P o l e c a m y
Gakra.pl - chemia samochodowa, lakiery przemysłowe, chemia przemysłowa

Kominki, wkłady kominkowe, piece kominkowe

ZalogujUzytkownikHaslo
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Brainiac.pl Strona Główna » Nauka i technika » Biologia » Ekologia i ochrona środowiska » Freeganizm

Freeganizm
Autor Wiadomość
Elder Brain
Brainiac

Wysłany: 2008-06-12, 19:37   Freeganizm

Na świecie panuje coraz większa konsumpcja i marnotractwo, można to jednak wykorzystać. Biedni otrzymują używane ubrania a na śmietnikach można znaleźć np. dobre meble - ale również pożywienie. Nie chodzi mi tu o zjadanie starych obierkek i ogryzków od jabłek, czy jeszcze gorszych rzeczy, lecz o kompletnie dobry pokarmy (i inne przedmioty) które wyrzucono gdyż komuś nie smakowały lub też po prostu były niepotrzebne (szczególnie można zyskać na restauracjach i piekarniach). By nie dostać rozstroju żołądka od znalezionego obiadu wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad: patrzeć na datę przydatności produktu, jego wygląd, zapach itd. Wszystko co nam się nie podoba należy zostawić, a resztę umyć i normalnie przygotować. "Freeganizm" jak nazywa się szukanie jedzenia w śmietniku ma ogólnie same zalety - oszczędza się pieniądze, chroni środowisko i pozwala wyżyć w razie biedy.

Google 

Wysłany:    Reklama Google - forum próbuje zarobić na swoje utrzymanie ;-)

jarek_psk 
Łowca Tajemnic

Ostrzeżeń:
 2/3/3
Wysłany: 2008-07-03, 13:18   

w sumie fajne.Ale ja jakoś nie chciałbym żywić się w śmietniku. :-/ nie,że mam coś do ludzi,którzy tak robią,ale może gdybym nie miał wyjścia...

Tenodhenka 
Brainiac

Wysłany: 2008-07-03, 13:26   

Oj zjadłbyś coś ze śmietnika jak byś był bardzo głodny i nie miał byś grosza przy duszy. Ja jak kiedyś byłem głodny a matka pojechała do pracy, i w lodówce
miałem tylko kiełbasę i dżem i sam w to nie uwierzyłem, że zjadłem to ze smakiem.

Elder Brain 
Brainiac

Wysłany: 2008-07-03, 14:07   

Zdobywanie jedzenia ze śmietnika to w sumie ostateczność, większą korzyść można mieć z przedmiotów, i w ten sposób zaopatrzyć się np. w plastikowe sztućce (jeśli nie mamy żadnych). Dobrego pożywienia można poszukać pod piekarniami i sklepami spożywczymi - pieczywo powinno być najwyżej twarde, a np. z wyrzuconych owoców wystarczy odkroić tylko zły kawałek.
Pod fast foodami nie da się nic znaleźć ponieważ jeśli coś nie zostanie sprzedane trafia do obsługi, a jeśli ona coś zostawi - reszta jest często prasowana z resztą odpadków.
Sam kiedyś zjadłem prawie pełne opakowanie popcornu ze śmietnika, leżało tam po seansie, ale przecież nikt specjalnie by tam nie napluł.

Tenodhenka 
Brainiac

Wysłany: 2008-07-03, 14:13   

Na śmietniku można znaleźć przedmioty, które można potem sprzedać. Często się zdarza jak ktoś kiedyś wymienia okna i najczęściej jest tak, że stare szyby zostawia żeby ktoś mógł sobie je wziąć i tak samo jest z starymi fotelami czy wersalkami.

Petrov 
Brainiac

Wysłany: 2008-07-03, 14:26   

Sąsiad mojego wujka zawsze chodzi sobie na śmietnik, jak ktoś remont robi i zabiera stare okna, a później nimi pali w piecu :mrgreen: lub sprzedaje.

Mateusz1818 
Brainiac

Wysłany: 2008-07-17, 15:16   

Kiedyś oglądałem program o luchdziach, który w taki sposób się odżywiali. Oni w cale nie są biedni, powiedzieli, że ich stać na normalne jedzenie ze sklepów, ale oni uważają że to jest poprostu marnotractwo przejść obok jedzenia leżącego w śmetniku. Sam osobiście nie wyobrażam jeść ze śmietnika, bałbym się. Ludzie tacy zazwyczaj chodzą np. w sobote po południu na bazar i biorą sobie owoce/warzya ze śmietnika bo sprzedawcy je wyrzucają bo do poniedziałku zepsuje się. Taki sposób szukani ajedzenia jest raczej mało stosowany, chyba że kogoś nie stać na jedzenie.

Tenodhenka 
Brainiac

Wysłany: 2008-07-29, 21:36   

Dzisiaj koło śmietnika jak wyrzucałem śmiecie, znalazłem działający wiatraczek od komputera, taki całkiem normalny całkiem działający.

Petrov 
Brainiac

Wysłany: 2008-07-30, 22:12   

To ja kiedyś znalazłem butelkę absoluta (taka wódka) nie otworzona. Ale po chwili pojawił się żul i człapnął tą butelkę.

krzysztof09876 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2008-08-01, 17:24   

Ja nieraz po ulicy widzę jak ktos wystawia coś przed dom telewizor, odkurzacz, szlifierkę zabieram to i naprawiam najczęściej okazuje się że był uszkodzony włącznik lub urwany kabel a osoba która wyrzuca to nie ma wogóle wyobraźni i twierdzi zapewne że to się zepsuło i trza kupić nowe.

Wiele ciekawych eksperymentów chemicznych i fizycznych związanych z wysokim napięciem, wybuchami i nie tylko.

Elder Brain 
Brainiac

Wysłany: 2008-10-17, 22:42   

Cytat:
Kiedyś oglądałem program o luchdziach, który w taki sposób się odżywiali. Oni w cale nie są biedni, powiedzieli, że ich stać na normalne jedzenie ze sklepów, ale oni uważają że to jest poprostu marnotractwo przejść obok jedzenia leżącego w śmetniku. Sam osobiście nie wyobrażam jeść ze śmietnika, bałbym się. Ludzie tacy zazwyczaj chodzą np. w sobote po południu na bazar i biorą sobie owoce/warzya ze śmietnika bo sprzedawcy je wyrzucają bo do poniedziałku zepsuje się. Taki sposób szukani ajedzenia jest raczej mało stosowany, chyba że kogoś nie stać na jedzenie.

"Freeganizm" nie powstał bez powodu, tylko z chęci chronienia środowiska, jednocześnie bogacąc się dzięki tym, którzy tego nie robią. Naprawdę warto spróbować, choć raczej nie zachęcam do rezygnacji z prądu i innych współczesnych udogodnień.
Cytat:
Ja nieraz po ulicy widzę jak ktos wystawia coś przed dom telewizor, odkurzacz, szlifierkę zabieram to i naprawiam najczęściej okazuje się że był uszkodzony włącznik lub urwany kabel a osoba która wyrzuca to nie ma wogóle wyobraźni i twierdzi zapewne że to się zepsuło i trza kupić nowe.

Sam miałem sytuację że poszedłem na śmietnik, i zobaczyłem że wyrzucany jest odkurzecz, po kilku minutach wróciłem i wziąłem całość - okazało się że połamało się tylko kilka części do trzymania torby, i po rozmontowaniu mam teraz sprawny silnik (choć nie wiem co z nim zrobić). Co jakiś czas znajduję również całe serie dobrych gazet - można znaleźć w nich "numery archiwalne", oraz te całkiem nowe. Co jakiś czas natykam się również na pisma kosztujące nawet ok. 10zł. Mam tylko radę by najlepiej czytać wszystko w rękawiczkach.

Xaxley 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2008-10-24, 21:50   

Elder Brain, Przecież na świecie jest jakiś tam zakon czy coś takiego który jest zatrzymany bodajze w 18w. Niekożystają z prądu, internetu itd... A co do Freeganizm to powiem tak: Jedzenia niezamiezam zbierac i jesc z smietnika bo stac mnie na normalne jedzenie ze sklepu ( a i tak w sklepie kupuję produkty przy których został wykożystany recykling i które są nieszkodliwe dla Ziemi) Ale mój tata jest mechanikiem i jak naprawia samochody to zawsze coś tam odpadnie zawsze jakąś starą część trzeba wymienić... to tata zbiera to i jak uzbiera parenascie kg to jedzie do skupu i sprzedaje... dwa plusy: jeden to zawsze na tym troche się zarobi, a drugi to chronimy środowisko w ten sposób.

PFK KOMPANY!
Moralny autorytet? – Mag Magik I

Rzuć okiem na moje portfolio: www.scripter.maxmodels.pl

Elder Brain 
Brainiac

Wysłany: 2008-10-25, 13:34   

Zakony nie mają właściwie żadnego wpływu na środowisko, i za to właśnie kościół można chwalić. Jeśli natomiast chodzi o samodzielne grzebanie w śmietniku - złom można oczywiście oddawać do skupów, lecz gdy zamiast uprawiać wszystko w ogródku chodzi się do sklepu - praktycznie zawsze pozostają po tym opakowania, i pozwalamy zarabiać ludziom którzy np. dla dalszych upraw wycinają lasy. Kolejną kwestią jest mięso - jeśli zamiast kupować w sklepie, znajdzie się coś dobrego na śmietniku (to dosyć trudne) - można oszczędzić cierpień innym stworzeniom.
Tak jak już wcześniej wspominałem - można również oszczędzić na gazetach (do których stworzenia wycina się wiele drzew).
Tak apropo, to można poczytać o freeganizmie w internecie, sporo jest artykułów (zwłaszcza po angielsku) zawierających dokładne wskazówki - oto przykładowy link:
http://wiadomosci.wp.pl/k...ml?ticaid=16d8d

Xaxley 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2008-10-25, 20:18   

No wieszElder Brain, ja bym się troche brzydził jeść np mięso ze śmietnika...

PFK KOMPANY!
Moralny autorytet? – Mag Magik I

Rzuć okiem na moje portfolio: www.scripter.maxmodels.pl

Elder Brain 
Brainiac

Wysłany: 2008-10-26, 21:20   

Cytat:
No wieszElder Brain, ja bym się troche brzydził jeść np mięso ze śmietnika...

Jak już wspominałem - takie "frykasy" to ogólnie rzadkość, i naprawdę nie pogardziłbym np. zapakowanym w folię mięsem z wypisanym (nawet ledwo) dobrą jeszcze datą przydatności. Tak jak wspominałem wcześniej, przy wyborze należy się kierować zmysłami - jeśli np. coś źle pachnie, to nawet jeśli dobrze wygląda - należy to odłożyć. Często przed spożyciem trzeba coś umyć - a każdy błąd może spowodować roztrój żołądka, choroby i zatrucia, ale mnie jeszcze nigdy to nie spotkało :mrgreen: .

Odpowiedz do tematu