P o l e c a m y
Gakra.pl - chemia samochodowa, lakiery przemysłowe, chemia przemysłowa

Kominki, wkłady kominkowe, piece kominkowe

ZalogujUzytkownikHaslo
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Brainiac.pl Strona Główna » Nauka i technika » Biologia » Zdrowie i styl życia » Oddychanie

Oddychanie
Autor Wiadomość
Nike14
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2009-04-15, 20:57   Oddychanie

Jak zwykle zaciekawiony rozwojem samego siebie, swojego mózgu i poszerzaniu możliwości dotarłem do oddechu - można nim sterować swoim samopoczuciem, tętnem, a nawet przyswajaniem pokarmu. Wiem już, że do prawidłowego oddychania jest niezbędna przepona - Oddychamy najpierw brzuchem, a potem dopiero klatką piersiową (wersja Dla ubogich ;]).

Tlen potrzebny jest do prawidłowej pracy mózgu, mięśni i wytwarzanie całej energii. Są znane sposoby oszukiwania swojego mózgu poprzez hiperwentyylacje (Seria ggwałtownych wdechów i wydechów przez przeponę), po których do mózgu dociera bardzo dużo tlenu, tak samo jak do mięśni i nasze możliwości są niewiarygodnie zwiększone. Jest to jednak niebezieczne, ponieważ może doprowadzić do omdleń i kiedyś czytałem o tym, że do epilepsji (Tego nie jestem pewien).

Ale mam też pytanie... jak oddychać na codzień? W googlach znalazłem tylko "Jak oddychać w ciązy" i podczas treningów ;]

Google 

Wysłany:    Reklama Google - forum próbuje zarobić na swoje utrzymanie ;-)

Maskagaz 
Młody Alchemik

Wysłany: 2009-04-24, 13:07   

Nie wiem jak odddychać ale znalazłem ciekawe teksty przy opisach zatruciem tlenkiem węgla i cyjankami itp..Napisane tam było że przy stosowaniu czystego tlenu istnieją alternatywne sposoby przyswajania tlenu do "metody" hemoglobinowej które działają tylko przy wysokim stężeniu tlenu.

Hitman 
Łowca Tajemnic

Wysłany: 2009-04-24, 17:09   

Nike14 napisał/a:
jak oddychać na codzień?

Przede wszystkim tak jak wymaga tego dana sytuacja...
Jeśli np. spacerujesz w lesie, najlepiej oddychać wolno i "pełną piersią", ale takie oddychanie nie sprawdza się podczas biegu za uciekającym autobusem. Nasz mózg optymalnie wykorzystuje oddychanie... Podczas wysiłku mimo wszystko oddycha się szybciej i mocniej, podczas snu wolniej i pobierając mniej powietrza do płuc.

Maskagaz napisał/a:
Nie wiem jak odddychać

W takim razie twój post jest nie na temat... nie odpowiadasz na pytanie Nike14.

"Miarą twojej siły jest siła twoich wrogów."

Maskagaz 
Młody Alchemik

Wysłany: 2009-04-24, 20:18   

Napisałem to tutaj o oddychaniu bo nie wiem czy warto robić nowy temat o oddychaniu.A z oddychaniem mój wpis był związany jak najbardziej.I gdzie to jest napisane że mózg optymalnie wykorzystuje oddychanie?Ja nie wiem nic o tym.

Hitman 
Łowca Tajemnic

Wysłany: 2009-04-24, 21:40   

Maskagaz napisał/a:
I gdzie to jest napisane że mózg optymalnie wykorzystuje oddychanie?

Ludzkie ciało (w tym przede wszystkim mózg) przez wszystkie lata ewolucji stworzył wiele doskonałych mechanizmów. W naszym organizmie nic nie dzieje się bez przyczyny i on organizm sam wie co dla niego najlepsze. W większości wypadków działamy podświadomie. Na tej podstawie śmiem twierdzić, że mózg sam optymalnie kieruje naszym oddychaniem na co dzień.

"Miarą twojej siły jest siła twoich wrogów."

Maskagaz 
Młody Alchemik

Wysłany: 2009-04-24, 22:00   

Z tą doskonałością przesadzasz.Dlatego wątpię w to co tu piszesz.Do tego chciałbym zwrócić uwagę ze wiele trucizn zaburza oddychanie.Np. wspomniany przeze mnie tlenek węgla w dużych miastach.Poza tym związki berylu stwarzają zagrożenie płuc.Przypuszczam że też inne związki metali stwarzają problemy.

Mateusz1818 
Brainiac

Wysłany: 2009-04-25, 21:28   

W czasie zimy powinniśmy oddychać przez nos a wydychać powietrze przez buzię.

Nos jest bardzo unaczyniony i ogrzewa powietrze, ciepłe powietrze trafia do płuc. Lecz gdy oddychamy przez usta w czasie zimna, chłodne powietrze gwałtownie oziębia śluz w oskrzelach, co przejawia ise bólem.

Nike14 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2009-04-26, 20:56   

Mateusz1818 napisał/a:
W czasie zimy powinniśmy oddychać przez nos a wydychać powietrze przez buzię.

Nos jest bardzo unaczyniony i ogrzewa powietrze, ciepłe powietrze trafia do płuc. Lecz gdy oddychamy przez usta w czasie zimna, chłodne powietrze gwałtownie oziębia śluz w oskrzelach, co przejawia ise bólem.

Nie prawda... nie musimy nic wydychać przez usta ludzie...! Co to niby za różnica? :/

Focus

Mateusz1818 
Brainiac

Wysłany: 2009-04-26, 21:28   

Ja nie napisałem, ze musisz bo jeśli nie to umrzesz... Napisałem: "powinniśmy". Czytaj ze zrozumieniem 8-)

Nike14 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2009-04-26, 21:38   

Mateusz1818 napisał/a:
Ja nie napisałem, ze musisz bo jeśli nie to umrzesz... Napisałem: "powinniśmy". Czytaj ze zrozumieniem 8-)

Sorry bardzo, ale to Ty czytaj ze zrozumieniem... "Co to za różnica" - dzięki temu można było wywnioskować, że słowo "musimy" było użyte odnośnie tej instrukcji nos-usta...

Focus

bartek174 
Szkodnik

Wysłany: 2009-08-31, 16:53   Re: Oddychanie

Nike14 napisał/a:
Ale mam też pytanie... jak oddychać na codzień?

Tym się raczej nie powinieneś martwić bo za to odpowiada rdzeń przedłużony :lol:

pilar95 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2010-02-15, 00:03   Re: Oddychanie

bartek174 napisał/a:
Nike14 napisał/a:
Ale mam też pytanie... jak oddychać na codzień?

Tym się raczej nie powinieneś martwić bo za to odpowiada rdzeń przedłużony :lol:

Sorry za odkopywanie ;].

No nie tylko rdzeń przedłużony, most też xD
Jak oddychać? Nie musimy się zastanawiać jak oddychać, kieruje tym AUN (wspomniany rdzeń przedłużony i most)
Jak to się dzieje,że oddech jest regulowany?
W tętnicach szyjnych znajdują się kłębuszki a w nich chemoreceptroy.
Gdy zanotują wysokie stężenie CO2 wysyłają impulsy do ośrodka wdechu i ośrodka pneumotaksycznego zlokalizowanego w moście. I tak, ośrodek wdechu wysyła impulsy do mięśni żebrowych, przepony(czasem też pomocniczych) i wykonujemy wdech, jednocześnie most blokuje go i następuje bierny wydech. Gdy podczas wysiłku poziom CO2 rośnie, impulsy wysyłane są częściej. KCN np. uniemożliwia transport tlenu, bo utlenia jony żelaza w hemoglobinie z Fe2+ do Fe3+ - nie powstaje oksyhemoglobina. Co do tlenku węgla(II) - wykazuje aż 200xrazy większe powinowactwo do hemoglobiny niż tlen! Wiąże się z nią na tyle długo i "mocno",że uniemożliwia to transport tlenu - dusimy się :!:

Odpowiedz do tematu