P o l e c a m y
Gakra.pl - chemia samochodowa, lakiery przemysłowe, chemia przemysłowa

Kominki, wkłady kominkowe, piece kominkowe

ZalogujUzytkownikHaslo
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    
Rejestracja
Rejestracja
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości


Brainiac.pl Strona Główna » Inne » Inne » [informacja] Ochrona Środowiska

[informacja] Ochrona Środowiska

Czy wierzysz w Globalne ocieplenie
Tak, i zamierzam coś z tym zrobić
37%
 37%  [ 69 ]
Tak
46%
 46%  [ 86 ]
Nic na ten temat nie wiem/to mnie nie obchodzi
3%
 3%  [ 7 ]
Nie
4%
 4%  [ 8 ]
Nie, wszystko zostało zmyślone
8%
 8%  [ 15 ]
Głosowań: 185
Wszystkich Głosów: 185

Autor Wiadomość
Elder Brain
BrainiacPomógł: 6 razy
Dołączył: 21 Sie 2006
Posty: 426
  Wysłany: 2007-08-23, 12:21   [informacja] Ochrona Środowiska

Jak już wiadomo na ziemi coraz bardziej odczuwamy skutki globalnego ocieplenia - ostatniej Zimy prawie nie było, powstały pierwsze od 50 lat w Polsce tornada, a jeśli nic z tym nie zrobimy, przyszłości podobne zjawiska będą coraz częstsze.
Krytyczną sytuację zapowiada się na 2050 rok, lecz mimo wszystko każdy już teraz może coś zrobić by zmiany przynajmniej się spowolniły.
A więc jak dbać o nasze środowisko?:

W Domu:
:arrow: Oszczędzaj energię elektryczną - jeśli nie używasz w danej chwili danego sprzętu, odłącz go od gniazdka. Dotyczy to głównie sprzętów typu telewizor, nawet w stanie "czuwania" pobiera około 20% energii zużywanej podczas zwykłego używania (szczególną uwagę na ten punkt zwróć przed każdym wyjazdem), na dodatek nie wyłączony sprzęt elektryczny może wywoływać bezsenność. Wyłączaj zbędne oświetlenia, a podczas dnia nie korzystaj ze słońca, dostatecznie oświetla pokoje do południa w większości dni roku.
:arrow: Oszczędzaj wodę - dbaj o szczelność kranów a gdy masz się umyć, najlepiej używaj prysznica (przy dłuższym czasie lepiej używać wanny), zbieraj wodę której używasz do mycia warzyw i owoców, nadaje się znakomicie do podlewania kwiatów.
:arrow: Segreguj śmieci - wrzucaj je do odpowiednich pojemników, w ten sposób mogą one zostać ponownie użyte.
:arrow: Zmień żarówki na energooszczędne – zużywają 5-krotnie mniej energii, a pracują kilka razy dłużej.
:arrow: Gotuj potrawy z pokrywką - bez tego około 30% używanej energii elektrycznej dosłownie "pójdzie z dymem".
:arrow: Elektrośmieci oddawaj w specjalnych punktach - to nic nie kosztuje.
W miarę możliwości zamiast baterii używaj akumulatorów, które można powtórnie ładować.
:arrow: Baterie, leki, żarówki i podobne przedmioty wrzucaj do specjalnie oznaczonych pojemników.
:arrow: Nie powiększaj światowych wysypisk śmieci - nie używaj jednorazowych produktów, takich jak papierowe talerze, serwetki, plastikowe sztućce i kubki. Jeśli musisz z nich skorzystać, traktuj je jako surowce wtórne i wyrzucaj do specjalnych pojemników na tego typu odpady.
:arrow: Wysyłaj kartki internetowe zamiast papierowych, a sam papier drukuj i zapisuj z obydwu stron.
:arrow: Zanim wyrzucisz do kosza puszkę, plastikową butelkę lub karton po napoju - zgnieć je, dzięki temu na wysypiskach będą zajmować znacznie mniej miejsca.

W Ogrodzie:
:arrow: Zbieraj wodę deszczową do podlewania kwiatów, zamiast korzystać z kranówki.
:arrow: Pozwól, aby w części Twojego ogrodu roślinność rosła swobodnie.
:arrow: Nigdy nie zbieraj roślin i nie zrywaj kwiatów dziko rosnących.
:arrow: Nie używaj pestycydów, spróbuj stosować naturalne sposoby ochrony roślin.
:arrow: Nigdy nie wlewaj antyzamrażaczy, oleju czy innych substancji chemicznych do ziemi, do kanalizacji lub rowów odprowadzających.

W Sklepie:
:arrow: Idąc do sklepu zabieraj ze sobą zwykłe torby - degradowalne do wzięcia w sklepach trudno poddać recyklingowi, a po dostaniu się do morza mogą zaplątać się w nie zwierzęta - np. żółwie morskie mylą je często z meduzami i połykają.
:arrow: W działach oświetleniowych wyłączaj lampy.
:arrow: Nie kupuj ryżu - na wilgotnych polach ryżowych aż roi się od wszelkiego rodzaju gatunków grzybów, które pobierają znacznie więcej tlenu niż wytwarza go sam ryż.
:arrow: Szukaj produktów jak najmniej opakowanych.

Transport:
:arrow: Chcąc pokonać niezbyt długie trasy, staraj się używać ekologicznych środków transportu - chodź pieszo, jeździj rowerem, używaj rolek lub też ostatecznie skorzystaj z autobusu i tramwaju (on odpowiada za największą emisję CO2), dzięki temu nie będziesz się tak bardzo przyczyniał do zanieczyszczenia powietrza.
[patrz również - Europejski Dzień Bez Samochodu]
:arrow: Zwracaj innym uwagę gdy śmiecą, sprzątaj po swoim psie gdy wychodzisz z nim na spacer. W ten sposób dbasz o czystość swojego otoczenia.
:arrow: Odciąż samochód - kilkanaście zbędnych kilogramów nie robi może dużej różnicy przy spalaniu paliwa - lecz po dłuższym czasie oszczędność może być wielka.
:arrow: Staraj się jak najbardziej ograniczyć loty samolotem, przelot w miejsce odległe o 5000 km to emisja około 1 tony CO2.
:arrow: Samochód myj w jedynie w myjniach, jeśli już nie masz możliwości wykorzystaj samą wodę.

Do napisania skorzystałem w sporej części z artykułów WWF.

EkoŚwięta:
[28.03]Godzina dla Ziemi
Tego dnia o 20:30 zgaś światło na godzinę, do udziału w akcji możesz zachęcić także innych. Oczywiście światło a nawet i inne urządzenia można wyłączyć na dłużej.

[22.04]Dzień Ziemi:

[05.06]Światowy Dzień Ochrony Środowiska Naturalnego:

[11.06]Dzień Bez Śmiecenia:

[22.09]Europejski Dzień Bez Samochodu:
:arrow: W tym dniu po prostu niewskazane jest korzystanie z samochodów, zaleca się więc zmianę pojazdu chód pieszo, rower, tramwaj, autobus lub też pociąg (zmniejsza to średnie zanieczyszczenie środowiska spalinami).

[04.10]Światowy Dzień Ochrony Zwierząt:

[31.10]Holloween:
:arrow: Dynie zastąp jabłkiem lub też sporą papryką, sprawiają one mniej kłopotów przy rozkładzie.
:arrow: Jeśli już używasz w domu dyń, po świętowaniu pokrój miąższ na kawałki i zamróź - nie będzie trzeba ich wyrzucać, a na dodatek można będzie z nich ugotować smaczną zupę.
:arrow: Pokaż ludziom ekologiczną postawę - tego dnia przebierz się za laureata pokojowej nagrody Nobla Ala Gore"a, Matkę Ziemię, lub też po prostu do swojego stroju doczep kartkę z napisem "Globalne Ocieplenie".
:arrow: Tego dnia w całym domu nie używaj światła "wysysa prąd niczym wampir".

[25.11]Dzień Bez Futra:

[25.12]Boże Narodzenie:
:arrow: Zdecyduj się na żywą choinkę - staraj się by posiadała korzenie i koniecznie pochodziła z szkółki leśnej. Sztuczne drzewka mimo wieloletniego wykorzystania do wykonania wymaga użycia wielu toksycznych substancji.


Treść tematu zmieniona na prośbę autora
-Odyn
 
 
Google 

Wysłany:    Reklama Google - forum próbuje zarobić na swoje utrzymanie ;-)

_________________
 
 
 
sapper18 
Mod-EdytorPomógł: 3 razy
Dołączył: 30 Gru 2006
Posty: 258
Wysłany: 2007-08-23, 14:35   

Należy pamiętać jeszcze o zgniataniu opakowań kartonowych np. po mleku, zajmują wtedy o wiele mniej miejsca, oraz o zgniataniu plastikowych butelek.
 
 
 
Sebastef 
BrainiacPomógł: 12 razy
Dołączył: 29 Sty 2007
Posty: 426
Wysłany: 2007-08-23, 15:14   

chciałem powiedzieć że nasze wytwory pirotechniczne tj karmelek s&c anfo hmtd fb'ski, itp. Używanie dezodorantów niszczy warstwę ozonową co powoduje globalne ocieplenie. Jeśli masz kaloryfery stosuj ekrany za grzejnikowe- odbijają ciepło więc nie marnuje sie aż tyle energii cieplnej.

[ Dodano: 2007-08-24, 08:12 ]
Pragnąłbym się poprawić, bowiem napisałem ekrany aluminiowe(o których nic nie pisze w internecie) a chodziło mi oekrany za grzejnikowe(klik) One odbijają ciepło. jeszcze raz przepraszam za pomyłkę.
P.S Trudno jest nie nawozić pól uprawnych, nawozy powodują duże straty. Niestety zatruwają ziemie i spływając do jezior, rzek nie tylko zanieczyszczają wodę, ale także zabijają organizmy w nich żyjące.
P.P.S Co do sortowania Śmieci. W Niemczech wymyślili sobie bardzo ciekawy system. Przy każdym bloku są puszki do segregacji śmieci (metal szkło plastik papier itp) Tam nie ma czegoś takiego jak u nas ze są wielkie śmietniki i miasto płaci za wywóz śmieci. U nich każdy kupuje sobie własny kosz i sam płaci za wywóz smieci przez co im więcej segreguje tym mniej płaci. A wiemy ze Polacy są skąpi i chociaż to zbulwersowało by nas (polaków) to jednak wyszło by na dobre środowisku.
_________________
młody CHEMIK
 
 
 
szymi 
Mod-SpamkillerPomógł: 22 razy
Dołączył: 16 Mar 2007
Posty: 959
Wysłany: 2007-10-10, 12:32   

Trzeba też podkreślić, że niektóre sposoby
Sebastef napisał/a:
chciałem powiedzieć że nasze wytwory pirotechniczne tj karmelek s&c anfo hmtd fb'ski, itp. Używanie dezodorantów niszczy warstwę ozonową co powoduje globalne ocieplenie.

I trzeba też pamiętać że inne doświadczenia - np. wodór z "kreta" i aluminium, robione na dworze znacznie zanieczyszczają okolicę: wyleje się nam mieszanka do ziemi i czasami przez kilka sezonów nic w tym miejscu nie chce rosnąć.
 
 
 
Bar_142 
Nowy użytkownik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 30 Mar 2007
Posty: 39
Wysłany: 2007-11-06, 18:50   

Najgorszy jest sylwester. Pomyślmy ile gazów dostaje się do powietrza. Powinniśmy ograniczyć sprzedaż fajerwerek, rakiet itp. itd. No i nie zapomnijmy o kochanych lecz niszczycielskich oczyszczalniach, które spalają swoje odpady. A taki niewinny papieros czy grill w lecie też robi swoje, a co trzecia osoba na świecie pali.
 
 
 
Elder Brain 
BrainiacPomógł: 6 razy
Dołączył: 21 Sie 2006
Posty: 426
Wysłany: 2007-11-06, 22:19   

Cytat:
Najgorszy jest sylwester. Pomyślmy ile gazów dostaje się do powietrza. Powinniśmy ograniczyć sprzedaż fajerwerek, rakiet itp. itd. No i nie zapomnijmy o kochanych lecz niszczycielskich oczyszczalniach, które spalają swoje odpady. A taki niewinny papieros czy grill w lecie też robi swoje, a co trzecia osoba na świecie pali.

W Sylwestry u mnie w Warszawie można zobaczyć gęstą mgłę, co do sprzedaży natomiast - niestety to trochę kłóci się z tematyką tego forum, sporo robi się w ochronie planety, lecz nieświadomość albo nawet sama przyroda już to równoważą. Dobrym przykładem jest chociażby metan, który ze względu na zanieczyszczenie odprowadza się na powierzchnię, gdzie dostaje się do warstwy ozonowej i niszczy ją 11 razy lepiej od dwutlenku węgla.
_________________
Tu dowiesz się jak chronić środowisko
Ostatnio zmieniony przez Elder Brain 2008-12-05, 21:50, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Darrius 
Nowy użytkownik


Dołączył: 06 Lis 2007
Posty: 7
Wysłany: 2007-11-30, 14:47   

Nie mam zamiaru ani oszczędzać wody, ani robić cokolwiek z ograniczeniem CO2. Po pierwsze: Wybuch wulkany Krakatau (jeden) zdołał wytworzyć więcej CO2 niż cała cywilizacja ludzka, a tam z powodu tego rośliny miały idealne warunki do życia. Po drugie - Wody na świecie nigdy nie ubywa, zmienia ona swe położenie.
 
 
 
Elder Brain 
BrainiacPomógł: 6 razy
Dołączył: 21 Sie 2006
Posty: 426
Wysłany: 2007-11-30, 15:13   

Cytat:
Nie mam zamiaru ani oszczędzać wody, ani robić cokolwiek z ograniczeniem CO2. Po pierwsze: Wybuch wulkany Krakatau (jeden) zdołał wytworzyć więcej CO2 niż cała cywilizacja ludzka,

Z takim podejściem nic nie zrobisz... wypadki takie jak wybuchy wulkanów, lub też meteoryty to zdarzenia losowe, a zanieczyszczenia wytworzone przez ludzi - celowe, mógłbyś zrobić coś od siebie, a jeśli o wszystko obwiniasz wulkany - zrób coś by to się nie powtórzyło :mrgreen: .
Cytat:
a tam z powodu tego rośliny miały idealne warunki do życia.

CO2 nie jest jedynym warunkiem optymalizującym fotosyntezę roślin, więc nawet jeśli wulkan powiększył temperaturę otoczenia (co nie jest zbyt korzystne dla środowiska), to na pewno nie mógł dostarczyć większej ilości światła.
Cytat:
Po drugie - Wody na świecie nigdy nie ubywa, zmienia ona swe położenie.

To prawda, zmienia położenie, lecz dzięki globalnemu ociepleniu coraz częściej powoduje to susze, powodzie itd., przemieszcza się również dzięki niemu poza atmosferę, co również nie jest zbyt korzystne. Jeśli natomiast chodzi o twoją wodę w kranie, możesz zadbać by jak najmniej z niej zostało zanieczyszczone, oczyszczone w oczyszczalniach lub też wylane do morza.
_________________
Tu dowiesz się jak chronić środowisko
Ostatnio zmieniony przez Elder Brain 2008-12-05, 21:54, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Darrius 
Nowy użytkownik


Dołączył: 06 Lis 2007
Posty: 7
Wysłany: 2007-12-01, 20:29   

Elder Brain napisał/a:

CO2 nie jest jedynym warunkiem optymalizującym fotosyntezę roślin, więc nawet jeśli wulkan powiększył temperaturę otoczenia (co nie jest zbyt korzystne dla środowiska), to na pewno nie mógł dostarczyć większej ilości światła.


CO2 nie jest jedynym czynnikiem, ale za to ważnym. A dlaczego większość warzyw przez rolników hodowana jest właśnie przy drogach? Ponadto, te najbliżej dróg są z reguły największe. I nie chodzi mi o czas zaraz po eksplozji tego wulkanu, gdzie wszystko było zadymione.

EDIT: A co do zwalania winy na wulkany, chce powiedzieć, że skoro tyle "gazów cieplarnianych" powstało w jednym miejscu , i ziemia jak była, tak jest to i przetrwa te ocieplanie. Najwyżej zamienimy farelki na wentylatory.
 
 
 
szymi 
Mod-SpamkillerPomógł: 22 razy
Dołączył: 16 Mar 2007
Posty: 959
Wysłany: 2007-12-01, 21:21   

Darrius napisał/a:
Najwyżej zamienimy farelki na wentylatory.
Nie chodzi tylko o to, że będzie cieplej, ale wszystkie zjawiska pogodowe będą intensywniejsze: dłuższe susze, większe powodzie, silniejsze wichury. Nie będzie tak łatwo.
 
 
 
Darrius 
Nowy użytkownik


Dołączył: 06 Lis 2007
Posty: 7
Wysłany: 2007-12-02, 13:45   

szymi napisał/a:
Nie chodzi tylko o to, że będzie cieplej, ale wszystkie zjawiska pogodowe będą intensywniejsze: dłuższe susze, większe powodzie, silniejsze wichury. Nie będzie tak łatwo.


Ależ ja i z tego się cieszę! Dzisiejsza młodzież ma wszystko podane na tacy.Internet, "GG" (Cze, poklikash?). Jeżeli ludzie się będą starać, aby np: zabezpieczyć uprawy, szukać wody to znowu zaczniemy myśleć. Codziennie się przekonuję, że jest zaledwie 10% wszystkich osób, które myślą logicznie. Problemy takie według mnie winny być nieodzowną częścią ludzkości.
 
 
 
szymi 
Mod-SpamkillerPomógł: 22 razy
Dołączył: 16 Mar 2007
Posty: 959
Wysłany: 2007-12-02, 17:41   

Darrius napisał/a:
Jeżeli ludzie się będą starać, aby np: zabezpieczyć uprawy, szukać wody to znowu zaczniemy myśleć.

1. I tak już wielu ludzi myśli, jak coś udoskonalić, poprawić, czemuś zaradzić, na coś znaleźć odpowiedź.
2. Przecież to, że będzie więcej problemów, nie znaczy że więcej ludzi zacznie myśleć! Rozwiązywać problemy będą ci sami, tylko że będą mieli mniej czasu na np. odkrywanie czegoś innego, bo będą musieli udoskonalać systemy nawodnień, środki ochrony itp. Zastanów się: czy ty myślisz nad wszystkimi problemami ludzkości? Szczerze wątpię. Nie potępiaj innych, jeżeli jesteś podobny. Ja też nie szukam rozwiązania problemu głodu w Afryce, zanieczyszczenia wód, chorób cywilizacyjnych.
Twoje myślenie wydaje mi się bardzo anarchistyczne, nielogiczne i okrutne. Za bardzo generalizujesz sprawy.
 
 
 
Elder Brain 
BrainiacPomógł: 6 razy
Dołączył: 21 Sie 2006
Posty: 426
Wysłany: 2007-12-02, 20:31   

Cytat:
CO2 nie jest jedynym czynnikiem, ale za to ważnym. A dlaczego większość warzyw przez rolników hodowana jest właśnie przy drogach? Ponadto, te najbliżej dróg są z reguły największe. I nie chodzi mi o czas zaraz po eksplozji tego wulkanu, gdzie wszystko było zadymione.

Przy drogach oprócz CO2 jest wiele zanieczyszczeń, więc jedzenie roślin z takich hodowli, nie jest zbyt zdrowe.
Cytat:
Ależ ja i z tego się cieszę! Dzisiejsza młodzież ma wszystko podane na tacy.Internet, "GG" (Cze, poklikash?). Jeżeli ludzie się będą starać, aby np: zabezpieczyć uprawy, szukać wody to znowu zaczniemy myśleć. Codziennie się przekonuję, że jest zaledwie 10% wszystkich osób, które myślą logicznie. Problemy takie według mnie winny być nieodzowną częścią ludzkości.

Widocznie nie myślisz o wszystkim na poważnie, i obchodzi cię widocznie tylko twoje życie. Więcej zanieczyszczeń,wycinania lasów itd. powoduje wymieranie gatunków, których po części już nie można przywrócić :-? . Więcej gazów cieplarnianych zmienia natomiast klimat, przez co z kolei powstają np. tornada, skutkiem czego giną ludzie. W mediach liczy się głównie człowiek, więc z kolei nikt nie skupia się na niebezpośrednich przyczynach ich śmierci, i gdybyś mieszkał np. w Ameryce mógłbyś decydować czy zamierzasz pozostać w ciepłym domu, licząc że nic ci się nie stanie, lub też wyjechać bojąc się o efekt zmian pogody.
_________________
Tu dowiesz się jak chronić środowisko
Ostatnio zmieniony przez Elder Brain 2008-12-05, 21:58, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Darrius 
Nowy użytkownik


Dołączył: 06 Lis 2007
Posty: 7
Wysłany: 2007-12-03, 15:54   

Po pierwsze - nie uważam że gdy regularnie będziemy zarzucani kataklizmami to będziemi myśleć. Uważam, że jeżeli będziemy dręczenie mniejszymi problemami to będziemy w stanie przetrwać kataklizmy. Bo mając wszystkiego pod dostatkiem raczej nie będziemy lepiej przygotowani, prawda? Anarchistyczne, nielogiczne i okrutne?Cytat:
Przy drogach oprócz CO2 jest wiele zanieczyszczeń, więc jedzenie roślin z takich hodowli, nie jest zbyt zdrowe...


Ale jako że warzywa są i tak bardzo zdrowe, to uważam że wychodzimy z tym na plus i tak. A jako że nic w naturze nie dzieje się bez powodu - rolnicy jakby zauważyli, że to bardziej szkodzi uprawom nie sadziliby tuż przy drogach.

Zresztą za bardzo odeszliśmy od sprawy - uważam poprostu że "walka" z globalnym ociepleniem jest bezsensowna.
 
 
 
Elder Brain 
BrainiacPomógł: 6 razy
Dołączył: 21 Sie 2006
Posty: 426
Wysłany: 2007-12-03, 16:28   

Cytat:
Po pierwsze - nie uważam że gdy regularnie będziemy zarzucani kataklizmami to będziemi myśleć. Uważam, że jeżeli będziemy dręczenie mniejszymi problemami to będziemy w stanie przetrwać kataklizmy. Bo mając wszystkiego pod dostatkiem raczej nie będziemy lepiej przygotowani, prawda? Anarchistyczne, nielogiczne i okrutne?

Na kataklizmy można się przygotować, dlatego też nie współczuję ludziom którzy nie potrafią przewidzieć najprostszych rzeczy, po tym tylko widzi się w wiadomościach że w powodzi "stracili majątek całego życia". Lecz mimo wszystko zanieczyszczanie środowiska nie dotyka jedynie ludzi, więc na tym właśnie się skupiam.
Cytat:
Ale jako że warzywa są i tak bardzo zdrowe, to uważam że wychodzimy z tym na plus i tak. A jako że nic w naturze nie dzieje się bez powodu - rolnicy jakby zauważyli, że to bardziej szkodzi uprawom nie sadziliby tuż przy drogach.

Po pierwsze nie wierzę w takie hodowle, chodzi mi o to że takich pomysłów zabrania chyba nawet prawo, przy drogach ogólnie unika się zabudowy, a zanieczyszczenia mogą naprawdę zaszkodzić zwierzętom i ludziom. Pamiętam nawet że w jednej z moich książek o chomikach odradzano karmienia roślinami rosnącymi w pobliżu dróg, może to nie konkretnie na temat, ale na pewno coś znaczyło :mrgreen: .
Cytat:
Zresztą za bardzo odeszliśmy od sprawy - uważam poprostu że "walka" z globalnym ociepleniem jest bezsensowna.

To nie dyskutuj dalej w tym temacie, ponieważ nie przyjmujesz widocznie żadnych argumentów, i większość osób widocznie się z tobą nie zgadza.
_________________
Tu dowiesz się jak chronić środowisko
Ostatnio zmieniony przez Elder Brain 2008-12-05, 22:00, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Największe w Polsce forum Stronghold dotyczące wszystkich gier z serii Twierdza.Polecane strony:
Forum Sony Ericsson K700i - forum GSM, darmowe motywy, tapety, gry
prace budowlane, usługi budowlane, firmy budowlane
Katalogi artykułów, aktualności , reklama, Jacquet Polska, informacje rynkowe, Aktualnosci-24.pl, artykuły ukcs.pl.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template iCGstation modified by Falcone

Logo i nazwa programu zostały wykorzystane tylko i wyłacznie w celach informacyjnych!

Brainiac.pl - chemia , pirotechnika , doświadczenia i eksperymenty

Strona wygenerowana w 0,15 sekundy. Zapytań do SQL: 14