P o l e c a m y
Gakra.pl - chemia samochodowa, lakiery przemysłowe, chemia przemysłowa

Kominki, wkłady kominkowe, piece kominkowe

ZalogujUzytkownikHaslo
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Brainiac.pl Strona Główna » Nauka i technika » Biologia » Ekologia i ochrona środowiska » Dolina Rospudy

Dolina Rospudy
Autor Wiadomość
Elder Brain
Brainiac

Wysłany: 2009-02-10, 17:44   Dolina Rospudy

Jakiś czas temu w mediach pojawiła się sprawa obwodnicy, mającej przebiegać przez dolinę rospudy. Oprócz stronniczych ocen mieszkańców, także minister środowiska chciał zniszczyć chroniony obszar - co przecież miało służyć wyłącznie ich wygodzie. Dla mnie takie sytuacje są niedopuszczalne, bo w ten sposób prędzej czy później nic nie pozostało by z rezerwatów. Należy rozumieć także zmęczonych hałasem tirów mieszkańców augustowa - ale przecież to nie zwierzęta, czy drzewa stwarzają dla ludzi problem, lecz sami ludzie. Dlatego według mnie prędzej niż budowę nowej drogi należało by raczej zablokować tą biegnącą przez miasto, a nie wycinać lasów - bo przecież dokuczliwy problem nie zniknął by i tak od razu.
Piszcie tu własne opinie w tej i podobnych sprawach.

Google 

Wysłany:    Reklama Google - forum próbuje zarobić na swoje utrzymanie ;-)

bogusław 
Mędrzec

Wysłany: 2009-02-10, 21:32   

Według mnie ludzie są ważniejsi niż jakieś tam żaby występujące na tym terenie. A jeśli jeszcze zagrożone są dzieci, bo mogą zginąć w wypadku podczas przechodzenia przez ulicę, nie mówiąc już o smrodzie spalin czy hałasie. Ja jestem za budową tej obwodnicy. A to że szczerze mówiąc mało mnie obchodzi ochrona środowiska to już całkiem co innego.

Xaxley 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2009-02-11, 07:47   

bogusław napisał/a:
Według mnie ludzie są ważniejsi niż jakieś tam żaby występujące na tym terenie. A jeśli jeszcze zagrożone są dzieci, bo mogą zginąć w wypadku podczas przechodzenia przez ulicę, nie mówiąc już o smrodzie spalin czy hałasie. Ja jestem za budową tej obwodnicy. A to że szczerze mówiąc mało mnie obchodzi ochrona środowiska to już całkiem co innego.

Dobze, masz prawo myśleć to co chcesz, ale skomętuje to tak:
Dużo osób niestety tak sądzi i gdyby nie ekolodzy i ich protesty w Polsce pozostałoby niedużo już lasów. Dla mnie ważniejsza jest przyroda, szczególnie, że tam są jedyne w Europie gatunki zwierząt. Obwodnicę Augustowa można zrobić gdzie indziej niekoniecznie wycinać tysiące drzew i pozbawiać zwierząt domu!

PFK KOMPANY!
Moralny autorytet? – Mag Magik I

Rzuć okiem na moje portfolio: www.scripter.maxmodels.pl

bogusław 
Mędrzec

Wysłany: 2009-02-11, 15:11   

Xaxley, no to wyobraź sobie, że przez twój dom ma przechodzić autostrada. No ale co tam, przecież dla dobra przyrody nie będziesz się stawiał tylko pójdziesz mieszkać do lasu i może zagrożone gatunki żab pomogą ci z wdzięczności znaleźć pożywienie. Przynajmniej ja tak to odbieram. A ekolodzy to wg. mnie ludzie którym z dobrobytu w głowie się poprzewracało.
P.S. Żeby zakończyć ten post pozytywnie, to powiem
Xaxley napisał/a:
Dobze, masz prawo myśleć to co chcesz
, że tak właśnie mówili doradcy do faraona w powieści B. Prusa.

Elder Brain 
Brainiac

Wysłany: 2009-02-11, 15:39   

Zgadzam się z Xaxleym, a do twojego pierwszego postu bogusław odnosi się już mój pierwszy - skomentuję więc tylko kolejny:
Cytat:
Xaxley, no to wyobraź sobie, że przez twój dom ma przechodzić autostrada. No ale co tam, przecież dla dobra przyrody nie będziesz się stawiał tylko pójdziesz mieszkać do lasu i może zagrożone gatunki żab pomogą ci z wdzięczności znaleźć pożywienie. Przynajmniej ja tak to odbieram. A ekolodzy to wg. mnie ludzie którym z dobrobytu w głowie się poprzewracało.

Kiedyś ludzie żyli normalnie w lasach, a ja sam wolałbym mieszkać właśnie w nim - niż wycinać go pod budowę, a to że ty wybierasz tylko to co dla ciebie wygodne, nie zmienia tego co jest ważniejsze.
Raymond Mears, znany podróżnik mówił nawet że chodząc do lasu tylko latem marnujemy 3/4 życia :mrgreen: .

Xaxley 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2009-02-11, 21:05   

Zgadzam się z EB! bogusław, bez obrazy ale wybierasz wygodę, nie patrzysz na przyrodę.

A co do wszcześniejszego postu moja riposta: Odpowiedz mi, czy obwodnica Augustowa tzn jeśli zrobią ją gdzieindziej, niewykożystają do tego Doliny Rospudy przechodziłaby przez czyjś dom? Jeśli nawet tak, to tacy ludzie dostają naprawde dużo kasy i czas na znalezienie sobie mieszkania, a czasem mieszkanie na nich już czeka.
Ekolodzy? Raczej oni próbują działać żeby za 10 lat poziom oceanów niepodniusł się o 2 metry... Ja sam można powiedzieć jestem jednym z nich, chociaż niejestem w żadniej organizacji, ale dbam o nasz dom! O NASZĄ Ziemię.

PFK KOMPANY!

bogusław 
Mędrzec

Wysłany: 2009-02-11, 21:41   

Oczywiście, że wybieram wygodę i otwarcie się do tego przyznaję. Nie mam zamiaru się poświęcać. I to tyle na ten temat. I skończmy offtopic i przejdźmy do Doliny Rospudy. Skoro ekolodzy już tak walczą to nie można byłoby zbudować tej trasy gdzie indziej? I ostatnio zauważyłem że ta sprawa ucichła (nareszcie).

Xaxley 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2009-02-12, 07:10   

No właśnie, ten sam pomysł podsunołem wcześniej xD
Niewiem po co wycinać tysiące drzew, przeciez mozna zrobić tą obwodnice gdzie indziej.

PFK KOMPANY!

bogusław 
Mędrzec

Wysłany: 2009-02-12, 21:32   

Może jest taniej? Przy okazji ścięte drewno można sprzedać.

Elder Brain 
Brainiac

Wysłany: 2009-02-12, 22:17   

Cytat:
Oczywiście, że wybieram wygodę i otwarcie się do tego przyznaję. Nie mam zamiaru się poświęcać. I to tyle na ten temat. I skończmy offtopic i przejdźmy do Doliny Rospudy. Skoro ekolodzy już tak walczą to nie można byłoby zbudować tej trasy gdzie indziej? I ostatnio zauważyłem że ta sprawa ucichła (nareszcie).

Być może wygoda jest dla wielu cenna, ale zachowanie różnorodności przyrody jest bezcenne. Ty sugerujesz się tylko własnym interesem, a tego nigdy nie pochwalałem.
Cytat:
Może jest taniej? Przy okazji ścięte drewno można sprzedać.

Jeśli tak bardzo liczą się dla ciebie pieniądze, to żyj tak dalej - a po śmierci kup sobie drugie życie.
... Oczywiście to niemożliwe, ale to powinno ci uzmysłowić co naprawdę jest ważne.

Xaxley 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2009-03-26, 20:35   

No nareszcie. Dolina Rospudy została uratowana, obwodnica Augustowa zostanie poprowadzona przez wieś Raczki. I co dało się? Dało się. Tylko trzeba było troszkę wysiłku.

PFK KOMPANY!

bogusław 
Mędrzec

Wysłany: 2009-03-26, 21:02   

Xaxley, a myślisz, że mieszkańcy wsi Raczki są z tego zadowoleni? Lepiej, żeby ginęły ludzkie dzieci, czy jakieś robaki?

patyczak1000 
Młody Alchemik

Ostrzeżeń:
 1/3/3
Wysłany: 2009-03-28, 21:31   

bogusław napisał/a:
Lepiej, żeby ginęły ludzkie dzieci, czy jakieś robaki?

Ani jedno, ani drugie. Pamiętaj, że te owady mogą być niezwykle cenne dla nauki. Nie należy tak że lekceważyć ludzi. Ogólnie polskie drogi są źle rozplanowane. Niedaleko mnie powstanie obwodnica. Pierwotnie plan miał prowadzić niedaleko domów wpływowych osób. Jednak obwodnica pójdzie inną, droższą i wymagającą zniszczenia większej ilością domów trasą. Sprawa obwodnic jest niestety bardzo zawiła, a wszystko ma swoje dobre i złe strony.

Xaxley 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2009-04-14, 10:17   

bogusław napisał/a:
Lepiej, żeby ginęły ludzkie dzieci, czy jakieś robaki?

Tak jak powiedział patyczak1000, ani jedno ani drugie.

bogusław, Dolina Rospudy jest fragmentem programu Natura 2000 i jest jedynym takim miejscem w Europie. Nie możemy tego sobie od tak zlekcewarzyć i budować tam obwodnicy, ponieważ jest tam dużo gatunków chornionych. Pozatym mielibyśmy kłopoty z Unią Europejską. Dolina Rospudy to unikalne miejsce w które trzeba przekazać w całości przyszłemu pokoleniu, a nie budować drogi.

bogusław napisał/a:
Xaxley, a myślisz, że mieszkańcy wsi Raczki są z tego zadowoleni?
Raczki to stosunkowo mała wieś, a jakieś rozwiązanie trzeba znaleść. Pozatym ma to też swoje plusy. W pewnym sensie rozpromuje to wieś, przejezdni będą się zatrzymywać na np. nocleg, zakupy, na stacjach benzynowych i wieś będzie miała pieniądze.

PFK KOMPANY!

Buum 
Łowca Tajemnic

Wysłany: 2009-07-12, 22:01   

Mieszkancy tej wsi dostana ogromne pieniadze. Dla wielu z nich to nawet szczescie, ze przeniesli autostrade bo moga kupic lub wybudowac o niebo lepszy dom gdzie tylko chca za friko i jeszcze im zostanie. I jak to powiedzial Xaxley, wies zacznie sie rozbudowywac, właśnie takie punkty zbijaja najwiecej kasiory. Wielu mieszkancow moze rozkrecic biznes (motel, zajazd itp. ) i na pewno nie straci na tym. ;]
Takie miejsca jak Dolina Rospudy trzeba ratowac!

" Kto się w opiekę odda Panu Swemu,
A całym sercem szczerze ufa Jemu,
Śmiele rzecz może: Mam obrońce Boga,
Nie przyjdzie na mnie żadna straszna trwoga... "

zainsteresowanie: ochrona srodowiska

Odpowiedz do tematu