P o l e c a m y
Gakra.pl - chemia samochodowa, lakiery przemysłowe, chemia przemysłowa

Kominki, wkłady kominkowe, piece kominkowe

ZalogujUzytkownikHaslo
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Brainiac.pl Strona Główna » Programy » Inne » Mystery Hunters » [eksperyment]Mumia

Przesunięty przez: Elder Brain
2007-08-24, 07:13
[eksperyment]Mumia
Autor Wiadomość
Elder Brain
Brainiac

Wysłany: 2007-08-24, 07:12   [eksperyment]Mumia

Starożytni Egipcjanie po śmierci mumifikowali prawie każdą zmarłą osobę, dzięki czemu ciała tysięcy z nich przetrwały ponad 2000 lat. Proces mumifikacji w historii został opisany wyrywkowo, lecz dzięki uproszczeniu procesu wykorzystać może go każdy z was.
Materiały:
-Jedno martwe zwierzę (zalecany kurczak)
-Soda oczyszczona oraz sól
-Plastikowa torba(lub też dwie)
-Bandaże do zawinięcia zwierzęcia
-"Sarkofag" czyli pudełko w którym mamy umieścić mumię
-Gumowe rękawiczki
-(ewentualnie) Ostre narzędzia

Wykonanie:
Ze względów higienicznych załóż najpierw gumowe rękawiczki, w celu wysuszenia pozbaw ciało organów wewnętrznych takich jak wątroba, mózg, płuca (tradycyjnie serce pozostawało, lecz zakupiony kurczak jest od początku wybebeszony). Następnie mieszaniną sody oczyszczonej obsyp i wypełnij wszystkie dostępne miejsca (upewnij się że mieszanka jest wszędzie bo zwierzę zgnije a ciało i praca będą bezużyteczne. Włóż ciało do torby (lub ze względu na zapach do dwóch) i po dokładnym zabezpieczeniu odłóż w jakiś bezpieczny kąt. Mniej więcej co tydzień wylewaj wodę którą wyciągnie sól, a nią samą wymieniaj w tym samym czasie, cały proces zajmuje około pięciu tygodni, następnie delikatnie obwiń ciało bandażami, gdy już skończysz włóż mumię do sarkofagu gdzie może spoczywać tysiące lat.

Poziom trudności: średni
Zagrożenia: skażenie bakteriologiczne oraz skaleczenia.
Eksperyment zaczerpnięty z "Mystery Lab" -fragmentu programu:
Łowcy Tajemnic (MysteryHunters)

Eksperyment sprawdzony

Google 

Wysłany:    Reklama Google - forum próbuje zarobić na swoje utrzymanie ;-)

Blostic 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2007-08-28, 15:21   

e.... co tu wiele mówić... Może z kota zrobie mumie ?... hehe :D Tylko, że jeszcze żyje... Zawsze chciałem mieć taką mumię na nocnej póce :-D a może pies byłby lepszy :?:
xD

Zumo 
Administrator

Wysłany: 2007-08-28, 17:35   

Ciekawe... Elder jak testowałeś to pokaż zdjęcia

Moja wiedza opiera się wyłącznie na dostępnych źródłach, nigdy nie posiadałem i nie posiadam żadnych materiałów wybuchowych ( oprócz legalnych <NWP> ). Posty mają charakter wyłącznie edukacyjny i ich wykorzystanie w celach niezgodnych z prawem jest prowadzone na własną odpowiedzialność i bez mojej wiedzy.
Pamiętaj o bezpieczeństwie!

Elder Brain 
Brainiac

Wysłany: 2007-08-29, 15:16   

Szczerze mówiąc sam nie testowałem, choć prubowałem. Dopisek "sprawdzony" powinien być móc dodawany jeśli widziało się że jest realny. W tym przypadku pomysł był z programu telewizyjnego- który sam uznałem za wiarygodny.
Blostic- jak już tu napisałem wystarczy zwykły sklepowy kurczak. Z innych mogą wynikać ogromne problemy.

Zv. 
Mod-Spamkiller

Wysłany: 2007-08-29, 16:52   

Suszyc NaCl, nie przejmować sie zapachem i jadami trupimi. W koncu na coś trzeba umrzeć... a samo wkładanie do worka to nei za dobry pomysł... lepiej zeby nadmiar toksycznych związków jak anilina przedostawał sie powoli do srodowiska niz takie otiweranie tego woreczka co jakis czas. Jak ja bym sie zabierał do tego uzył bym jakiegoś specialnego woreczka albo cos w tym stylu.

Pomoc poza forum: odpłatnie

Na Forum należy używać jsMath do zapisu równan i wzorów chemicznych, aby zamiast pisać: (cyklopentadienylo)diwodórkarbonylwolfram(II)-mi-kappta^3-octano-mi-oksoeten(trifenolofosfina)platyna(II) (Pt-W) napisać: [(PtWCp(CH_{3}COO)O(CO)(CH_{2}=CH_{2})(H_{2})Ph_{3}P]

Chemia to nie zabawa! Preparatyki, przepisy oraz bagaż doświadczenia zamieszczam w celach edukacyjno-informacyjnych. Jednocześnie zachęcając do samego czytania. Nie odpowiadam za wykorzystanie informacji zawartych w moich postach. Nie uważam też, że są one prawdziwe. =P
Niech Pan błogosławi Chemikom...

Elder Brain 
Brainiac

Wysłany: 2007-08-29, 16:57   

Soda oczyszczona odkaża ciało, a sól wyciąga wodę chroniąc przed gniciem - nie więc ma mowy o powstaniu (wielu) toksycznych substancji. Sam worek również chroni przed wpływem czynników zewnętrznych, bez niego do ciała mogłyby chociażby nalecieć muchy, dodatkowo wysączona woda spływałaby z ciała co z kolei również nie jest nigdzie zalecane.
Ostatnio zmieniony przez Elder Brain 2008-11-29, 12:02, w całości zmieniany 1 raz  

Zv. 
Mod-Spamkiller

Wysłany: 2007-08-29, 20:00   

Nie słyszalem o tym aby soda oczysczona odkazała ciało. Chyba, że NaHCO3 łaczy się w jakiś szczegulny sposób ze substancjami powstajacymi podczas gnicia zwłok. Pozatym jezeli chodzi o woreczek to sam pomysł mi nei nie podoba nie dlatego ze jest zły czy głupi tylko mozna było by zainwestowac w materiał półprzepuszczalny jakis polimerowy najlepiej jakis poliamid który przepuszczał by wilgos do środowiska i pozwalał by na wolną dyfyzję jednocześnie ne idopuszczając much do ciała. Nie wazne jak to bedzie zrobione najwazniejsze jest to, aby dobrze wysuszyc ciało. Egipcianie z tego co wiem do konserwacji zwłok uzywali olejków lotnych w których znajodowała sie spora ilosc tymolu. Jak dla mnie tymol nie ma pieknego zapachu

Na Forum należy używać jsMath do zapisu równan i wzorów chemicznych, aby zamiast pisać: (cyklopentadienylo)diwodórkarbonylwolfram(II)-mi-kappta^3-octano-mi-oksoeten(trifenolofosfina)platyna(II) (Pt-W) napisać: [(PtWCp(CH_{3}COO)O(CO)(CH_{2}=CH_{2})(H_{2})Ph_{3}P]

Chemia to nie zabawa! Preparatyki, przepisy oraz bagaż doświadczenia zamieszczam w celach edukacyjno-informacyjnych. Jednocześnie zachęcając do samego czytania. Nie odpowiadam za wykorzystanie informacji zawartych w moich postach. Nie uważam też, że są one prawdziwe. =P

Elder Brain 
Brainiac

Wysłany: 2007-08-29, 20:04   

... No to ja też muszę z czymś się wtrącić - Egipcjanie używali natronu z pustynnego jeziora "wali natrum", a on ma właściwości właśnie sody oczyszczonej. Eksperyment dodatkowo jest z programu więc nie dokonałem przy nim żadnych zmian, wymaga jedynie domowych rzeczy, i tego właśnie chciałbym się trzymać.
Ostatnio zmieniony przez Elder Brain 2008-11-29, 12:03, w całości zmieniany 1 raz  

Zv. 
Mod-Spamkiller

Wysłany: 2007-09-12, 18:12   

Jezeli soda wchodzi w reakcje z jakimś zwiazkiem który sie z organizmu wydziela mozliwe ze ma jakies tam własciwosci odkarzajace... le jako sama to jest za mało bakteriologiczna, pozatym w roztworach wodnych stanowi dobra pozywke dla roslin wodnych i glonów... nie wspominac o jej własciwosciach jako składnik pozywki dla grzybów... Myśle ze chodzi tu o jakoś reakcje, w która wchodzi dzieki temu powoduje detoksykacje jakies substancji. Jako taka to soda oczyszczona jest składniekiem soku załądkowego i słyzy jako neutralizator srodowiska kwasnego dla dwunastnicy.

mateuszd22 
Szkodnik

Ostrzeżeń:
 2/3/3
Wysłany: 2007-10-12, 17:06   

Ciekawi mnie tylko czy kurczak też wydziela jad po śmierci jak ludzie, gdybym zmumifikował kurczaka i złożył go w szczelnym sarkofagu i gdyby po np. 150 latach lub nawet więcej ktoś go otworzył ciekawe czy by umarł ? Bo gdy archeolodzy otwierali sarkofagi ginęli po paru tygodniach lub miesiącach przez bakterie.

Elder Brain 
Brainiac

Wysłany: 2007-10-12, 17:17   

Po zakończeniu procesu ciało powinno być zupełnie suche, więc nie ma mowy o wydzielaniu przez nie toksyn. Co do bakterii - to groziły jedynie tym dotykającym gołymi rękoma ciał zmarłych, za bardziej "chorobotwórcze" można by jednak uznać mumie osób zmarłych na choroby (które przetrwały w ciałach mimo czasu). Za dolegliwości mogły również odpowiadać grzyby, które mimo braku dużej wilgoci rozwijały się w niektórych odmianach dzięki niewielkim ilościom wody która nie miała gdzie odparować.
Ostatnio zmieniony przez Elder Brain 2008-11-29, 12:04, w całości zmieniany 1 raz  

Eliert 
Młody Alchemik

Ostrzeżeń:
 1/3/3
Wysłany: 2008-11-29, 11:16   

a co ja mam isc po siekiere i kotowi walnac leb xD

tyresio12 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2009-01-03, 16:29   

michalsenior, sam sobie lepiej walnij., może zmądrzejesz. A co do dyskusji- podstawowym zabiegiem konserwującym mumie egipskie było suszenie przez zasypanie solą z Wadi Natrun (zawierającej jako domieszkę węglan sodu, i stąd pewnie pojawił się w tym przepisie), a potem dosuszanie nad ogniskiem lub w słońcu. Dziwią mnie trochę wasze wątpliwości, suche zwłoki nie psują się przecież, nie rozkładają ich bakterie (bo za sucho), nie gniją same (brak wody jako środowiska reakcji...---> za sucho) i nie ma mowy o wydzielaniu jadów trupich (które wcale nie są trujące... a wikipedia też może się mylić). Zv., a skądżeś tam anilinę wziął? Nawet jeśli powstaje, to nie są to szczególnie trujące ilości... Poza tym i tak nie powstanie jeśli ciało wysuszy się odpowiednio szybko.

Elder Brain 
Brainiac

Wysłany: 2009-01-31, 10:15   

Cytat:
a co ja mam isc po siekiere i kotowi walnac leb xD

Już na początku podałem że wystarczy zakupiony w sklepie kurczak, u innych zwierząt powinno się przecież czekać do naturalnej śmierci, choć nawet wtedy są marne szanse że ktoś na to pozwoli.
Cytat:
podstawowym zabiegiem konserwującym mumie egipskie było suszenie przez zasypanie solą z Wadi Natrun (zawierającej jako domieszkę węglan sodu, i stąd pewnie pojawił się w tym przepisie)

Podałem już to wcześniej:
Egipcjanie używali natronu z pustynnego jeziora "wali natrum", a on ma właściwości właśnie sody oczyszczonej.

Mimo wszystko dzięki za kilka szczegółów, bo sam nie zastanawiałem się tak nad sterylnością eksperymentu (choć trzeba przyznać, że w jego wykonywaniu mogą zdarzać się pomyłki).

tyresio12 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2009-01-31, 13:50   

Któregoś razu na Discovery leciał też jakiś program o mumiach i próbowali odtworzyć egipskie techniki mumifikacji na ludzkich zwłokach. Wyjęli narządy, a ciało zasypali sporą ilością (nie pamiętam ile, ale na oko wyglądało na ok. 50kg) mieszaniny NaCl+Na_2CO_3 i zostawili na 2 miesiące. Eksperyment zakończył się powodzeniem.

Odpowiedz do tematu