P o l e c a m y
Gakra.pl - chemia samochodowa, lakiery przemysłowe, chemia przemysłowa

Kominki, wkłady kominkowe, piece kominkowe

ZalogujUzytkownikHaslo
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Brainiac.pl Strona Główna » Nauka i technika » Biologia » Botanika » Ciekawe rośliny

Przesunięty przez: zxcvb
2009-03-22, 13:13
Ciekawe rośliny
Autor Wiadomość
Elder Brain
Brainiac

Wysłany: 2008-05-28, 20:16   

Rdest Japoński rozrasta się jak chwast, ale z taką siłą że może kruszyć kamienie. Ciekawymi roślinami do domu są natomiast bambusy które dość szybko rosną, lecz obumierają podczas kwitnienia. W internecie można kupić także czterolistną kończynę, choć ja za bardzo nie wierzę że przynosi szczęście.

Google 

Wysłany:    Reklama Google - forum próbuje zarobić na swoje utrzymanie ;-)

sapper18 
Mod-Edytor

Wysłany: 2008-06-03, 22:05   

Ciekawa roślinka do ogródka to Lithops (kwitnący kamień) moim zdaniem ciekawie to wygląda na skalniaku i może nieźle zadziwić sąsiadów. W doniczce też można uprawiać ale już nie będzie to takie efektowne jak w większej ilości.

Mateusz1818 
Brainiac

Wysłany: 2008-06-09, 16:26   

W naszym klimacie takie kamienie na skalniaku zgniją, one są bardziej roślinami pustynnymi, lubią ciepło.

szymi 
Mod-Spamkiller

Wysłany: 2008-06-09, 20:26   

Mateusz1818, ostatnio ten klimat się taki śródziemnomorski u nas robi więc kto wie... mój wujek już od paru lat hoduje arbuzy na działce. Ciekawe kiedy kolej na ananasy. A propos ananasów - wielu ludzi myśli że rosną one na palmach a tak naprawdę rosną na niskich "krzakach" tuż przy ziemi (można to porównać ze sposobem rośnięcia dyni).

sapper18 
Mod-Edytor

Wysłany: 2008-06-09, 22:43   

Skoro uważacie, że Lithopsy nie nadają się sezonowo do ogródka (jestem ogrodnikiem z wykształcenia) to uprawiajcie brukselkę. Widział ktoś z was rosnącą brukselkę? Jest naprawdę bardzo efektowna. Praktycznie każdą roślinkę można uprawiać na domową skalę tylko trzeba poświecić jej nieco czasu i uwagi.

bogusław 
Mędrzec

Wysłany: 2008-06-10, 13:59   

A trawa cytrynowa? Są jakieś uwagi do jej uprawy czy tak jak inne kwiatki? I jak ją rozmnażać? Bo z nasionek to kiełkuje średnio jedno na 30. Bo ona się mi tak powoli rozkrzacza, a od spodu wyrastają tak jakby drugie gałązki. I potem co się z nią robi? Suszy się liście, czy używa się bulwy? I do czego oprócz herbaty jest ona dobra?

Tenodhenka 
Brainiac

Wysłany: 2008-06-23, 08:12   

Można sobie opuncje na parapecie postawić :-D To jest taki kaktus z którego się robi soki do picia.

major 
Młody Alchemik

Wysłany: 2008-08-18, 21:25   

Mnie jednak ciekawi najbardziej fakt, że wiele roślin by zwabić owada, upadabnia się wyglądem do danego owada. Budowa rośliny, często dotyczy to słupka lub płatków, jest bardzo podobna do tego owada. Nasuwa się pytanie, skąd rośliny wiedzą, że owad ten, ma tego rodzaju ubarwienie, są takiej a nie innej budowy geometrycznej ... podobieństwa są zbyt precyzyjne by mówić tu o przypadku. Można przypuszczać, że to owady upodobniły się do roślin ale jaki to ma sens skoro chodzi tu o ''interes'' roślin ?

P.S. Sapper, masz fajną avke ( F-1 )

Cisiek5000 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2008-08-19, 07:22   

Proces ewolucji ukształtował takie kształty aby były jak najbardziej podobne.

major 
Młody Alchemik

Wysłany: 2008-08-19, 09:45   

Ok proces ewolucji, ale wyjaśnij mi jakim przypadkiem rośliny są tak podobne do owadów, celem czego jest ich zwabienie.

szymi 
Mod-Spamkiller

Wysłany: 2008-08-19, 18:49   

Bo tylko te najbardziej podobne zwabiają owady i się rozmnażają. Niedoskonałe osobniki wymierają.

sapper18 
Mod-Edytor

Wysłany: 2008-08-19, 19:12   

major napisał/a:
Budowa rośliny, często dotyczy to słupka lub płatków, jest bardzo podobna do tego owada.

Czy pani major mogłaby podać jakiś przykład? Zazwyczaj do jednej rośliny przylatuje kilka gatunków owadów, które nawet nie są do siebie podobne a tym bardziej do kwiatu, np. do stokrotki przylatuje motyl, pszczoła, trzmiel itp. a jakoś trudno dopatrzyć się podobieństwa któregoś z owadów ze stokrotką.
Ps. Szymi co ty piszesz? Jakiejkolwiek roślinie chodzi o to aby doszło do zapylenia (za wyjątkiem owadożernych) i nie interesuje ich jaki owad, podobny czy nie podobny, zwabiają wszystkie, owady mają wykonać zadanie i to wszystko.
Owszem są owady, które upodabniają się do np. kory drzew, czy liści ale jest to związane z bezpieczeństwem danego owada, lub z kamuflażem wykorzystywanym do polowania na innego owada ale nie ma to nic wspólnego z zapylaniem czy ze zwabianiem. Poza tym to zawsze owad się upodabnia do rośliny a nie na odwrót.

major 
Młody Alchemik

Wysłany: 2008-08-20, 08:55   

Jest jednak taka roślina, nie pamiętam dokładnie jej nazwy, postaram się poszukać, która wygląda jak samica jakiegoś tam owada. Samiec myśląc, że jest to partnerka "siada" na niej tym samym doprowadza do przyczepienia się do jego korpusu pyłku. Oczywiście każdy inny owad również może przenosić pyłek z tej rośliny, ale wyglądem przypomina ona danego owada.

szymi 
Mod-Spamkiller

Wysłany: 2008-08-20, 16:40   

sapper18 napisał/a:
Ps. Szymi co ty piszesz? Jakiejkolwiek roślinie chodzi o to aby doszło do zapylenia (za wyjątkiem owadożernych) i nie interesuje ich jaki owad, podobny czy nie podobny, zwabiają wszystkie, owady mają wykonać zadanie i to wszystko.
Rośliny nic nie interesuje bo nie myśli. Mówiłem, że tylko odpowiednio przystosowane osobniki zapewniają ciągłość gatunku.

sapper18 
Mod-Edytor

Wysłany: 2008-08-20, 17:16   

szymi napisał/a:
Rośliny nic nie interesuje bo nie myśli.

Rośliny "myślą" inaczej by wyginęły. Jest to myślenie dosyć prymitywne ale można tak to nazwać. Większość roślin (kwiatów) przechyla się w stronę słońca, niektóre zwabiają owady aby się nimi żywić a jeszcze inne specjalnie słabo się ukorzeniają aby z wiatrem przebyć drogę do lepszego miejsca na osiedlenie się. Wszystkie osobniki (rośliny) zapewniają ciągłość gatunku inaczej by nie istniały.

Odpowiedz do tematu