P o l e c a m y
Gakra.pl - chemia samochodowa, lakiery przemysłowe, chemia przemysłowa

Kominki, wkłady kominkowe, piece kominkowe

ZalogujUzytkownikHaslo
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Brainiac.pl Strona Główna » Nauka i technika » Przedszkole » Survival a chemia

Survival a chemia
Autor Wiadomość
Dawifd
Nowy użytkownik

Wysłany: 2009-07-30, 15:04   

A moze denaturat, kwas siarowy stężony i KMnO4 - zaplon, tak zwana chemiczna zapałka

Perhydrol + KMnO4 - sygnały dymne

Na2SO4 - sól przeczyszczająca

H2O - do picia

Octan sodu - można się ogrzać, znaczy do 250g octanu sodu dolewamy jakieś 20ml goracej wody. On się rozpuści, się później potrząśnie no i ciepełko się robi, można tez z tiosiarczanem sodu

KMnO4 - do dezynfekcji wody

Własny mocz - środek antygrzybiczy, pomysł wprost z brainiaca :D

Google 

Wysłany:    Reklama Google - forum próbuje zarobić na swoje utrzymanie ;-)

Maskagaz 
Młody Alchemik

Wysłany: 2009-09-16, 10:35   

DarkOrk napisał/a:
Jeśli ktoś czasami poje sobie czegoś co wywołuje silne bule brzucha to ja proponuje:

MgSO4 --- siarczan (VI) magnezu, inaczej sól gorzka --- środek przeczyszczający

Środki przeczyszczające w tym przypadku mogą zaszkodzić.Ale ten związek może się przydać jako odżywka albo nawóz jak ma być to wycieczka ekstremalna na dłużej.Chociaż jako nawóz lepiej brać dolomit bo tańszy.
A przypuszczam że gliceryna z nadmanganianem na rozpałkę.Ale jest istotne pytanie-gliceryna ma być conajmniej 99% czy wystarczy 80%??

jakubmuda 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2009-09-16, 18:23   

wystarczy 80%, kup nawet taką z apteki (nie pamiętam dokładnie ile %).
● Nie ma figury gruszki, tylko erlenmajerki

marheva 
Ciekawski

Wysłany: 2009-09-16, 20:48   

apteczna ma 86% i w zupełności wystarcza.

dominik13 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2009-09-18, 16:28   

Dawifd, KMnO4 + H2O2 to raczej sygnały parowe bo ten obłok który powstaje to skroplona para wodna z tlenem. Jednak do tego celu przydały by się inne substancje pomijając saletrę z cukrem :-P praktyczniejsze było by wykorzystanie masy która wytwarza dość ciężki dym - myślę o mieszankach na naftalenie, ale składu nie podaje (nie ten dział).

Ptero 
Nowy użytkownik

Ostrzeżeń:
 1/3/3
Wysłany: 2009-09-25, 22:41   

H2O2-do przeczyszczania ran ale nie jestem pewny :D

jakubmuda 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2009-09-26, 10:51   

ale w niskim stężeniu jako woda utleniona 3%

Ptero 
Nowy użytkownik

Ostrzeżeń:
 1/3/3
Wysłany: 2009-09-26, 12:39   

no a ten
Spirytus Salicynowy czy jak to tam leci tez chyba ale w niskim %

dominik13 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2009-09-26, 16:41   

1)Spirytus nie może być o niskim stężeniu bo wtedy nie jest spirytusem :lol: spirytus ma ok. 95%
2) nie 'salicynowy' tylko salicylowy
3) spirytus ten ma dodatek kwasu salicylowego (dlatego jest to salicylowy spirytus :P )

pałczyk 
Łowca Tajemnic

Ostrzeżeń:
 2/3/3
Wysłany: 2009-09-27, 23:34   

Ja sam uprawiam Survival i z chęcią mógł bym ci coś doradzić jednakowoż musiał byś mi podać o jakiego rodzaju survival ci chodzi np w zielonym nie powinno się ze sobą zabierać nic oprócz butelki na wodę noża no i w ostateczności krzesiwa substancje do odkażania itp. trzeba znaleźć samemu
przecież tyle roślin zawiera substancje odkażające chociaż jeśli chodzi ci o survival militarny to owszem można używać KNmO4 i wielu innych substancji chemicznych chociaż znajomość chemii jest bardzo potrzebna w obu rodzajach survivalu tak samo jak biologii geografii i fizyki

"Milczenie przystoi mędrcom, a co dopiero głupcom." (Talmud)

jakubmuda 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2009-09-28, 15:31   

tu nie chodzi o survival jako zabawę tylko o przeżycie. Chyba lepiej jak masz przy sobie coś więcej niż nóż i butelkę na wodę :?: :?: :idea: Poza tym jak wybierasz się np w góry do Afryki to warto mieć przy sobie mały "survival pack" gdzie są podstawowe rzeczy jak np nóż, prezerwatywa, zapałki, bandaż, KMnO4 + gliceryna, lightstick etc. bo nigdy nie wiadomo czy się nie przyda :-P

pałczyk 
Łowca Tajemnic

Ostrzeżeń:
 2/3/3
Wysłany: 2009-09-30, 21:35   

a czy ja tu mówiłem o zabawie czy dla ciebie wyjście z dżungli ucieczka z bezludnej wyspy na Pacyfiku przeżycie w lesie bez jakich kol wiek pomocy w postaci sprzętu i to jest zabawa wyobraź sobie czy zwykły turysta nosi przy sobie octan sodu już dużo razy wymieniany KMnO4 czy wiele innych nie ale jak się zgubi musi jakoś przeżyć wykorzystując to co ma a najczęściej to nie wiele bo kto by się spodziewał że coś go takiego spotka i survival zielony do tego przygotowuje po za tym wiedza z chemii jest bardzo przydatna w survivalu zielonym ale o tym już mówiłem a z tym "survival pack'iem" to są trzy rzeczy 1 najważniejszy chęć przeżycia 2 ważna przygotowanie a dopiero na szarym końcu jest sprzęt przepraszam że się tak uniosłem ale no cóż survival jest dla mnie nie tylko przeżyciem w dżungli itd ale też sposobem na życie
dlatego poczułem się urażony gdy nazwałeś to zabawą :cry:

"Milczenie przystoi mędrcom, a co dopiero głupcom." (Talmud)

jakubmuda 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2009-10-01, 17:47   

to przepraszam bardzo że Cię uraziłem.
Moim zdaniem każdy kto wybiera się na jakąś wyprawę powinien być gotowy na wszystko nawet na to że zostanie sam w nieznanym terenie przez np 3 miesiące bez żadnego kontaktu z innym człowiekiem. A KMnO4 i gliceryna mało zajmują a są bardzo bardzo przydatne :mrgreen:

SereQ Monte 
Łowca Tajemnic

Wysłany: 2010-01-29, 14:08   

Survival to nie tylko wtedy jak się rozbije żołnierz samolotem z apteczką i ma ujść z życiem. Wyobraźcie sobie, że zgubiliście się w lasach Amazonii i co? KMnO4 zawsze nosicie przy sobie? Kwas siarkowy czy glicerynę też? Nie osłabiajcie mnie :D Natura daje nam tyle dobrego... a większość z tego to organiczne związki chemiczne, które można naprawdę dobrze wykorzystać. Np. węgiel drzewny - możemy zastosować go do filtracji wody. Jest to jeden z najlepszych sposobów oczyszczania (lepsza tylko destylacja). Albo żywica sosnowa...nie wiem jaki ma wzór, ale wiem że nie raz uratowała czyjeś życie. Można ją stosować na rany (ma jakieś właściwości lecznicze), do rozpalania ognia (pali się nawet jak jest mokra) albo do zalepiania wszelakich dziur np. w starej łodzi (prowizorka ale skuteczna). Tak naprawdę w survivalu potrzebne jest coś wtedy gdy akurat niema tego pod ręką więc jak ja bym był rozbitkiem to na apteczkę bym nie liczył...

Uprawiam survival od ponad 2 lat i co nieco wiem o tym "sporcie" W terenie tylko nóż i butelka i nic więcej nie jest potrzebne, nawet zapałki i krzesiwko choć to ostatnie jest przydatne.

Myszlol 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2010-03-03, 18:26   

Widzę ,że rozkręcenie tematu mnie ominęło :P
- kto jak kto ktos kto nie wie że to mu sie moze przydac to raczej nie bierze :)
ja np. jak gdzies jade w las to 3 saszetki KMnO4 i gliceryna sa moimi przyjaciółmi :P ja osobiście w Survival się nie bawię ale chciałbym zaczać, i tak jak zostało powiedziane naprawdę nie potrzeba wiele bo natura daje nam wszystko, tyle, że bez wiedzy z zakresu biologii chemii geografi fizyki to nawet majac megazestaw (link ba dole) przy sobie nie poradzimy bo zamiast grzybkow halucynogenków zjemy muchomorki ;P hehe :D

Tak jak sam napisałeś znajomość chemii jest potrzebna w obu typach ale z tego co pamiętam zakładając temat chodzil mi po glowie survival militarny :)

Taki ciekawy megazestaw przetrwania:
http://www.dougritter.com...l_pak_index.htm

Odpowiedz do tematu