P o l e c a m y
Gakra.pl - chemia samochodowa, lakiery przemysłowe, chemia przemysłowa

Kominki, wkłady kominkowe, piece kominkowe

ZalogujUzytkownikHaslo
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Brainiac.pl Strona Główna » Nauka i technika » Biologia » Ekologia i ochrona środowiska » Efekt cieplarniany

Przesunięty przez: zxcvb
2009-03-22, 13:14
Efekt cieplarniany
Autor Wiadomość
tyresio12
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2009-04-02, 08:57   

Erhm, Hitman ma rację. Już w podstawówce uczyłem się że ozon jest potrzebny- ale wysoko nad ziemią, zaś w niższych warstwach atmosfery zachowuje się jak typowy gaz cieplarniany. Wiem coś o tym, pobujałem się po krajowej olimpiadzie ekologicznej nieco. Twoja zatwardziałość mnie dziwi Xaxley- postawa "nie sprawdzę, bo wiem lepiej" nie jest dobra, zwłaszcza u osoby zajmującej się/zainteresowanej nauką.

Google 

Wysłany:    Reklama Google - forum próbuje zarobić na swoje utrzymanie ;-)

Xaxley 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2009-04-02, 09:37   

tyresio12, Uwierz choćby nawet w szkole bodajrze na przyrodzie w 5 klasie nas uczyli że gazy cieplarniane to dwutlenek węgla, metan i tlenki azotu. Posiadam książki w których tylko te gazy są wymienione.

tyresio12 napisał/a:
postawa "nie sprawdzę, bo wiem lepiej"

Ohh zobacz sobie proszę, podałem własne argumenty na ten temat strone wcześniej.

Pozatym zobacz na wcześniejsze posty Hitmana. Twierdzi on, że para wodna jest głównym składnikiem atmosfery! <lol2>
Napisałem wcześniej na ten temat, więc proszę spójrz.

PFK KOMPANY!
Moralny autorytet? – Mag Magik I

Rzuć okiem na moje portfolio: www.scripter.maxmodels.pl

Hitman 
Łowca Tajemnic

Wysłany: 2009-04-02, 09:54   

Xaxley napisał/a:
Uwierz choćby nawet w szkole bodajrze na przyrodzie w 5 klasie nas uczyli że gazy cieplarniane to dwutlenek węgla, metan i tlenki azotu. Posiadam książki w których tylko te gazy są wymienione.

Jeśli tak Cie uczyli to znaczy, że to musi być prawda? Gdybyś sprawdził linki lub np. Przekrój nauki, który jest jeszcze w kioskach, wiedziałbyś że Twoje informacje mają pewne braki. I skoro posiadasz książki, w których tylko te są wymienione, to powinieneś sięgnąć po książki bardziej naukowe na ten temat, a nie jedynie ogólnikowe dla ludzi, którzy chcą zdobyć podstawowe informacje.

Xaxley napisał/a:
Ohh zobacz sobie proszę, podałem własne argumenty na ten temat strone wcześniej.

Tyresio ma rację. Upierasz się do tego co mówisz, a nawet nie sprawdzisz tego co ja napisałem. Twoje argumenty są na zasadzie: "tak mi się wydaje, więc tak musi być".

Xaxley napisał/a:
Pozatym zobacz na wcześniejsze posty Hitmana. Twierdzi on, że para wodna jest głównym składnikiem atmosfery! <lol2>

Na to że nie potrafisz czytać to ja już nic nie poradzę. Napisałem jedynie, że para wodna jest głównym gazem cieplarnianym... zresztą co ja się będę z Tobą kłócił, mógłbyś chociaż poczytać o tym troszeczkę.

"Miarą twojej siły jest siła twoich wrogów."

Xaxley 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2009-04-02, 14:41   

Cytat:
Para wodna jest głównym gazem cieplarnianym. Ozon również jest gazem cieplarnianym.

A to wcale nie jest twoja wypowiedz prawda? Głównym gazem cieplarnianym jest dwutlenek węgla (60%) a potem metan i tlenek azotu...

Hitman napisał/a:
Jeśli tak Cie uczyli to znaczy, że to musi być prawda?

A jeśli Ty tak czytałeś to też musi to być prawda?

Hitman napisał/a:
Gdybyś sprawdził linki lub np. Przekrój nauki, który jest jeszcze w kioskach, wiedziałbyś że Twoje informacje mają pewne braki.

Ojj uwierz sprawdziłem Twoje linki. Kupuje prawie co miesiąc Focusa oraz bardzo często XXI wiek. Gdy było o efekcie cieplarnianym nic nie było o ozonie i parze wodnej. Zresztą ozon to trójatomowy tlen więc...

Hitman napisał/a:
I skoro posiadasz książki, w których tylko te są wymienione, to powinieneś sięgnąć po książki bardziej naukowe na ten temat, a nie jedynie ogólnikowe dla ludzi, którzy chcą zdobyć podstawowe informacje.
Od dawna przymierzam się do kupna specjalistycznej książki ds. zmian klimatu. Przeczytam i zobaczymy.

Hitman napisał/a:
Twoje argumenty są na zasadzie: "tak mi się wydaje, więc tak musi być".
Wcale nie twierdze że jestem najmądrzejszy, jak każdy jestem człowiekiem i jak każdy moge się mylić. Ale naprawde o ochronie środowiska mam dość dużą wiedzę. Zresztą choćby nawet i Greenpeace i WWF gdy mówią o efekcie cieplarniamym wymieniają tylko 'wielką trójkę' czyli dwutlenek węgla, metan i tlenek azotu.

Hitman napisał/a:
zresztą co ja się będę z Tobą kłócił, mógłbyś chociaż poczytać o tym troszeczkę.
Jak wspomniałem wcześniej przeczytałem i wiem coś więcej niż 'troszeczkę'.

[ Dodano: 2009-04-02, 14:48 ]
Odchodząc od tematu. Popatrzcie przez okno. Co mamy? Wczesne, wczesne lato. Spokojnie można chodzić w samej bluzie jest około 15 stopni... I kto teraz mi powie że klimat się nie ociepla...

PFK KOMPANY!

tyresio12 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2009-04-02, 15:18   

A propos offtopu- nie bez powodu istnieją przysłowia- "w marcu jak w garncu" i "kwiecień-plecień bo przeplata, trochę zimy, trochę lata". Po prostu trochę ciepła na wiosnę to nic nowego... A te 15 st jest nieco złudne- w cieniu np wczoraj było 9, a wiejący wiatr jest naprawdę chłodny.

Lothes 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2009-04-02, 15:23   

Xaxley napisał/a:
Para wodna jest głównym gazem cieplarnianym. Ozon również jest gazem cieplarnianym.

A to wcale nie jest twoja wypowiedz prawda? Głównym gazem cieplarnianym jest dwutlenek węgla (60%) a potem metan i tlenek azotu...

To zależy co masz na myśli pisząc główny-że jest go najwięcej czy najbardziej efektywnym gazem.

Co do ozonu i pary wodnej to one są gazem cieplarnianym (że w twoich źródłach nie są wymienione nie oznacza że nie są)

Co do samego efektu cieplarnianego to są dwa rodzaje, naturalny i antropogeniczny. Jako że ludzie nie tworzą ozonu to o tym gazie się nie mówi (bez naturalnego efektu cieplarnianego średnia temperatura na ziemi była by ok 15stopni niższa)

A co do pogody to rano wszystko było oszronione więc nie wiem czy jest tak ciepło.

Matjozi 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2009-04-02, 22:21   

Ale z tego tematu zrobił się off top. Większość postów to kłótnia Xaxley, z Hitman, itp. Założyłem ten temat w celu uzyskania kilku może nawet niekonwencjonalnych pomysłów na zażegnanie efektu cieplarnianego. Jeżeli taki temat już był, to bez sensu robić z niego off topa i sie na nim wyzywać.
Przy okazji Xaxley, ozon, choć jest trójatomowym tlenem to jest gazem cieplarnianym. Para wodna też nim jest. Może się o nich nie mówi, bo nie wytwarzamy ich w zastraszających ilościach. Moja książka do biologii (Nowa Era - gimnazjum) podaje tylko "wielką trójkę", ale z racji tego, że jestem laureatem konkursu biologicznego i nie piszę egzaminu z tej dziedziny w gimnazjum, korzystałem z innych książek, np. z wydawnictwa Operon. Tam do gazów cieplarnianych zaliczane są wspomniane już O3 i H2O.

Xaxley 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2009-04-03, 14:43   

Cytat:
To zależy co masz na myśli pisząc główny-że jest go najwięcej czy najbardziej efektywnym gazem.

To że jest go najwięcej z gazów cieplarnianych.

Dobra, nie kłóćmy sie już jak wam to tak przeszkadza, sprawdzę to i zobaczymy.

Faktycznie, wróćmy do głównego wątku.

PFK KOMPANY!

marheva 
Ciekawski

Wysłany: 2009-04-12, 15:57   

Od dawien dawna udowodnione jest to że klimat ciągle się zmieniał. Były epoki lodowcowe, i ciepłe czasy między nimi- my teraz w takim interglacjale żyjemy.
Bywało że przez Bałtyk można było przejść - a bywał i mokry i gorący klimat tropikalny z bujnymi gęstymi lasami po którym mamy pokłady węgla.
I zmienia się ciągle od setek milionów lat.
Jak była epoka lodowcowa to co neandertalczycy produkowali za mało gazów cieplarnianych i przyszła epoka lodowcowa?
Ludzie po prostu z natury mają zbyt duże mniemanie o sobie i sądzą że ich działalność w ciągu ostatnich 100 lat jest w stanie zmienić cokolwiek w setkach milionów lat życia ziemi.
Ponad 99% gazów cieplarnianych produkuje sobie sama ziemia w wyniku działalności wulkanicznej itp.
Jedyne na co mamy wpływ to na to jak będzie to wyglądało w okół nas - czy będziemy chodzić po śmieciach czy po czystych chodnikach. I czy w miastach będziemy wdychać czyste powietrze czy będziemy dusić się w tym syfie.
Tyle od nas zależy.
To że wyginie jakiś gatunek - naturalna kolej rzeczy - przyjdzie kolejny. Nas nie było a dinozaury też wyginęły, mamuty też, tygrysy szablozębne też. I to też wina człowieka ?
To że ostatnio klimat się ociepla ma tyle wspólnego z naszą działalnością co i burze na Jowiszu.

Matjozi 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2009-04-13, 18:53   

Przepraszam, ale troszke mnie niepokoi ten twój post.
Cytat:
To że wyginie jakiś gatunek - naturalna kolej rzeczy - przyjdzie kolejny

Przyrodę powinniśmy przekazać następnym pokoleniom w stanie niezmienionym. Poza tym jeśli wyginie 1 gatunek to inne populacje w jego łańcuchu pokarmowym zubożeją i też mogą wyginąć.
Cytat:
Od dawien dawna udowodnione jest to że klimat ciągle się zmieniał. Były epoki lodowcowe, i ciepłe czasy między nimi- my teraz w takim interglacjale żyjemy.
Bywało że przez Bałtyk można było przejść - a bywał i mokry i gorący klimat tropikalny z bujnymi gęstymi lasami po którym mamy pokłady węgla.

Tu się zgodze, że były takie anomalie, ale co z tego, że były. Ale sam zapewne wiesz, że lodowce mogą stopnieć. Jeżeli według ciebie to naturalna kolej rzeczy to prosze, czekaj na śmierć.
Nie sądzę, że tylko my przyczyniamy się do efektu cieplarnianego, ale...
Cytat:
Ponad 99% gazów cieplarnianych produkuje sobie sama ziemia w wyniku działalności wulkanicznej itp.
... 99%, czy to troche nie za dużo? Jakie źródło tak mówi?
Przepraszam, ale ja chce zachować przyrodę w stanie nienaruszonym,
pozdrawiam
Matjozi

Xaxley 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2009-04-13, 21:29   

marheva
Nie obraź się, nie wyzywam się czy coś ale:

marheva napisał/a:
Ponad 99% gazów cieplarnianych produkuje sobie sama ziemia w wyniku działalności wulkanicznej

Nie jest to 99% lecz bardzo znikoma liczba, mniej niż 10%, nie pamiętam już dokładnie ale czytałem o tym w 'Focusie'.

marheva napisał/a:
Od dawien dawna udowodnione jest to że klimat ciągle się zmieniał. Były epoki lodowcowe, i ciepłe czasy między nimi

Tak, ale ludzie też mają wpływ na zmiany klimatu. Wiadomo, ocieplenie klimatu zalerzy też w pewnym stopniu od aktywności Słońca która zmienia się co 11 lat na lata cieplejsze i zimniejsze ale bez przesady...

marheva napisał/a:
Ludzie po prostu z natury mają zbyt duże mniemanie o sobie i sądzą że ich działalność w ciągu ostatnich 100 lat jest w stanie zmienić cokolwiek w setkach milionów lat życia ziemi.

A myślisz, że wycinanie lasów tropikalnych - 'zielonych płuc Ziemi' i wszystkich lasów, nie ma wpływu na zwiększenie poziomu dwutlenku węgla w atmosferze?

marheva napisał/a:
To że ostatnio klimat się ociepla ma tyle wspólnego z naszą działalnością co i burze na Jowiszu.
Na Jowiszu są raczej huragany a nie burze ;-)

PFK KOMPANY!

tyresio12 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2009-04-14, 10:12   

Matjozi napisał/a:
Cytat:

Tu się zgodze, że były takie anomalie, ale co z tego, że były.

Zmiany klimatu to nie są anomalie :/ po prostu normalna rzecz na tej planecie. Zwłaszcza zlodowacenia trudno traktować jako anomalie- przez ostatnie 60 mln lat Ziemie była przeważnie skuta lodem, a jedno z najstarszych zarejestrowanych zlodowaceń nastąpiło już pół miliarda lat temu.

Xaxley 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2009-04-14, 14:17   

Matjozi napisał/a:
Tu się zgodze, że były takie anomalie, ale co z tego, że były.

Anomalie są to takie dziwne zjawiska występujące na terenie na którym zazwyczaj nie występują. Np. huragany w Polsce, trzęsienia ziemi w miejscach gdzie nigdy ich nie było itd...
Tak jak powiedział tyresio12, zmiany klimatu to nie anomalnie.

PFK KOMPANY!

Hitman 
Łowca Tajemnic

Wysłany: 2009-04-14, 18:55   

Xaxley napisał/a:
marheva
Nie obraź się, nie wyzywam się czy coś ale:

marheva napisał/a:
Ponad 99% gazów cieplarnianych produkuje sobie sama ziemia w wyniku działalności wulkanicznej

Nie jest to 99% lecz bardzo znikoma liczba, mniej niż 10%, nie pamiętam już dokładnie ale czytałem o tym w 'Focusie'.

Xaxley, nie obraź się, ale marheva był dużo bliżej prawdy niż Ty.

Cytat:
Naturalne źródła emisji GHG pod względem ilości wydzielanych gazów cieplarnianych przekraczają 20-krotnie źródła emisji wywołane sztucznie działalnością człowieka.

http://pl.wikipedia.org/w....82a_emisji_GHG

Cytat:
Można porównać, jak nasza emisja ma się do zjawisk naturalnych. Na pierwszy rzut oka nie jest taka wielka. 7,6 miliarda ton węgla pochodzenia antropogenicznego w porównaniu z 90 miliardami ton z oceanów, 60 miliardami to z gleby czy 60 miliardami ton z roślin to na pierwszy rzut oka niewiele.

http://www.klimatdlaziemi...hp?id=66&lng=pl

"Miarą twojej siły jest siła twoich wrogów."

zxcvb 
Administrator

Wysłany: 2009-04-14, 19:35   

Matjozi, Xaxley, obejrzyjcie sobie dokładnie wszystkie cztery części bardzo interesującego filmu:
http://www.youtube.com/watch?v=BbWCdP2MNhQ
http://www.youtube.com/watch?v=ZFyoqZgFlus
http://www.youtube.com/watch?v=YvRUobXo2QU
http://www.youtube.com/watch?v=uX3MOCPho6k

Mam nadzieję, że choć trochę zmieni on wasze poglądy nt. klimatu na ziemi. Na prawdę nie warto ślepo wierzyć we wszystko co wpajają nam media... Tam liczą się tylko pieniądze.

Odpowiedz do tematu