P o l e c a m y
Gakra.pl - chemia samochodowa, lakiery przemysłowe, chemia przemysłowa

Kominki, wkłady kominkowe, piece kominkowe

ZalogujUzytkownikHaslo
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Brainiac.pl Strona Główna » Nauka i technika » Biologia » Zdrowie i styl życia » Jak się odżywiać

Jak się odżywiać
Autor Wiadomość
Eliert
Młody Alchemik

Wysłany: 2009-02-09, 18:50   Jak się odżywiać

Tak jak w tytule. Jak się odżywiać. Może wiecie jakie sa potrzebny dzienne porcje dla doroslych niedorosłych itp itd.

Google 

Ostrzeżeń:
 1/3/3
Wysłany:    Reklama Google - forum próbuje zarobić na swoje utrzymanie ;-)

Pyłek 
Młody Alchemik

Pomogła: 4 razy
Wysłany: 2009-02-09, 18:59   

Akurat porcji nie znam, ale zalecane jest zjadanie wielu produktów z błonnikiem dla lepszej perforacji jelit. Ogólnie nie powinniśmy się głodzić, jednak jeść z rozsądkiem. Potrawy gotowane na parze są o wiele lepsze od tych smażonych w głębokim tłuszczu. Bardzo dużo warzyw. Z owocami bym nie przesadzała a zwłaszcza ze śliwkami (sporo owoców po prostu wywołuje biegunki). Należny także uważać na soki w których jest sporo cukrów, a poza tym lepiej używać trochę szczęki i przeżuwać dokładnie. Dzięki dokładnemu przeżuwaniu obieg śliny jest zwiększony co prowadzi do tego że mamy świeższy oddech. Często mówi się ze chleb pełnoziarnisty jest zdrowszy od tego zwykłego, jednak pełnoziarnisty gorzej trawimy a biały chleb w postaci czerstwej jest zdrowszy od tego pierwszego. Posiłki powinny być o regularnych porach najepiej 5 razy dziennie. Kiedy jakiś posiłek omijamy wtedy nasz organizm przestawia się na tak zwaną "głodówkę" i wszystko co dostaje stara sie przetworzyć na tkankę zapasową czyli tłuszcz.

Sebastef 
Brainiac

Wysłany: 2009-02-09, 19:20   

Człowiek dorosły powinien dziennie spożywać 2200kcal. Mleko pół procentowe od mleka 3% nie różni się zbytnio smakiem a zawiera tylko ok. 79Kcal /100ml (3% to już 139kcal/100ml)
Marchewka i pietruszka są bardziej kaloryczne po ugotowaniu.
Radzę zapoznać się z piramidą żywieniową :)

Pyłek 
Młody Alchemik

Pomogła: 4 razy
Wysłany: 2009-02-09, 19:31   

Mam taki wzór na obliczanie dobowej ilości zapotrzebowania na kalorie

(0,034 x W) + 828A = zapotrzebowanie

W- waga ciała w kg
A stopień aktywności:
słabo aktywny 1,3
średnio aktywny 1,5
aktywny 1,7

Hitman 
Łowca Tajemnic

Wysłany: 2009-02-09, 19:39   

Wszystko zależy od trybu życia jaki prowadzisz. Np. ciężarowcy i maratoniści potrzebują dziennie ponad 7000 kcal.

Cytat:
Zalecane dzienne spożycie jest to przeciętne dzienne spożycie, które pokrywa zapotrzebowanie na składniki pokarmowe u prawie wszystkich osób w badanej grupie wiekowej z uwzględnieniem płci. W przeszłości, zalecane dzienne spożycie większości składników, była to taka ilość, która chroniła przed chorobami wywołanymi niedoborem np.: krzywicą (brak witaminy D), czy szkorbutem (brak witaminy C). Obecnie zalecane dzienne spożycie jest to taka ilość, która zapobiega również chorobom chronicznym, takim jak osteoporoza i choroby serca. Zalecane dzienne spożycie składników pokarmowych wyznaczane jest na podstawie oszacowanego przeciętnego zapotrzebowania, które pokrywa zapotrzebowanie na składniki pokarmowe u połowy osób w badanej grupie wiekowej z uwzględnieniem płci.

Zalecane dzienne spożycie różni się znacznie pomiędzy krajami. Wynika to z przyzwyczajeń i nawyków, klimatu i innych ważnych czynników lokalnych.

Ale podstawowe zasady (przynajmniej moje):
-Nigdy nie głoduj (jedz często)
-Ogranicz węglowodany proste (jasne pieczywo, ziemniaki, biały ryż, słodycze, fast-food), jedz je najwyżej 3 razy dziennie i zastąp je produktami zawierającymi węglowodany złożone (razowy makaron, płatki i pieczywa z pełnego ziarna, brązowy ryż)
-Nie licz kalorii
-Zawsze jedz śniadanie
-Pij dużo wody

[ Dodano: 2009-02-09, 19:45 ]
Pyłek - wybacz ale Twój wzór jest bardzo niedokładny...
Dajmy przykład:

Maratonista ważący 65kg, jest bardzo aktywny i potrzebuje w rzeczywistości ponad 7000kcal

Ciężarowiec ważący 165kg również jest bardzo aktywny i potrzebuje również tyle kcal ile maratonista, ale waży o 100kg więcej, więc wynik nie wyjdzie taki sam z tego wzoru xD

"Miarą twojej siły jest siła twoich wrogów."

Sebastef 
Brainiac

Wysłany: 2009-02-09, 19:57   

Ciężarówka waży 15 ton a zużywa ponad 30k kalorii. (ironia) I co z tego? Wszystkie te wzory i opisania są dla zwykłego śmiertelnika. Zauważ, że oni mają swoich dietetyków... Poza tym, nie wspomniałem jeszcze o tym, ale, lepiej jest jeść pokarmy, które przez dłuższy czas zaspokoją nasz głód ale w mniejszym stopniu, niż takie które od razu dadzą nam uczucie sytości, które zniknie po 3 minutach. (hiperbola)

Poza tym jestem pewien, że nie każdy z nas wie, ile energii to jest jedna kaloria. Pozwolę sobie wytłumaczyć, to , co tłumaczyłem już kiedyś na forum.

Błąd który powoduje wywrócenie się u mnie wszystkich narządów do góry nogami, związanie ich w pętelkę, oraz wcielenie w życie pomysł serca, o rozpaleniu ogniska wewnątrz mojego ciała, w celu wytworzenia odrobiny żaru, a najgorsze jest to, że większość ludzi tak mówi. Błędem tym jest mylenie jednostek: kalorii z kilokalorią.
Bowiem, jedna kaloria to jest tyle energii, ile potrzeba by podgrzać 1g wody o 1*C między 14,5 a 15,5*C. Więc niemożliwością jest, aby człowiek wyżył na 2000cal. Nie mówimy: 1 tic tac ma 2 kalorie a dwie kilo kalorie tak samo jogurt ma 75 kilo kalorii a nie kalorii.
Ludzie patrzcie na oznaczenia. Jak jest napisane kcal to sa kilokalorie jak jest cal do są kalorie

Hitman 
Łowca Tajemnic

Wysłany: 2009-02-09, 21:36   

Sebastef napisał/a:
Ciężarówka waży 15 ton a zużywa ponad 30k kalorii. (ironia) I co z tego? Wszystkie te wzory i opisania są dla zwykłego śmiertelnika.

Sebastef zanim się wypowiesz może być sprawdził wyniki z tego "wzoru" xD D

Właśnie się dowiedziałem, że powinienem spożywać 1409,875 kcal... :roll:
A w rzeczywistości moje spożycie kształtuje się na poziomie 4000 kcal... no ale szczegóły.

Poza tym ten wzór nie bierze pod uwagę bardzo ważnych aspektów t.j. wieku i płci. Poza tym "aktywny" to pojęcie względne...

Słusznie zauważyłeś różnicę między kcal i cal, ale w tym temacie nikt nie popełnił błędu w ich odróżnianiu...

Sebastef 
Brainiac

Wysłany: 2009-02-09, 23:18   

To tak na przyszłość :)
Owszem, nie sprawdziłem wzoru, ale moją wypowiedzią chciałem podkreślić fakt, że oni mają dietę, bazującą na innych zasadach. I nie powinniśmy iść ślepo za nimi, i jeść to co oni. To może nam zaszkodzić.

Hitman 
Łowca Tajemnic

Wysłany: 2009-02-09, 23:35   

Owszem ;D To nie ma sensu, ponieważ oni nie dostosowują tylko diety, ale również cały styl życia muszą odpowiednio dopasować do uprawianego sportu.

Sebastef 
Brainiac

Wysłany: 2009-02-09, 23:52   

Ale wracając... Na rynku są dostępne jogurty 0%. Nie różnią się one smakiem, a jedynie tym, ze nie zawierają tłuszczu, pochodzącego z mleka. Są one "lżejsze", bowiem mały jogurcik jogobella, który mam aktualnie na biurku (150g), zawiera 106kcal/100g. Natomiast jogurt 0% jogobelli, jedynie 79kcal.
Wspomniałeś wcześniej o pieczywie razowym. Jest ono dobre podczas diety, ponieważ trawi się je znacznie dłużej, przez co, zostawia uczucie sytości dłużej(powtórzenie) niż zwykły chleb.

Eliert 
Młody Alchemik

Ostrzeżeń:
 1/3/3
Wysłany: 2009-02-10, 19:48   

Dzięki że rozwinęliście temat. Wszystkim z góry dzięki :)

Sebastef 
Brainiac

Wysłany: 2009-02-10, 19:53   

Jeszcze jedno :) . Jak będziemy przyjmować za mało kcal. dziennie, to poskutkuje to zahamowaniem wzrostu, lub dojrzewania płciowego. Organizm, w celu obrony, będzie po kolei odcinał najbardziej paliwożerne funkcje. Co doprowadzi ostatecznie do śmierci.

Nefaus 
Ciekawski

Wysłany: 2009-02-10, 22:50   

Jeszcze jedna sprawa zaniżony poziom glukozy (odsyłam Hipoglikemia) też jest niebezpieczny a jej najlepszym źrudłem są cukry proste.Ja osobiście mam bardzo szybką przemianę materii i natychmiastowo wszytkie składniki pokarmowe są trawione i ciągle mam zaniżony poziom glukozy czasem jak spożywam białka, to węglowodany spalam tak szybko że mój organizm spala białka co powoduje u mnie czasami amoniakalny pot.Same cukry złożone (chleb,płatki,ziemniaki) mnie nie wystarczają chociaż jestem chudy jak patyk to zjem obiad tak że nie będę mógł chodzić a za dosłowne 15 min jestem znowu głodny.A jak jem obfite śniadanie to zanim do szkoły dojadę wydzielają mi się soki żołądkowe z barku pokarmu i głodu i jak wtedy czegoś w szybkim czasie nie przekąsze to...odruch wymiotny (ale na szczęście zawsze udało mi się coś chapnąć ;) praktycznie to ja bym mógł wiecznie jeść bez przerwy...

Sebastef 
Brainiac

Wysłany: 2009-02-11, 00:06   

Po pierwsze primo:
Cytat:
Jeszcze jedna sprawa zaniżony poziom glukozy (odsyłam Hipoglikemia) też jest niebezpieczny a jej najlepszym źrudłem są cukry proste.

O ile mnie pamięć nie myli, (a nie myli w tym przypadku) to glukoza jest monosacharydem. Więc napisanie, że najlepszym jej źródłem są cukry proste jest błędem merytorycznym. Bowiem cukry proste to m.i.n w/w glukoza, fruktoza i ryboza.
Ja, w przeciwieństwie do ciebie, mam niedobór szczupłości (że tak to delikatnie nazwę) Ale jem bardzo rzadko. (co trzy godziny, ostatni posiłek o 19:00, pierwszy o 7:00) i małe ilości. Np. Na takie drugie śniadanie, wystarcza mi sok bobovita, albo mały kubuś. (w brew pozorom bobofruty są smaczne, naprawdę). Powinieneś jeść więcej di i polisacharydów. (wykluczając celulozę, która nie jest trawiona) lub większe ilości tłuszczów, najlepiej roślinnych. Ja spożywam natomiast mało tłuszczów ale dużo di i polisacharydów, (dieta) w celu przedłużenia uczucia sytości, o którym pisałem 2 posty wyżej.

Nefaus 
Ciekawski

Wysłany: 2009-02-11, 16:16   

Chwileczkę...bo ja już się pogubiłem...twierdzisz że źródłem glukozy są cukry złożone? wydawało mi się skoro cukier prosty jak np. sacharoza jest najlepszym źródłem glukozy gdyż jej trawienie zachodzi już za pomocą enzymu zawartego w ślinie i organizm nie musi "rozbijać" jej wielokrotnie jak np. skrobi.
Ale ja jem właśnie dużo produktów zaw. min. skrobie i tłuszcze zwierzęce jak i roślinne i mimo to mam zaniżony poziom glukozy we krwi.Podobno jest na to jakaś specjalna dieta ale z tego co wiem jej koszta nie są zbyt proporcjonalne do jej wyników :)

Odpowiedz do tematu