P o l e c a m y
Gakra.pl - chemia samochodowa, lakiery przemysłowe, chemia przemysłowa

Kominki, wkłady kominkowe, piece kominkowe

ZalogujUzytkownikHaslo
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    
Rejestracja
Rejestracja
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości


Brainiac.pl Strona Główna » Nauka i technika » Biologia » Ekologia i ochrona środowiska » Pomniejsze eksperymenty

Pomniejsze eksperymenty
Autor Wiadomość
Elder Brain
BrainiacPomógł: 6 razy
Dołączył: 21 Sie 2006
Posty: 426
Wysłany: 2008-02-08, 23:28   Pomniejsze eksperymenty

Chciałbym byście umieszczali tu pomniejsze, czyli efektowne i jednocześnie proste doświadczenia - którym nie warto poświęcać ze względu na znaczenie odrębnych tematów. W każdym poście powinny być wymieniane przynajmniej dwa pomysły, które powinny być opisane podobnie jak te z reszty forum, a więc z poziomem, zagrożeniami informacją co do działu do którego pasuje itd. ograniczenie z pomysłami są by ograniczyć posty, jeśli twój post jest ostatni możesz z resztą do niego dopisywać kolejne fragmanty.

Ja zaczynam:

1. [żart] Żelatyna w toalecie
Żart ten jest bardzo dokuczliwy, w miejscach publicznych mógłby zostać uważny za chuligański ale nadaje się na jednorazowe wykorzystanie.

Cel: Dokuczliwe zapchanie toalety.

Materiały: Dwie paczki żelatyny odrobina wody oraz oczywiście toaleta.

Wykonanie - Wpierw wrzuć do sedesu dwie paczki żelatyny, odczekaj ok. 6 godzin by zakrzepła (najlepiej więc rób to w nocy). Gdy żelatyna już zaschnie nalej na wierzch odrobinę wody by na pierwszy rzut oka nie dało odróżnić się jej od prawdziwej. Osoba która nieuważnie skorzysta z WC powinna się zabrudzić (nie wnikajmy w szczegóły), dodatkowo spuszczenie wody powinno spowodować małą powódź. Najgorsze (a może najlepsze) jest to że żelatynę trzeba usunąć ręcznie. Kawał jest bardzo prosty do zrobienia ale efekty jak widać okropne .
Poziom: łatwy

2. [trick] Woskowe odlewy
Materiały: Świeczka, lód

Wykonanie: Wybrany kawałek lodu powoli oblewamy z wszystkich stron cienką warstwą wosku (można go również na krótko maczać w garnku z tym płynem), gdy już się skończy należy poczekać do czasu gdy cały lód w środku całkiem się roztopi, tworząc małą dziurkę w skorupie z wosku wystarczy teraz wylać wodę, a powstałą formę mażna wykorzystać do przechowywania drobnych przedmiotów, po zalepieniu dziury woskiem - płynów, lub też po prostu wypełnić w środku woskiem by była trwalsza, i służyła wyłącznie do ozdoby. Całość wymyśliłem sam, sprawdziłem, i ma bardzo niewiele praktycznych zastosowań.
Poziom: łatwy

3. [żart] Akcja: UFO
Prezentuję tu prosty, choć trudny do wykonania żart. Nie wymaga wielu środków, lecz jego wykonanie wymaga zaangażowania jak największej liczby osób.

Materiały:
Uwaga: Do akcji potrzebne są przynajmniej dwie osoby!
-Hel
-Duży czarny (lub przeźroczysty) balon
-Taśma klejąca
-Światełka: świecące pałeczki, małe reflektory rowerowe, lub też lampki choinkowe
-Wytrzymały czarny sznurek
-Styropian, pianka
-Przebranie kosmity

Wykonanie:
Całość należy wykonywać nocą, w pobliżu ruchliwych miejsc, a jednocześnie w sąsiedztwie drzew (najlepszy w tym celu może być zwykły park).
Na samym początku napełnij balon helem, przyklej na nim taśmą wybrane światełka (np. małe lampki rowerowe, przy użyciu przeźroczystego balona oświetlenie umieść w środku) i przywiąż do końca długi czarny sznurek (nie będzie on widoczny w ciemnościach), przymocuj sznurek w wybranym miejscu (gdy już to zrobisz możesz zrobić balonowi zdjęcie), i pozostaw w okolicy chodząc na butach z nakładkami z pianki (którą wystarczy odpowiednio pociąć, i przyczepić taśmą) “dziwne ślady”. Teraz wraz z znajomymi zwróć przechodniom uwagę na “tajemnicze światła”, a gdy będą podchodzić nastrasz ich kimś przebranym w strój kosmity, jeśli wszystko dobrze wykonacie zapewne uciekną wierząc we wszystko co zobaczyli.

Najtrwalsze i najwyraźniejsze “ślady” można wykonać w śniegu, choć trudno na niego kiedykolwiek liczyć. W programie oprócz wielu osób śniegu wykorzystano dodatkowo radiowóz policyjny, co miało na celu uwiarygodnienie sytuacji.
Poziom: trudny
Pomysł pochodzi z “Mystery Lab”- fragmentu programu:
Łowcy Tajemnic (MysteryHunters).


4. [żart] Zamiana smaków
Materiały:
-Dwa nieprzezroczyste opakowania (np. kartony) z napojami (np. mlekiem i sokiem)
-szklanki
-ewentualnie: lejek

Wykonanie:
Zawartość pojemników przelej do szklanek, następnie wypłucz z nich resztki, ciecze w szklankach wlej do pojemników w których wcześniej się nie znajdowały - jeśli osoba nie będzie nalewać napojów do szklanek żart powinien się udać.

Kawał można również wykonać wymieniając napoje już w szklankach, osoba musi się jednak spodziewać się konkretnego smaku co można osiągnąć zmieniając napoje gdy ofiara już spróbuje napoju - muszą one mieć jednak mniej więcej ten sam wygląd.
Poziom: łatwy

5. [trick] Test jasnowidza
Materiały:
-kartki
-nożyczki

Wykonanie:
Z kartek papieru wycinasz 25 identycznych kwadratów, wybierasz 5 znaków z których każdy rysujesz na 5 kartkach, tasujesz karty - i po kolei biorąc każdą do ręki, spisujesz przewidywany symbol a na koniec sprawdzasz wyniku w porównaniu do kartek z symbolami. Istnieje szansa 1/5 że uda ci się odgadnąć symbol, więc wynik pięciu trafień jest normalny. Natomiast wynik powyżej dziewięciu, powtarzany kilkukrotnie w obecności naukowca potwierdziłby zdolność przewidywanie przyszłości.
Poziom: łatwy
Test pochodzi z programu: Łowcy Tajemnic (Mystery Hunters)

6. [doświadczenie] Hodowla bakterii
Materiały:
-żelatyna
-woda
-dwa sznurki
-dzbanek
-dwie szklanki
-lodówka i dowolne ciepłe miejsce (np. kaloryfer)

Wykonanie:
Żelatynę wymieszaj z wodą w dzbanku, przelej ją do szklanek (nie zapomnij zostawić trochę w środku - będzie to twoja próbka kontrolna). Gdy żelatyna zastygnie przesuń po brudniejszych miejscach twojego ciała (np. między palcami stóp) sznurki, i każdy z nich połóż na żelatynie, teraz umieść jedną ze szklanek w lodówce, a drugą np. na kaloryferze, po pewnym czasie próbka w ciepłym miejscu powinna być ciemna od bakterii, a na drugiej powinny "zasnąć". Doświadczenie dowodzi że na każdym z nas znajdują się niezliczone ilości bakterii - zarówno te pożyteczne, jak szkodliwe.
Poziom: łatwy
Doświadczenie pochodzi z "Mystery Lab" - fragmentu programu: Łowcy Tajemnic (Mystery Hunters)

7. [eksperyment] Lodowa mumia
Materiały:
-Jedno martwe zwierzę (zalecany kurczak)
-Plastikowa torba
-Gumowe rękawiczki
-(ewentualnie)Ostre narzędzia

Wykonanie:
Ze względów higienicznych załóż najpierw gumowe rękawiczki, by ograniczyć szkodliwe po rozmrożeniu kryształki lodu pozbaw ciało organów wewnętrznych takich jak wątroba, mózg, płuca, następnie w torebce umieść zwierzę w zamrażarce gdzie może czekać tysiące lat.

Eksperyment w przeciwieństwie do “mumii” i octowej mumii doświadczenie ma wadę w postaci rozmrożenia ciała gdy przerwą się dostawy prądu, powstanie awaria zamrażarki, lub też po prostu gdyby chciało się ją rozmrozić, w każdym razie rozpuszczone ciało będzie normalnie gnić. Ciekawostką jest że można po zamrożeniu można odmrażać drobne zwierzęta by żyły, szansa na to jest proporcjonalnie większa czym bardziej ciało jest mniejsze, a temperatura zamrażania niższa. Na tej zasadzie zamraża się tuż po śmierci w pewnym ośrodku zmarłych zadeklarowanych tej metodzie, zastępując przed zmrożeniem ciekłym azotem krew osoby na specjalną cieczą która chroni przed tworzeniem się kryształów lodu. Obecna technologia nie pozwala odmrażać ludzi, ale wiara w rozwój pozwala wybranym zdecydować się jedynie na zamrożenie korpusu, co kosztuje znacznie mniej.

8. [trick] “Znaki z nazca”
Wymagane:
-Kreda
-Coś do pisania
-Kartka papieru (najlepiej w kratkę)
-Kawałek chodnika z pobliskim punktem obserwacyjnym

Wykonanie:
Na początek na kartce narysuj siatkę, a w niej dowolny obiekt, teraz na chodniku stwórz identyczną siatkę i w poszczególnych kwadratach stwórz zakreśl kreski identyczne jak na rysunku. Teraz możesz obejrzeć swoje "dzieło" z góry, ewentualnie wprowadzając po tym poprawki, i usuwając siatkę. Kredę zmywa woda, więc malunek powinien zniknąć po deszczu.

Najlepsze w całości jest to że nie ma znaczenia czy bok jednego kwadratu będzie miał 10 cm, 100 m czy kilometr, i tak wszystko da się zrobić w identyczny sposób.
Poziom: łatwy
Trick pochodzi z "Mystery Lab" - fragmentu programu: Łowcy Tajemnic (Mystery Hunters)

9. [trick] Domowa piramida
Wymagane:
-20 pudełek tej samej wielkości (lepiej dłuższych niż szerszych)
-taśma klejąca

Wykonanie:
Na dużym, płaskim terenie ułóż 8 pudełek tak by tworzyły ściany kwadratu, teraz zsuń odrobinę do środka po dwa pudełka, a miejsca styku sklej taśmą (zostaw jednak jedno pudełko luzem). Teraz na pierwszej warstwie ułóż drugą z sześciu pudełek (powinny tworzyć prostokąt), a następnie kolejną z trzech pudełek, na trzy pudełka połóż dwa, a na nie w końcu ostatnie - teraz odsuwając luźne pudełko będziesz mógł wejść do konstrukcji. Jeśli ktoś chce to przetestować, a źle objaśniłem - moge zamieścić zdjęcie z szkicem.
Poziom: "średnio łatwy"
Trick pochodzi z "Mystery Lab" - fragmentu programu: Łowcy Tajemnic (Mystery Hunters)

10. [trick] Krąg zbożowy
Wymagane:
-pole
-plan kręgu
-deska na sznurkach

Wykonanie:
Trick należy wykonywać w nocy, dzięki czemu nie będzie możliwości że ktoś was dostrzeże, wchodząc w pole uważaj by nie stworzyć przypadkiem śladów - dobrym pomysłem jest również użycie "ścieżki" stworzonej np. przez traktory. Teraz przenosząc cały swój ciężar poruszaj się do przodu, tworząc od zewnątrz na ziemi planowany znak, a na koniec wycofaj się tą samą drogą którą przyszedłeś.
Jeśli chce się stworzyć wielkie kręgi, należy zaopatrzyć się w linki, które pomagą dokładnie oznaczyć brzegi znaków - nad projektem powinna też wtedy pracować więcej niż jedna osoba.
Poziom: średni
 
 
Google 

Wysłany:    Reklama Google - forum próbuje zarobić na swoje utrzymanie ;-)

_________________
  
 
 
 
Tenodhenka 
BrainiacPomógł: 2 razy
Dołączył: 21 Mar 2008
Posty: 348
Wysłany: 2008-06-24, 21:22   

To ja opiszę takiego [tricka]
każdy zna grę w kubki.
Pokazuję się publiczności 3 puste plastikowe kubki.
następnie do jednego wlewa się trochę wody, i zaczyna się je przestawiać miejscami i każę się widzą obserwować tą, w której jest wlana woda. Po jakiejś minucie przekręca się kubek jeden po drugim do góry dnem i z ani jednego woda się nie wylewa :mrgreen:
WYTŁUMACZENIE

w kubku do którego wlało się wodę jest taka wata z pampersa ( mowa jest o niezużytym pampersie :-P ) i podczas mieszanie woda wsiąka w watę i po obróceniu ani wata ani woda nie wylecą z kubka. To jest dobry pomysł na zakład z kumplami.
_________________
Chemik nie umiera!!! tylko przestaje reagować :-D
 
 
 
jurczyk7 
Mod-EdytorPomógł: 27 razy
Dołączył: 21 Lis 2007
Posty: 548
Wysłany: 2008-06-24, 21:58   

to zamiast pampersa lepiej dać kawałek gąbki i przykleić jakoś go.
_________________
ll CHEMIA NIEORGANICZNA I ORGANICZNA ll
 
 
 
saturn101 
BrainiacPomogła: 12 razy
Dołączyła: 04 Lip 2007
Posty: 401
Wysłany: 2008-06-25, 16:04   

jurczyk7 napisał/a:
to zamiast pampersa lepiej dać kawałek gąbki i przykleić jakoś go.


No raczej nie. Gdy wlejesz np. połowe kubeczka, to gąbka nie wciąknie ci całej ilosci, poza tym nawet niewielkiej ilosci nie wsiąknie, bo nie można tam wsadzac duzej gąbki, a mała nie pomieści. Pampers ma większą chłonność, o wiele większą
_________________
CHEMIK NIEORGANIK

Bramy mądrości nigdy nie bywają zamknięte - Benjamin Franklin
 
 
 
szymi 
Mod-SpamkillerPomógł: 22 razy
Dołączył: 16 Mar 2007
Posty: 959
Wysłany: 2008-06-25, 18:34   

tenodhenka napisał/a:
podczas mieszanie woda wsiąka w watę i po obróceniu ani wata ani woda nie wylecą z kubka.
A na moje to ta namoknięta wata będzie za ciężka i wyleci na stół. Chyba że już próbowałeś i wiesz że działa.
 
 
 
Tenodhenka 
BrainiacPomógł: 2 razy
Dołączył: 21 Mar 2008
Posty: 348
Wysłany: 2008-06-25, 19:31   

wiem, że działa bo próbowałem nie raz i ta wata się tak przykleja do tego denka
_________________
Chemik nie umiera!!! tylko przestaje reagować :-D
 
 
 
Zv. 
Mod-SpamkillerPomógł: 34 razy
Dołączył: 27 Gru 2006
Posty: 751
Wysłany: 2008-06-26, 08:33   

Tak tylko że sie zakładamy że woda nie wyleci, a wody jako takiej tam już teoretycznie nie ma. Ponadto substancja absorpcyjna zwiększa swoją objętość podczas pochłaniania wody.
_________________
CHEMIK OGÓLNY I NIEORGANICZNY

Pomoc poza forum: odpłatnie

Na Forum należy używać jsMath do zapisu równan i wzorów chemicznych, aby zamiast pisać: (cyklopentadienylo)diwodórkarbonylwolfram(II)-mi-kappta^3-octano-mi-oksoeten(trifenolofosfina)platyna(II) (Pt-W) napisać: [(PtWCp(CH_{3}COO)O(CO)(CH_{2}=CH_{2})(H_{2})Ph_{3}P]

Chemia to nie zabawa! Preparatyki, przepisy oraz bagaż doświadczenia zamieszczam w celach edukacyjno-informacyjnych. Jednocześnie zachęcając do samego czytania. Nie odpowiadam za wykorzystanie informacji zawartych w moich postach. Nie uważam też, że są one prawdziwe. =P
Niech Pan błogosławi Chemikom...
 
 
 
saturn101 
BrainiacPomogła: 12 razy
Dołączyła: 04 Lip 2007
Posty: 401
Wysłany: 2008-06-26, 12:01   

Zv. napisał/a:
Ponadto substancja absorpcyjna zwiększa swoją objętość podczas pochłaniania wody.


Pomimo tego, że widz nie zaglądaj to kubka, tylko prowadzący obraca i pokazuje że woda nie wylatuje, to uważny widz, może zauważyć, że plastikowy kubek sprawia wrażenie ciężkiego, kiedy 'magik' go podnosi czy stawia. To jest zauważalne, biorąc pod uwagę błyskotliwość oglądającego.
_________________
CHEMIK NIEORGANIK

Bramy mądrości nigdy nie bywają zamknięte - Benjamin Franklin
 
 
 
Tenodhenka 
BrainiacPomógł: 2 razy
Dołączył: 21 Mar 2008
Posty: 348
Wysłany: 2008-06-26, 12:41   

dlatego nie wlewamy wody do pełna tylko troszkę tak żeby się spokojnie wsiąkła ale i na tyle dużo żeby się zrobiła taka papka, która ma się przykleić.

To opiszę jeszcze jak zrobić skrytkę z puszki po napoju takiej z Coli czy Pepsi.
Potrzebujemy:
:arrow: puszkę ( koniecznie nieotwartą )
:arrow: klej Kropelka czy Super Glue lub coś w tym rodzaju.
:arrow: słoik na tyle mały abyśmy mogli go wsadzić do puszki.
:arrow: otwieracz
:arrow: gips i miskę gdzie będziemy mogli go zmieszać

Otwieramy puszkę za pomocą otwieracza, chodzi o to żeby zdjąć tylko górne denko. Staramy się otworzyć tak aby nie zniszczy denka i aby wyglądał jakbyśmy z nim nic nie robili.
Teraz Cola ze środka już nam nie jest potrzebna więc się jej pozbywamy.
Następnie zdejmujemy nakrętkę od słoika i na jego górnej warstwie kładziemy klej ( pamiętajmy aby klej był na obrzeżach nakrętki ), i przyklejamy do dolnej części części denka, które wcześniej wycięliśmy otwieraczem. Następnie z powrotem przykręcamy już razem z denkiem.
Gdy doszliśmy do tego momentu robimy gipsową zaprawę. Gotową zaprawę wlewamy do puszki i staranie wkładamy tam słoik upewniając się czy wszystko wygląda tak jak było, i czy puszka wygląda tak jakbyśmy z nią nic nie robili. Zostawiamy na pewien czas żeby nam ładnie stwardniało. I w ten sposób zrobiliśmy skrytkę, którą naprawdę będzie ciężko wykryć. I można tam schować prawie wszystko.
Poziom: średni
Niebezpieczeństwo: trzeba uważać żeby się nie przeciąć bo jak się zdejmie denko ta puszka jest dość ostra.
_________________
Chemik nie umiera!!! tylko przestaje reagować :-D
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Największe w Polsce forum Stronghold dotyczące wszystkich gier z serii Twierdza.Polecane strony:
Forum Sony Ericsson K700i - forum GSM, darmowe motywy, tapety, gry
prace budowlane, usługi budowlane, firmy budowlane
Katalogi artykułów, aktualności , reklama, Jacquet Polska, informacje rynkowe, Aktualnosci-24.pl, artykuły ukcs.pl.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template iCGstation modified by Falcone

Logo i nazwa programu zostały wykorzystane tylko i wyłacznie w celach informacyjnych!

Brainiac.pl - chemia , pirotechnika , doświadczenia i eksperymenty

Strona wygenerowana w 0,13 sekundy. Zapytań do SQL: 10