P o l e c a m y
Gakra.pl - chemia samochodowa, lakiery przemysłowe, chemia przemysłowa

Kominki, wkłady kominkowe, piece kominkowe

ZalogujUzytkownikHaslo
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Brainiac.pl Strona Główna » Nauka i technika » Biologia » Botanika » Bonsai

Przesunięty przez: zxcvb
2009-03-22, 13:10
Bonsai
Autor Wiadomość
bogusław
Mędrzec

Wysłany: 2008-12-31, 11:38   Bonsai

Jak hodować takie drzewko można znaleźć na google.pl. Mnie bardziej interesują doświadczenia kogoś, kto się takim drzewkiem zajmuje na co dzień. Czym i jak często podlewać? Jaki gatunek drzewa jest najlepszy? Jak ktoś ma jakieś pytania, niech pisze, na pewno ktoś pomoże.

Google 

Wysłany:    Reklama Google - forum próbuje zarobić na swoje utrzymanie ;-)

Shirkaan 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2008-12-31, 12:02   

ja hoduję i to kolega bogusław, już wie :-P
Drzewko przede wszystkim MUSISZ OBRACAĆ ! ponieważ nawet przy najmniejszej ilości słońca drzewko musi je mieć z każdej strony...
podlewaj drzewko co dziennie najlepiej wieczorem w zależności od tego jakie masz drzewko,ale to google.pl ...
co jakiś czas ( znowu w zależności od drzewka ) podlewaj odżywką... (którą Ci poleciłem )
Bonsai trzeba strzyc,aby Ci się nie zmarnowało i miało jakiś kształt...
tniesz wedle swojej koncepcji,możesz ciąć boki,by rosło do góry i wiele,wiele innych :)
Sam osobiście polecam gatunki które nie wymagają zbytniej opieki ( to oczywiście zależy od właściciela,bo jak czasami zrobisz coś nie tak,lub zrobisz coś za późno będzie klęska...)
Polecam pieprzowca..łatwy w hodowli i td..
Tylko pamiętaj jedną rzecz !
Po drzewku będą Ci łazić różne insekty :mrgreen: pajączki,małe robaczki i wiele wiele innych...Jeżeli np. zacznie Ci przeszkadzać pajęczyna pomiędzy gałęziami NIE ZRYWAJ JEJ ! Robaczki,pajączki i pajęczynki dostarczają drzewku potrzebnych rzeczy ... :!:

Mort 
Łowca Tajemnic

Wysłany: 2008-12-31, 12:04   

Podlewa sie odstaną wodą raz. Podłoże musi być mokre lub tylko troche wilgotne zależnie od gatunku wiec od tego nalezy uzaleznic czestosc podlewania. Każdy gatunek drzewa jest dobry na bonsai, niektóre krzewy również oczywiscie sa jakies wyjatki ale to naprawde egzotyczne roślinki wiec nie bede o nich nic wspominal. Pozatym wujek google.com wcale nie wie wszystkiego jest tam zlepek wielu czesto nieprawdziwych informacji i chorych porad....wiem to z autopsji, bo zacząłem właśnie od tych inf :-?

Shirkaan 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2008-12-31, 12:13   

hmmmmm... Mort, no ale na googlach po wpisaniu hodowla bonsai
jest wiele informacji prawdziwych !

"Bonsai to drzewko lub krzew, chodowane w specjalnym pojemniku, dzięki czemu przybiera swą charakterystyczną miniaturową formę. Ten oszałamiający efekt jest uzyskiwany także przez odpowiednią pielęnację i specjalne przycinanie. Pielęgnacje bonsai jest nader istotnym elementem hodowlii drzewek.

Sama sztuka Bonsai, mimo japońskiej nazwy (Bon - jap. taca, pojemnik oraz Sai - roślina) wywodzi się z Chin. W Chinach jednak sztuka Bonsai zanikła, podczas gdy w Japonii osiągnęła doskonałość.

Dlaczego one są takie małe? Przecież nie są to specjalne gatunki, nasiona bonsai nie istnieją, można jest stworzyć z każdego rodzaju drzew i krzewów. Wygląd bonsai uzyskuje się przez odpowiednie przycinanie i drutowanie roślin. Hodowla bonsai trwa cały czas. Drzewkiem jednak należy opiekować się nieustannie, bowiem w przeciwnym razie może ono zbyt szybko urosnąć. W końcu to żywe rośliny. Należy je odpowiednio podlewać, nawozić oraz przede wszystkim dbać o miniaturowy kształt bonsai. Rośliny trzeba przycinać, pędy ucinać, gałęzie owijać drutem, by zachowały nadany im kształt.
Drzewka mogą przybierać bardzo wiele form. Część z nich opisaliśmy na naszej podstronie style. Oczywiście nie mogliśmy przedstawić wszystkich form, gdyż samo ich gromadzenie zajełoby nam stanowczo za dużo czasu. Wśród podstawowych styli wyróżniamy:

- Chokkan - charaktaryzuje się mocnym, widocznym pionowym pniem, gałęzie mają kształt piramidy i wyrastają we wszytskich kierunkach.
- Bunjin - formuje się tu rzadkie gałązki w 2/3 wysokości drzewa.
- Hokidachi - drzewko o koronie miotlastej. Z pnia wyrastają głównie konary.
- Kengai - Bonsai w tym stylu winiem mieć wijący się pień - wierzchołek musi znajdować się poniżej dna pojemnika.
- Sokan - Pień powiniem mieć dwa rozgałęzienia. Poniżej rozwidlenia pnia nie mogą wyrastać żadne gałązki. Pnie nie mogą być równej długości.
- Moyogi - Należy formować jedną gałąź na lewo, drugą na prawo i trzecią do tyłu, czwartą na lewo itd. Wieżchołek gałęzi powinien leżeć prostopadle do pnia. "

Cytat ze strony : http://drzewkobonsai.ovh.org/ :-/

Nike14 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2008-12-31, 12:31   

Ja choduję tylko bambusy :D Mam ich troche w pokoju, a wystarczy podlewac 1/tydzień :P

Focus

Mort 
Łowca Tajemnic

Wysłany: 2008-12-31, 13:11   

Shirkaan napisał/a:
hmmmmm... Mort, no ale na googlach po wpisaniu hodowla bonsai
jest wiele informacji prawdziwych !

"Bonsai to drzewko lub krzew, chodowane w specjalnym pojemniku, dzięki czemu przybiera swą charakterystyczną miniaturową formę. Ten oszałamiający efekt jest uzyskiwany także przez odpowiednią pielęnację i specjalne przycinanie. Pielęgnacje bonsai jest nader istotnym elementem hodowlii drzewek.

Sama sztuka Bonsai, mimo japońskiej nazwy (Bon - jap. taca, pojemnik oraz Sai - roślina) wywodzi się z Chin.< W Chinach jednak sztuka Bonsai zanikła, podczas gdy w Japonii osiągnęła doskonałość.

Dlaczego one są takie małe? Przecież nie są to specjalne gatunki, nasiona bonsai nie istnieją, można jest stworzyć z każdego rodzaju drzew i krzewów. Wygląd bonsai uzyskuje się przez odpowiednie przycinanie i drutowanie roślin. Hodowla bonsai trwa cały czas. Drzewkiem jednak należy opiekować się nieustannie, bowiem w przeciwnym razie może ono zbyt szybko urosnąć. W końcu to żywe rośliny. Należy je odpowiednio podlewać, nawozić oraz przede wszystkim dbać o miniaturowy kształt bonsai. Rośliny trzeba przycinać, pędy ucinać, gałęzie owijać drutem, by zachowały nadany im kształt.
Drzewka mogą przybierać bardzo wiele form. Część z nich opisaliśmy na naszej podstronie style. Oczywiście nie mogliśmy przedstawić wszystkich form, gdyż samo ich gromadzenie zajełoby nam stanowczo za dużo czasu. Wśród podstawowych styli wyróżniamy:

- Chokkan - charaktaryzuje się mocnym, widocznym pionowym pniem, gałęzie mają kształt piramidy i wyrastają we wszytskich kierunkach.
- Bunjin - formuje się tu rzadkie gałązki w 2/3 wysokości drzewa.
- Hokidachi - drzewko o koronie miotlastej. Z pnia wyrastają głównie konary.
- Kengai - Bonsai w tym stylu winiem mieć wijący się pień - wierzchołek musi znajdować się poniżej dna pojemnika.
- Sokan - Pień powiniem mieć dwa rozgałęzienia. Poniżej rozwidlenia pnia nie mogą wyrastać żadne gałązki. Pnie nie mogą być równej długości.
- Moyogi - Należy formować jedną gałąź na lewo, drugą na prawo i trzecią do tyłu, czwartą na lewo itd. Wieżchołek gałęzi powinien leżeć prostopadle do pnia. "

Cytat ze strony : http://drzewkobonsai.ovh.org/ :-/

Błędy
1. pierwszy akapit...hmm... z ta doniczka to troche przesadzili, ze dzieki niej uzyskuje taki ksztalt.
2.SZtuka ta wywodzi sie tak na prawde z Korei powędrowała do Chin skąd zaczerpneli ja japończycy i określili style o których jest mowa na końcu.
3.Po pewnym czasie można przestać owijac niektore gałezie, bo i tak sie nie wyprostują
4. Śmiesznie są opisane te wszystkie style, bo zasadniczo trzeba powiedziec o co w nich chodzi a nie opisywac jak powinny wygladac galezie, bo to nic nie daje;p

Tak pozatym to reszta jest prawdziwa, ale na innych stronach sa bzdury...a jak sa dobre to sie powtarza wszedzie to samo...wiekszosc stron niestety pisza osoby dosc nie kompetentne.

Mateusz1818 
Brainiac

Wysłany: 2008-12-31, 14:50   

Już trzy razy miałem bonsai i trzy razy mi uschło. Nie wiem co im się działo... Kupowałem odżywki, podlewałem... Chyba nie mam ręki do kwiatów. Hodując drzewka tego typu trzeba im poświęcać troche czasu, musicie przestrzegać wszystkich zasad ich pielengnacji, jeśli nie to uschną, zgniją...

jurczyk7 
Mod-Edytor

Wysłany: 2008-12-31, 15:00   

Ja mam dokładnie to samo 3 razy kupiłem- za każdym razem uschło... :P

Mort 
Łowca Tajemnic

Wysłany: 2008-12-31, 15:37   

Shirkaan napisał/a:

Po drzewku będą Ci łazić różne insekty :mrgreen: pajączki,małe robaczki i wiele wiele innych...Jeżeli np. zacznie Ci przeszkadzać pajęczyna pomiędzy gałęziami NIE ZRYWAJ JEJ ! Robaczki,pajączki i pajęczynki dostarczają drzewku potrzebnych rzeczy ... :!:

Teraz zauważyłem.....BREDNIA;p..co gorsze może sie pojawic cos co zje ci to drzewko dajmy na to przędziorek, a z nim raczej sie juz tylko chemia walczy, albo ziemiórki żeby to wytepic naprawde trzeba sie postarac.

bogusław 
Mędrzec

Wysłany: 2008-12-31, 15:42   

A jeśli zaczyna się hodowlę od samego początku? Bo ja na razie mam tylko pościnane gałązki wierzbowe powsadzane do doniczek. Mają już trochę liści. I co dalej? W przyszłości planuję też zaczynać od nasionek i kupić gotowe bonsai i je pielęgnować.
Shirkaan, mówiłeś o tych pajączkach, ale niektóre mogą być insektami i szkodzić roślinie, np. przędziorki.
Nike14, możesz powiedzieć coś o tych swoich bambusach?

Mort 
Łowca Tajemnic

Wysłany: 2008-12-31, 15:51   

Z wierzbą masz o tyle dobrze ze szybko rośnie...jak na chwast przystało;p, choć szczerze mówiąc na twoim miejscu poczekałbym az sie zrobi cieplo i uciął grubą gałąź...bedziesz mial odrazu gruby pien, a nawet bardzo duzy fragment gałęzi sie przyjmie...wiec nie ma sensu zaczynac od maluchow.
Galązkom musisz dac teraz czas zeby sie rozrosly bo nie ma co ciąć na razie daj im tak z rok i wtedy mozna sie bawic bo jest czym. Nasionka to zło. A najlepiej sobie kupic cos w szkólce albo w jakims centrum bonsaistycznym poszukaj sobie jakiejs roslinki na poczatek i sie zacznij nia bawic...druga sprawa narzedzia.. na poczatek wystarczy sekator i specjalny drut, ale potem lepiej sie zaopatrzec w cos profesjonalnego.

Hen$ 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2008-12-31, 18:37   

Mort nie trzeba jakiegoś tam "specjalnego druta" moze być to zwykły drut, po czasie radził bym już sobie zakupić specjalne nożyczki do nacinania pnia. I Bogusław dowiedz się czy te wieżby lubią być podlewane do doniczki czy do podstawki, bo przez takie błahe sprawy może nawet obumrzeć tak jak moje bonsai. ;/

bogusław 
Mędrzec

Wysłany: 2008-12-31, 19:13   

Hen$, nie mam pojęcia. Wyciąłem je u siebie spod bloku. Wiem, że to wierzby mandżurskie czy jakoś tak.

Mort 
Łowca Tajemnic

Wysłany: 2009-01-01, 17:42   

ALe specjalny drut jest wskazany , niektóre druty moga zaszkodzic roslinie w wyniku reakcji chem...od kiedy to sie nacina pien? Bo jak zajmuje sie bonsai od 3 lat nic nigdy o tym nie słyszałem, chyba ze mowimy tu o robieniu shari. To gdzie sie leje wode nie ma znaczenia...wszystkie rosliny podlewa sie od góry i tyle, doniczki od bonsai nie pozwalaja na podlewanie przed podstawke. A i warto sie w akadame zaopatrzec;). I te wierzby mandżurskie......moze i fajnie wygladaja ale o niebo lepsza jest zwykla.

Ramster 
Młody Alchemik

Ostrzeżeń:
 1/3/3
Wysłany: 2009-01-24, 13:31   

Ta dobra,dobra,dobra ... :-/
Może coś bardziej przydatnego i ambitniejszego od posta kolegi Mort.

Myślę,że trzeba tu postawić pewien zarzut co do hodowli tytułowego Bonsai. Bo po 1 - sze , żeby hodować już to Bonsai potrzeba kilku rzeczy ( nie chce mi się pisać ilu , bo zawsze anusz coś nowego dojdzie :P )

1. Systematyczność i wytrwałość w hodowli - podlewanie,cięcie i Bóg wie jeszcze co .. - Tak jak na pewno systematyczny i wytrwały musi być kolega Nike14 będąc fanem modelarstwa :-D :-P

2. Trzeba być delikatnym - ale nie taka od razu " pedantowata "
delikatność tylko normalna...Tak jak np. obchodzimy się z jajami ( nie tylko swoimi ) ... Ale też tymi na półce w monopolowym :mrgreen:
Ponieważ sztuka Bonsai wymaga ... ( umiejętności,delikatności etc. )

Odpowiedz do tematu