P o l e c a m y
Gakra.pl - chemia samochodowa, lakiery przemysłowe, chemia przemysłowa

Kominki, wkłady kominkowe, piece kominkowe

ZalogujUzytkownikHaslo
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Brainiac.pl Strona Główna » Nauka i technika » Biologia » Ekologia i ochrona środowiska » Żywność organiczna - zło?

Żywność organiczna - zło?
Autor Wiadomość
Hitman
Łowca Tajemnic

Wysłany: 2009-04-09, 19:07   Żywność organiczna - zło?

Idea, że pożywienie "naturalne" (tzw. organiczne) jest lepsze, zdrowsze, smaczniejsze i bardziej "politycznie poprawne" od konwencjonalnego jedzenia produkowanego przemysłowo przy użyciu nawozów sztucznych i chemicznych środków ochrony roślin, ma wyłącznie ideologiczne uzasadnienie.

-Jeden z mitów głównych głosi na przykład, że organiczna uprawa ziemi jest dobra dla środowiska naturalnego. Tymczasem z badań brytyjskich wynika, że wyprodukowanie litra "organicznego" mleko (organicznego w tym sensie, że proces jego produkcji spełnia wiele ściśle określonych norm "ekologicznych") wymaga 80% więcej areału uprawnego, powoduje wytworzenie o 20% więcej gazów cieplarnianych, wprowadzenie 60% więcej substancji chemicznych do wód gruntowych i o 70% bardziej przyczynia się do kwaśnych deszczy.

-Do podobnych wniosków doszli niezależnie badacze niemieckiego uniwersytetu w Hohenheim. Zmniejszenie zużycia sztucznych nawozów przy produkcji organicznych ziemniaków rzeczywiście prowadzi do zmniejszenia zużytej w procesie energii. Niestety, metoda ta wymaga znacznie intensywniejszej orki, a zatem oszczędności te są konsumowane przez niezbędne w tym celu paliwa kopalne. Poza tym wydajność z hektara spada 2,5 razy.

-Mitem jest także twierdzenie, że organiczna uprawa nie wymaga pestycydów. Wymaga - tylko że są to tradycyjne trucizny, które z racji historycznych nie podlegają tak ścisłej kontroli, jak nowoczesne środki grzybobójcze. Dozwolone jest, na przykład, stosowanie związków miedzi, które pozostają na stałe w glebie, a także naturalnych pestycydów, jak rotenon, który działa na ludzi neurotoksycznie.

-Badania przeprowadzone w Holandii, Danii i Austrii wykazały, że u organicznych kurczaków występuje 100 % więcej bakterii Campylobacter, powodującej zatrucia pokarmowe, a 71% ptaków jest zakażonych przez pasożyty. W 2006 roku w Austrii i Danii 25% organicznych prosiaków cierpiało na gruźlicę (w porównaniu z 4% konwencjonalnie hodowanych świnek). Choroby są główną przyczyną, dla których organiczne zwierzęta osiągają jedynie połowę wagi zwierząt hodowanych konwencjonalnie.

-Organiczne pomidory, nie mając dość azotu przestają produkować miąższ. Gdyby cały świat przeszedł nagle na organiczną produkcję żywności, to bylibyśmy w stanie wyżywić jedynie połowę obecnej ludności naszej planety.

Konkluzja: jeśli jesteś prawdziwym miłośnikiem przyrody (nieobojętnym też na losy ludzi), powinieneś unikać organicznego pożywienia jak diabeł święconej wody.

Źródło: WiŻ kwiecień 2009
Autor: Krzysztof Szymborski

Przepisałem najważniejsze informacje zawarte w felietonie.

Jakie jest wasze zdanie na ten temat?

Google 

Wysłany:    Reklama Google - forum próbuje zarobić na swoje utrzymanie ;-)

Maskagaz 
Młody Alchemik

Wysłany: 2009-04-20, 12:15   

Jeżeli chodzi o nawozy sztuczne to o ile dobrze słyszałem to niebezpieczne są tylko związki azotu w dawce wymaganej przez rośliny.Bo poza tym nie sa wymagane duże ilości szczególnie toksycznych związków np. arsenu czy molibdenu.Tego wystarczy nawet przy teoretycznie 0 ilości tych związków w glebie-kilka kilogramów na km2 ziemi. .Natomiast nie ma wątpliwości że żywność ekologiczna jest zdrowsza w sensie mniejszej ilości toksycznych substancji.Niestety ale za to może mieć mniejsze wartości odżywcze jeżeli chodzi o białka.

tyresio12 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2009-04-20, 13:46   

Wg mnie coś jest w tym artykule. Rolnik "ekologiczny" to nie jest zielony napaleniec, love&peace&greenpeace, tylko człowiek który chce zarobić. Jak każdy przeciętny człowiek- tyle, ile się da. A skoro można dodać coś, co zwiększy nam wydajność, a będziemy dalej mogli sprzedać produkt jako "eko" (czyli drożej).... Kalkulacja jest prosta. Jak coś nie jest zabronione, to jest dozwolone. A jak jeszcze można na tym zarobić...

Maskagaz 
Młody Alchemik

Wysłany: 2009-04-24, 13:05   

Nie chodzi o to czy jest dozwolone bo dopuścić można też do dodawania do gleby trucizn gorszych od cyjanków.Ważne żeby nawozy nie szkodziły.Jak pisałem najgroźniejsze są azotowe to o ile ich się nie stosuję to nawet jak nie można nazwać według niektórych tego produktem ekologicznym to nie powinno zaszkodzić przez nawożenie.Fosforany też stwarzają pewne zagrożenie -bo zmniejszają przyswajalność soli wapnia i niektórych innych metali ale to jest problem 3 rzędny.Tylko że obawiam się ze w końcu"produkt ekologiczny" będzie miał najpierw dopuszczone nawozy potasowe i fosforowe,później azotowe i później inne świństwa i dojdzie do tego że ekologiczny będzie tylko z nazwy.A jeżeli chodzi o nawozy azotowe-najniebezpieczniejsze są azotany i azotyny(nie stosowane jako nawóz główny-jedynie jako zanieczyszczenie w azotanach-jednak tworzą się w glebie z azotanów).Przypominam sobie marchewy z tesco z dziurami-takie dziury są objawem przenawożenia związkami azotu.

tyresio12 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2009-04-26, 19:55   

Mam dziwne wrażenie że Maskagaz i ja widzimy 2 różne posty Hitmana... Akurat nawozy mineralne to stosunkowo najmniej toksyczne związki stosowane w rolnictwie.... I nie mogę ugryźć logiki tego zdania:
Maskagaz napisał/a:
Jak pisałem najgroźniejsze są azotowe to o ile ich się nie stosuję to nawet jak nie można nazwać według niektórych tego produktem ekologicznym to nie powinno zaszkodzić przez nawożenie.

Możliwe że się z nim zgodzę, tylko na rzie nie rozumiem o co chodzi :D

Hitman 
Łowca Tajemnic

Wysłany: 2009-04-27, 15:22   

Uprawy ekologiczne są tylko dlatego opłacalne, że są dofinansowywane przez UE.
W innym wypadku większe zyski przynosiłyby normalne uprawy...
I tak jak napisał tyresio rolnicy wykorzystują wszelkie możliwe środki do tego aby zwiększyć efektywność upraw ;D

tyresio, nie tylko Ty nie wiesz o co chodziło w tym poście xD

"Miarą twojej siły jest siła twoich wrogów."

Maskagaz 
Młody Alchemik

Wysłany: 2009-04-30, 10:08   

tyresio12 napisał/a:
Mam dziwne wrażenie że Maskagaz i ja widzimy 2 różne posty Hitmana... Akurat nawozy mineralne to stosunkowo najmniej toksyczne związki stosowane w rolnictwie.... I nie mogę ugryźć logiki tego zdania:
Maskagaz napisał/a:
Jak pisałem najgroźniejsze są azotowe to o ile ich się nie stosuję to nawet jak nie można nazwać według niektórych tego produktem ekologicznym to nie powinno zaszkodzić przez nawożenie.

Możliwe że się z nim zgodzę, tylko na rzie nie rozumiem o co chodzi :D

Przecież to oczywiste że chodzi o szkodliwość roślin nawożonych a zwłaszcza przenawożonych danym nawozem.Jak pisałem najbardziej z tych znanych mogą zaszkodzić azotany.Jak chcesz to mogę podać więcej danych o tym.

Odpowiedz do tematu