P o l e c a m y
Gakra.pl - chemia samochodowa, lakiery przemysłowe, chemia przemysłowa

Kominki, wkłady kominkowe, piece kominkowe

ZalogujUzytkownikHaslo
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Brainiac.pl Strona Główna » Nauka i technika » Fizyka » plazma - 4 stan skupienia

plazma - 4 stan skupienia
Autor Wiadomość
kurczak94
Nowy użytkownik

Wysłany: 2008-05-01, 13:07   plazma - 4 stan skupienia

witam. chcialbym sie dowiedziec jak w latwy sposob otrzymac plazmę i do czego mozna ja wykorzystac. wiem że plazmę wytworzyć można wkładając do mikrofalówki zapalone drewienko. ale chcialbym bardziej poznać działanie plazmy, ponieważ duzo ostatnio czytalem na jej temat i jest wiele planow na przyszlosc wykorzystujacych ten 4 stan skupienia.

p.s.
moze opracujemy jakis wspolny projekt i bedziemy slawni :P :P

Google 

Wysłany:    Reklama Google - forum próbuje zarobić na swoje utrzymanie ;-)

krzysztof09876 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2008-05-01, 13:30   

jeżeli nie umiesz konstruować urządzeń a chcesz pooglądać sobie plazmy radzę kupić kulę plazmową. Co do zastosowań plazmy nie znam konkretnych i ona także nie posiada takich wykorzystuję się ją w celach ozdobnych w Drabinie Jacoba, Kuli plazmowej wokół plazmy wytwarza się duże pole elektromagnetyczne które może zakłócać pracę urządzeń elektronicznych np. zegarka czy komórki. Przedstawiam filmik do strony gdzie umieściłem. działanie mojej Kuli/lampy plazmowej. http://pl.youtube.com/watch?v=afXBjKO5pB4

kurczak94 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2008-05-01, 13:43   

mam podobna kule (a dokladnie taką: http://pl.youtube.com/wat...feature=related ) i zaobserwowałem cos fajnego. jesli przyłożysz do niej na odległość ok. 3-4 cm swietlówke(te energooszczedne lampki, jakby ktos nie widzial ;p;p), to zacznie swiecic. a co do wytwarzania pzmy w mikrofalówce, to naukowcy do tej pory nie wiedzą co sie dokładnie w niej dzieje. moze wy macie jakies pomysly...

krzysztof09876 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2008-05-02, 11:34   

Mogę tobie jedynie powiedzieć dlaczego świetlówka energooszczędna lub jarzeniówka świeci po zbliżeniu do Kuli plazmowej bądź cewki tesli. Otóż obydwa urządzenia wytwarzają wokół siebie bardzo silne pole elektromagnetyczne normalnie w świetlówce żarnik emituje elektrony które uderzają w luminofor i świetlówka świeci. Zaś przy dużym polu elektromagnetycznym to pole pobudza elektrony które uderzają w luminofor zawarty na wewnętrznej stronie świetlówki dlatego ona świeci.

bogusław 
Mędrzec

Wysłany: 2008-05-02, 11:43   

kurczak94, to z tum drewienkiem w mikrofalówce to piorun kulisty. Masz go dokładnie opisanego na www.myzlab.pl

krzysztof09876 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2008-05-02, 11:45   

http://pl.youtube.com/watch?v=gDpyUWZmCJ0

marcincinek0001 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2008-05-02, 19:22   

JA zauważyłem tez dosyć ciekawe zjawisko mianowicie jeśli macie lampkę plazmową to połóżcie na niej jabłko i przystawcie palec do jabłka. :-o Z jabłka pójdzie iskra która zrobi w palcu malutką dziurkę zamiast palca można użyć zapałki tzn. doczepić do główki drucik a drugi koniec trzymać w reku, zapałka sie zapali :P

Sebastef 
Brainiac

Wysłany: 2008-05-02, 19:28   

A wiesz dlaczego tak jest i dlaczego top jest niebezpieczne?
Wyobraź sobie ze ta iskierka ma olbrzymią ilość V. Dzieje sie tak dlatego, że prą przebija sie przez szkło, i idzie do twojego palca przez jabłko. (Tkz przebicie) Ten prąd ma około 15-100 tyś Voltów. Jednak dzięki temu że część natężenia traci podczas przebicia, ma nie wielkie natężenie. Ale to nie znaczy ze nie może zabić...

MsK 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2008-05-03, 01:26   

Na wikipedii wyczytać możemy, że transformator i cewka tesli znajdująca się w lampie plazmowej wytwarzać może napięcie rzędu MILIONÓW woltów, oczywiście nie jest powiedziane, że takie napięcie jest w każdej lampie, bo to chyba tylko w tych wielkich do wytwarzania piorunów :) Mówie dokładnie o tym: http://pl.youtube.com/wat...feature=related - Looknijcie bo to niesamowite :D

Prąd w lampach ma jednak naprawe małe natężenie ...
Jak zaobserwować możemy tutaj : http://pl.youtube.com/watch?v=UdLcsZvzUqA ten gościu, że tak powiem, dotyka tych iskierek bezpośrednio ręką i chyba nie umarł ;P Natomiast czy to przyjemne, tego nie wiem ...

Sebastef 
Brainiac

Wysłany: 2008-05-03, 10:37   

I owszem natężenie jest małe, ale porównywalne do natężenia prądu z piezoelektryka... Ale nie takiego jak w zapalniczkach, tylko takiego większego ze tak powiem:P takiego "szkolnego". I pragnę dodać , że to boli, pali i szczypie jak sie tym dotknie. Szczypie mocniej, niż polanie sobie ręki perhydrolem... Jak będziesz dłużej trzymał rękę, na tej kuli, też zacznie cię piec. Ale mniej, bo podczas przebicia traci swoje natężenie. Pragnę jeszcze nawiązać do jednego postu.
Cytat:
kurczak94, to z tum drewienkiem w mikrofalówce to piorun kulisty. Masz go dokładnie opisanego na www.myzlab.pl

Otóż nie. To jest plazma. Piorun kulisty to zupełnie coś innego. Plazma jest wywoływana przez Jonizacje płomienia. Innymi słowy, Płomień jest atakowany elektronami i zachodzi zjawisko fizyczne, w którym powstaje plazma. podobnie jest jak wahadłowiec wchodzi w atmosferę. Na jego poszyciu tworzy się plazma, ponieważ wchodzący szybko wahadłowiec, rozgrzewa się, a pole magnetyczne ziemi i inne czynniki wpływają na to że tworzy sie an jego poszyciu plazma, dokładnie taka jak w mikrofalówce. Astronauci recenzują to jako wybuchające kule ognia (patrz plazma w mikofalówce )
I jeszcze jedna rzecz. :p Te lampy plazmowe, one w cale nie są plazmowe. To TYLKO NAZWA żadna plazma sie tam nie tworzy. Mamy tutaj tylko zjawisko przebicia się prądu, przez kulę do powietrza. Dlatego te piękne strumienie prądu, dochodzą do kuli. Kiedy dotknie się kuli, prąd nie "idzie" do powietrza, tylko przez ciebie w dół do ziemi. Dlatego, kiedy dotkniesz lampy, wszystkie promienie dążą do twej ręki. Jak wiemy, prąd szuka jak najszybszej drogi do uziemienia... AMEN

Kondor 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2008-05-03, 10:38   

krzysztof09876 napisał/a:
Przedstawiam filmik do strony gdzie umieściłem. działanie mojej Kuli/lampy plazmowej. http://pl.youtube.com/watch?v=afXBjKO5pB4

Czy mógłbyś wytłumaczyć, jak to zrobiłeś? Wygląda rewelacyjnie! :shock:

Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota, chociaż co do pierwszego nie mam pewności

Sebastef 
Brainiac

Wysłany: 2008-05-03, 10:42   

Ano, do żarówki, podłączył generator wysokiego napięcia, o małym natężeniu. TO wszystko. Wykorzystał ze w żarówce są gazy, takie jak są w tych lampach, przez co z żarnika zaczęły się wydobywać podobne "iskry"

krzysztof09876 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2008-05-03, 11:01   

Mój układ składa się z zasilacza obniżającego napięcie do 24 V następnie idzie to na multiwibrator(w necie pełno schematów wpiszcie tylko multiwibrator) który zamienia 24 V stałego na 7,5 V zmiennego ale o bardzo dużej częstotliwości następnie idzie to na transformator na uzw. pierwotnym 10 zwojów drutu o grubości 2mm i uzwojenie wtórne cewka od TV taka zalana w porcelanę następnie chudy przewód z tej cewki podłączasz pod uziemienie zaś drugi do żarówki takiej 250 W. No i to wszystko. Tranzystor mocy który jest w multiwibratorze najlepiej wyprowadzić na zewnątrz opakowania zaopatrzyć w radiator z wentylatorem.

[ Dodano: 2008-05-03, 12:04 ]
Jak już wcześniej kolega wspomniał w żarówce jest obniżone ciśnienie i wypompowane powietrze a zamiast jego gaz szlachetny najczęściej argon. Dlatego plazma jest taka duża. Trzeba jednak uważać gdyż zbyt długie przytrzymanie palca przy żarówce może spowodować jej pękniecie.

WOJTAS94 
Łowca Tajemnic

Wysłany: 2008-08-01, 14:41   

ja tez mam taką kule i jak polożymy na niej monete 50 gr. i zblizymy do niej kluczyk z plastkikowa rączką to przeskakuje gruba niebieska iskra , mój kumpel zawsze kład na monecie jakiegoś żuka i go tak gotował , sadysta .

szymi 
Mod-Spamkiller

Wysłany: 2008-08-01, 15:29   

WOJTAS94, ta iskra przeskakuje poza kulą, między kluczykiem a monetą? Nie wiedziałem że te wyładowania mogą się wydostać.

Odpowiedz do tematu