P o l e c a m y
Gakra.pl - chemia samochodowa, lakiery przemysłowe, chemia przemysłowa

Kominki, wkłady kominkowe, piece kominkowe

ZalogujUzytkownikHaslo
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Brainiac.pl Strona Główna » Nauka i technika » Przedszkole » Survival a chemia

Survival a chemia
Autor Wiadomość
Myszlol
Nowy użytkownik

Wysłany: 2009-06-18, 14:28   Survival a chemia

Chciałbym aby znalazła sie tu lista pomocnych odczynników i ich zastosowanie w survivalu.
Sądzę że jakieś konserwanty sobie darujemy :P ale jak cos ciekawego to pisać ;) .

Ja mam takie propozycje:

KMnO4 - nadmanganian potasu (sądzę że wszyscy znaja :) ) odkarza wodę, mozna przygotować r-r odkarzajacy rany , przeciwgrzybiczy lub służący do płukania gardła.
Dodatkowo w połaczeniu z gliceryna powstaje reakcja samozapłonu , lub rozcierany z cukrem pozwoli uzyskać płomień. ( I tu moje pytanie na maginesie - jak odkarzamy wode za pomocą KMnO4 to pijemy r-r nadmanganianu :-| czy jakoś go usuwamy ? )

T - tryt kapsułka zawierająca tryt może posłużyć jako awaryjna latareczka.

Węgiel aktywny - równiez uzdatnianie wody, pochłonie nam więszkosć chemi jaką mamy zawarta w wodzie, oraz do usuwania bakterii i toksyn po zatruciu pokarmowym.

(proch - widziałem chyba w Rambo 3 [haha :-D ) jak superkomandos sobie nim posypał ranę i odpalił w celu zatamowania krwotoku i odkazenia xD wszystkim hardcorowcą idącym w jego ślady życzę powodzenia :mrgreen: xD )

Google 

Wysłany:    Reklama Google - forum próbuje zarobić na swoje utrzymanie ;-)

Wocz 
Mod-Spamkiller

Wysłany: 2009-06-18, 15:57   Re: Survival a chemia

Myszlol napisał/a:

T - tryt kapsułka zawierająca tryt może posłużyć jako awaryjna latareczka.

Pewnie chodzi Ci o tego typu gadżet : http://www.toys4boys.pl/T...zek-item95.html

Wszystko fajnie, tylko że w tej kapsułce nie ma trytu...
Cytat ze strony : Każdy brelok zawiera małą szklaną rurkę, która została wypełniona fluoroscencyjnym materiałem pod postacią specjalnego gazu, następnie uszczelnioną laserowo. Gaz wewnątrz rurki wywołuje fluoroscencyjne, 'zimne' światło, które będzie się świecić przez około 10 lat bez żadnego zewnętrznego zasilania.

Secundo, taki brelok kosztowałby kilka-kilkanaście tysięcy złotych z racji trudności w otrzymaniu trytu (dodatkowo sam brelok byłby promieniotwórczy).

Zaakceptuj to, że nie każdy będzie dla Ciebie miły i troskliwy...

Myszlol 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2009-06-18, 19:02   

Tak przypuszczałem bo też mi to nie pasowało ale ten Tryt zacytowałem dosłownie z jednego z numerów Komandosa :P

To sprawa trytu sie wyjasniła teraz prosze o jakies inne ciekawe zwiazki , same tez jeszcze poszukam i to pytanko odnosnie KMnO4 ;)

tyresio12 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2009-06-19, 08:02   

Żeby usunąć całkiem KMnO4 trzeba by tę wodę przedestylować... Tak, tak, pijemy roztwór tego związku :) także lepiej żeby nie był zbyt stężony, bo uszkodzimy sobie śluzówki.

jakubmuda 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2009-06-19, 10:04   

sprecyzowanie:
woda powinna mieć blado różowy kolor, powinno się wrzucać (zależy od ilości wody), dosłownie po 2-3 kryształkach
● Nie ma figury gruszki, tylko erlenmajerki

Maskagaz 
Młody Alchemik

Wysłany: 2009-06-19, 23:53   

H2O2 i ClO2- a chyba może być też ClO3- -skutecznie niszczy bakterie i chyba też wirusy.Stosowane doustnie oczywiście.Ja łykałem parę razy i chyba będę musiał znowu ale smak jest okropny.

Martin14m 
Młody Alchemik

Wysłany: 2009-06-20, 09:42   

A jak chcemy uzyskać ogień to:
- KMnO4 + C3H5(OH)3
- Można też mieszankę ZnO + NH4NO3 zwilżyć wodą i jest zapłon.
- Cu(NO3)2 zwilżamy wodą i mamy zapłon.

"Tylko po co tak się spinać, przecież nie musimy nic.
Tylko jeść i spać, reszta to na wodę pic!
Cała reszta to metody na czasu spędzenie,
Więc spiesz się powoli! - Masz moje pozwolenie." :)

jakubmuda 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2009-06-20, 09:48   

Martin14m napisał/a:

- Można też mieszankę ZnO + NH4NO3 zwilżyć wodą i jest zapłon.
.

można też pył cynkowy zmieszać z NH4Cl (wszystko maksymalnie rozdrobnione) i kroplą wody zainicjować reakcję.(Uwaga wydziela się amoniak :mrgreen: :mrgreen: )
A czy można zamiast NH4Cl stosować inne sole amonowe??

tyresio12 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2009-06-21, 08:41   

Martin14m napisał/a:
Można też mieszankę ZnO + NH4NO3 zwilżyć wodą i jest zapłon.

Hm... to miał być chyba pył Zn, a nie ZnO... Do czego niby miałby się utlenić tlenek cynku? ;)

marheva 
Ciekawski

Wysłany: 2009-06-21, 21:22   

Mieszanina z cynkiem jest bardzo niewygodna i niepewna. Znacznie lepiej i bezpieczniej KMnO4 + glicerynka :) Używane nawet przez siły specjalne.
Z tym Cu(NO3)2 to bzdura.
Z chlorem doustnie to bym nie ryzykował.
Wodę lepiej przegotować niż pić z KMnO4 czy innymi chemikaliami bo można się solidnie zatruć.

Można zrobić sobie chem. latarkę samemu - kapilara wypełniona roztw. luminolu w DMSO i zamknięta włożona do dużej ampułki wypełnionej KOH z DMSO. Wszystko zamykamy. Jak trzeba łamiemy i wstrząsamy świeci aż miło :) Można dodać trochę nadboranu sodu - lepsze świecenie ale krótsze.
Lepsze efekty dają fabryczne świetliki na szczawianach organicznych - ale są niewykonalne w warunkach domowych.

A ten trytowy brelok to jakieś cuda niewidy ... Do tanich nie należy 60 zł za takie małe badziewie - po 2 wystarczyła by minimalna ilość trytu ( lub czegokolwiek emitującego wolne elektrony) elektrony trafiają na związek fluorescencyjny i świeci - nie głupie nawet. Coś w tym musi być. np. Kompleksy lantanowców nawet w mikroskopijnych ilościach bardzo efektownie świecą w UV lub pobudzone wolnymi elektronami. Fluoresceina w UV też wspaniale świeci.

tyresio12 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2009-06-22, 07:04   

Weźmy jednak pod uwagę, że mamy warunki "survivalowe" i nie możemy tachać ze sobą lampy UV ;) (zresztą co za sens, jeśli możemy zabrać ze sobą źródło światła, to czemu akurat UV zamiast zwykłego?) W takich warunkach ten breloczek nie jest takim złym rozwiązaniem.
Do wytwarzania ognia przydać się może też stop żelaza z cerem i innymi lantanowcami, tzw. miszmetal. Potarty np. nożem daje dużo iskier.

Myszlol 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2009-06-22, 19:02   

marheva, się troche rozpędził ;D, fajny pomysł z miszmetalem ^^.

Słyszałem ze nacieranie się moczem odstrasza komary xD (ktoś próbował ? XD )

DarkOrk 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2009-06-30, 21:29   

Jeśli ktoś czasami poje sobie czegoś co wywołuje silne bule brzucha to ja proponuje:

MgSO4 --- siarczan (VI) magnezu, inaczej sól gorzka --- środek przeczyszczający

piroelektro 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2009-07-01, 17:59   

Witam
Z gliceryną pierwsze słyszę w survivalu. Lecimy samolotem on spada : My przeżywamy ,mamy do dyspozycji tylko apteczkę w ,której woda utleniona ,KMnO4 i plastry .. Tylko i co wtedy ?? Więc szukamy cukru i mieszamy 50/50 tak aby było widać kryształki nadganmannianu ....pocieramy nożem i idealnie pali...........

ps. ten kto mi to powiedział był później w jednostkach "GROMU" więc głupot nie uczył.....

jakubmuda 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2009-07-01, 20:20   

ja sam kogoś w wojsku (nieważne kogo, to nie jest temat) i naprawdę się tego używa. Gliceryna i KMnO4 są w zestawie przeżycia żołnierza, ale tak masz rację nie zawsze ma się to pod ręką.

Odpowiedz do tematu