P o l e c a m y
Gakra.pl - chemia samochodowa, lakiery przemysłowe, chemia przemysłowa

Kominki, wkłady kominkowe, piece kominkowe

ZalogujUzytkownikHaslo
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Brainiac.pl Strona Główna » Nauka i technika » Biologia » Bezsensowne procesy.

Bezsensowne procesy.
Autor Wiadomość
barbi
Nowy użytkownik

Wysłany: 2009-03-26, 16:59   Bezsensowne procesy.

Czytajac ksiazke o procesach oddechowych wpadlo mi do glowy pytanie:
CZY W PRZYRODZIE ISTNIEJA PROCESY, KTORE TEORETYCZNIE NIE MAJA SENSU?

Nie chodzi mi o to, zebyscie napisali ze moj post jest idiotyczny, bo przyroda jest bardzo logiczna. Interesuje mnie, czy ktos z was sie kiedys nad tym zastanawial i czy doszedl do jakichs konkretnych wnioskow.
Aha, i nie chodzi mi tu o wszystkie bezsensowne aspekty natury (jak np. niepotrzebne czesci ciala wynikajace z ewolucji) tylko o procesy, ktore w gruncie rzeczy sa dziwne i nie do konca jasne.

Mam nadzieje, ze ktos wpadnie na jakis dobry pomysl.

Pozdrawiam,
Barbi :*

Google 

Wysłany:    Reklama Google - forum próbuje zarobić na swoje utrzymanie ;-)

jurczyk7 
Mod-Edytor

Wysłany: 2009-03-26, 17:11   

Był kiedyś numer focusa o pozostałościach ewolucji... Poszukaj a znajdziesz.

MoleQła 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2009-07-08, 13:36   

Zawsze interesowała mnie ogromna ilość garniturów chromosomowych u orzęsków. Makronukleus reguluje procesy, zapenia expresję genów...wystarczyłaby tu dużo mniejsza ilość garniturów. Po co więc wytwarzanie makronukleusa np z ilością 900 garniturów?Po co wytwarzać tak gigantyczne ilości energii...?

Pozdrawiam.
"Nie lekceważcie nigdy zjawisk, które wydają wam się niezwykłe. Zdarza się, że pozory mylą i że jest to fałszywy alarm, ale może też się zdarzyć, że będzie to odkrycie jakiejś ważnej prawdy. " A.Fleming

pilar95 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2010-03-02, 16:52   

No to ja może wyjadę z czymś pospolitym - gęsia skórka.
Nie mamy futra, nic nam nie daje :)

maciekrz13 
Młody Alchemik

Wysłany: 2010-03-02, 19:18   

hehe gęsia skórka o ile sie nie mylę to skóra zatrzymuje przez to wiecej ciepła ;] :P

pilar95 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2010-03-03, 22:37   

maciekrz13 napisał/a:
hehe gęsia skórka o ile sie nie mylę to skóra zatrzymuje przez to wiecej ciepła ;] :P

No to powiedz dlaczego zatrzymuje ciepło?
Gęsia skórka to nic innego jak skurcz mięśni wyprostnych włosa.
Miała stroszyć futro i tworzyć warstwę termoizolacyjną.
Można by się sprzeczać i mówić, że gęsia skórka jest jakimś źródłem ciepła wg równania Hilla:energia całkowita=en. aktywacji+en.skurczu+en.pracy +CIEPŁO, którego jest sporo, bo jest go aż 75-80% powstałego z całej pracy mięśnia, czyli mięsień 20-25% energii przekształca na energię mechaniczną(skurcz) a reszta uczestniczy w różnych reakcja dając ciepło. No dobrze, ale i tak jest go bardzo mało przy tzw. gęsiej skórce.
Świetnym przykładem termogenezy są dreszcze. Organizm wysyła krótkie impulsy pobudzające bardzo szybko kurcząc mięśnie(skurcz pojedynczy) te "właściwe" i antagonistyczne. Wskutek skurczu mięśnia powstaje ciepło.

[ Dodano: 2010-03-14, 15:25 ]
Kolejny proces, który przypomniał sobie przy okazji nieopanowanego głodu - obżarstwo :mrgreen:

Dawno, dawno temu, za czasów człowieka pierwotnego gdy pożywienia było mało, trzeba było polować, człowiek głodował, był zdany na łaskę natury. Mózg wykształcił mechanizm mówiący: "Słuchaj masz jedzenie, jutro może go nie być, nażryj się jak najwięcej, zjedz ile się da, jedz bez przerwy, na zapas"Człowiek tak robił, co zapewniało mu przetrwanie.
Dziś, gdy przemysł,rolnictwo zapewnia nam ciągły poziom pożywienia, gdzie nie polujemy, jedzenia jest pod dostatkiem(of korz są wyjątki)niby nie musimy jeść na zapas,ale
mechanizm pozostał. Mózg każe nam cały czas jeść, cały czas mieć napełniony żołądek.
Oczywiście robimy to(jednak,że jesteśmy istotami myślącymi celowo to powstrzymujemy)robimy i stajemy się otyli.Tak jw. napisałem potrafimy się od tego powstrzymać, no ale jak często podchodzimy do butelki z napojem byle by się napić, chociaż nie czujemy pragnienia. Tak samo słodycze- nie potrafię ich ograniczyć :mrgreen: Jem albo wszystko albo nic :)

Odpowiedz do tematu