P o l e c a m y
Gakra.pl - chemia samochodowa, lakiery przemysłowe, chemia przemysłowa

Kominki, wkłady kominkowe, piece kominkowe

ZalogujUzytkownikHaslo
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Brainiac.pl Strona Główna » Nauka i technika » Biologia » Botanika » Wskszeszanie starych nasion

Wskszeszanie starych nasion
Autor Wiadomość
bambus1121
Łowca Tajemnic

Wysłany: 2009-08-05, 19:58   Wskszeszanie starych nasion

Witam wszystkich. Tak jak w temacie mam masę starych nasion które maja duże problemy z wykiełkowaniem i teraz jest pytanie jak zrobić aby kiełkowały jak nowe. nie które maja już po 2 lata. Za odp wielkie dzięki.

Google 

Ostrzeżeń:
 2/3/3
Wysłany:    Reklama Google - forum próbuje zarobić na swoje utrzymanie ;-)

Dominator 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2009-08-06, 22:55   

Jedyne co możesz zrobić to zapewnić nasionom odpowiednie podłoże do wykiełkowania.
Musiałeś źle przechowywać nasiona, które powinny być przechowywane na dłuższą metę w hermetycznych pojemnikach w suchym, ciemnym miejscu. Jeśli te nasiona są kupione to zdecydowanie zawiniło złe przechowywanie. Jeśli są z twojego ogródka, a zdobyte były z roślin wyhodowanych na nasionach kupionych to się nie ma co dziwić, że nie kiełkują. Szczególnie nasiona warzyw ale kwiatów też, zebrane z wyhodowanych roślin z nasion kupionych nie nadają się potem do użytku. Są oczywiście wyjątki i chodzi mi zwłaszcza o rośliny ze zmienionym kodem genetycznym. Czasami zdarzy się jakiś "rodzynek", mi w tym roku wyrosła jedna marchew samosiejka z ubiegłorocznej uprawy w ogródku i była ogromna. Miała po prostu dobre DNA. Podsumowując nie każde nasiona nadają się do użytku, dlatego np: tylko z niektórych, specjalnie wyselekcjonowanych drzew zbiera się nasiona.
Więc niestety jak nie wzejdą to nic nie poradzisz.

bambus1121 
Łowca Tajemnic

Ostrzeżeń:
 2/3/3
Wysłany: 2009-08-07, 17:14   

Większość są to nasiona roślin egzotycznych wyjętych po prostu z owoców z marketu na początku wszystkie kiełkowały i mam z nich rośliny teraz niektóre mi uschły i chciałem zasadzić jeszcze raz

AMATORZY ZBUDOWALI ARKĘ A ZAWODOWCY TITANICA!!!

(MECHANIKA, TROCHĘ ELEKTRONIKA, BARDZIEJ ELEKTRYKA I SAMOCHODOWE INSTALACJE ELEKTRYCZNE, PIRO)

Dominator 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2009-08-07, 21:11   

Ja posadziłem ponad 3 lata temu brzoskwinie, właśnie z nasiona kupionej brzoskwini i owszem wyrosła i nadal rośnie, a kwiatów i owoców jak nie było tak nie ma:) Właściwie to się dziwię, że w ogóle wyrosła, bo z innych nasion nie chciały wykiełkować. Co prawda rośnie ona na zakwaszonej glebie, już ją tam moje 2 psy odpowiednio nawoziły mocznikiem, więc nie mogę nawet liczyć na owoce. A co do nasion z owoców kupionych w sklepach to czy wyrośnie czy nie to po prostu loteria, a na to czy w ogóle będą owoce, gwarancji nie ma. Jak nasiono ma dobre DNA to może urosnąć nawet pokaźne drzewo i oczywiście zaowocować. A i najważniejsze, nie wszystko urośnie ci w naszym klimacie, zwłaszcza zagraniczne rośliny!

bambus1121 
Łowca Tajemnic

Ostrzeżeń:
 2/3/3
Wysłany: 2009-08-09, 16:41   

Chodzi o to że urosły ale po jakimś czasie prawdopodobnie z braku wody w doniczkach niektóre przyschły i nie mogę z nasion które sobie wtedy zostawiłem na później jeszcze raz wyhodować.

Ps. Kiwi właśnie wykiełkowało.

(MECHANIKA, TROCHĘ ELEKTRONIKA, BARDZIEJ ELEKTRYKA I SAMOCHODOWE INSTALACJE ELEKTRYCZNE, PIRO)

Ptysia 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2009-08-09, 20:46   

ja miałam problemy z doborem gleby dla cytrusów. Na czym kiełkuje Twoje kiwi?

bambus1121 
Łowca Tajemnic

Ostrzeżeń:
 2/3/3
Wysłany: 2009-08-11, 19:57   

[ Dodano: 2009-08-11, 19:57 ]
Najpierw na wacie potem do zwykłej ziemi ogrodniczej. A tak do cytrusów to ja mam cytrynę 4 mandarynki i 2 grejfruty. Wszystko posadzone na ziemi do ogrodów z keramzytem na dnie. rosną super tylko cytrynkę mi trochę ostatnio powyginało. A kiwi jak ma już 2 lata to wygląda jak mini bonsai bez formowania. :-D

Odpowiedz do tematu