P o l e c a m y
Gakra.pl - chemia samochodowa, lakiery przemysłowe, chemia przemysłowa

Kominki, wkłady kominkowe, piece kominkowe

ZalogujUzytkownikHaslo
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Brainiac.pl Strona Główna » Nauka i technika » Biologia » Zdrowie i styl życia » Sen

Sen
Autor Wiadomość
sapper18
Mod-Edytor

Wysłany: 2009-08-15, 04:20   Sen

Natrafiłem na taki artykuł http://wiadomosci.gazeta...._.html?skad=rss
Ja osobiście od "małego" nie mogłem długo spać. Jako dziecko wstawałem bardzo wcześnie rano i nie czułem zmęczenia pomimo aktywnego trybu życia w dzień (granie w piłkę, jeżdżenie na rowerze, itp). Teraz mając prawie trzydziestkę na karku jest podobnie. Zauważyłem też jedną rzecz, im wcześniej położę się spać tym później wstaję, np. kładę się o 21:00 i potrafię przespać do 13:00 (jak mam dzień wolny) a po wstaniu czuję się zmęczony bardziej niż jak się kładłem spać... Z kolei jak położę się po stresującej pracy o 3 nad ranem to wstanę o 10:00 rześki i wypoczęty choć byłem w tej w pracy przez kilkanaście godzin i wiem, że czeka mnie taki sam kolejny dzień pracy... Reasumując: im bardziej się zmęczę tym mniej potrzebuje snu. Ciekawi mnie czy jest taka możliwość, że podczas pracy (bardzo wyczerpującej psychicznie), po prostu w niej odpoczywam.

Google 

Wysłany:    Reklama Google - forum próbuje zarobić na swoje utrzymanie ;-)

Ptysia 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2009-08-15, 22:13   

wydaje mi się, że podczas pracy psychicznej nie da się odpocząć. Ja zawsze wstaje rano, niezależnie od pory, o której sie położę. Myślę, że wyspanie i uczucie, które Ci towarzyszy, kiedy budzisz się po tych kilku godzinach snu spowodowane jest `nadzwyczajną pracą organizmu, spowodowaną stresem w pracy` ( przepraszam, że może nienajlepiej to ujęłam...).
Pozdrawiam. ;-)

Bulazej 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2009-08-16, 10:30   

Więc tak kiedy kładziesz się spać wcześnie budzisz się późno, Może być to spowodowane faktem iż twój organizm czuje przyzwolenie do dłuższego snu, budzisz się więc wypoczęty ale masz złudzenie że tak nie jest. (twój mózg się jeszcze "nie do końca obudził, więc czujesz zmęczenie) Jeśli jednak położysz się późno to budzisz się wcześnie bo twój mózg wie że musi bć w stanie aktywności ("zasypia" tylko trochę) więc wybudza się aktywniejszy ot cała tajemnica. (Myślę że każdy tak ma ja też )

piroelektro 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2009-08-18, 18:46   

Witam
Mam pewien pogląd a raczej stwierdzenie na to...iż to zależy od umysłu.... Powiedzmy ,że jutro wyjeżdżasz na wakacje....musisz się obudzić o godz 5:00 ,chociaż nigdy nie mogłeś wstać przed 8:00. Wieczorem kładziesz się jeszcze o godzinie 24-ej.... twój umysł wie ,że coś ma nastąpić więc budzi Cię o tej piątej godzinie bez zmęczenia ,czujesz się rześko (chociaż wystarczyło 5h snu) i czekasz na niespodziankę (wyjazd).

Ja mam tak za każdym razem.... inni z tego co wiem również....

Może siła tkwi w umyśle....

Bulazej 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2009-08-21, 10:17   

raczej tak ale nie sprawdzimy tego (narazie) :-P

Rikudou Sennin 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2009-08-22, 09:06   

jak mózg pracuje w czasie snu a śpimy już długo i budzimy to mózg zakończył wszystkie prace przec co nie jest pobudzony i nie chce nam się ruszyć a jak obudzimy się przed czasem gdy mózg wszystko naprawia to jest pobudzony dzięki czemu czujemy się wypoczęci

nie jestem pewny

może to nie prawda ale nie wiem taka jest moja teoria

W imię nauki!!!

http://www.youtube.com/watch?v=EGSmH_qbfck

Pein żądzi

Masterss 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2009-09-08, 19:29   

Ja mam podobnie, jak wstaję do szkoły o pewnej godzinie, gdy mam na 8 (zawsze mam budzik nastawiony) lecz pewnego razu nie nastawiłem budzika i wstałem 10 minut później niż zawsze (nieraz zdarzało się później, gdy byłem zmęczony, ale rzadko). W weekend niestety i tak wstaje wcześnie (7 max. 8) :roll: a co do Twojej teorii to trzeba dodać, że dawka adrenaliny (gdy masz np. 7 minut do autobusu) potrafi niesamowicie obudzić :-P to akurat sam testowałem :mrgreen:

pałczyk 
Łowca Tajemnic

Ostrzeżeń:
 2/3/3
Wysłany: 2009-09-30, 23:40   

ja interesuje się dosyć przebiegiem snu więc pewnie uda mi się to wytłumaczyć
a więc zaczne od tego że dlatego jesteś bardziej zmęczony jeśli idziesz spać wcześnie bo rano masz większy poziom melatoniny który po wstaniu cię odurza a dlatego jest większy bo wytwarza się ona podczas snu ale tylko jeśli jest ciemno więc jeśli idziesz spać 11.00 a jasno robi się o 7.00 to wtedy melatoniny masz dużo więcej niż gdy idziesz spać o 3.00 dlatego ja znalazłem dobry sposób żeby się wyspać rano zanim wstanę tak z godzie wcześniej zapalem sobie światło i wtedy wstaje żeś ki i wypoczęty :idea:

"Milczenie przystoi mędrcom, a co dopiero głupcom." (Talmud)

Odin96 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2010-02-28, 16:06   

Ja mam tak że gdy rano wypije coś pobudzającego np Red Bulla albo Be powera to potem mam ten problem z zasnięciem nawet gdy wstanę o 7 rano ;/

Odpowiedz do tematu