P o l e c a m y
Gakra.pl - chemia samochodowa, lakiery przemysłowe, chemia przemysłowa

Kominki, wkłady kominkowe, piece kominkowe

ZalogujUzytkownikHaslo
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Brainiac.pl Strona Główna » Nauka i technika » Przedszkole » [pytanie] od czego zaczać

[pytanie] od czego zaczać
Autor Wiadomość
Maskagaz
Młody Alchemik

Wysłany: 2009-04-24, 16:37   

V3rtyX napisał/a:
Chodzi ci o te odczynniki które wymieniłem ?

Potrzebujesz co najmniej 200 zł.

Szkło i odpowiedni sprzet to inna sprawa.

Koszt podstawowego szkła to +- 300zł
A sprzęt +- 1000zł. (mikroskop, paliniki, itp)

Między innymi myślę ze takie coś warto z kimś na spółkę robić jak brakuje funduszy.Zwłaszcza że duże ilości substancji sprzedają taniej -w przeliczniu na masę.
Bubas napisał/a:
Nieno kurde tutaj trzeba by też podać konkretne ilości bo kupując np po 100g to 80zł a po kg 800zł - ale wystary na dłużej no nie? xD Ciężko jest dokładnie określić te ceny. Najlepiej looknąć na jakiejś stronie typu:www.VmC.org.pl tam jest zakładka "sklep"

Ale to chyba za tyle taki odczynnik bardziej deficytowy np. w stylu związków ceru.
szymi napisał/a:
adiblol napisał/a:
Zestaw szkła powinien wyglądać mniej więcej tak:
A od teorii do praktyki droga jak stąd na Marsa...
Nie wiem po co komu 50+20 probówek...
Wszystko co wymienił jurczyk7 podzielić przez 2 lub 3, zaokrąglić w dół i gites. Tylko te co wymienił pojedyncze kupić pojedyncze ;)

Przesadziłeś z tym "wszystko".Dużych kolb może być nieco mniej ale nie aż tyle.Z tymi probówkami to jednak jest przesada.
Mateusz1818 napisał/a:
Dokładnie, nawet w Sękowski pisał, że wodorotlenki zżerają szkło oczywiście nie od razu, Myśle, że można tzrymać w szklanym pijemniku, lecz szkło musi być grubościenne. ale najlepiej jest jednak przechowywać w plastikowym opakowaniu.

Więc co myślicie o tym żebym sobie ze szkoły wzioł pare przeterminowanych odczynników?

A czy dostaniesz?Generalnie odczynniki przeterminowane należy traktować jak o conajmniej 1 stopień brudniejsze-np. czd.a jak cz. .Ale to zależy od rodzaju.Mniej trwałe należy traktować jak techniczne.Jednak większość łącznie z tymi popularnymi mniej trwałymi zwykle nie ma ubytku większego niż 1%.
marheva napisał/a:
Co do NaOH - roztwory - nawet stężone bez najmniejszego problemu można przechowywać w szkle i nic się z nimi nie dzieje - trzeba tylko pamiętać aby nie używać do tego zamknięć na szlif szkło/szkło - wtedy się zapiekają i kaput - ale plastikowy korek i wszystko ok.

Tylko jest mały problem.Czy wiesz jaką czystość będzie miał roztwór takiego spektralnie albo jądrowo czystego wodorotlenku sodowego i ile tam związków krzemu albo wapnia będzie?
marheva napisał/a:
To otwórz podręcznik od gimnazjum i będziesz miał spis odczynników które potrzebujesz "aby zacząć przygodę" czy jak to tam nazwiesz.
Ale tak czy siak jeżeli myślisz że za 100 zł skompletujesz sobie coś konkretnego to się grubo mylisz. Nie nastawiaj się że kupisz wszystko w jednej paczce - bo na to po prostu ani ciebie ani wielu innych tutaj nie stać.
Sklep chemiczny to nie spożywczak żeby sprzedali ci 10g kwasku cytrynowego za 45gr. Nikt tam w woreczkach ani na łyżeczki nie sprzedaje. Takie ilości to tylko drogich lub egzotycznych odczynników.
W ogrodniczych ani spożywczakach to nie są odczynniki tylko śmieci. W aptekach nie jest źle - ale cholernie drogo.

Przesadzasz z tymi śmieciami.Jak sie oczyści to może być za techniczny uznany.Warto spróbować bo różnica cen jest znaczna.A 100 złotych to mało .Ja za sam kwas L-askorbinowy cz.d.a ponad 100 płaciłem.Ale na zestaw 5 litrów 65% HNO3 5 litrów H2SO4 oraz 1 kg C(CH2OH)4 np. stąd: http://www.swistak.pl/a34...-5-CZ-D-A.html# do produkcji wiadomego odczynnika powinno starczyć.
zajacisko napisał/a:
Hmmm... Mojej mamie chodzi by mieć w domu "Minimalne wielkości odczynników" Już dała się namówić na zamawianie przez internet odczynników, ale w końcu znowu "To jest za dużo, Mały chemik i koniec!". Ja do niej nawijam "Liczy się wiedza, nie wiek". A ona znowu "Przechowuje się mikroskopije ilości odczynników, zacznij od małego chemika, jak ci będzie szło, to zamówimy". Hmmm... Zaczynałem to ja od krystalizacji soli. Potem Ocet, Soda, kwasek, Kret, KMnO4 + Gliceryna, kameleon, karmelka. Nie chcę małego chemika, bo zanim rodzina kupi w Warszawie, przywiezie to minie z miesiąc. Ja chciałbym teraz złożyć zamówienie. Da się coś poradzić? Nie wiem, jakoś namówić, coś powiedzieć.

Załatw sobie odpowiedni sprzęt i kupców to będziesz mógł np. sód albo oleum sprzedawać.Również mogą być inne syntezy.Np. środków medycznych.Oczywiście tych legalnych bo narkotyków nie popieram.
Zajacisko-powiedz mamusi że w żywności są takie trucizny że jej się w główce nie zmieści.Podam kilka stron które możesz jej dać do oglądania:
http://www.halat.pl/
http://www.zigzag.pl/jmte/nutra_sweet.htm
Jakby co mogę poszukać inne.Również o gmo i zwierzetach tym karmionych.
A poza tym na początek radzę przeczytać ten temat: http://www.brainiac.pl/to...42,15.htm#40191 oraz inne ksiązki o BHP.Poza tym książki o toksykologii oraz odtrutkach.W przypadku zatrucia tlenkiem węgla albo cyjanowodorem lub czymś innym o podobnym działaniu przydać mógłby się czysty tlen.

Google 

Wysłany:    Reklama Google - forum próbuje zarobić na swoje utrzymanie ;-)

xoriav 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2009-05-03, 17:46   

Na palnik nie wydawaj pineiędzy. Zrób własny. Wystarczy mały słoiczek i sznurowadło. Zrób małą dziórkę w pokrywce od słoiczka i przeprowadź przez nią sznurowadło (musi być odpowiedniej długości). Nalej do słoiczka denaturatu i gotowe!

tyresio12 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2009-05-04, 19:04   

Tak, tylko jeśli masz zamiar poważniej bawić się chemią, to lampka spirytusowa nie wystarczy. Jakoś nie chciałbym np. prażyć osadu z jej użyciem.

zajacisko 
Młody Alchemik

Wysłany: 2009-05-11, 22:10   

Maskagaz napisał/a:

A poza tym na początek radzę przeczytać ten temat: http://www.brainiac.pl/to...42,15.htm#40191 oraz inne ksiązki o BHP.Poza tym książki o toksykologii oraz odtrutkach.W przypadku zatrucia tlenkiem węgla albo cyjanowodorem lub czymś innym o podobnym działaniu przydać mógłby się czysty tlen.

Już ty się nie martw:) Aż taki początkujący to ja nie jestem. Może za jakiś miesiąc, lub dwa wrzucę swoje fotki laba, ale muszę jeszcze się wprowadzić.

Dawifd 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2009-07-31, 15:25   

Tak patrzę na podtytuł tego wątku no i twierdzę, że od polskiego, bowiem autor nawet nie wie, że chemia pisze się przez "ch".

A tak na serio, to kilka probówek, jakaś zlewka, kolbka, łapka do probówki, palnik na denata (raczej na denaturat bo denata ciężko włożyć do palnika...), ew. jakiś koreczek i wężyk.

Jak na początek to lepiej nie kupuj stężonych kwasów mineralnych.
Ocet na początek wystarczy, ew. jak już się trochę wtajemniczysz to sobie kup elektrolit do akumulatorka, ponoć jest dobry.

Poza tym "chemikalia" ze spożywczaka, czyli, np. soda, czy saletra (ponoć w niektórych takowa jest do kupienia). Poza tym NaOH cz. to podstawa, możesz go kupić w chemicznym. Nie kupuj Kreta, bo NaOH cz. jest tańszy niż Kret, który zawiera mnóstwo syfów.

Poza tym lektura chemiczna, jakiś (!) Sękowski, preparatyka też fajna jest, polecam Supniewskiego.

Co do odczynników, to kilka ciekawych związków możesz kupić np. w aptece, np. KI na receptę, formalinę i kwas mrówkowy - obydwa na receptę, glukoza 40% - recepta, poza tym KMnO4, czy gliceryna - one nie są na receptę.

W budowlance też coś znajdziesz, np. wapno gaszone, wapno palone, perhydrol.
Ale tego raczej nie zaliczałbym do pełnowartościowych odczynników.

Poza tym drogerie, w których HCl 33% można znaleźć, no i jeszcze perhydrol w nich też jest.

Najbardziej nie lubię jak ktoś komuś wytyka błędy, a sam robi jeszcze większe...
-sapper18

Mikołaj 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2009-10-03, 11:11   

Cze, mam 13lat i dopiero poszedłem do gimnazjum. Po pierwszej lekcji chemii zacząłem czytać książki ale zamierzam zakupić jakiś sprzęt tylko nie wiem za bardzo ile coś takiego by kosztowało. Mieszkam w domku jedno rodzinnym i nie mam balkonu wiec nie za bardzo wiem gdzie by to wszystko ustawić. :-?

Nefaus 
Ciekawski

Wysłany: 2009-10-04, 09:20   

Czytaj dalej książki, nie śpiesz się z "domowym labolatorium". Jeśli cie to interesuje, to na pewno nie będziesz miał problemów w czerpaniu wiedzy właśnie z nich. Internet, co za tym idzie fora to też dobra alternatywa, natomiast aby zrozumieć większość tematów trzeba znać kilka podstaw, czyli wracamy do tego pierwszego :p sprzęt nie będzie ci aż tak potrzebny (sam kiedyś ślepo kupowałem, stał nieużywany i teraz muszę go sprzedać :evil: ).Dlatego też jeszcze raz apeluje abyś się tak z tym labolatorium nie spieszył-oczywiście to forma zdobywania wiedzy po przez doświadczenie i tzw. wiedza praktyczna, ale każdy wie że bez teorii trudno nabyć i jedno i drugie skoro nie wiemy dla czego tak się stało itp.

Mikołaj 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2009-10-04, 10:17   

Bardzo dziękuje za szybką odpowiedz :-D .

qushch101 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2009-11-08, 13:42   

Witam, jestem nowy na forum ;-) . Od nie dawna zacząłem interesowac się chemią. Nie do końca wiem jak zacząc, na początek wybrałem taki zestaw (na razie bez odczynników): xD
BAGIETKA 5 – 6/250 3 szt.
KOLBA PŁASKODENNA 150ml 2 szt.
LEJEK SZKLANY krótki śr.75 dł.75 1 szt.
PALNIK SZKLANY poj.150ml 1 szt.
PAROWNICA PŁASKODENNA Z WYLEWEM 90mm, h45, 170ml 1 szt.
SZKIEŁKO ZEGARKOWE 70mm 1 szt.
SZKIEŁKO ZEGARKOWE 50mm 1 szt.
ZLEWKA NISKA 150ml 1 szt.
ZLEWKA WYSOKA 150ml 1 szt.
PROBÓWKA OKRĄGŁODENNA ZE SKALĄ 15ml 5 szt.
SIATKA Z KRĄŻKIEM CERAMICZNYM 1 szt.

Czegoś jest za mało/dużo? Coś jest jak narazie całkowicie zbędne albo czego mi brakuje :?: Jeszcze niczego nie zamówiłem więc - proszę o pomoc :-)

Nefaus 
Ciekawski

Wysłany: 2009-11-08, 14:52   

J co zamierzasz z tym robić? kupiłeś to do jakiegoś konkretnego "doświadczenia"?. Bo kupowanie masy szkła i sprzętu dla tego że można go "do czegoś użyć" mija się z celem. Ta probówka ze skalą to nie czasami cylinder Neslera? a no i jesli chodzi o palnik spirytusowy to szczerze odradzam ;], lepiej zaopatrzyć się w grzałkę elektryczną, ew. jak chcesz coś prażyć to palnik gazowy.

qushch101 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2009-11-08, 16:49   

Mam rozumiec, że szkło dobiera się do konkretnego doświadczenia? U mnie w okolicy nie ma żadnego tego typu sklepu, więc postanowiłem kupic kilka szkieł. Nie świeci mi się kupowanie pojednyczych przedmiotów do każdego z osobna doświadczenia - rozumiem, że tak się robi ale jeżeli mam regularnie zamawiac i płacic po 30-40 zł za przesyłke to zbankrutuje.

Dlaczego nie kupowac palnika spirytusowego? Jakie są różnice pomiędzy grzałką (te mniej oczywiste)?

Nefaus 
Ciekawski

Wysłany: 2009-11-08, 18:59   

NIE, chodzi oto aby dobierać sprzęt do konkretnego celu, jeśli chesz coś sączyć to kup pełen zestaw do sączenia, jeśli destylować kup zestaw do destylacji, albo sam go skonstruuj, jesli chcesz przeprowadzać reakcje w probówkach kup probówki, okorkowanie itp, np. jeśli nie masz trójnogu to poco ci siatka ceramiczna. Jednym słowem nie mam pojęcia dla czego akurat to zamawiasz. Zresztą teraz to mnie mało obchodzi, pożyjesz zobaczysz. Co do palników to szczerze nie będę się wypowiadał, myślę że sam powinieneś do tego dojść.

[ Dodano: 2009-11-08, 19:02 ]
Sam wiem jak to jest, kupowalem sporo (i to nietaniego ) sprzętu na zapas, (oczywiście do konkretnego celu) potem mi się odwidziało , no i leży w szafie. Większość sprzętu jesteś w stanie wykonać samemu, najważniejszy jest sprzęt który niemożna zastąpić niczym innym, a szybko się zużywa np. probówka. Jest bardzo tania, więc najlepiej kupić kilka-kilkanascie

wojtek882 
Nowy użytkownik

Ostrzeżeń:
 1/3/3
Wysłany: 2009-12-23, 20:41   

Ja na początek wydałem około 30-50zł (razem ze szkłem).
Teraz dokupuje czasami jakieś odczynniki lub probówki.
Pieniądze nie są najważniejsze, ważniejsze są dojścia do odczynników i szkła.

Odpowiedz do tematu