P o l e c a m y
Gakra.pl - chemia samochodowa, lakiery przemysłowe, chemia przemysłowa

Kominki, wkłady kominkowe, piece kominkowe

ZalogujUzytkownikHaslo
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Brainiac.pl Strona Główna » Nauka i technika » Biologia » Zdrowie i styl życia » Deprecha

Przesunięty przez: zxcvb
2009-03-22, 13:18
Deprecha
Autor Wiadomość
Martin14m
Młody Alchemik

Wysłany: 2008-12-07, 14:28   Deprecha

Depresja - zaburzenie psychiczne z grupy chorób afektywnych charakteryzujące się objawami, które można następująco pogrupować:

* symptomy emocjonalne: obniżony nastrój - smutek i towarzyszący mu często lęk, płacz, utrata radości życia (począwszy od utraty zainteresowań, skończywszy na zaniedbywaniu potrzeb biologicznych); czasem dysforia (zniecierpliwienie, drażliwość);
* symptomy poznawcze: negatywny obraz siebie, obniżona samoocena, samooskarżenia, samookaleczenie, pesymizm i rezygnacja, a w skrajnych wypadkach mogą pojawić się także urojenia depresyjne (zob. Zespół Cotarda);
* symptomy motywacyjne: problemy z mobilizacją do wszelkiego działania, które może przyjąć wręcz formę spowolnienia psychoruchowego; trudności z podejmowaniem decyzji;
* symptomy somatyczne: zaburzenie rytmów dobowych (m.in. zaburzenia rytmu snu i czuwania), utrata apetytu (ale możliwy jest również wzmożony apetyt), osłabienie i zmęczenie, utrata zainteresowania seksem, czasem skargi na bóle i złe samopoczucie fizyczne;
* myśli samobójcze.

Każdemu z nas pewnie to się zdarzyło choć raz. Jakie macie metody (naukowe i alternatywne) na walkę z dołem? ;)

Czekolada - Organizm po zjedzeniu jej wydziela endorfiny (hormony szczęścia). Polecam, sam wielokrotnie próbowałem.
Wsadź długopis w usta - Spowoduje to napięcie mięśni twarzy wywoływując złudzenie szczęścia (uśmiech). Testowali w brainiacu i ja sam spróbowałem. Coś w tym jest.

Czekam na was.
P.S.
Wsadziłem to w dział biologii, ponieważ metody zwalczania depresji są zazwyczaj wyjaśnione naukowo. Ja przynajmniej wyjaśnienia swoich metod znam.

Google 

Wysłany:    Reklama Google - forum próbuje zarobić na swoje utrzymanie ;-)

Hitman 
Łowca Tajemnic

Wysłany: 2008-12-07, 14:58   

Ja ogólnie staram się cały czas uśmiechać i myśleć pozytywnie, ale jeśli już mnie najdzie gorszy humor to:

-piję herbatkę
-jem czekoladę
-słucham ulubionej muzyki
-biorę gorącą kąpiel

Po tych "zabiegach" mój organizm jest szczęśliwszy ;) . Oczywiście nie mogę pominąć tego, że zawsze najlepszy wpływ mają przyjaciele :)

"Miarą twojej siły jest siła twoich wrogów."

Martin14m 
Młody Alchemik

Wysłany: 2008-12-07, 15:23   

No... Gorzej jak takowi "opuszczą" (na prawdę albo na jakiś okres czasu, tzn wyjadą). Rodzinka w kość daje jak nigdy, w szkole się wali, a życie prywatne też nie jest usłane różami. Jeszcze zależy jakie kto ma aspiracje. Mimo tego proszę, aby (o ile to możliwe) podawać naukowe wyjaśnienia metod walki z depresją.

"Tylko po co tak się spinać, przecież nie musimy nic.
Tylko jeść i spać, reszta to na wodę pic!
Cała reszta to metody na czasu spędzenie,
Więc spiesz się powoli! - Masz moje pozwolenie." :)

Hitman 
Łowca Tajemnic

Wysłany: 2008-12-07, 15:42   

Wysiłek fizyczny: wystarczy 15 minut wysiłku, by Twój organizm wzmógł produkcję hormonów szczęścia, takich jak serotonina, prolaktyna i oksytocyna.

Światło: znajdź w swoim mieście gabinet światłoterapii i zapisz się na serię zabiegów. Światło pobudza mózg do wytwarzania serotoniny. Lampy do światłoterapii imitują działanie światła słonecznego, ale nie wydzielają promieniowania ultrafioletowego, dzięki czemu są bezpieczne.

Sen: człowiek wypoczęty to człowiek szczęśliwy - śpij 7-8 godzin na dobę.

Jedzenie: naukowcy odkryli związek między depresją, a deficytem kwasów omega-3. Zjedz garść orzechów włoskich. Świetnym źródłem magnezu są też nerkowce (magnez pomoże Ci nabrać energii, gdy nie możesz rano zwlec się z łóżka). Jeśli do tego zjesz jeszcze garść migdałów bogatych w antydepresyjną fenyloalaninę, uśmiech na stałe zagości na Twojej twarzy.

Przytul: psychologowie przekonują, że przytulanie i bliskość innego człowieka jest jednym z najlepszych sposobów na poprawę nastroju. Poczucie bezpieczeństwa jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka, równie ważnych jak jedzenie czy picie. Serdeczny uścisk powoduje wytwarzanie w mózgu oksytocyny - związku odpowiedzialnego a poczucie bliskości i bezpieczeństwa. Co więcej, oksytocyna pozwala na obniżenie ciśnienia krwi.

Śmiech: poszukaj w internecie śmiesznych filmów i kawałów, humor się poprawi ;)

"Miarą twojej siły jest siła twoich wrogów."

Martin14m 
Młody Alchemik

Wysłany: 2008-12-12, 19:30   

Tak. Z nauką nie powinno się dyskutować, ale uważam że jak człek śpi i 10 h/dobe to depresje może mieć z innych powodów. Po drugie organizm w różnym wieku potrzebuje różnego czasu na spoczynek. To co napisałeś, może działać na człowieka dorosłego.
Natomiast z przytulaniem zgadzam się na 120%, co do dowcipów i filmów to ok, ale działa jak najpierw jest przysłowiowy beton, beton, beton... i jakiś mocny kawał to może rozwalić.
W orzechach i wysiłku fizycznym coś jest, ale mi to drugie nie zawsze pomaga :| .
Zachęcam, może ktoś jeszcze ma sprawdzone (albo i nie) sposoby na doła?

barbi 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2008-12-28, 12:52   

Nie myslalam, ze kino moze rozbawiac dlugoterminowo. Do czasu. Chwile temu ogladalam film Happy-Go-Lucky i wrecz komiczny dobry humor nie opuszczal mnie przez nastepne 3 dni. Nie mam pojecia co jest tego powodem. Moze abstrakcyjne poczucie humoru i dobra mina do zlej gry. Nie wiem.
Suma sumarum na depresje i czasowy pesymizm polecam angielskie kino => Happy-Go-Lucky :)

Nike14 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2008-12-28, 13:16   

Ja osobiście miałem stwierdzoną depresje endogenną :) Nie widizałem w niczym sensu... itd... no i najlepszymi sposobami na to było przebywanie na świetle, wszystkie atrakcje pomagające odwrócić myśli od tego negatywnego nastawienia, jakieś hobby, coś co zawsze lubię robić...

Focus

Mateusz1818 
Brainiac

Wysłany: 2008-12-31, 20:47   

Nike14, jak dłudo miałeś ta depresję? Jaka była jej przyczyna?

Nike14 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2008-12-31, 22:01   

Okolo miesiąca... a depresja endogena charakterzuje się tym, że budzisz się i masz...

Focus

Invisible 
Młody Alchemik

Wysłany: 2009-01-01, 10:44   

Ja jak mam doła, to gaszę światło, zasłaniam rolety, robię herbatkę, zamykam się w pokoju, puszczam głośno piosenki COMA i System of a down, jak wypiję herbatkę, kładę się spać i wmawiam sobie, że życie jest zbyt krótkie, żeby miały miejsce w nim takie momenty...

W bramie obok mnie leżał martwy, modlił się jak mógł... Ten sam pijany Bóg, którego ja wzywałem...

Buum 
Łowca Tajemnic

Wysłany: 2009-01-01, 14:10   

ja tam zawsze jak mam depresje to siegam do endorfin. :D
czekolada najlepszym sposobem. :D wpierdzielisz 3 tabliczki i juz masz zaciesz. xd

" Kto się w opiekę odda Panu Swemu,
A całym sercem szczerze ufa Jemu,
Śmiele rzecz może: Mam obrońce Boga,
Nie przyjdzie na mnie żadna straszna trwoga... "

zainsteresowanie: ochrona srodowiska

Mateusz1818 
Brainiac

Wysłany: 2009-01-01, 15:06   

Ale to chyba tylko sposób a chwile, potem spadnie Ci cukier we krwi i chce się spać... To nie jest chyba idealny sposób

Martin14m 
Młody Alchemik

Wysłany: 2009-01-01, 15:16   

Czekolada to jak picie alkoholu na kacu. Przez chwile organizm weźmie się za lżejszy etanol i potem znów będzie trawił "twarde" substancje

Odpowiedz do tematu