P o l e c a m y
Gakra.pl - chemia samochodowa, lakiery przemysłowe, chemia przemysłowa

Kominki, wkłady kominkowe, piece kominkowe

ZalogujUzytkownikHaslo
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Brainiac.pl Strona Główna » Nauka i technika » Biologia » Botanika » kofeina w kawie i yerba mate

kofeina w kawie i yerba mate
Autor Wiadomość
bambus1121
Łowca Tajemnic

Wysłany: 2009-09-17, 18:33   kofeina w kawie i yerba mate

Mam pytanie w jakich ilościach występuje kofeina w tych 2 roślinach. i czy można było wy ją z nich pozyskać w czystej postaci np z kawy.

Google 

Ostrzeżeń:
 2/3/3
Wysłany:    Reklama Google - forum próbuje zarobić na swoje utrzymanie ;-)

marheva 
Ciekawski

Wysłany: 2009-09-17, 19:45   

Hmm... Znacznie więcej kofeiny jest w herbacie i to ją bym wziął za surowiec do jej pozyskania. Tylko że w herbacie jest ona mocniej powiązana i nie wychodzi do wody tak łatwo jak z kawy.
Za to można ją ładnie wyekstrahować chloroformem albo chlorkiem metylenu.
Gdzieś na vmc był o tym dokładny artykuł. Jak nie odnajdziesz to mogę to opisać :)

Mateusz1818 
Brainiac

Wysłany: 2010-06-12, 21:18   

po pierwsze yerba mate to nie roślina ;] masz na myśli zapewne ostrokrzew paragwajski, z którego jest yerba.

marheva, czy mógłbyś opisać o pozyskiwaniu kofeiny, bo nie mogę znaleźć tego artykulu. ;-)

Zv. 
Mod-Spamkiller

Wysłany: 2010-06-13, 12:16   

Mateusz1818, od kiedy to ostrokrzewy nie zaliczane są do roślin. Zwierzęta to to nie są, ani grzyby. Czy herbata to nie jest roślina. Jest, ale po przeróbce. Siano to też jakby nie patrzeć martwa część roślinna.

Jeżeli chodzi o yerbę to ja akurat preferuje rosamonte despalada i producent określa iż na 50g yerby przypada 0,48g kofeiny. Mam też słabsze odmiany i w nich ta wartość oscyluje ale przynajmniej nie przekracza 0,48g/50g.

Nie wiem jaki ma cel pozyskiwanie kofeiny z tych mieszanek. Jeżeli jest potrzebny sam związek to najprościej udać sie do apteki tam sprzedają takie tandetne tabletki na ból głowy zawierające kofeinę i witaminę C. Matrycą jest skrobia. Wiec praktycznie wystarczy rozgnieść taką tabletkę i bezpośrednio nią ekstrahować najlepiej mieszaniną eter chloroform lub chloroform etanol. Nawet słyszałem o samym etanolu 70%. Chociaż osobiście ja ekstrahowałem je samym chloroformem. Bo Lubie jego lotność i nawet mogę sobie pozwolić na wielokrotne użycie bo i tak próżnie rozdestyluje go.

Pomoc poza forum: odpłatnie

Na Forum należy używać jsMath do zapisu równan i wzorów chemicznych, aby zamiast pisać: (cyklopentadienylo)diwodórkarbonylwolfram(II)-mi-kappta^3-octano-mi-oksoeten(trifenolofosfina)platyna(II) (Pt-W) napisać: [(PtWCp(CH_{3}COO)O(CO)(CH_{2}=CH_{2})(H_{2})Ph_{3}P]

Chemia to nie zabawa! Preparatyki, przepisy oraz bagaż doświadczenia zamieszczam w celach edukacyjno-informacyjnych. Jednocześnie zachęcając do samego czytania. Nie odpowiadam za wykorzystanie informacji zawartych w moich postach. Nie uważam też, że są one prawdziwe. =P
Niech Pan błogosławi Chemikom...

Mateusz1818 
Brainiac

Wysłany: 2010-06-18, 09:32   

Zv., jeśli mate to roślina, to mięso w mięsnym to zwierzę. ;p określenie że chce uzyskać kofeinę z yerby jest nie dokładne, bo ekstrahować będzie z suszu. w sumie to już się zatraca to, że susz to susz, a zalany susz to yerba. teraz praktycznie wszystko określa się mianem yerby. NVM

Wocz 
Mod-Spamkiller

Wysłany: 2010-06-18, 13:16   

Mateusz1818, co Ty gadasz? Albo mi się wydaje, albo się czepiasz szczegółów. Od początku. Pod nazwą ,,Yerba mate'' kryje się nazwa rośliny - ostrokrzewu paragwajskiego (Ilex paraguariensis A.St.-Hil.), nazwa suszu tej rośliny (pod różnymi wersjami : 1) suszone: Listki + palitos + pył ; 2) suszone: Listki + palitos ; 3) szusone: Listki ; 4) suszone oraz przez krótki czas palone Listki. Przy podanych wersjach nie uwzględniam podziału na ervy, ekspresówki, liofilizaty), oraz nazwa gorącego naparu z yerba mate (zimny napar = Terere). Tak więc yerba mate to zarówno roślina, spreparowana część roślinna jak i wodny ekstrakt ze spreparowanego suszu. Przykład z mięsem - jeżeli kupisz taki kawał mięsa, że jest to cały na przykład cały kurczak to jest to w 100 % zwierzę. Tyle, że martwe. Ale nadal zwierzę. I takie info na przyszłość - jeśli chcesz kogoś flame'ować to musisz być w danym temacie świetnie obcykanym, żeby nikt nie mógł Cię zagiąć, co oczywiście doprowadzi do porażki, której żaden flamer nie lubi. Pozdro :lol:

Zaakceptuj to, że nie każdy będzie dla Ciebie miły i troskliwy...

Zv. 
Mod-Spamkiller

Wysłany: 2010-06-18, 23:09   

Dla mnie mięso w mięsnym to zwierze tylko z taką różnicą że martwe. Czy jak człowiek jest bez ucha to już nie człowiek. Oczywiście że tak. Nie zależnie z jakich części się składa lub czy to jest jedna z poszczególnych części z nosi miana przynależności do odpowiedniego królestwa. Inaczej nie miała by miejsce systematyka preparatów roślinnych w których nie zawsze jest możliwość zaprezentowania całości roślin a istnieje to jako miano. Dlatego nie zależnie czy mamy człowieka, czy jego zwłoki to dalej to jest dla mnie człowiek. Jeżeli wytnę cześć ze swojego ciała i go zostawię to nie zatracam w żadnym stopniu ani to ani ja człowieczeństwa. Oczywiście nie mogę powiedzieć że nerka to człowiek ale mogę powiedzieć że jest to część człowieka. Bo nie istnieje formalnie jako całość. Tak samo mogę śmiało powiedzieć że YM jest to roślina i nawet w większym sensie bo zazwyczaj mieli się całe Herba.

Napar z suszu to yerba - ok. Ale jak idziemy do herbaciarni to nie prosimy o herbatę? Przecież herbata to np. tylko listki? Kupujemy też herbatę i pijemy herbatę. I do tego nikt nie powie że "herbatka" nie jest roślinką.... jak ją zalejemy wodą gorącą to mamy napar roślinny. Zgadzam się że napar roślinny rośliną już nie będzie, ale będzie z rośliny i NIE można powiedzieć że yerba to nie roślina tak samo jak Herbata to nie roślina... dlatego jeżeli kolega bambus1121, określa sobie je mianem roślin i chodzi mu o nie to określa cała masę możliwości z jakich postaci chce je otrzymywać. I ma racie i ma pełne prawo sobie to nazywać.

W streszczeniu:
Określam mianem rośliny np. herbatę = mam na myśli jej części zielone pod postacią świeżą lub suszu
Określam mianem naparu (nie rośliny) = mam na myśli tylko produkt ekstrakcji wodnej herbaty.

I stąd to całe zamieszanie bo nie słusznie wg. mnie dalej zbluzgałeś kolegę z forum.

Pomoc poza forum: odpłatnie

Na Forum należy używać jsMath do zapisu równan i wzorów chemicznych, aby zamiast pisać: (cyklopentadienylo)diwodórkarbonylwolfram(II)-mi-kappta^3-octano-mi-oksoeten(trifenolofosfina)platyna(II) (Pt-W) napisać: [(PtWCp(CH_{3}COO)O(CO)(CH_{2}=CH_{2})(H_{2})Ph_{3}P]

Chemia to nie zabawa! Preparatyki, przepisy oraz bagaż doświadczenia zamieszczam w celach edukacyjno-informacyjnych. Jednocześnie zachęcając do samego czytania. Nie odpowiadam za wykorzystanie informacji zawartych w moich postach. Nie uważam też, że są one prawdziwe. =P
Niech Pan błogosławi Chemikom...

Odpowiedz do tematu