowych czy szklanych pojemniczkach?
A, i jeszcze jedno, czy odczynniki mogą się przeterminować? Bo w szkole nam tak powiedzieli i dlatego niby nie robimy doświadczeń. Słyszałam jednak i wydaje mi się, że to nie prawda. Czy wierzyć nauczycielom? :-P

Lothes 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2009-02-18, 15:32   

Odczynniki przechowuje się zazwyczaj w szklanych pojemnikach jednak nie zawsze trzeba. Niektóre odczynniki można przechowywać w plastkach.
Co do "przeterminowanych" odczyników to częściowo to może być prawda. Niektóre odczynniki mogą reagować np z powietrzem przez co później nie nadają się do przeprowadzenia reakcji.

Mateusz1818 
Brainiac

Wysłany: 2009-02-18, 15:33   

To zależy jakie odczynnik, ale przewarznie trzyma się w plastikochych. Np. rtęć musisz mnieć w szlenym naczyniu. Stężone kwasy muszą być w szklanych butelkach z plastikowym korkiem. Należy też pamiętać jakie związki nie możan trzymać blisko z innym.

Co do przeterminowanych odczynników, tez jestem w takiej sytuacji. W szkole kantork jest pełny, lecz wszystkie związki są po terminie. Ostatnio myślałem żebym sobie pare "pożyczyć" lecz się obawiam skutków tego.
Zgodnie z przepisami każdy odczynnki można wykorzystywać tylko 5 lat od produkcji.

Nefaus 
Ciekawski

Wysłany: 2009-02-18, 16:23   

trzeba pamiętać aby NaOH czy tam KOH w szklanych butelkach nie trzymać;]

[ Dodano: 2009-02-18, 16:25 ]
zazwyczaj terminy ważności są narzucane z powodu problemu z rynkiem zbytu, gdyby niektóre rzeczy nie miały terminu ważności to najprawdopodobniej nie opłacało by się ich produkować.

Lothes 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2009-02-18, 16:31   

Zdaje mi się że u mnie na uczelni NaOH i KOH są przechowywane w butlach szklanych...

Nefaus 
Ciekawski

Wysłany: 2009-02-18, 16:53   

no nieprawidłowo, ługi niszczą szkło sam się o tym przekonałem.

Mateusz1818 
Brainiac

Wysłany: 2009-02-18, 21:11   

Dokładnie, nawet w Sękowski pisał, że wodorotlenki zżerają szkło oczywiście nie od razu, Myśle, że można tzrymać w szklanym pijemniku, lecz szkło musi być grubościenne. ale najlepiej jest jednak przechowywać w plastikowym opakowaniu.

Więc co myślicie o tym żebym sobie ze szkoły wzioł pare przeterminowanych odczynników?

Nefaus 
Ciekawski

Wysłany: 2009-02-18, 21:25   

ehh mnie tam od razu pojawił się biały nalot na szkle.....wystarczyła chwila,,,,

Lothes 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2009-02-18, 21:50   

Tam jest dość grube szkło.
A co do odczyników to odradzam.

marheva 
Ciekawski

Wysłany: 2009-02-18, 22:29   

Co do NaOH - roztwory - nawet stężone bez najmniejszego problemu można przechowywać w szkle i nic się z nimi nie dzieje - trzeba tylko pamiętać aby nie używać do tego zamknięć na szlif szkło/szkło - wtedy się zapiekają i kaput - ale plastikowy korek i wszystko ok. Osobiście nigdy nie używałem do tego plastikowych butelek. Zawsze szkło i nigdy nie miałem problemu.
Suchego NaOH - też nic strasznego - ob biedy może być w szkle ale tu znacznie lepszy jest HDPE.
Wodorotlenki zżerają szkło po stopieniu - a nie na zimno w roztworach. Tak jak powiedziałem trzeba tylko na szlify uważać - choć z nimi to zawsze jest problem.

co do tego że odczynniki są zawsze w szkle - to ubzdurany mit - tak było 20 lat temu - a to że w szkołach większość odczynników to POCH z przełomu lat '80 i ' 90 to taki efekt.
Dziś odczynników w szkle już nie kupicie - nie ma mowy - chyba że stężone kwasy (choć te coraz częściej są w HDPE) i rozpuszczalniki organiczne bo te często rozpuszczają tworzywa sztuczne są w butlach szklanych.
Tak to wszelkie inne odczynniki zarówno organiczne i nieorganiczne to pakowane są w czarne bądź białe pojemniki z HDPE - co jest znacznie bezpieczniejsze i lepsze od szkła.

A co do terminu ważności - wcale nie zawsze, a wręcz rzadko jest to 5 lat.
Z reguły 3 lata, czasem 4. A dla niektórych nietrwałych odczynników jest to rok albo 1,5.
Czy mogą się przeterminować ? oczywiście że tak. Daty ważności są dla utrzymania oznaczonej czystości i zawartości substancji - chodzi o to że taki odczynnik otwarty w czasie gwarancji musi mieć minimalną czystość co jest na opakowaniu.
Ale czy nam to przeszkadza ? zależy kiedy - jeżeli mamy KMnO4 przeterminowany o 10 lat - to o cz.d.a. i idealnych wynikach miareczkowań nim można zapomnieć - ale do otrzymywania tlenu czy do normalnych reakcji, tym bardziej szkolnych, nadaje się bez problemu.
To że napisane jest ważne do 10.2012 to nie oznacza że w tym miesiącu to wybucha albo rozkłada się na czynniki pierwsze przez co nadaje się tylko do śmieci. Oznacza to jedynie tyle że po tym terminie firma nie gwarantuje czystości zgodnej z charakterystyką na opakowaniu- tyle.
A w laboratoriach profesjonalnych nie oddaje się odczynników tylko po to bo mają sobie tak napisane, albo żeby ktoś kupił nowe. Chodzi o to że do analiz badawczych nie można używać przeterminowanych odczynników bo nie ma gwarancji ich czystości i w razie błędu - są kłopoty, a gdy termin jest zachowany to odpowiada za to firma produkująca.
O to chodzi a nie o jakieś teorie spiskowe.
Jak ci nauczycielka pozwoli to bierz - na pewno się nadają. Jak za jej plecami to zwyczajna kradzież - w dodatku substancji niebezpiecznych - więc to twoja sprawa i nie obchodzi mnie to.

tenten_k 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2009-02-19, 15:56   

Ok, dzięki wielkie za informacje :D

Nefaus 
Ciekawski

Wysłany: 2009-02-19, 17:37   

marheva, mączkę szklaną podobno nawet mało stęż. żre ja osobiście stęż. gęsty NaOH trzymałem w 3 naczyniach.....butelce,kolbie miarowej,kolbie stożkowej na wszystkich trzech pojawił się biały matowy nalot praktycznie nie do zmycia.

Lothes 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2009-02-19, 18:00   

No u nas takich problemów nie było. Po pracy w laboratorium każdy miał przetrzeć naczynia z "standardowymi" odczynnikami, czyli naczynia te były czyszczone średnio 3 razy dziennie :P

Mateusz1818 
Brainiac

Wysłany: 2009-02-19, 18:05   

35% roztwór NaOH z 1 m2 szkła rozpuszcza 200 w ciągu doby
20% HCl trawi 1,5g z 1m2 szkła w ciągu doby
znalazme to w "Moje laboratorium II"
Również to zależy od rodzaju szkła.

Odpowiedz do tematu