P o l e c a m y
Gakra.pl - chemia samochodowa, lakiery przemysłowe, chemia przemysłowa

Kominki, wkłady kominkowe, piece kominkowe

ZalogujUzytkownikHaslo
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Brainiac.pl Strona Główna » Inne » Inne » [informacja] Ochrona Środowiska

[informacja] Ochrona Środowiska

Czy wierzysz w Globalne ocieplenie
Tak, i zamierzam coś z tym zrobić
37%
 37%  [ 69 ]
Tak
46%
 46%  [ 86 ]
Nic na ten temat nie wiem/to mnie nie obchodzi
3%
 3%  [ 7 ]
Nie
4%
 4%  [ 8 ]
Nie, wszystko zostało zmyślone
8%
 8%  [ 15 ]
Głosowań: 185
Wszystkich Głosów: 185

Autor Wiadomość
Xaxley
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2008-11-10, 18:35   

Tak EB masz rację ale wiesz ile ton CO2 ulatuje do atmosfery poprzez nasze elektrownie węglowe? Powinni więcej budować wiatraków głównie w górach. Pół Zakopanego powinno być zasilane prądem wytworzonym przez wiatraki. Na Wiśle można było by budować elektrownie wodne... I jeszcze zostają elektrownie słoneczne, które na razie na większą skalę są mało opłacalne (koszty budowy).

Google 

Wysłany:    Reklama Google - forum próbuje zarobić na swoje utrzymanie ;-)

Elder Brain 
Brainiac

Wysłany: 2008-11-29, 16:35   

... Chyba nie do końca mnie zrozumiałeś - póki większość energii pochodzi z elektrowni węglowych, każdy powinien oszczędzać prąd chociażby zmieniając zwykłe żarówki na energooszczędne. Wpływ na wymianę źródeł elektryczności mamy praktycznie żaden, a nieprzemyślane decyzje mogą mieć negatywne dla środowiska skutki (np. w górach w wiatraki mogły by wpadać ptaki).

Xaxley 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2008-11-29, 17:54   

E tam, ptaki też mają swój rozum. Zapewniam Cię dobrze Cie zrozumiałem i dobrze wiesz że ja też - tak jak i Ty dbam o środowisko. W Danii jest strasznie dużo wiatraków i jakoś nic ptakom się niedzieje - a nawet jeśli w Polsce ptakom mogło by to przeszkadzać zostają elektrownie wodne (można by bylo zrobić na np Wiśle, Odrze, Warcie...) i elektrownie geotermalne. Całe Zakopane mogło by być zasilane właśnie przez te elektrownie.

PFK KOMPANY!
Moralny autorytet? – Mag Magik I

Rzuć okiem na moje portfolio: www.scripter.maxmodels.pl
Ostatnio zmieniony przez Xaxley 2008-12-25, 21:16, w całości zmieniany 1 raz  

Wocz 
Mod-Spamkiller

Wysłany: 2008-11-29, 17:58   

Ja w tym całym teście śladu ekologicznego odpowiadałem szczerze i miałem 6,2 ha i się tego nie wstydzę. Nigdy specjalnie nie przejmowałem się środowiskiem i raczej tego nie zmienię.

Zaakceptuj to, że nie każdy będzie dla Ciebie miły i troskliwy...

Elder Brain 
Brainiac

Wysłany: 2008-11-29, 18:38   

Cytat:
E tam, ptaki też mają swój rozum. Zapewniam Cię dobrze Cie zrozumiałem i dobrze wiesz że ja też - tak jak i Ty dbam o środowisko. W Danii jest strasznie dużo wiatraków i jakoś nic ptakom się niedzieje - a nawet jeśli w Polsce ptakom mogło by to przeszkadzać zostają elektrownie wodne (można by bylo zrobić na np Wiśle, Odrze, Warcie...) i elektrownie hydrotermalne (czy jakoś tak) Całe Zakopane mogło by być zasilane właśnie przez te elektrownie.

W Danii ze względu na położenie lata niewiele ptaków, a naprawdę wiele z nich co roku wpada w wirniki - co jest bardziej szkodliwe niż choćby samoloty. Wadą elektrowni wodnych jest natomiast to że by wykorzystać je z zyskiem należy przelewać ogromne ilości wody, co może wywołać znaczne różnice w poziomach wody zbiorników.
Cytat:
Ja w tym całym teście śladu ekologicznego odpowiadałem szczerze i miałem 6,2 ha i się tego nie wstydzę. Nigdy specjalnie nie przejmowałem się środowiskiem i raczej tego nie zmienię.

Ważne że przynajmniej wypełniłeś test, choć bierność prędzej czy później wychodzi na złe. Mimo radzę ci podjąć choćby drobne działania, bo oszczędzając na wiele produktów można nie tylko chronić środowisko, lecz także zyskać na tym.

Xaxley 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2008-11-29, 20:16   

[quote="Elder Brain"]
Cytat:

W Danii ze względu na położenie lata niewiele ptaków, a naprawdę wiele z nich co roku wpada w wirniki - co jest bardziej szkodliwe niż choćby samoloty. Wadą elektrowni wodnych jest natomiast to że by wykorzystać je z zyskiem należy przelewać ogromne ilości wody, co może wywołać znaczne różnice w poziomach wody zbiorników.
Cytat:

Ważne że przynajmniej wypełniłeś test, choć bierność prędzej czy później wychodzi na złe. Mimo radzę ci podjąć choćby drobne działania, bo oszczędzając na wiele produktów można nie tylko chronić środowisko, lecz także zyskać na tym.

Ogromne ilości wody?! Wątpię EB. Wystarczy dobrze ustawić turbinę a prąd z którym płynie rzeka, a w niej woda sama będzie obracała turbinę która będzie przemieniała energię mechaniczą na elektryczną. I pozostaje jeszcze elektrownia hydrotermalna, ale te elektrownie sa STRASZNIE drogie...;/

Zgdadzam się z EB. Jest to poprostu STRASZNE. Postaraj się poczynić naprawdę chociarz drobne kroki bo własie ludzie tacy jak Ty przyczyniają się do np. zmian klimatu. Szczególnie że dbając o środowisko jednocześnie dbasz o swoje pieniądze (np myjąc zęby zakręcaj wode - oszczędzasz jednocześnie prąd i wode - dbasz o środowisko i jednocześnie rachunek za wode i gaz przychodzi ci odpowiednio mniejszy.

PFK KOMPANY!

Elder Brain 
Brainiac

Wysłany: 2008-11-29, 20:53   

Cytat:
Ogromne ilości wody?! Wątpię EB. Wystarczy dobrze ustawić turbinę a prąd z którym płynie rzeka, a w niej woda sama będzie obracała turbinę która będzie przemieniała energię mechaniczą na elektryczną. I pozostaje jeszcze elektrownia hydrotermalna, ale te elektrownie sa STRASZNIE drogie...;/

Właśnie problemem jest to że energia wytwarzana jest podczas przelewania wody z górnego zbiornika do dolnego - zdarzało się już że zbyt chciwi ludzie przepełniali jeden ze zbiorników (co może wywołać powodzie), jednocześnie obniżając poziom drugiego (co z kolei może wywołać jego wyschnięcie). Istnieje też problem izolacji dwóch zbiorników, co zagraża wielu gatunkom ryb - i uważam że jeśli bobry wybija się ze względu na szkodliwe tamy, to człowiek również powinien tego unikać.
Cytat:
Zgdadzam się z EB. Jest to poprostu STRASZNE. Postaraj się poczynić naprawdę chociarz drobne kroki bo własie ludzie tacy jak Ty przyczyniają się do np. zmian klimatu. Szczególnie że dbając o środowisko jednocześnie dbasz o swoje pieniądze (np myjąc zęby zakręcaj wode - oszczędzasz jednocześnie prąd i wode - dbasz o środowisko i jednocześnie rachunek za wode i gaz przychodzi ci odpowiednio mniejszy.

I o to chodzi - ten temat jest poświęcony głównie konkretnym działaniom, a nie omawianiu problemów.

Xaxley 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2008-11-29, 22:00   

No tak, ale w Norwiegii 97% energi elektyczniej to energia wytworzona przez wode. Dalej jestem za budową elektrowni wodych w Polsce.

PFK KOMPANY!

Wocz 
Mod-Spamkiller

Wysłany: 2008-11-29, 22:55   

Ehhh... Jakby to wam wyjaśnić. Ja na tym świecie nic nie zmienię więc to po prostu nie ma sensu. Pakowanie śmieci do osobnych kontenerów na poszczególne śmieci jest czasochłonne , tymbardziej najbliższe takie pojemniki są 1,5 km od mojego domu , a ja mam co robić , a nie ganiać po całym mieście ze śmieciami. Nie mam także zamiaru marznąć w zimie , zakręcając kaloryfery żeby nie zanieczyszczać środowiska. Ocieplać lepiej domu też nie mam zamiaru bo jest to drogie i pracochłonne. Z owocami i warzywami - jakbym miał wszystkie owoce i warzywa kupować ekologiczne to moi rodzice by pół pensji na to wydali bo takie produkty z upraw ekologicznych są bardzo drogie (w moim mieście nie ma takiego sklepu w którym można to kupić , ale w drugim mieście jest i nie stać mnie żeby tam kupywać). Uważam też za całkowitą głupotę nielatanie samolotami , bo jak ja nie polecę to i tak nie odwołają lotu i tyle samo spali samolot paliwa. Osobiście nigdy w życiu nie latałem samolotem , bo na wakację prawie zawszę zostaję w domu , ale gdybym miał okazję , to napewno nie rozmyślałbym , latać , nie latać. Zostałem tak po prostu wychowany , iż nigdy nic nie robiłem dla środowiska. Nic nie mam przeciwko ludziom takim jak wy - nie chcecie latać - nie latajcie , chcecie segregować śmieci - segregujcie , chcecie przepłacać za owoce i warzywa - przepłacajcie , ale ja nie mam zamiaru poświęcać się dla środowiska dla którego jest za późno i nie ma szans (według mnie) na jego uratowanie. Co do wody - jest ona na tyle tania , że mogę stracić jej kilka litrów więcej niż wy przy myciu zębów , bo 1000 litrów wody kosztuje około 4 zł.

Elder Brain 
Brainiac

Wysłany: 2008-12-02, 12:30   

Cytat:
Ehhh... Jakby to wam wyjaśnić. Ja na tym świecie nic nie zmienię więc to po prostu nie ma sensu. Pakowanie śmieci do osobnych kontenerów na poszczególne śmieci jest czasochłonne , tymbardziej najbliższe takie pojemniki są 1,5 km od mojego domu , a ja mam co robić , a nie ganiać po całym mieście ze śmieciami.

Lenistwo nie jest nigdzie mile widzianą cechą, a śmieci można segregować w każdym domu wrzucając do kilku różnych toreb. Na w moim dziale powstał już o tym odrębny temat, i tam również byłem zmuszony o tym przypomnieć.
W każdym razie podaję tu link z poradami "jak nie śmiecić":
http://www.wwf.pl/odpady/index.html
Cytat:
Z owocami i warzywami - jakbym miał wszystkie owoce i warzywa kupować ekologiczne to moi rodzice by pół pensji na to wydali bo takie produkty z upraw ekologicznych są bardzo drogie (w moim mieście nie ma takiego sklepu w którym można to kupić , ale w drugim mieście jest i nie stać mnie żeby tam kupywać).

Najlepiej według mnie uprawiać własne owoce i warzywa, bo w wielkich sklepach praktycznie wszystko jest tanie, ale marne jakościowo - i naprawdę zdarzają się sytuacje że np. w jakiejś mielonce znajduje się kilkanaście procent mięsa.
Cytat:
Uważam też za całkowitą głupotę nielatanie samolotami , bo jak ja nie polecę to i tak nie odwołają lotu i tyle samo spali samolot paliwa.

Gdyby nikt nie kupował biletów na samoloty, to po prostu by nie latały - a rezygnacja nawet kilku osób z lotu może spowodować że mogą się stać nieopłacalne. Kupując bilet finansuje się także niszczenie środowiska, a usprawiedliwianie się innymi jest bezpodstawne.
Cytat:
Co do wody - jest ona na tyle tania , że mogę stracić jej kilka litrów więcej niż wy przy myciu zębów , bo 1000 litrów wody kosztuje około 4 zł.

Szacuje się że w przyszłości baryłka wody będzie kosztować setki razy drożej niż baryłka ropy, nie mogę ci co prawda niczego nakazać - ale ja miałbym wyrzuty sumienia gdyby pewnego dnia skończyła się woda w kranach, podczas gdybym wcześniej ją marnował.
Dobrze że napisałeś tu swoją długą opinię, ale zabrakło w niej jeszcze części o oszczędzaniu elektryczności :mrgreen: .

Dziś temacie uaktualniłem część dotyczącą transportu miejskiego, ponieważ tramwaje są co prawda najszybszym środkiem transportu, lecz z przeliczenia ilości zużytej energii wynika że najbardziej zanieczyszczają środowisko - rzecz jasna przez to że w Polsce jej znaczna część pochodzi z elektrowni węglowych.

Wocz 
Mod-Spamkiller

Wysłany: 2008-12-02, 14:14   

Ja dlatego piszę swoje ,,referaty'' na temat środowiska , abyście lepiej poznali nasze myślenie nieekologiczne. Na temat prądu mogę powiedzieć tyle , że też go za nie oszczędzam , i nie mam turbiny wiatrowej , baterii słonecznych , ani innych tego typu badziejstw ponieważ : są baaardzo drogie , a mi przy zakładaniu takich rzeczy chodziłoby tylko o oszczędność - tak , wiem , zwróci się , ale za 50 lat... po drugie mieszkam w bloku i ciężko by mi było turbinę wiatrową na dachu zamontować , albo baterie słoneczne na balkonie + nie wiem czy szczęśliwi z tego byliby moji sąsiedzi :-) . Dalej , owoce i warzywa chodowane przez siebie - nie , nie , nie i jeszcze raz nie. Na efekty trzeba czekać długo , trzeba pielęgnować to wszystko , kopać itp. po drugie mieszkam w bloku i ogródek to jakieś 4 m2 a do tego sąsiadka posadziła tam kwiatki i nie mam zamiaru się tam wtrącać. Mięsa mielonego w życiu bym nie kupił , bo wiem jak na nim oszukują , ale kupuję mięso na STYROPIANOWYCH tackach owiniętych FOLIĄ. Dalej , transport miejski - gdy nie samochód rodziców jest w drodze , a mam dojechać 10 km do drugiego miasta to napewno nie będę szedł pieszo , na rowerze też by to mnóstwo czasu zajęło. A teraz wypowiem się o kolejnm wymyśle ekologów - ekologiczne foliówki... Mówią że są ekologiczne bo nie rozkładają się 1000 lat tylko 500... A za 500 lat to nie wiadomo czy Ziemia będzie jeszcze istniała. Chyba to wszystko o ekologii. Jakbyś chciał jeszcze wiedzieć jak widzę inne ekologiczne pomysły to wal śmiało.

Xaxley 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2008-12-04, 07:36   

Ehh... I właśnie to jest myślenie ludzi którzy wogule niedbają o środowisko... A niestety takich jest bardzo dużo... :cry:
Niemusisz seregować wszystkich śmieci. Na metalu, miedzi, aluminium można dobrze zarobić jednocześnie dbając o środowisko. Na makulaturze się raczej nieopłaca bo jest strasznie tania (bodajże mój tata dostał za 10kg około 2-3 zł) ale i tak zachęcam. EB, dwa posty wcześniej ma rację. Tak naprawdę ja też miałbym wyrzuty sumienia, że woda teraz jest tak droga a kiedyś ją marnowałem... Pozatym to wystarczy że będziesz kupował ODPOWIEDZIALNIE czyli tylko to co naprawdę potrzebujesz. W ten sposób zmiejszysz ilość produkowanych produków ktorych ludzie nie kupują a co za tym idzie - ilość np. CO2 dostarczanego do atmosfery potrzebne na wyprodukowanie opakowań. Wcale nietrzeba wielkich działań żeby chronić środowksko. Ja widziałem już tależyki jednorazowe które po użyciu można spokojnie zjeść. Ziemia nie jest jeszcze stracona, ale jak będziemy postępować tak jak teraz to niestety za niedługo będzie :-( Potrzeba 2 mld ha drzew na Ziemi, aby drzewa sporzyły produkowany przez nas CO2. Co do kupowania ekologicznego to wcale niemusisz sam chodować owoców/warzyw lub kupować w gospodarstwach ekologicznych, wystarczy że będziesz kupował owoce w sezonie. Czy np. niekupuj sprowadzanych z brazylii truskawek w zimie.

A pozatym to proponował bym dopisać na 1 stronie do działań dbających o środowsko dopisać: Myć naczynia z zakręconą wodą (napuścić wody i zakręcić zdecydowanie zmiejsza się zużycie wody)

PFK KOMPANY!

Elder Brain 
Brainiac

Wysłany: 2008-12-05, 18:32   

wocz - obecnie sortowanie śmieci i podobne działania są dobrowolne, lecz jeśli większość ludzi w Polsce będzie postępować podobnie jak ty - instytucje takie jak Unia Europejska w końcu wymuszą zmiany prawa, a wtedy możesz mieć problemy.
Cytat:
A pozatym to proponował bym dopisać na 1 stronie do działań dbających o środowsko dopisać: Myć naczynia z zakręconą wodą (napuścić wody i zakręcić zdecydowanie zmiejsza się zużycie wody)

Dzięki Xaxley za pierwszą od dawna uwagę - lecz troszkę to skomplikowane, ale może lepiej to przedstawić tak:
"gdy korzystasz z kranu, zakręcaj go zawsze gdy przestajesz to naprawdę robić - np. po skończeniu mycia jednego naczynia."

W obecnej sytuacji radzę wszystkim poważnie zastanowić się co jest najważniejsze, bo zdecydowana większość odpowiedziała by pewnie "zdrowie i życie" - podczas gdy poprzez nawyki sami by sobie przeczyli. Obecnie przyroda jest właśnie podobnie ignorowana z powodów ekonomicznych - a kryzys finansowy jest dla wielu ważniejszy od klimatycznego. Według mnie powinno się właśnie zadbać o to co bezcenne, bo podobnie jak życie można to utracić bezpowrotnie.

Xaxley 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2008-12-05, 20:49   

OK, może być też w taki sposób. Można jeszcze dopisać: używać papieru z makulatury (czym bardziej szary papier tym wiencej makulatury wykożystano aby go wytworzyć czyli dla środowiska - czym szarszy papier tym leprzy). Do tego można jeszcze dodać: Ubrania za małe, w których już nie chodzisz nie wywalaj do kosza na śmieci tylko oddaj do specjalnego pojemnika PKPS'u. Odzież zostanie oddana ubogim, do domów dziecka, do przytułków... a nie zostanie na śmietniku...

I znowu się tu z Tobą zgodze EB. Faktycznie jeśli zaniedbamy środowisko, zniszymy je - utracimy je prawdopodobnie na zawsze, dlatego tak ważne jest, aby dbać o środowisko już dziś. Ważne jest żeby swoją wiedzę przekazywać innym osobom i zachęcać je do właściwego działania.

I tak wogóle to co myślicie o szczycie klimatycznym w Poznaniu?

[ Dodano: 2008-12-25, 21:18 ]
W celu propagowania ochrony środowiska zrobiłem tapetę którą możecie zobaczyć i zapisać sobie na stronie: http://img185.imageshack....byyaxleyrh7.jpg
Wszystkich Was zachęcam do ściągania i ustawiania jako tapety na pulpit.
Proszę także o komentarze co myślice o tym obrazku.

[ Dodano: 2009-01-18, 14:36 ]
Ejj ludzie, może by ktoś odpowiedział? xD

A pozatym, EB mam kolejny pomysł na zaoszczędzenie pieniędzy i jednocześnie mniejsze zużycie gazu. Ze swoich patelni - zeskrob osad który tworzy się na spodzie patelni. Spowalnia on nagrzewanie się patelni. Zeskrobując osad - oszczędzasz do 30% gazu więc sporo... Jeśli osad jest bardzo trudno zeskrobać kup nową patelnię. Zwróci Ci się to razem z rachunkiem za gaz.

PFK KOMPANY!

Elder Brain 
Brainiac

Wysłany: 2009-02-07, 20:48   

Cytat:
OK, może być też w taki sposób. Można jeszcze dopisać: używać papieru z makulatury (czym bardziej szary papier tym wiencej makulatury wykożystano aby go wytworzyć czyli dla środowiska - czym szarszy papier tym leprzy). Do tego można jeszcze dodać: Ubrania za małe, w których już nie chodzisz nie wywalaj do kosza na śmieci tylko oddaj do specjalnego pojemnika PKPS'u. Odzież zostanie oddana ubogim, do domów dziecka, do przytułków... a nie zostanie na śmietniku...

Papier kupuje się zwykle dość rzadko, a od jego jakości ważniejsza jest oszczędność - bo jeśli zapisuje się kartki z dwóch stron, korzysta się z komputerów i pisze np. na kartkach z kalendarza, zużycie jest minimalne.
Co do ubrań, to dość oczywiste. Z resztą ubrania nie szkodzą właściwie środowisku i łatwo je przetwarzać.
Cytat:
I tak wogóle to co myślicie o szczycie klimatycznym w Poznaniu?

Był fatalny, brak w nim ważniejszych ustaleń - i widać było że oszczędzano związanych z nim reklamach, a na początku wiele pieniędzy wydano np. na nie-energooszczędne żarówki, a zamiast prawdziwych drzew do dekoracji użyto sztucznych. To wszystko było wynikiem lenistwa i niewiedzy.
Cytat:
W celu propagowania ochrony środowiska zrobiłem tapetę którą możecie zobaczyć i zapisać sobie na stronie: http://img185.imageshack....byyaxleyrh7.jpg
Wszystkich Was zachęcam do ściągania i ustawiania jako tapety na pulpit.
Proszę także o komentarze co myślice o tym obrazku.

Średnio udane, choć daje do myślenia... najwyraźniej dodałeś do zwykłego obrazka tylko krótki napis, ale muszę dodać że kolor czarny wykorzystuje na komputerze minimum energii, tak więc w połączeniu z czarnym wygaszaczem to całkiem praktyczne.
Cytat:
Ejj ludzie, może by ktoś odpowiedział? xD

Nie pisz tak więcej, bo to żadna zachęta...
Cytat:
A pozatym, EB mam kolejny pomysł na zaoszczędzenie pieniędzy i jednocześnie mniejsze zużycie gazu. Ze swoich patelni - zeskrob osad który tworzy się na spodzie patelni. Spowalnia on nagrzewanie się patelni. Zeskrobując osad - oszczędzasz do 30% gazu więc sporo... Jeśli osad jest bardzo trudno zeskrobać kup nową patelnię. Zwróci Ci się to razem z rachunkiem za gaz.

To dość oczywiste, i raczej trudno o grubą warstwę osadu - więcej można by oszczędzać np. wlewając do garnków akurat tyle wody ile się potrzebuje.

Do listy dodałem "godzinę dla ziemi".

Odpowiedz do tematu