P o l e c a m y
Gakra.pl - chemia samochodowa, lakiery przemysłowe, chemia przemysłowa

Kominki, wkłady kominkowe, piece kominkowe

ZalogujUzytkownikHaslo
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Brainiac.pl Strona Główna » Nauka i technika » Biologia » Ekologia i ochrona środowiska » Sztuki walki

Sztuki walki
Autor Wiadomość
Elder Brain
Brainiac

Wysłany: 2008-05-26, 20:56   Sztuki walki

Sztuki walki pomagają w samoobronie, kontrolowaniu emocji i ogólnie zdrowiu, spora ich część nie przewiduje stosowania broni, bo nóż i karabin można odebrać, a rąk już raczej nie - z resztą nie wzbudzają one niczyich podejżeń, choć by osiągnąć pewien poziom należy przynajmniej co jakiś czas trenować.
Generalnie chodzi mi w tym temacie o omówienie niektórych z tysięcy technik, a także co one wnoszą - bo wbrew powszechnej opinii by dobrze walczyć nie trzeba wcale spędzać całych tygodni na siłowni pożywiając się różnorodnymi "wzmacniaczami"- tak naprawdę przydatne są tylko niektóre grupy mięśni i wiedza jak je wykorzystać.

Google 

Wysłany:    Reklama Google - forum próbuje zarobić na swoje utrzymanie ;-)

Tenodhenka 
Brainiac

Wysłany: 2008-06-24, 21:54   

Ja trenuję Karate Kyokushinkai, nie mogę zbyt dużo pisać o tym co tam się robi bo obowiązuje mnie przysięga Dojo. I w tej sztuce walki chodzi nie o to żeby mieć ogromne mięśnie, bo nawet jak się nie jest Strong Menem można się bić bardzo dobrze choć siła też jest potrzebna ale nie najważniejsza. Większy nacisk kładzie się na taktykę czyli gdzie trzeba uderzyć żeby zabolało np.: wątroba, splot słoneczny. Do karate też trzeba się przygotować psychicznie, ponieważ to jest 60% sukcesu. Trzeba przyjrzeć się i zastanowić, zgłębić wszystkie tajniki i przykazania Dojo co one znaczą dla ciebie. Bo ile ludzi tyle interpretacji.

Elder Brain 
Brainiac

Wysłany: 2008-06-24, 22:29   

I właśnie o to chodzi, dużo mięśni utrudnia celne ciosy, a nad ich rozwojem można zmarnować wiele czasu - bo trenując je podnosząc ciężary przygotowuje się je wyłącznie do dżwigania. Poza tym z bez treningu muskulatura z czasem znika, a gdy jest jej wiele poprzez swój ciężar spowalnia całe ciało.
Sam ćwiczę nad różnymi stylami walki takimi jak Tai-chi, Wing-chun (styl Bruca Lee) i karate z Okinawy. Generalnie najlepiej opracować własne techniki biorąc najlepsze elemeny, bo przydatne jest wyłącznie to co najlepiej wychodzi danej osobie.

Tenodhenka 
Brainiac

Wysłany: 2008-06-24, 22:33   

Elder Brain, a masz jakiś pas?

ja mam pomarańczowy Kyokushinkai

Elder Brain 
Brainiac

Wysłany: 2008-06-24, 22:42   

Cytat:
Elder Brain, a masz jakiś pas?

ja mam pomarańczowy Kyokushinkai

Nie mam żadnych pasów ani niczego podobnego ponieważ cała moja wiedza opiera się właściwie tylko na internecie i telewizji. Do grupowych treningów zniechęciło mnie Judo - ponieważ mimo że poswięciłem temu wiele czasu nie zapewniło mi żadnych korzyści. W skrócie - według mnie wiedzę najlepiej zdobywać indywidualnie, choć samemu bardzo trudno zmobilizować się do ciężkich treningów.

Tenodhenka 
Brainiac

Wysłany: 2008-06-24, 22:57   

też ćwiczyłem Judo ale jakoś się mi za bardzo nie spodobało bo małe jest prawdopodobieństwo, że podczas walki ktoś złapie cię akurat tak jak to robi kolega na treningu a w karate wiadomo że każdy ma splot słoneczny zaraz pod mostkiem i wątrobę z prawej strony ( nieliczni mają z lewej ) itd. Ale nie ma się co zrażać po jednej sztuce walki ja ćwiczyłem parę sztuk i w końcu znalazłem Kyokushin, które mi przypadło do gustu i robię to co lubię.

Elder Brain 
Brainiac

Wysłany: 2008-09-03, 22:25   

Judo to formalnie sport, więc generalnie się nie przydaje. Bardzo praktyczne są natomiast techniki w rodzaju pekiti-tersia które przy pomocy noża pozwalają rozbroić przeciwnika posiadającego nawet broń palną - przecież trzeba ją najpierw wyciagnąć, odbezpieczyć, załadować, wycelować i dopiero wystrzelić. Podczas gdy nóż wystarczy wyciągnąć podbiegając do ofiary. Na ulicy nie panują żadne zasady, więc takie uliczne techniki są chyba najbardziej przydatne.

sapper18 
Mod-Edytor

Wysłany: 2008-09-04, 03:17   

Elder Brain napisał/a:
Sztuki walki pomagają w samoobronie, kontrolowaniu emocji i ogólnie zdrowiu, spora ich część nie przewiduje stosowania broni, bo nóż i karabin można odebrać, a rąk już raczej nie

Tu się zgodzę, ale tu...
Elder Brain napisał/a:
Bardzo praktyczne są natomiast techniki w rodzaju pekiti-tersia które przy pomocy noża pozwalają rozbroić przeciwnika posiadającego nawet broń palną - przecież trzeba ją najpierw wyciagnąć, odbezpieczyć, załadować, wycelować i dopiero wystrzelić. Podczas gdy nóż wystarczy wyciągnąć podbiegając do ofiary

Po pierwsze nie każdy nosi przy sobie nóż, a ręce raczej tak...
Po drugie zanim pomyślisz o wyciągnięciu noża i zdecydujesz się go użyć podbiegając do napastnika i przy jego pomocy go rozbroić to staniesz się cięższy o kilkadziesiąt gram ołowiu, co w sumie jednak zrównoważy upływ krwi.
Elder Brain napisał/a:
Na ulicy nie panują żadne zasady, więc takie uliczne techniki są chyba najbardziej przydatne.

Do czego?
Elder Brain napisał/a:
Judo to formalnie sport, więc generalnie się nie przydaje.

Dlaczego i do czego?
Elder Brain napisał/a:
Podczas gdy nóż wystarczy wyciągnąć podbiegając do ofiary

Też trochę nie trafione. Na forum nie zachęcamy do bandytyzmu....

Sama znajomość sztuk i technik walki to nie wszystko. Trzeba zachować zimną krew i myśleć racjonalnie w chwili zagrożenia. Nigdy nie wiadomo kim jest napastnik, czego użyje i jak się zachowa. W żadnym przypadku nie można przecenić swoich możliwości, nawet jak ma się do czynienia z ledwo co trzymającym się na nogach 60 paro letnim pijakiem...
W większości przypadków osoby, które są napadnięte na ulicy nie wiedzą co mają zrobić i nawet jak mają przeszkolenie w zakresie samoobrony to na niewiele się to zdaję a zła ocena sytuacji może nawet doprowadzić do tragedii (w grę wchodzą sekundy). W wielu przypadkach najlepiej salwować się ucieczką (to też forma obrony) niż jak pisałem wcześniej przecenić swoje umiejętności.
Polecam Krav Magę.

Elder Brain 
Brainiac

Wysłany: 2008-09-06, 20:34   

Cytat:
Po drugie zanim pomyślisz o wyciągnięciu noża i zdecydujesz się go użyć podbiegając do napastnika i przy jego pomocy go rozbroić to staniesz się cięższy o kilkadziesiąt gram ołowiu, co w sumie jednak zrównoważy upływ krwi.

Nóż, lub jego doskonalsza wersja - sztylet są bardzo lekkie. Poza tym samo narzędzie nie jest raczej wykonywane z ciężkiego ołowiu, lecz lżejszych stopów np. alluminium. Przy niewielkiej odległości nóż jest znacznie lepszy od broni palnych, choć na większych lepiej zdecydować się na ucieczkę.
Cytat:
Elder Brain napisał/a:
Na ulicy nie panują żadne zasady, więc takie uliczne techniki są chyba najbardziej przydatne.

Do czego?

Wiele technik zakazuje np. uderzeń w głowę, funkcjonuje to również na wszelkich treningach - gdy się broni napastnik najczęściej nie okazuje litości, przez co lepsze są generalnie "krwawsze" techniki.
Cytat:
Elder Brain napisał/a:
Judo to formalnie sport, więc generalnie się nie przydaje.

Dlaczego i do czego?

W "Judo" walczy się w zwarciu i służy głównie do przewracania przeciwnika, tak więc generalnie w prawdziwej walce jest bezużyteczne.

Cytat:
Podczas gdy nóż wystarczy wyciągnąć podbiegając do ofiary

Też trochę nie trafione. Na forum nie zachęcamy do bandytyzmu....

No dobra, uznajmy że "ofiara" to napastnik ;-) . Ja nie zachęcam do bandytyzmu, choć przyznaje że to co tu prezentuję mogło by być przydatnie nie tylko do obrony, ale i ataku. Po prostu nie chciałem powtórzeń, a do pirotechniki można się przecież również przyczepić że może się przydać choćby terrorystom.
Cytat:
Sama znajomość sztuk i technik walki to nie wszystko. Trzeba zachować zimną krew i myśleć racjonalnie w chwili zagrożenia. Nigdy nie wiadomo kim jest napastnik, czego użyje i jak się zachowa. W żadnym przypadku nie można przecenić swoich możliwości, nawet jak ma się do czynienia z ledwo co trzymającym się na nogach 60 paro letnim pijakiem...

Do zachowania "zimnej krwi" przydają się np. techniki Tai-Chi, większość osób uważa to za jedynie ćwiczenia dobre dla zdrowia, lecz oprócz tego pozwalają poznać anatomię, a część ćwiczeń bezpośrednio ćwiczy ciosy. Wadą Tai-Chi jest jednak to że by być w tym dobrym trzeba generalnie poświęcić przynajmniej 10 lat ćwiczeń. Co do 60 letniego pijaka to polecam poznać technikę "pijanego mistrza", może nie jest zbyt praktyczne, ale ten ciekawy styl naprawdę istnieje.
W większości przypadków osoby, które są napadnięte na ulicy nie wiedzą co mają zrobić i nawet jak mają przeszkolenie w zakresie samoobrony to na niewiele się to zdaję a zła ocena sytuacji może nawet doprowadzić do tragedii (w grę wchodzą sekundy). W wielu przypadkach najlepiej salwować się ucieczką (to też forma obrony) niż jak pisałem wcześniej przecenić swoje umiejętności. [/quote]
Do obrony z bliskiej odległości przydaje się wiele przedmiotów, najlepiej jest chyba trzymać pod ręką nóż lub gaz pieprzowy. Ucieczka to generalnie ostateczność, bo jeśli jednak nikt nam nie może pomóc, i mamy dobrą formę oraz znajomość terenu, to mamy sporą szansę uciec. Jeśli goni nas jednak kilka osób to zamiast daleko uciekać należy się jak najszybciej ukryć (ja kiedyś nie pamiętam z jakiego powodu byłem zmuszony schować się za samochodem).
Cytat:
Polecam Krav Magę.

Z czego wiem ten styl jest bardzo "krwawy", generalnie służy jedynie do zabijania - więc generalnie nie nadaje się do samoobrony.

sapper18 
Mod-Edytor

Wysłany: 2008-09-07, 03:06   

Elder Brain napisał/a:
Nóż, lub jego doskonalsza wersja - sztylet są bardzo lekkie. Poza tym samo narzędzie nie jest raczej wykonywane z ciężkiego ołowiu, lecz lżejszych stopów np. alluminium. Przy niewielkiej odległości nóż jest znacznie lepszy od broni palnych, choć na większych lepiej zdecydować się na ucieczkę.

Widzę, że nie zrozumiałeś sensu wypowiedzi. Chodzi o to, że zanim zrobisz to co napisałem to napastnik wpakuje w ciebie magazynek naboi, dlatego będziesz cięższy o te kilkadziesiąt gram ołowiu co jednak zrównoważy upływ twojej krwi i waga powróci do normy (sarkazm).
Elder Brain napisał/a:
Wiele technik zakazuje np. uderzeń w głowę, funkcjonuje to również na wszelkich treningach - gdy się broni napastnik najczęściej nie okazuje litości, przez co lepsze są generalnie "krwawsze" techniki.

Elder Brain napisał/a:
Z czego wiem ten styl jest bardzo "krwawy", generalnie służy jedynie do zabijania - więc generalnie nie nadaje się do samoobrony.

Tu przeczysz sam sobie...
Elder Brain napisał/a:
Do obrony z bliskiej odległości przydaje się wiele przedmiotów, najlepiej jest chyba trzymać pod ręką nóż lub gaz pieprzowy.

Użycie noża przez osobę, która nie potrafi się nim posługiwać jest przegrana na samym początku walki... Jeżeli nosi się już przy sobie nóż i wie jak się nim posługiwać w stresowej sytuacji to tylko w celu aby zabić. Do obezwładnienia (bo chyba o to chodzi :!: ) napastnika się nie przyda, do tego służy właśnie gaz albo pałka teleskopowa itp. i oczywiście po ich użyciu ucieczka. W sytuacji gdzie jesteś sam a przeciw tobie jest kilku napastników i masz ten nóż przy sobie w grę wchodzi tylko i wyłącznie ucieczka. Chyba, że jesteś bohaterem a tacy dawno spoczywają wiadomo gdzie...
Wersja wojskowa Krav Magi-tak jest krwawa i brutalna. Cywilna jest skierowana do normalnych ludzi jako sztuka samoobrony (bardzo skuteczna). Wykorzystuje się w niej oprócz nabytych umiejętności manualnych, praktycznie wszystko co ma się w danej chwili pod ręką. Poczytaj o tym a przekonasz się.
Ps. Miałeś kiedyś do czynienia z prawdziwym zagrożeniem życia i zdrowia swojego i innych osób? Z tego co piszesz to nie bardzo. Uwierz mi w praktyce jest naprawdę zupełnie inaczej. Ja mam to na co dzień w pracy od siedmiu lat...

Elder Brain 
Brainiac

Wysłany: 2008-09-07, 12:58   

Cytat:
Widzę, że nie zrozumiałeś sensu wypowiedzi. Chodzi o to, że zanim zrobisz to co napisałem to napastnik wpakuje w ciebie magazynek naboi, dlatego będziesz cięższy o te kilkadziesiąt gram ołowiu co jednak zrównoważy upływ twojej krwi i waga powróci do normy (sarkazm).

Dobra, ja uważam że w większości sytuacji bardziej przydatny jest nóż, a ty pistolet, nie będę więcej powtarzać, więc przechodzę dalej.
Cytat:

Elder Brain napisał/a:

Tu przeczysz sam sobie...

"Krev Maga" jest na tyle niebezpieczna że przy użyciu jej w samoobronie generalnie grozi kara za nieuzasadnione szkody. Zawsze lepiej otumanić człowieka np. jednym uderzeniem w głowę, zamiast masakrować całe ciało.
Cytat:
Użycie noża przez osobę, która nie potrafi się nim posługiwać jest przegrana na samym początku walki... Jeżeli nosi się już przy sobie nóż i wie jak się nim posługiwać w stresowej sytuacji to tylko w celu aby zabić. Do obezwładnienia (bo chyba o to chodzi ) napastnika się nie przyda, do tego służy właśnie gaz albo pałka teleskopowa itp. i oczywiście po ich użyciu ucieczka. W sytuacji gdzie jesteś sam a przeciw tobie jest kilku napastników i masz ten nóż przy sobie w grę wchodzi tylko i wyłącznie ucieczka. Chyba, że jesteś bohaterem a tacy dawno spoczywają wiadomo gdzie...

Noże są bardzo niedoceniane, a mają przecież wiele zalet i zastosowań - ważą niewiele, są bardzo poręczne, a jeśli narzeka się na ich zasięg - zawsze przecież można nimi rzucić. Ponadto nóż jest bardzo prosty w użyciu, podczas gdy różne często improwizowane bronie bez specjalnego wykszkolenia często przeszkadzają.
Cytat:
Ps. Miałeś kiedyś do czynienia z prawdziwym zagrożeniem życia i zdrowia swojego i innych osób? Z tego co piszesz to nie bardzo. Uwierz mi w praktyce jest naprawdę zupełnie inaczej. Ja mam to na co dzień w pracy od siedmiu lat...

Unikam wszelkich konfliktowych sytuacji i np. jeśli nie zaplanuję konkretnych wydatków to nie noszę przy sobie pieniędzy. Kilka razy naprawdę zdarzyło mi się że goniła mnie grupka złodziei z ulicy, ale jakoś dawałem sobię radę przez to że pilnuję by nikt mi nieznany nigdy do mnie blisko nie podszedł. Generalnie obecnie umiejętności mi się nie przydają, ale przecież ważne jest zachować zdrowie na każdą ciężką sytuację.

sapper18 
Mod-Edytor

Wysłany: 2008-09-07, 16:41   

Elder Brain napisał/a:
Dobra, ja uważam że w większości sytuacji bardziej przydatny jest nóż, a ty pistolet, nie będę więcej powtarzać

Na samym początku stwierdziłem, że nóż nie jest dobrym narzędziem do obrony, o pistolecie w kontekście samoobrony też nie pisałem.
sapper18 napisał/a:

Elder Brain napisał/a:
"Krev Maga" jest na tyle niebezpieczna że przy użyciu jej w samoobronie generalnie grozi kara za nieuzasadnione szkody. Zawsze lepiej otumanić człowieka np. jednym uderzeniem w głowę, zamiast masakrować całe ciało.
Cytat:

W każdym przypadku, gdy broni się osoba wyszkolona w jakimś sporcie walki i dojdzie do ciężkich obrażeń ciała napastnika lub jego zgon można zostać oskarżonym o przekroczenie obrony koniecznej poprzez zastosowanie niebezpiecznych technik.
Elder Brain napisał/a:
Noże są bardzo niedoceniane, a mają przecież wiele zalet i zastosowań - ważą niewiele, są bardzo poręczne, a jeśli narzeka się na ich zasięg - zawsze przecież można nimi rzucić. Ponadto nóż jest bardzo prosty w użyciu

Jeżeli po użyciu noża w obronie własnej napastnik przejmie twoją broń to możesz pożegnać się z życiem. Jeżeli przy użyciu noża zabijesz napastnika to czeka cię prokurator. Zawsze lepiej polegać na swoich rękach i nabytych umiejętnościach lub nosić środki do obrony.

Tenodhenka 
Brainiac

Wysłany: 2008-09-07, 18:51   

Popieram sappera18 chodzenie z nożem po ulicy jest co najmniej idiotyczne i głupie nie mówiąc już o jego użyciu badania naukowe wykazały, że jeśli na polu walki pojawi się nóż to jest spory problem bo osoba która trzyma nóż samym jego wyciągnięciem wzbudza agresję drugiej osoby, a jeśli ktoś trzyma w ręku bejsbol to żaden nóż Ci nie pomoże, a jeśli pomoże to ląduje się najczęściej u prokuratora. Krav Maga nie jest aż tak brutalna, panowie bez przesady. Nazywam ją walką barową bo używa się krzeseł, butelek, stołów czyli tego czego w barze jest pod dostatkiem.

Elder Brain 
Brainiac

Wysłany: 2008-09-08, 16:59   

Cytat:
Na samym początku stwierdziłem, że nóż nie jest dobrym narzędziem do obrony, o pistolecie w kontekście samoobrony też nie pisałem.

Mi się zdaje że stwierdziłeś że nóż jest wolniejszy w użyciu od pistoletu, podczas gdy trzeba go przygotowywać, i ma się ograniczoną liczbę strzałów.
Cytat:
W każdym przypadku, gdy broni się osoba wyszkolona w jakimś sporcie walki i dojdzie do ciężkich obrażeń ciała napastnika lub jego zgon można zostać oskarżonym o przekroczenie obrony koniecznej poprzez zastosowanie niebezpiecznych technik.

Nie wiem na czym dokładnie polega Krev Maga, ale z czego wiem opiera się na zabijaniu, a nie oszołomieniu przeciwnika - a za to przecież jak sam stwierdziłeś grozi prokurator.
Cytat:
Jeżeli po użyciu noża w obronie własnej napastnik przejmie twoją broń to możesz pożegnać się z życiem. Jeżeli przy użyciu noża zabijesz napastnika to czeka cię prokurator. Zawsze lepiej polegać na swoich rękach i nabytych umiejętnościach lub nosić środki do obrony.

Nóż jednocześnie może zostać użyty do zabicia agresora, ale zazwyczaj wystarczy jedna groźba, lub cięcie by dał sobie spokój. W porównaniu np. do mieczy noże są bardzo uniwersalne, i trudno je również odebrać. Z resztą nóż zawsze można trzymać w kieszeni, i wyjąć w naprawdę ciężkiej sytuacji.
Cytat:
Popieram sappera18 chodzenie z nożem po ulicy jest co najmniej idiotyczne i głupie nie mówiąc już o jego użyciu badania naukowe wykazały, że jeśli na polu walki pojawi się nóż to jest spory problem bo osoba która trzyma nóż samym jego wyciągnięciem wzbudza agresję drugiej osoby, a jeśli ktoś trzyma w ręku bejsbol to żaden nóż Ci nie pomoże, a jeśli pomoże to ląduje się najczęściej u prokuratora. Krav Maga nie jest aż tak brutalna, panowie bez przesady. Nazywam ją walką barową bo używa się krzeseł, butelek, stołów czyli tego czego w barze jest pod dostatkiem.

Nóż zawsze można trzymać w kieszeni, rękawie, lub innym podręcznym miejscu - sam chodzenia z bronią w ręce nie popieram, ale przy małych nożach można tego przecież uniknąć. Co innego z kijami i innymi większymi brońmi które już samą wagą mogą uniemożliwiać normalne funkcjonowanie.

sapper18 
Mod-Edytor

Wysłany: 2008-09-09, 00:17   

Elder Brain napisał/a:
Nie wiem na czym dokładnie polega Krev Maga, ale z czego wiem opiera się na zabijaniu, a nie oszołomieniu przeciwnika

Po pierwsze-Krav Maga. Po drugie mam 5 godzinny film szkoleniowy, więc wiem na czym to polega i sam jestem zmuszony jej czasem użyć. Po trzecie najpierw poczytaj o tej sztuce obrony a potem ją oceniaj.
Elder Brain napisał/a:
noże są bardzo uniwersalne, i trudno je również odebrać

Taa, zajmuje to około 2 sekund, nieważne czy to nóż czy pistolet czy cokolwiek innego.

Odpowiedz do tematu