P o l e c a m y
Gakra.pl - chemia samochodowa, lakiery przemysłowe, chemia przemysłowa

Kominki, wkłady kominkowe, piece kominkowe

ZalogujUzytkownikHaslo
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Brainiac.pl Strona Główna » Nauka i technika » Biologia » Zdrowie i styl życia » Jak się odżywiać

Jak się odżywiać
Autor Wiadomość
Pyłek
Młody Alchemik

Pomogła: 4 razy
Wysłany: 2009-02-11, 19:07   

[quote="Nefaus"]
wydawało mi się skoro cukier prosty jak np. sacharoza

Sacharoza nie jest monocukrem tylko dwucukrem

Google 

Wysłany:    Reklama Google - forum próbuje zarobić na swoje utrzymanie ;-)

Sebastef 
Brainiac

Wysłany: 2009-02-11, 19:37   

Owszem, sacharoza jest disacharydem, składa się z glukozy i fruktozy połączonych mostkiem tlenowym :)
Nie twierdze że najlepszym źródłem glukozy są cukry złożone. Chciałem upomnieć ciebie, że nazywanie najlepszym źródłem glukozy cukry proste jest błędne, bo to masło maślane (innymi słowy: najlepszym źródłem glukozy jest glukoza).
Napisałem, że powinieneś spożywać więcej cukrów złożonych, ponieważ w procesie trawienia rozbijają się na monosacharydy, jak np. w/w glukoza ;) . Z racji, że proces trawienia trochę trwa, spożycie takiej samej ilości glukozy, zawartej w disacharydach, powinno cię nasycić na dłużej, niż spożycie czystej glukozy.

Nefaus 
Ciekawski

Wysłany: 2009-02-11, 20:23   

no dobra sprostuje chodziło mi o sacharozę ;d przyznaje się do błędu ;D

Maskagaz 
Młody Alchemik

Wysłany: 2009-09-27, 11:18   

Z tego co ja czytałem wynika że normalna dieta zawiera zbyt dużo białka.Nie ma najmniejszych wątpliwości że niektóre aminokwasy są prekursorami powstawania w organiźmie jadów trupich.Dlatego radzę z tym białkiem nie przesadzać.Myślę że nawet 1 jajeczko dziennie by wystarczyło.A to co piszą o głodujących dzieciach to propaganda.Oczywiście nie zaprzeczam że głodują ale normalnie tylko w dzieciństwie albo przy dużym wysiłku fizycznym trzeba jeść tyle białka co zalecają.I czytałem też że dieta jarska jest najzdrowsza.Czytałem natomiast że mięso i mleko są niezdrowe.Zwłaszcza w kontekście syfów którymi są karmione zwierzęta.

Hitman 
Łowca Tajemnic

Wysłany: 2009-09-27, 17:16   

Maskagaz napisał/a:
Z tego co ja czytałem wynika że normalna dieta zawiera zbyt dużo białka.Nie ma najmniejszych wątpliwości że niektóre aminokwasy są prekursorami powstawania w organiźmie jadów trupich.Dlatego radzę z tym białkiem nie przesadzać.Myślę że nawet 1 jajeczko dziennie by wystarczyło.A to co piszą o głodujących dzieciach to propaganda.Oczywiście nie zaprzeczam że głodują ale normalnie tylko w dzieciństwie albo przy dużym wysiłku fizycznym trzeba jeść tyle białka co zalecają.I czytałem też że dieta jarska jest najzdrowsza.Czytałem natomiast że mięso i mleko są niezdrowe.Zwłaszcza w kontekście syfów którymi są karmione zwierzęta.

Maskagaz, nie to żebym się czepiał, ale może byś podał chociaż, gdzie o tym przeczytałeś :)

Cytat:
Myślę że nawet 1 jajeczko dziennie by wystarczyło.

Dlaczego? Ile ludzi, tyle teorii na temat jajek. Osobiście jem sporo jajek. Mówiąc sporo mam na myśli 2-4/dzień. Zawsze słyszałem, że 2 dziennie to maksimum ze względu na cholesterol. Kiedy ostatnio robiłem rutynowe badania kontrolne, przy okazji sprawdziłem ilość cholesterolu i lekarz powiedział, że jego poziom jest bardzo niski.

Jeśli spożywamy dużą ilość białka, nie możemy zapomnieć o nawadnianiu się, gdyż możemy się odwodnić.

Nie będę już komentował "propagandy na temat głodujących dzieci", bo to jest po prostu żałosne.

I ostatnia rzecz: mięso i mleko niezdrowe? to teraz powinienem zacytować Twój słynny tekst: "azotany nas zabiją" i o ile pamiętam, było to w kontekście roślin, które zresztą proponujesz (dieta jarska).

Pozdrawiam

"Miarą twojej siły jest siła twoich wrogów."

Eliert 
Młody Alchemik

Ostrzeżeń:
 1/3/3
Wysłany: 2009-09-27, 17:58   

dobra, opiszę, i mi powiedzcie co mam najwięcej jeść

Mam 10 lat. Jestem chudy trochę, biegam raz na miesiąc po kilometr (xD) . Jem mało, sam chcem jeść więcej, ale nie mogę jakoś xD . Ważę 26,5 a słyszałem że 7-latek przeciętny waży 31 kg? Ile ja powinienem ważyć??

E

Hitman 
Łowca Tajemnic

Wysłany: 2009-09-27, 21:43   

Nie przejmuj się swoją wagą. Za wcześnie. Zaczniesz rosnąć i nabierać masy z czasem, a najbardziej jak zaczniesz dojrzewać.

"Miarą twojej siły jest siła twoich wrogów."

pilar95 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2010-04-01, 15:07   

Nefaus napisał/a:
Chwileczkę...bo ja już się pogubiłem...twierdzisz że źródłem glukozy są cukry złożone? wydawało mi się skoro cukier prosty jak np. sacharoza jest najlepszym źródłem glukozy gdyż jej trawienie zachodzi już za pomocą enzymu zawartego w ślinie i organizm nie musi "rozbijać" jej wielokrotnie jak np. skrobi.
Ale ja jem właśnie dużo produktów zaw. min. skrobie i tłuszcze zwierzęce jak i roślinne i mimo to mam zaniżony poziom glukozy we krwi.Podobno jest na to jakaś specjalna dieta ale z tego co wiem jej koszta nie są zbyt proporcjonalne do jej wyników :)

Kurcze lubię odświeżać stare tematy : D Nikt nie pisze w tym dziale za często to może i warto.

A więc jeżeli chodzi o cukry:
*amylaza ślinowa nie "trawi" sacharozy tylko polisacharydy takie jak skrobia,
*sacharoza rozkładana jest dopiero w dwunastnicy, a szczerze mówiąc dalej, mniej więcej w jelicie czczym(mówiąc po ludzku jelito cienkie)

I to wygląda tak przy sacharozie:
1.Jama ustna - nic się nie dzieje
2.Żołądek - nic się nie dzieje
3.Dwunastnica-nic się nie dzieje
4.Dalsze odcinki jelita - zaczyna się coś dziać.
A dokładnie sacharaza, enzym zawarty w soku jelitowym rozkłada sacharozę do glukozy i fruktozy.Glukoza jest dosyć szybko wchłaniana w jelicie przy udziale transportu aktywnego(właściwie najszybsze wchłanianie)
Fruktoza wchłaniana jest wolniej za pośrednictwem dyfuzji ułatwionej(trochę wolniej) gdzie oba te cukry proste żyłą wrotną wędrują do wątroby, i tak:
fruktoza jest poddawana wielu przemianom i przechodzi do glukozy
glukoza albo jest magazynowana(przekształcana w glikogen,który w razie potrzeby może być rozłożony do glukozy) lub używana w procesach metabolitycznych ustroju w danej chwili.

Masz rację, skrobia przechodzi o wiele dłuższe procesy trawienne bo hydrolizuje ją wspomniana alfa-amylaza ślinowa i trzustkowa do dekstryn i maltoz a następnie te 2 cukry rozkładane są przez dekstrynazy,maltozy i izomaltozy do glukozy.

Odpowiedz do tematu