P o l e c a m y
Gakra.pl - chemia samochodowa, lakiery przemysłowe, chemia przemysłowa

Kominki, wkłady kominkowe, piece kominkowe

ZalogujUzytkownikHaslo
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Brainiac.pl Strona Główna » Nauka i technika » Biologia » Ekologia i ochrona środowiska » Efekt cieplarniany

Przesunięty przez: zxcvb
2009-03-22, 13:14
Efekt cieplarniany
Autor Wiadomość
Matjozi
Nowy użytkownik

Wysłany: 2009-02-27, 11:07   Efekt cieplarniany

Witam!
Dawno mnie tu nie było i mało kto mnie pamięta, ale do rzeczy...
Efekt cieplarniany jest jedną z rzeczy, które mogą zniszczyć nasze środowisko naturalne. Powstaje on przez nagromadzenie się tzw. "gazów szklarniowych" w atmosferze i zwiększeniu temperatury powietrza, co może doprowadzić do stopnienia lodowców i wielkich powodzi. Jako że na tym forum wypowiada się wielu entuzjastów chemii i biologii założyłem ten temat, aby przedyskutować sposoby, w jakie możemy temu zapobiec. Podawajcie swoje pomysły i poddawajcie krytyce idee innych ;-) (oczywiście kulturalnie). Nie chodzi mi tu o pomysły typu nie używać samochodu - jeździć rowerem. Może razem wymyślimy coś, co pomoże uratować świat ;-)
Osobiście myślałem o wykorzystaniu reakcji fotosyntezy jakoś sztucznie (jeżeli można to zrobić). Wówczas możnaby się jakoś pozbyć gazów z atmosfery i wytworzyć glukozę - źródło pożywienia. Wiem że ten pomysł jest troche nierealny, bo trzeba by było ściągnąć dwutlenek węgla z góry, ale to tylko prototyp. Proszę dawajcie swoje pomysły.
Pozdrawiam,
Matjozi

Google 

Wysłany:    Reklama Google - forum próbuje zarobić na swoje utrzymanie ;-)

Xaxley 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2009-02-27, 13:33   

To jest temat do działu Ekologia a nie biologia! Pozatym było już o efekcie cieplarnianym w temacie 'Ochrona środowiska'. Polecam opcje szukaj

Matjozi napisał/a:
"gazów szklarniowych" w atmosferze i zwiększeniu temperatury powietrza, co może doprowadzić do stopnienia lodowców i wielkich powodzi.

Raczej "gazów cieplarnianych" ale niech ci będzię że szklarniowych.
Nie tylko do tych 2 rzeczy ale również do wymierania niektórych gatunków zwierząt i roślin oraz podniesienia się poziomu oceanów, zalania niektórych lądów, zmian klimatycznych.

Matjozi napisał/a:
Osobiście myślałem o wykorzystaniu reakcji fotosyntezy jakoś sztucznie (jeżeli można to zrobić).

Potrzebny byłby chrolofil... Myślę że jest to możliwe do wykoniania.

Matjozi napisał/a:
Nie chodzi mi tu o pomysły typu nie używać samochodu - jeździć rowerem.

Tak naprawę transport samochodowy jest w części odpowiedzialny za efekt cieplarniany więc to jest pomysł.

Niebędę dawał tutaj swoich pomysłów ponieważ wszystko już było, na początku postu napisałem gdzie. Niezły ubaw :lol:

PFK KOMPANY!
Moralny autorytet? – Mag Magik I

Rzuć okiem na moje portfolio: www.scripter.maxmodels.pl

Mateusz1818 
Brainiac

Wysłany: 2009-02-27, 21:56   

Tylko, że do działu "ekologia" mają dostęp tylko "ekolodzy". Np. ja i Matjozi nie należymy więc chyba możemy zakładać takie tematy w dziale biologia. Przypominam, że ekologia jest jednym z działów biologii :lol:

Ostatnio czylałem artykuł na temat efektu cieplarnianegoi w Fokusie. Jest tam napisane, że w dużej mieże przyczynia się do tego żywność, którą na codzień jemy.
Np. do produkcji mleka jest poktrzebna krowa, która zje pasze, a tą pasze trzewa wcześne wyprodukować, następnie przeransportować na farmę. Gdy wydojimy krowe mleko trzeba przetworzyć i wyprodukowac opakowanie. Gotowe mleko musimy dostarczyć do sklepu- produkcja spalin. Potem my jedziemy kupić ten produkt więc znowu jest wytwarzanie spalin.
Opakowanie wyrzucamy, które następnie rozkłada sie między innymi na CO2 i wiele innych zwązków chemicznych.

Wydaje się, ze to tylko mleko, ale naprawdę tyle problemów jest z tym.
Gdybyśmy tak cały czas patrzyli na świat pod względem opieki nad światem to chyba powinniśmy zabić się.

Matjozi 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2009-02-28, 11:22   

"Gazy szklarniowe" to inna nazwa gazów cieplarnianych, Xaxley.Więc do tego się nie czepiaj. Nie wątpie że jest więcej niż 2 skutki efektu cieplarnianego. Przepraszam, ale nie mam dostępu do działu ekologia, więc prosze, nie czepiaj się mnie. Myślałem jeszczeo pobraniu CO2 z powietrza i włączeniu go w jakieś skały osadowe, choć nie wiem, co możnaby z nimi robić później, także pomysł odpada.

Mateusz1818 
Brainiac

Wysłany: 2009-02-28, 12:50   

Myśle, że jestto dobry pomysł lecz pobranie CO2 tylko z górnych warstw atmosfery, bo tu w troposferze potrzebują rośliny do przeprowadzenia fotosyntezy. Trzeba by zamonować jakieś filtry, które wyłapują ten gaz. LEcz pozostaje jescze montarz ich.

BooBu 
Młody Alchemik

Wysłany: 2009-02-28, 13:07   

Dobry pomysł to wybicie 80% krów bo to one zaśmiecają metanem środowisko :P
Są filtry już wyłapujące CO2, 1 tone na 24h mogą wyłapać, dość sporo ale lepiej zrobić elektrowne (fission) i zmieniać uran lub pluton na energię. (Teorytycznie jeden gram uranu daje nam 20x(10x9), a mamy kilka tysięcy ton tego zasobu)
Inny pomysł to zmienianie plazmą śmieci w pojedyncze atomy.
Albo paliwo z glonów :)
Dużo jest możliwości tylko pieniędzy mało.

Mateusz1818 
Brainiac

Wysłany: 2009-02-28, 13:28   

No ale gdyby ktoś to zrobił, opatentował, wyprodukował na taką sklę żeby ludzie mieli do tego dostęp to naprawdę były z tego interes. I to na korzyść ludzkości. Najpierw trzeba do interesu włorzyć kasę, a potem cieszyć się zarobkami.

Pyłek 
Młody Alchemik

Pomogła: 4 razy
Wysłany: 2009-02-28, 18:16   

BooBu napisał/a:

Dobry pomysł to wybicie 80% krów bo to one zaśmiecają metanem środowisko :P

Z tymi krówkami bym nie przesadzała bo mleczko dają;p poza tym to raczej nie one są głównym powodem efektu cieplarnianego, jednak metan jest o wiele szkodliwszy od dwutlenku węgla. Krowy były już od dawna i również było ich dużo, a intensywne ocieplanie klimatu istnieje od stosunkowo nie dawna. Efekt cieplarniany jest jak najbardziej naturalnym zjawiskiem, a problemem jest jedynie jego eskalacja. W czasach rewolucji przemysłowej i tych sprzed zastosowania filtrów usuwających tlenki siarki również efekt ten był mniej intensywny. Oczywiście wprowadzanie tlenków siarki do atmosfery byłoby teraz głupotą. Powstają plany ekologicznych miast często zwanych "Ekopolis" co moim zdaniem jest odległą jeszcze wizją.

Xaxley 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2009-02-28, 20:28   

Matjozi napisał/a:
Przepraszam, ale nie mam dostępu do działu ekologia, więc prosze, nie czepiaj się mnie.

Jest już dział ochrona środowiska! W tym dziale został wytłumaczony efekt cieplarniany! Nie tylko dwutlenek węgla powoduje ocieplenie klimatu, ale rówież metan który jest dużo bardziej efektywny od CO2 i zatrzymuje się dłużej w atmosferze. Jednak liderem są tlenki azotu. Są około 100 razy bardzej efektywne od CO2 i zatrzymują się w atmosferze średnio przeż 250 lat.

Cytat:
Powstają plany ekologicznych miast często zwanych "Ekopolis" co moim zdaniem jest odległą jeszcze wizją.

Powstają plany?! Eko - miasta już są budowane m.in. w Dubaju ale nie tylko.

BooBu napisał/a:
Dobry pomysł to wybicie 80% krów bo to one zaśmiecają metanem środowisko

Tutaj niewiem czy się śmiać czy płakać. Idąc tą ideą zniszczmy wszystke elekrownie cieplne wcześniej niebudując jądrowych i odnawialnych. A co tam najwyżej nie będzie prądu.

BooBu napisał/a:
Są filtry już wyłapujące CO2, 1 tone na 24h mogą wyłapać, dość sporo ale lepiej zrobić elektrowne (fission)

Wierzba ekologiczna - pochłania CO2, a będąc spalana prawie wogóle go nie wydziela.

BooBu napisał/a:
zmieniać uran lub pluton na energię.

Heh 'zamienić pluton lub uran na energię' :lol: Raczej rozbić ich jądra a dzięki temu uwalniają się ogromne ilości energi...

Matjozi napisał/a:
Myślałem jeszczeo pobraniu CO2 z powietrza i włączeniu go w jakieś skały osadowe

Był pomysł wyłapywania CO2 i składowania ich pod ziemią. Jednak ze względu na ogromne koszty plan nie wszedł w życie.

Mateusz1818 napisał/a:
Gdybyśmy tak cały czas patrzyli na świat pod względem opieki nad światem to chyba powinniśmy zabić się.

Niekoniecznie. Wystarczy troszkę wysiłku.

PFK KOMPANY!

Nike14 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2009-02-28, 20:40   

2 inne gazy mam w opisie :D reszta się nie mieściła :D

Focus

Pyłek 
Młody Alchemik

Pomogła: 4 razy
Wysłany: 2009-03-01, 07:30   

[quote="Xaxley"]
Cytat:
Powstają plany ekologicznych miast często zwanych "Ekopolis" co moim zdaniem jest odległą jeszcze wizją.

Powstają plany?! Eko - miasta już są budowane m.in. w Dubaju ale nie tylko.

I ile takich miast powstanie? Powinno się modernizować istniejące już aglomeracje bo to jak narazie w nich żyją ludzie. W Wlk. Bryt. też już powstaje miasto fundowane przed Karola, ale co z tego jak Londyn produkuje za dwa jak nie więcej takich miast? A plany dalej powstają bo szuka się wciąż nowych rozwiązań.

Xaxley 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2009-03-01, 14:38   

Narazie są to eksperymenty.

PFK KOMPANY!

Matjozi 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2009-03-07, 15:21   

Wydaje mi się, że jakby się chciało, to możnaby to wszystko zrobić... ale niestety nie w Polsce, bo nie mamy na to warunków. Ale ogólnie to na pewno coś trzeba z tym zrobić. Nie możemy stać bezczynnie.

Xaxley 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2009-03-07, 18:58   

Matjozi napisał/a:
ale niestety nie w Polsce, bo nie mamy na to warunków.

Lol... Nie mamy warunków?! Ahh no oczywiście zapomniałem przecież, że w Polscie nie wieją wogóle wiatry, nie ma żadnych rzek, ciepłych źródeł też nie mamy.

Matjozi napisał/a:
Ale ogólnie to na pewno coś trzeba z tym zrobić.

Jednym zdaniem zaprzeczasz drugie.

Matjozi napisał/a:
Nie możemy stać bezczynnie.

Tutaj się zgodzę, ale napisałeś przecież: ' ale niestety nie w Polsce bo nie mamy do tego warunków' rzeczywiście przecież nie mamy żadnych warunków!

I na przyszłość: Weź sie człowieku najpierw zastanów co piszesz a potem pisz.

PFK KOMPANY!

Matjozi 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2009-03-10, 20:09   

Przepraszam Xaxley, ale mówiąc o warunkach nie miałem na myśli tych klimatycznych lub naturalnych, ale finansowe, a to troche zmienia postać rzeczy. Tak nawiasem to zgodnie z równaniem reakcji fotosyntezy:
6CO2(264u) + 6H20(108u)---->C6H12O6(180u) + 6O2(192u)
Na 35mld ton CO2, które produkowane jest rocznie przypadałoby 14,31mld ton H20 ( o ile czegoś nie przekręciłem :-D ). Także rozwiązanie problemu z CO2 tym sposobem raczej nie jest dobre. I tak oto obaliłem swoją własną teorie :-P

Odpowiedz do tematu