P o l e c a m y
Gakra.pl - chemia samochodowa, lakiery przemysłowe, chemia przemysłowa

Kominki, wkłady kominkowe, piece kominkowe

ZalogujUzytkownikHaslo
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Brainiac.pl Strona Główna » Nauka i technika » Biologia » Botanika » Ciekawe rośliny

Przesunięty przez: zxcvb
2009-03-22, 13:13
Ciekawe rośliny
Autor Wiadomość
szymi
Mod-Spamkiller

Wysłany: 2008-08-20, 18:21   

sapper18 napisał/a:
Rośliny "myślą" inaczej by wyginęły.
Nie można nazwać naturalnych zachowań, powtarzanych tylko ze względy na jeden czynnik myśleniem. Rośliny wykonują tylko program zapisany w genach, jak głupiutkie robociki. If słońce świeci z lewej, then obróć się w lewo. End.

Google 

Wysłany:    Reklama Google - forum próbuje zarobić na swoje utrzymanie ;-)

sapper18 
Mod-Edytor

Wysłany: 2008-08-20, 18:55   

Nie będziemy się sprzeczać. Jako ogrodnik zostałem nauczony do poszanowania dla roślin i zawsze nauczyciele nam powtarzali, że każda roślina żyje, czuje i myśli ale przeciętny człowiek nie potrafi tego dostrzec.

major 
Młody Alchemik

Wysłany: 2008-08-21, 13:11   

Nie nazwała bym tego do końca myśleniem lecz raczej zachowaniem się. Kolego Szymi, skoro wg. Ciebie, rośliny jednak wykonują tylko to co zapisane mają w genach, to jak wytłumaczysz proces ewolucji ? Gdyby rośliny 'robiły' to samo w nieskończoność, nie mielibyśmy tak zróżnicowanej flory na Ziemi. Mówi się nawet, choć w to nie wierzę, że gdy mówi się do rośliny, one lepiej rosną. Pozdrawiam.

Mateusz1818 
Brainiac

Wysłany: 2008-08-23, 20:28   

sapper18 jestem tego samego zdania. Uważam, że rośliny posiadają coś w rodzaju instynktu lub/i myślą. Podam przykład: roślina miechunek – roślin z rodziny psiankowatych- tworzy lampion po to by ochronić jagode by zapewnić ciągłość gatunku.

bogusław 
Mędrzec

Wysłany: 2008-08-24, 10:39   

No ale to natura wyposażyła rośliny w specjalne ochrony, żeby mogły przetrwać. A właściwie same rośliny musiały się przystosować do trudnych warunków. Mateusz1818, mam coś podobnego na ogródku i te owoce są bardzo smaczne. To się nazywa chyba rodzynka brazylijska.

major 
Młody Alchemik

Wysłany: 2009-05-02, 17:33   

Może to co napisze się nie tyczy ciekawych roślin, jest to raczej ciekawostka ich dotycząca, którą przeczytałam w gazecie.
Powiada się, że powinno rozmawiać się z roślinami, wtedy ładnie rosną. Aclev Backster ( amerykański naukowiec, zasłużył się on jako wynalazca wariografu - wykrywacza kłamstw, na podstawie zmian fizjologicznych takich jak zmiana temp. ciała, ciśnienia krwi ... ) pewnej nocy robił sobie herbatę i przypadkiem elektrodami detektora dotknął draceny. Chcąc zalać herbatę, wskazówka wariografu poruszyła się. Wg. niego roślina zareagowała przyjemnym wrażeniem. Wpadł na pomysł by spalić jej liść. Analizując wykres zauważył, że detektor zareagował negatywnie. Tak jak podczas badania ludzi w chwili największego zdenerwowania. Wg. Backstera rośliny reagują na ludzkie emocje.

bogusław 
Mędrzec

Wysłany: 2009-05-02, 22:27   

A co wiecie na temat czosnku niedźwiedziego? Podobno rośnie on w podmokłych lasach. Smakuje świetnie (oczywiście jeśli ktoś lubi czosnek) i nie ma po nim tak brzydkiego zapachu w ustach jak po zwykłym czosnku. Czy jest on jakoś spokrewniony z czosnkiem? Bo przecież wygląda zupełnie inaczej.

bambus1121 
Łowca Tajemnic

Ostrzeżeń:
 2/3/3
Wysłany: 2009-06-01, 14:15   

A ja słyszałem kiedyś roślince jednodniowej nie pamiętam jak się nazywa moze ktoś zna jej "imię" byłbym wdzięczny. ta roślinka po wykiełkowaniu rośnie wydaje malutkie owoce i umiera tego samego dnia. Widział ją ktoś???

AMATORZY ZBUDOWALI ARKĘ A ZAWODOWCY TITANICA!!!

(MECHANIKA, TROCHĘ ELEKTRONIKA, BARDZIEJ ELEKTRYKA I SAMOCHODOWE INSTALACJE ELEKTRYCZNE, PIRO)

Masterss 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2009-09-08, 19:09   

W google widziałem tylko "kwiaty jednodniowe", ale nie wydają owoców :-/ . A do Bogusława- Czosnek niedźwiedzi:
Rodzina czosnkowate
Rodzaj czosnek
Gatunek czosnek niedźwiedzi-->> no to chyba jest spokrewniony :-P

piroelektro 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2009-09-09, 20:15   

Witam
Nie wiem czy ktoś już o tym pisał ale na moją uwagę zasłużył może nie co sam krzew ale jego owoc.Roślinka nazywa się Synsepal słodki(Synsepalum dulcificum) z rodziny sączyńcowatych (Sapotaceae) występujący w Afryce Zachodniej.

Abyście nie musieli już wchodzić cytat z Wikipedii:
Synsepal
Krzew lub niewielkie drzewo o liściach wiecznie zielonych. Kwitnie kilka razy w roku, dając małe czerwone owoce podobne do jagód lub owoców dzikiej róży, z pojedynczym nasionkiem wielkości ziarenka kawy. Komercyjnie hoduje się go w Tajlandii, na Tajwanie, w Ghanie i Stanach Zjednoczonych (Floryda).

Owoce synsepala słodkiego w krajach anglosaskich zwane są miracle fruit (ang. cudownym owocem). Zawierają glikoproteidy, mirakulinę powodujące, że po ich zjedzeniu wszystkie pokarmy mają przyjemny, słodki smak.

A Tutaj jeszcze stronka dokładniej wyjaśniająca:
http://www.magicznyowoc.pl/

gelo 
Młody Alchemik

Wysłany: 2009-09-11, 21:29   

Brainiac o tym mówił
http://www.youtube.com/watch?v=YxSZir5kw00

Odpowiedz do tematu