P o l e c a m y
Gakra.pl - chemia samochodowa, lakiery przemysłowe, chemia przemysłowa

Kominki, wkłady kominkowe, piece kominkowe

ZalogujUzytkownikHaslo
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Brainiac.pl Strona Główna » Nauka i technika » Przedszkole » [pytanie] od czego zaczać

[pytanie] od czego zaczać
Autor Wiadomość
marheva
Ciekawski

Wysłany: 2009-02-19, 22:01   

Nefaus - ja wiem że mączkę szklaną i krzemionkę luminoforową można łatwo roztworzyć w NaOH - ale nie płaskie gładko wykrystalizowane szkło.
Biały matowy nalot - myj dokładnie kolby i tyle - to nie ma nic wspólnego z rozpuszczaniem szkła - to kamień kotłowy - wycieraj kolby po myciu albo przepłukuj wodą destylowaną.
A biały nalot - zalej octem i masz czyste.
A co do rozpuszczania - nie wierz we wszystko co jest na wikipedii i w Sękowskim :P
Rzeczywiście da się tyle szkła rozpuścić - pod warunkiem że będzie to mączka szklana lub lepiej krzemionka luminoforowa.
Trzymam w szkle NaOH od kilku lat i jakoś kolby i wszystko inne w całości.
W mojej szkole stoją roztwory NaOH nawet stężone i to w butelkach po kubusiu - nawet nie szkło chemiczne- i stoją sobie całe lata bez szwanku. Gdbyby to się miało sprawdzać - kolby już były by dawno przeżarte.

Chyba że wy nazywacie kreta, nornika, itp. wodorotlenkiem sodu - to przepraszam bardzo - ale nie dziwie się że syf po nich pozostaje na wszystkim i nie ma to wiele wspólnego z rozpuszczaniem szkła.
Ja mówię o NaOH cz.d.a.

Google 

Wysłany:    Reklama Google - forum próbuje zarobić na swoje utrzymanie ;-)

Nefaus 
Ciekawski

Wysłany: 2009-02-19, 23:00   

NaOH wyprodukowane samemu ;] ale z tymi kubusiami to dobre xD bo u mnie w szkole puste butelki po nich identycznie wykorzystują....co oni się na te kubusie uparli.

Lothes 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2009-02-19, 23:45   

To chyba jakaś większa akcja... Z tego co widziałem to w labolatorium chemi fizycznej też używano butelek po kubusiach...

marheva 
Ciekawski

Wysłany: 2009-02-20, 11:33   

Jak je sam zrobiłeś ??
A co do kubusi - po prostu wygodna pojemność, łatwa dostępność i mały koszt - tyle.

andre1994 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2009-03-08, 19:35   

Trza ino poszukać, zdaję się że gdzieś był opis syntezy... A może to nie te forum xD ... Kubusie rulez(s)!! xD

Piotrek92 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2009-04-10, 00:28   

Witam!
mam zamiar zakupić podstawowe odczynniki do zaczęcia przygody z chemia praktyczna :) prosiłbym abyście pomogli wybrać mi najpotrzebniejsze odczynniki na początek. budżet wynosi około 100zl na same odczynniki :)
proszę tez o podpowiedz jakie wskaźniki będą potrzebne, na pewno fenoloftaleina ale co z drugą stroną skali?

Mateusz1818 
Brainiac

Wysłany: 2009-04-10, 20:54   

No to na początek doradzam kupić doczynniki, które są w budowlanym, w aptece, w spożywczym. A dopiero potem się rozkręcić i kupować żedy w chemicznym. Już gdzieć były wypisacne podstawowe odczynniki chemiczne, chyba w bezsensownych pytaniach...

Piotrek92 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2009-04-10, 23:05   

apteka budowlany i ogrodniczy już za mną :P
tak widziałem już pewne listy, jednak zazwyczaj są one ułożone pod budżet sporo większy :P jak już pisałem wyżej, mam 100zl do wydania w sklepie chemicznym na odczynniki których nie da się dostać w normalnych sklepach :)

Nefaus 
Ciekawski

Wysłany: 2009-04-11, 11:14   

CHolera....może jeszcze wykaz sprzętu dla ciebie zrobić i przynieść ci go na tacy? nie rób z siebie inwalidy przecież masz w końcu własny rozum i wiesz co najpierw chciałbyś doświadczalnie "przerobić" ,odczynniki kupuje się dostosowując je do własnych potrzeb, jak ktoś ci napisze że masz kupić difenylokarbazyt to też go kupisz? wszytko zależy od twoich warunków pracy jeśli sam nie wiesz ego ci trzeba to nie powinieneś jak na razie w ogóle się tym zajmować albo po prostu lecisz na łatwiznę aby wysłużyć się kimś.To tak jakbym poprosił o projekt stołu za 85,45 zł z krawędziami o kącie 40 stopni i o wypukłym kształcie tak żeby nie był za duży ani za mały.Idź do chemicznego zobacz jakie ceny i w ogóle zastanów się co ty chcesz z tym robić czy analizy czy tandetne reakcje doświadczalne z gimnazjum czy z tych odczynników zrobić inne...jak można w ogóle takie posty pisać, to tak jak ten ostatni o pracy z polskiego....

Piotrek92 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2009-04-11, 12:59   

Przepraszam, możne źle się wyraziłem... chodzi mi o takie rzeczy jak odpowiednie wskaźniki czy podstawowe odczynniki jak powiedzmy kwas siarkowy (VI) :) faktycznie bez sensu oczekiwać odpowiedzi skoro nie podałem po co. Na razie to będzie pewnie to co nazywasz "tandetne reakcje doświadczalne" :) ale od czegoś trzeba zacząć, trochę poznać się na tym jak wygląda to w praktyce :) Mam już pewne upatrzone odczynniki do tego co na początek chce robić, ale nie chce żeby potem okazało się ze brakuje mi czegoś co akurat początkowo nie było potrzebne ale należy do tych zazwyczaj niezbędnych rzeczy i żeby ruszyć dalej muszę po raz kolejny płacić za przesyłkę (nie mam możliwości kupowania odczynników u siebie). Budżet podałem orientacyjnie wiadomo ze inaczej będzie wyglądał "podstawowy zestaw" za około 100 a inaczej za 5000

marheva 
Ciekawski

Wysłany: 2009-04-11, 17:32   

To otwórz podręcznik od gimnazjum i będziesz miał spis odczynników które potrzebujesz "aby zacząć przygodę" czy jak to tam nazwiesz.
Ale tak czy siak jeżeli myślisz że za 100 zł skompletujesz sobie coś konkretnego to się grubo mylisz. Nie nastawiaj się że kupisz wszystko w jednej paczce - bo na to po prostu ani ciebie ani wielu innych tutaj nie stać.
Sklep chemiczny to nie spożywczak żeby sprzedali ci 10g kwasku cytrynowego za 45gr. Nikt tam w woreczkach ani na łyżeczki nie sprzedaje. Takie ilości to tylko drogich lub egzotycznych odczynników.
W ogrodniczych ani spożywczakach to nie są odczynniki tylko śmieci. W aptekach nie jest źle - ale cholernie drogo.

Wnuczuś 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2009-04-22, 19:31   

marheva, ma racje. Odczynniki są drogie i sprzedaje sie je najczesciej w ilosciach 0,5kg i wiecej, żadko można spotkac mniejsze ilosci ale oczywiście są - mówimy tu o sklepach profesjonalnych. Chyba że chcesz kupić u kogoś z wystawiajacych sie na forum. wtedy czesto mozna kupic mniejsze ilosci ale nie moge ci powiedziec jak z tym jest bo sam nigdy nie kozystalem ze "sklepu" na forum. Jednak mimo wszystko 100zl to troche za mało tymbardziej ze przesylka min. 20zl to juz zostaje ci 80

zajacisko 
Młody Alchemik

Wysłany: 2009-04-24, 06:54   

Hmmm... Mojej mamie chodzi by mieć w domu "Minimalne wielkości odczynników" Już dała się namówić na zamawianie przez internet odczynników, ale w końcu znowu "To jest za dużo, Mały chemik i koniec!". Ja do niej nawijam "Liczy się wiedza, nie wiek". A ona znowu "Przechowuje się mikroskopije ilości odczynników, zacznij od małego chemika, jak ci będzie szło, to zamówimy". Hmmm... Zaczynałem to ja od krystalizacji soli. Potem Ocet, Soda, kwasek, Kret, KMnO4 + Gliceryna, kameleon, karmelka. Nie chcę małego chemika, bo zanim rodzina kupi w Warszawie, przywiezie to minie z miesiąc. Ja chciałbym teraz złożyć zamówienie. Da się coś poradzić? Nie wiem, jakoś namówić, coś powiedzieć.

marheva 
Ciekawski

Wysłany: 2009-04-24, 11:50   

Co ty wnuczuś opowiadasz za bzdury - tylko niektóre odczynniki są drogie.
Podstawowe odczynniki są bardzo tanie - znacznie tańsze niż kupowanie ich w sklepach spożywczych.
I wcale nie trzeba kupować kilograma. POCH jest mniej tolerancyjny ale Chempur oferuje przyjazne ilości - po 100g czy 250g te droższe to 50g albo 25g. W niektórych przypadkach to aż za dużo i sprzedają i mniej. Tyle że żadna hurtownia nie ściągnie dla ciebie 50g NaOH bo im się nawet kuriera nie będzie chciało angażować.

Minimalne wielkości ? jak już to ilości. A z takich ilości to sobie wystawę śmieci możesz zrobić a nie doświadczenie.
I nie wiem w jakim labolatorium przechowuje się minimalne ilości.
Powiedz swojej mamie że czy ty będziesz miał w pokoju 5 g CuSO4 czy 10 kg to będzie to dla ciebie równie szkodliwe - czyli w ogóle. Jak tego nie zjesz ani nie wypijesz to nic ci nie grozi.
Ma to znaczenie tylko dla bardzo lotnych związków - choć w ich wypadku to też nie ma większego znaczenia - byle były by bardzo szczelnie zamknięte - porządne butle z podwójnym korkiem i nie ma problemu - bardziej zaszkodzi ci 10 ml w badziewnym nieszczelnym i popękanym pojemniczku z młodego chemika.
A jak się będziesz bawił takimi badziewiami to twoja przygoda z chemią zakończy się na tych 5 g CuSO4 - czyli po paru dniach.

zajacisko 
Młody Alchemik

Wysłany: 2009-04-24, 12:44   

Już wiem, co moją mamę boli - myśli, że jeśli będę trzymał odczynniki w ilościach większych niż 10g, to jesteśmy odrazu terroryści, że coś może wybuchnąć, i takie rzeczy.

Odpowiedz do tematu