P o l e c a m y
Gakra.pl - chemia samochodowa, lakiery przemysłowe, chemia przemysłowa

Kominki, wkłady kominkowe, piece kominkowe

ZalogujUzytkownikHaslo
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Brainiac.pl Strona Główna » Nauka i technika » Biologia » Ekologia i ochrona środowiska » Efekt cieplarniany

Przesunięty przez: zxcvb
2009-03-22, 13:14
Efekt cieplarniany
Autor Wiadomość
Xaxley
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2009-04-14, 20:52   

Hitman, szkoda słów, ja wiem swoje (mam to poparte faktami, filmami dokumentalnymi na kanale National Geographic).
Odyn, nie mogę w to uwierzyć. Wg mnie robią to osoby które chcą tylko zyskać popularność, wzburzyć tłum itd...

Google 

Wysłany:    Reklama Google - forum próbuje zarobić na swoje utrzymanie ;-)

zxcvb 
Administrator

Wysłany: 2009-04-14, 21:39   

Xaxley napisał/a:
Hitman, szkoda słów, ja wiem swoje (mam to poparte faktami, filmami dokumentalnymi na kanale National Geographic).

Masz kiepskie źródło informacji. Nawet programy dokumentalne trzeba oglądać "przez sito". Nie warto wierzyć we wszystko co mówią w TV, mimo, że głos lektora i przedstawiana treść jest bardzo przekonująca...
Może z wiekiem sam dojdziesz do tego jak bardzo manipuluje się informacjami w mediach.

Xaxley napisał/a:
Odyn, nie mogę w to uwierzyć. Wg mnie robią to osoby które chcą tylko zyskać popularność, wzburzyć tłum itd...

Albo osoby nie chcące iść za tłumem, który nie koniecznie ma rację...

Elder Brain 
Brainiac

Wysłany: 2009-04-15, 17:31   

W temacie nie zamierzałem się wypowiadać, ale nie spodziewałem takich argumentów jak "szwindel", w wikipedii:
http://pl.wikipedia.org/w...Warming_Swindle
znajduje się opis błędów popełnionych w filmie - jeśli to jest niezgodne z prawdą, to sam musisz używać złego "sita". Poza tym według mnie to film dość lobbystyczny - broni on światowej konsumpcji, a na niej w przeciwieństwie do oszczędzania mogą przecież zarobić przecież obcy ludzie.

Sam polecam "Niewygodną Prawdę":
http://www.youtube.com/watch?v=r0vqE1_LEno
http://www.youtube.com/wa...feature=related
pieniądze zarobione na tym filmie przynajmniej służą w dobrej sprawie.

zxcvb 
Administrator

Wysłany: 2009-04-15, 22:03   

Mamy kolejny przykład na to, że ciężko jest odkryć prawdę. Jeśli chodzi o naszą dyskusję, to na pewno leży ona gdzieś po środku...
Na pewno obejrzę powyższe filmy, bo mam już coraz więcej wątpliwości, po której stronie stanąć.

Elder Brain 
Brainiac

Wysłany: 2009-04-15, 22:41   

Sam już widziałem oba filmy, i muszę wspomnieć że w "globalnym szwindlu" znalazł się nawet fragment niewygodnej prawdy. Przemilcza się tam jednak podawane obecne rekordowe anomalie.
Natomiast niewygodna prawda nie bez powodu została nagrodzona Oscarem, a Al Gore pokojową nagrodą Nobla.

zxcvb 
Administrator

Wysłany: 2009-04-16, 21:39   

Obejrzałem Niewiarygodną prawdę, poczytałem komentarze, artykuły na ten temat i mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że Al Gore stanowczo przesadza. Stosując mocno zawyżone liczby, które nie mają wiele wspólnego z prawdą, puszczając działające na wyobraźnię animacje i stosując inne sztuczki tworzy fałszywy obraz sytuacji.
Dwutlenek węgla nie jest najważniejszym problemem ludzkości i proponowane przez niego środki zaradcze nie naprawią wszystkich problemów. Niemniej jednak jestem jak najbardziej za dbaniem o środowisko i po części rozumiem jego podejście. Po prostu próbuje on za wszelką cenę i na siłę zmienić myślenie ludzi...

Polecam lekturę bardzo ciekawego artykułu:
http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,5650
Ostatnio zmieniony przez zxcvb 2009-04-17, 21:19, w całości zmieniany 1 raz  

Xaxley 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2009-04-17, 13:15   

Odyn napisał/a:
Dwutlenek węgla nie jest najważniejszym problemem ludzkości

Obawiam się, że nie masz racji.

Odyn, polecam kup sobie dzisiaj 'Gazetę Wyborczą' i przeczytaj co jest napisane w dziale 'Nauka'. Może to troche uświadomi Ci co się stanie jak nie zaczniemy działać.

PFK KOMPANY!
Moralny autorytet? – Mag Magik I

Rzuć okiem na moje portfolio: www.scripter.maxmodels.pl

zxcvb 
Administrator

Wysłany: 2009-04-17, 21:31   

Xaxley napisał/a:
Odyn napisał/a:
Dwutlenek węgla nie jest najważniejszym problemem ludzkości

Obawiam się, że nie masz racji.

Odyn, polecam kup sobie dzisiaj 'Gazetę Wyborczą' i przeczytaj co jest napisane w dziale 'Nauka'. Może to troche uświadomi Ci co się stanie jak nie zaczniemy działać.

Ja stwierdziłem, że wielki autorytet Al Gore przegina ze swoimi apokaliptycznymi wizjami, oraz że nawet programy dokumentalne na National Geographic mogą podawać nie do końca prawdziwe informacje, a Ty mi wyjeżdżasz z Gazetą Wyborczą? :-| Tego typu gazety nie są dla mnie poważnym źródłem informacji...
Zbyt duża emisja CO2 jest problemem, ale nie tak wielkim jak przedstawiają go media. Również proponowane sposoby walki z takim stanem rzeczy nie są zbyt dobre - np. limity wydzielania dwutlenku węgla dla każdego kraju.

Xaxley 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2009-04-17, 21:42   

Odyn napisał/a:
Ja stwierdziłem, że wielki autorytet Al Gore przegina ze swoimi apokaliptycznymi wizjami, oraz że nawet programy dokumentalne na National Geographic mogą podawać nie do końca prawdziwe informacje, a Ty mi wyjeżdżasz z Gazetą Wyborczą?

Nieodnosiłem się do tego, Odyn. Odnosiłem się do Twoich wątpliwości co do zmian klimatu i tego, że CO2 ma wpływ na ocieplenie klimatu.

Odyn napisał/a:
Również proponowane sposoby walki z takim stanem rzeczy nie są zbyt dobre np. limity wydzielania dwutlenku węgla dla każdego kraju.
Zgadzam się nie jest to najlepszy sposób ale napewny by pomógł. Dlaczego uważasz, że nie jest on najlepszy

PFK KOMPANY!

Maskagaz 
Młody Alchemik

Wysłany: 2009-04-24, 11:50   

Widzę tu głupkowate wpisy w stylu : dziś jest zimno to klimat się nie ociepla.Przecież to bez sensu.Z danych które widać wynika ze klimat się ociepla i to w tempie znacznie szybszym niż podawanow o"oficjalnych" wróżbach.One są mniej warte niż sensowne wywody o ociepleniu.Kilka powodów tego:
1Jest niemal pewne że nie uwzględniono tam wszystkich istotnych parametrów aby sprawdzić ocieplenie klimatu.Ponieważ nie podano co tam było uwzględnione to te prognozy są niewiarygodne.
2.Nie są znane wszystkie gazy cieplarniane.Być może te występujące w małych ilościach będą miały duże znaczenie.
3.Żeby przewidzieć ocieplenie klimatu trzebaby znać ich ilość w przyszłości.
4.Przypuszczalnie nie można stwierdzić zmian ilości pary wodnej na Ziemi.Czy ktoś ma szczegółowe wiarygodne dane na temat ile pary wodnej znajdowało się w poszczególnych dniach-oczywiście mogą to być dane robione od czasu do czasu a niekoniecznie codziennie.
5.Niektóre modele przewidują wzrost średniej temperatury na Ziemi do 2050 roku o ponad 12 stopni-może jednak one sa wiarygodne-np. Zbigniew Charnas opisuje bardzo sugestywnie swoją teorię klimatycznego efektu buforowego i nie można wobec tej teorii mieć żadnych zarzutów.
6.I zarzut absolutnie najważniejszy.Fakty są takie-według tych popularnych wróżb jest teraz tyle lodu na arktyce co powinno być za 20 lat.To świadczy o tym ze ocieplenie klimatu jest bardzo potężne.Wspomniany Zbigniew Charnas jednak stwierdził ze jest jeszcze gorzej-jego model zakładający wzrost średniej temperatury na Ziemi o ok.20 stopni do 2100 okazał się optymistyczny!Czyli w przyszłości Polacy będą musieli liczyć się z niszczęśliwymi wypadkami jak. np. śmierć w wypadku obrażeń spowodowanych spadającym kokosem.
7.Po stopieniu większości lodowców morskich się zacznie 2 etap ocieplania Ziemi-wtedy już pozostałe lodowce nie będą mocno powstrzymywać ocieplenia klimatu i tempo ocieplania klimatu znacznie wzrośnie.Już teraz znacznie wzrosło.
Domyślam się że znajdą się tacy co chcą to podważyć ale niech przedstawią dowody na to że tak nie jest.
Dodam że Al Gore i inni co bzdurne filmy o zmianach klimatu robią nie mogą być żadnym argumentem w dyskusji na zmian klimatu!
I jeszcze inne ale istotna sprawa.Gdyby powstrzymano wzrost ilości gazów cieplarnianych o 100%( co nie jest jednoznaczne z 100% powstrzymaniem emisji przemysłowej itp. a jest znacznie trudniejsze) klimat by się jeszcze długo ocieplał i za 100 lat byłoby tyle co jest w tych popularnych wróżbach-około 5 stopni w 2010.Jednak nie ma co marzyć.Trzeba się przygotować do inwazji kokosów i daktyli.

marheva 
Ciekawski

Wysłany: 2009-04-24, 13:00   

To sprawdźcie kto sponsoruje i kto płaci za badania dla pism w stylu fokus czy national geographic.
Mają kasę i płacą za to żeby ktoś mądrym głosem gadał takie herezje i żeby pograł na takich ludziach jak wy.

Nie mówiłem o zabijaniu celowym gatunków - ale miliardy lat temu dinozaury też wyginęły i tygrysy szablozębne też - i co ? to nasza wina bo za dużo CO2 wydzielaliśmy ? Czy może na nie polowaliśmy?
No błagam :/
Ziemia sama się zmienia od milionów lat i my choćbyśmy bardzo chcieli tego nie zmienimy.
Skończcie rzucać tak głupimi argumentami tylko pomyślcie jak jest na prawdę.

Maskagaz 
Młody Alchemik

Wysłany: 2009-04-24, 14:33   

Marcheva ale to czy ktoś komuś płaci nie ma najmniejszego wpływu na temat zasad związanych z ociepleniem klimatu.Tak samo jak ilość zwolenników tekstów o ociepleniu czy oziębieniu klimatu.Mnie tu nikt nie płaci i ja uważam że klimat nie tylko się ociepla ale podejrzewam że ociepla się w tempie niesamowitym.Zwłaszcza że mam wiele powodów aby tak sądzić.Przy okazji dodam-jestem zdecydowanym przeciwnikiem "opłat ekologicznych"związanych z gazami cieplarnianymi dla UE.Takie coś mogłoby być gdyby to wszystko było wydawane w Polsce w odpowiedni sposób.W istniejącej sytuacji jestem zdecydowanym przeciwnikiem tych opłat.Zwłaszcza że twierdzę zę te opłaty nie są spowodowane troską o ekologię ale chodzi tylko o robienie z Polaków frajerów.Ci co się na to zgodzili powinni ponieść srogą karę.A co do wymierania gatunków-niestety ale marnie widzę los wielu gatunków-zwłaszcza ryb żyjących w zimnych oceanach.Jeżeli klimat się ociepli według najgoszych wersji co jest prawdopodobne to w 2100 roku będzie w Polsce jeżeli chodzi o temperatury klimat afrykański.

Xaxley 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2009-04-24, 21:07   

Maskagaz napisał/a:
2.Nie są znane wszystkie gazy cieplarniane.Być może te występujące w małych ilościach będą miały duże znaczenie.

Wiadomo. Możliwe że nigdy nie będziemy znali wszystkich gazów cieplarnianych tak jak, nigdy możemy nie poznać pozostających do odkrycia pierwiastków.

Maskagaz napisał/a:
3.Żeby przewidzieć ocieplenie klimatu trzebaby znać ich ilość w przyszłości.
Wszystkie prognozy są w uwzględzieniem emisji gazów cieplarnianych dziś.

Maskagaz napisał/a:
5.Niektóre modele przewidują wzrost średniej temperatury na Ziemi do 2050 roku o ponad 12 stopni
Ciekaw jestem skąd bierzesz takie liczby, bo ja nigdy nie spotkałem się z powyżej 10 stopniami Celcjusza do roku 2050.

Maskagaz napisał/a:
Dodam że Al Gore i inni co bzdurne filmy o zmianach klimatu robią nie mogą być żadnym argumentem w dyskusji na zmian klimatu!
Taak? Jakby robił bzdurne filmy to niedostał by pokojowej nagrody Nobla. Al Gore to wielki człowiek.

Maskagaz napisał/a:
I jeszcze inne ale istotna sprawa.Gdyby powstrzymano wzrost ilości gazów cieplarnianych o 100%( co nie jest jednoznaczne z 100% powstrzymaniem emisji przemysłowej itp. a jest znacznie trudniejsze) klimat by się jeszcze długo ocieplał i za 100 lat byłoby tyle co jest w tych popularnych wróżbach-około 5 stopni w 2010.
Wiadomo. Nawet gdybyśmy zaprzestali w 100% tak jak napisałeś emisji gazów cieplarnianych to klimat i tak nam się ociepli, ponieważ gazy cieplarniane pozostaną jakiś czas w atmosferze, oraz nagrzane oceany, jeszcze długo będą oddawać ciepło.

Cytat:
Trzeba się przygotować do inwazji kokosów i daktyli.
Myślę że jednak na gwałtowne ocieplenie, wzrost poziomu wód oceanów i na pustynnienie (Już teraz Sycylia i Sardynia pustynnieją - Sahara przenosi się na Europę).

marheva napisał/a:
Mają kasę i płacą za to żeby ktoś mądrym głosem gadał takie herezje i żeby pograł na takich ludziach jak wy.
Powiedz mi marheva, a w co ty wieżysz? Myślisz, że jak będziemy sobie dowolnie przekształcać środowisko, dawać różne świństwa do atmosfery to Ziemia nam tego nie odda? Otóż odda, prędzej czy później.

marheva napisał/a:
Nie mówiłem o zabijaniu celowym gatunków - ale miliardy lat temu dinozaury też wyginęły i tygrysy szablozębne też - i co ?
Prawdopodobnie wtedy uderzył w Ziemię duży meteoryt.

Cytat:
Ziemia sama się zmienia od milionów lat i my choćbyśmy bardzo chcieli tego nie zmienimy.
W pewnym stopniu. Ale człowiek też ma w tym swój wpływ.

Maskagaz napisał/a:
Zwłaszcza że twierdzę zę te opłaty nie są spowodowane troską o ekologię ale chodzi tylko o robienie z Polaków frajerów.
Zawsze będzie chodziło głównie o kasę, choć myślę że takie opłaty ekologiczne, coś by dały.

Maskagaz napisał/a:
Jeżeli klimat się ociepli według najgoszych wersji co jest prawdopodobne to w 2100 roku będzie w Polsce jeżeli chodzi o temperatury klimat afrykański.
Jest inna hipoteza. Prawdopodobnie gdy klimat dalej będzie się ocieplał, nam (Polakom) nie grozi globalne ocieplenie lecz globalne ozimnienie ponieważ ciepły prąd (nie pamiętam już jaki) płynący od afryki do Europy, zmieni swój kierunek i u nas będzie około 10 stopni zimniej. Heh na zakończenie dodam że może wtedy będziemy mieli lepsze warunki do uprawiania sportów ziomowych :-P

PFK KOMPANY!

Maskagaz 
Młody Alchemik

Wysłany: 2009-04-24, 21:55   

Ja znam kilka gazów cieplarnianych które nawet nie są wliczane do gazów cieplarnianych.
Po 2 wiarygodność tych prognoz jest bardzo niepewna.
3.Niestety nie pamiętam gdzie to było.Natomiast pamiętam gdzie jest opisana hipoteza na temat wzrostu średniej temperatury na Ziemi o około 20 stopni do 2100 roku.Niestety ale przesłanki które widziałem sugerują że może mieć razję.Ten Zbigniew Charnas miał takie przewidywania.Opisał jak to on nazwał-klimatyczny efekt buforowy.
4.Pokojową nagrodę nobla może dostać idiota dobrze zareklamowany.Nie twierdzę że jest idiotą ale na pewno nie ma to wpływu na to co napisałem.
5.Ociepli się ale raczej bardziej niż sugerują popularne modele.
6.Z tym pustynnieniem to chyba przesada.Ale przypuszczalnie roczne kompozycje opadów będą w Polsce bardziej zbliżone do tych z krajów śródziemnomorskich.
7.Co do opłat ekologicznych-coś pozytywnego by dały gdyby byly takie jak opisałem.
8.Hipoteza o oziębieniu klimatu w Europie jednocześnie związanym z znacznym ociepleniem gdzie indziej jest absurdalna.Wzrost średniej temperatury na ziemi o około 3 stopnie spowoduje że na równoleżniku 55 w zimniejszych okolicach (czyli bez ciepłych prądów morskich)będzie około 4-5 stopni więcej i będzie to klimat zbliżony pod względem sredniej temperatury do europejskiego.Przy wzroście temperatury średniej na Ziemi o 5 stopni nawet zagłada Golfstromu nie powstrzymałaby ocieplenia.Przy ociepleniu Ziemi o 20 stopni różnice pomiędzy średnią temperaturą na równoleżniku 55 będą najprawdopodobniej minimalne.Przyczyna jest prosta.Najchętniej klimat ociepla się w nazimniejszych miejscach.Wynika to między innymi z wzoru na wypromieniowanie ciepła.Dlatego przy znacznym wzroście temperatury nie będzie dużej różnicy.Zastanawia mnie to jaki klimat będzie za 500 lat.Jeżeli będzie ocieplenie takie jak w najbardziej pesymistycznych prognozach.Na pewno jeżeli średnia temperatura na Ziemi wzrośnie o 20 stopni to w Afryce temperatury będą osiągały wartości zabójcze.Czytałem że kiedyś nawet 63 stopnie było w Dżibuti.Czytałem że taką temperaturą można się poparzyć.I to w cieniu a jak słońce świeci to upał jest znacznie potężniejszy.W Afryce wzrost byłby mniejszy czyli około 10 stopni ale tam temperatury są przy granicy wytrzymałości.Oczywiście efektowność burz po dniu z temperaturą 60 stopni w cieniu byłaby jednak znacznie groźniejsza od samej temperatury dla budynków.

Xaxley 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2009-04-30, 15:23   

Maskagaz, wiesz co to cytowanie selektywne? Jak piszesz posta, to na dole pod emotikonami masz taki prostokąt z napisem cytowanie selektywne, więc używaj tego a nie cytuj całej wypowiedzi.

Cytat:
Ja znam kilka gazów cieplarnianych które nawet nie są wliczane do gazów cieplarnianych.
No to proszę powiedz mi które to są. A skąd wiesz, że one niby są gazami cieplarnianymi?

Maskagaz napisał/a:
5.Ociepli się ale raczej bardziej niż sugerują popularne modele.
Modele są tak pesymistyczne że bardziej się nie da. Specjalnie są tak obliczane na wszelki wypadek.

Maskagaz napisał/a:
6.Z tym pustynnieniem to chyba przesada.
Nie to nie przesada. Pozatym jest to związane z wiatrami stałymi - pasatami i antypasatami które osuszają nam klimat - geografia się kłania.

PFK KOMPANY!

Odpowiedz do tematu