P o l e c a m y
Gakra.pl - chemia samochodowa, lakiery przemysłowe, chemia przemysłowa

Kominki, wkłady kominkowe, piece kominkowe

ZalogujUzytkownikHaslo
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Brainiac.pl Strona Główna » Nauka i technika » Przedszkole » [pytanie] Otrzymywanie fosforu

[pytanie] Otrzymywanie fosforu
Autor Wiadomość
meteor297
Łowca Tajemnic

Wysłany: 2010-01-04, 20:04   [pytanie] Otrzymywanie fosforu

Czy to prawda że dałoby się otrzymać fosfor z własnego moczu? Słyszałem że pierwszy raz otrzymano tak fosfor. Najpierw odparowano mocz a potem ogrzano pozostałość z piaskiem. I druga możliwość czy można by oczyścić fosol(taki odrdzewiacz zawierający 35 procent kwasu fosforowego) aby kwas w nim miał jak największe stężenie i był on jak najczystszy?

Google 

Wysłany:    Reklama Google - forum próbuje zarobić na swoje utrzymanie ;-)

dominik13 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2010-01-05, 17:14   

Hehe zabawa w alchemika :mrgreen:
Dać by się dało, skoro w XVII wieku się udało (ah, jak mi się zrymowało :-P )
Ale po pierwsze otrzymasz (jeśli Ci się oda) fosfor biały który :
jest toksyczny (dawka śmiertelna to ok 0,1g dla dorosłego osobnika ludzkiego :->
jest łatwopalny, zawsze przechowuje się go w wodzie ponieważ suchy może zapalić się od potarcia lub podgrzania. Toteż był wykorzystywany do produkcji zapałek ale to było dość dawno wycofane je m.in. z powodu toksyczności. Na pudełkach od zapałek masz do czynienia z fosforem, ale już nie białym lecz czerwonym patrz: ALOTROPIA.
F. czerwony jest dużoooo bezpieczniejszy od fosforu białego. Jest nie trujący, mniej aktywny i zapala się po podgrzaniu do ok 240*C więc całkiem do okiełznania.
Pytałeś o kwas fosforowy(V) (radzę zacząć używać nazw nakazanych przez IUPAC bo zaraz Cię mod dorwie :lol: [prawidłowe nazewnictwo! ])
Musiał byś podać dokładniejszy skład twego preparatu. Jeśli chciałbyś otrzymać fosforan(V) jakiegoś metalu to możesz dodać do twego fofolu (czy jak to się tam zwie) zasady wapniowej lub jakiejś rozpuszczalnej soli wapnia. Jeśli użyjesz nadmiaru wodorotlenku to powinieneś otrzymać fosforan(V) wapnia który jest nie rozpuszczalny w wodzie. Ale ostrzegam że jeśli otrzymasz wodorosól (za mało dodasz jonów Ca2+ ) to nic Ci z tego nie wyjdzie gdyż wodorofosforan i diwodorofosforan wapnia już się w wodzie rozpuszczają. A co do kwasu fosforowego(V) to muszę jeszcze pomyśleć jak by oczyścić ten specyfik (ale najpierw dokładniejszy skład).

Pozdr.

Edit:
zapomniałem dodać że gdybyś posiadał fosfor (biały, czerwony) to po spaleniu go w tlenie i wprowadzeniu produktu do gorącej wody otrzymasz kwas fosforowy(V), tu otrzymanie większego Cp nie bd już problemem. Pamiętaj tylko że max. stęzenie kwasu fosforowego to ok 70%

P4 + 5O2 = P4O10

P4O10 + 6H2O = 4H3PO4

Nefaus 
Ciekawski

Wysłany: 2010-01-05, 19:15   

Co do fosolu, radzę zbytnio się nie napalać, nie znam co prawda jego czystości, ale warstwa pleśni która mi się w nim pojawiła, rodzi pewne wątpliwości. Z nudów możesz zrobić łaźnię wodną z garnka i wsadzić tam parownice z zaw. "fosolu" :)

meteor297 
Łowca Tajemnic

Wysłany: 2010-01-05, 20:27   

I do jakiej temperatury trzeba by go ogrzewać?

Nefaus 
Ciekawski

Wysłany: 2010-01-05, 21:13   

Heh, to całkiem proste :] jeśli mówimy o łaźni wodnej to tem. twojego kwasu nie może przekroczyć 100 C :)

dominik13 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2010-01-05, 21:26   

Znalazłem jak możesz z otrzymanego fosforanu(V) wapnia otrzymać kwas fosforowy(V).
O tyle o ile metoda jest bardzo prosta to potrzebny jest stężony kwas siarkowy(VI)
Ca3(PO4)2 + 3H2SO4 = 3CaSO4 + 2H3PO4

Osad CaSO4 odsączasz i masz roztwór kwasu fosforowego(V) i ładujesz go na łaźnię wodną.

qazaq6556 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2011-05-16, 15:58   

fosfor znajduje się w moczu gdy spożywasz produkty z fosforem w składzie, więc jak ktoś chciał by wyizolować go z moczu musi najpierw zacząć od odpowiedniej diety która z kolei jest niezdrowa
ps . zdziwił byś się ile rzeczy można otrzymać z moczu

marheva 
Ciekawski

Wysłany: 2011-05-24, 02:07   

Fosol to kompletny śmieć - nie nadaje się do niczego. Oprócz kwasu ma pełno detergentów, i jakiś innych dziwacznych dodatków.
Nie nadaje się nawet do odrdzewiania a co dopiero oczyszczenia.

Jak chcesz w miarę czysty kwas fosforowy to firma DRAGON robi odrdzewiacze na bazie kwasu fosforowego.
Wymagał by oczyszczenia bo pewnie pełno w nim fosforanów itp. ale nie zawiera detergentów więc dosyć łatwo go oczyścić.
Choć nie wiem na ile to opłacalne bo za cz.d.a. zapłacisz 30 zł/litr. 85%.
Nie wiem czy warto się babrać tym bardziej że te fosole itd. do tanich nie należą.

Co do maksymalnego stężenia : z reguły sprzedaje się go jako 85% rzadziej 75%.
Można go spokojnie otrzymać w postaci bezwodnej - piękne białe kryształki.

qazaq6556 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2011-05-24, 08:25   

dragon to dobra firma , robi świetny sprzęt wędkarski

marheva 
Ciekawski

Wysłany: 2011-05-25, 23:37   

Chyba nie o tej samej firmie mówimy ale nieważne.

Odczynniki techniczne to nie odczynniki :)

Już dawno przestałem się bawić w chemię na technicznych odczynnikach - nieraz wychodzą takie cuda że bardziej przypomina to zabawę w alchemie niż chemię :)

Odpowiedz do tematu