P o l e c a m y
Gakra.pl - chemia samochodowa, lakiery przemysłowe, chemia przemysłowa

Kominki, wkłady kominkowe, piece kominkowe

ZalogujUzytkownikHaslo
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    
Rejestracja
Rejestracja
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości


Brainiac.pl Strona Główna » Nauka i technika » Biologia » Zoologia » Ciekawe, dziwne ryby.

Przesunięty przez: zxcvb
2009-03-22, 13:08
Ciekawe, dziwne ryby.
Autor Wiadomość
SLayer
Nowy użytkownikPomógł: 1 raz
Dołączył: 29 Maj 2008
Posty: 30
Wysłany: 2008-06-15, 14:27   

Ciekawe rybki to samce Bojowników Syjamskich, wrzucone do jednego zbironika walczą ze sobą do upadłego.
 
 
Google 

Wysłany:    Reklama Google - forum próbuje zarobić na swoje utrzymanie ;-)

_________________
 
 
 
Petrov 
Brainiac


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 20 Kwi 2008
Posty: 419
Wysłany: 2008-06-16, 16:47   

Bogusław, te ryby wgryzające się w pęcherz to kandyru(lub kandiru). Kilka informacji nt:


Kandyra, wandelia - zwana także canero lub candirú (Vandellia cirrhosa) - słodkowodna pasożytnicza ryba zaliczana do rodziny Trichomycteridae. Polską nazwą wandelia oraz pochodzącymi z hiszpańskiego canero i candirú określa się również pozostałe gatunki ryb z rodzaju Vandellia - V. balzanii, V. beccarii i V. sanguinea.

Zasięg występowania
Występuje w dorzeczu Amazonki i Orinoko.

Charakterystyka
Wydłużone, pozbawione łusek ciało przypominające kształtem węgorza osiąga długość od kilku do kilkunastu centymetrów, przy grubości kilku milimetrów. Otwór gębowy wyposażony w ostre zęby. Płetwa grzbietowa bez promieni twardych (kolców). Krótkie, ostre kolce na pokrywach skrzelowych są skierowane do tyłu. Ubarwienie od przezroczystego do żółtawego. Przejrzystość ciała i rozmiary sprawiają, że jest słabo widoczna w wodzie.

Kandyra pasożytuje na skrzelach dużych ryb. Wpływa pod pokrywę skrzelową zaatakowanej ryby wykorzystując uchylenie pokrywy w czasie wypychania wody z komory skrzelowej, a następnie utwierdza się na łuku skrzelowym za pomocą licznych kolców skierowanych ostrzami do tyłu. Żywi się krwią przepływającą przez skrzela. Czas potrzebny na nasycenie się krwią waha się od 30-145 s. Poza okresem żerowania zagrzebuje się w piaszczystym dnie.


Mity czy fakty?
Vandellia cirrhosa zyskała złą sławę ryby wpływającej do dróg moczowych ludzi zanurzonych w wodzie. Cieszy się szczególnie złą sławą wśród tubylców. Obawa przed candiru przewyższa nawet strach przed piraniami.
W publikacjach naukowych i popularnych, a także w mediach (m.in. Animal Planet) pojawiły się informacje o rybie, która jest jedynym kręgowcem-pasożytem człowieka. Encyclopedia Britannica w haśle candiru umieściła zapis It is sometimes also parasitic to humans and has been known to enter the urethras of bathers and swimming animals.

Zdarzają się przypadki, gdy kandyra wpływa do dróg moczowych dużych ssaków, w tym również ludzi oddających mocz w wodzie. Kierująca się pod prąd wypływającego moczu ryba dostaje się do cewki moczowej i wpada w pułapkę, z której nie ma możliwości wydostania się z powodu ostrych kolców. Ryba ginie, ale usunąć ją można wyłącznie operacyjnie.

Prawdopodobnie kandyrę przyciąga zapach mocznika zawartego w moczu i po jego strumieniu kierują się do otworu, tak jak to robią dostając się pod wieczko skrzelowe atakowanych ryb. Wydalana ze skrzeli woda zawiera niewielkie ilości mocznika. Zdarzenia takie są na tyle rzadkie, że traktowane są jako przypadkowe, a ryba nie pasożytuje w drogach moczowych, ponieważ ginie uduszona - z braku tlenu. Nie odnotowano również zgonów pacjentów zaatakowanych przez kandyru.

Z Wikipedii
 
 
 
bogusław 
MędrzecPomógł: 8 razy
Dołączył: 28 Gru 2007
Posty: 938
Wysłany: 2008-06-16, 17:20   

Tak dobrze to nie pamiętałem nazwy tej ryby, bo to miałem na przyrodzie 5 lat temu. Ale zapamiętałem tylko, że sie wgryza w pęcherz i żyje w Amazonce.
_________________
 
 
 
Mateusz1818 
BrainiacPomógł: 8 razy
Dołączył: 12 Kwi 2008
Posty: 343
Wysłany: 2008-07-05, 20:05   

Rogatnica jasnoplama jest jedną z najbardziej toksycznych ryb. Trucizny ryba sama nie wytwarza, lecz prawdopodobnie przyswaja ją z pobieranego pokarmu. Żyje ona w rafach koralowych. Żywi się rybami, koralowcami, skorupiakami. Rogatnica główni żeruje przy dnie, pomaga jej w tym silny strumień wody, który wyrzuc z pyska. Strumień ten wypłukuje zdobycz z piachu.
_________________
chemik nieorganik.
 
 
 
Zack 
Szkodnik


Dołączył: 26 Lip 2008
Posty: 1
Wysłany: 2008-07-26, 11:11   

Samogłów - Ciało wysokie, silnie bocznie spłaszczone, nagie, pokryte bardzo grubą, elastyczną skórą. Brak trzona ogonowego. Wysoka płetwa grzbietowa i odbytowa. Mały otwór gębowy. Brak pęcherza pławnego. Żywi się rybami, planktonem i mięczakami.

Jest mało inteligentną rybą pływającą bardzo powoli, często na boku. Prawdopodobnie najbardziej płodna ryba świata. Przeciętnej wielkości samica składa około 300 milionów jajeczek. [2]

Podobnie jak u innych rozdymkokształtnych narządy wewnętrzne samogłowów zawierają neurotoksyny.

Domena eukarioty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada promieniopłetwe
Rząd rozdymkokształtne
Rodzina samogłowowate
Rodzaj Mola
Gatunek samogłów

Jest to jedyna ryba swojego rodzaju.
Zamieszkuje wszystkie morza i oceany strefy ciepłej i umiarkowanej.

Fajna Rybka 8-)
_________________
>>>>>>> 8-) Opis 8-) Opisujący 8-) Opisowość 8-) Opisywanego 8-) Opisu 8-) <<<<<<<

.....:::::W Każdym Drzemie Moc Lecz Sami O Tym Nie Wiemy:::::......

////// 8-) -----> Zack <----- 8-) \\\\\\

:D To Ja :D
 
 
 
bogusław 
MędrzecPomógł: 8 razy
Dołączył: 28 Gru 2007
Posty: 938
Wysłany: 2008-07-26, 16:38   

W sumie ciekawą rybą jest również pospolita flądra, bo jest ona jedną z niewielu ryb mający taki kształt. Podobnie wygląda jeszcze turbot. No i jest często spotykana w Bałtyku.
_________________
 
 
 
Elder Brain 
BrainiacPomógł: 6 razy
Dołączył: 21 Sie 2006
Posty: 426
Wysłany: 2008-09-22, 18:50   

-Arapaima jest największą rybą słodkowodną świata, ponadto polujując potrafi wyskakoczyć z wody wprost na ofiarę (jest mięsożerna i zjada właściwie wszystkie małe zwierzęta lądowe).
-Rekin wielorybi jest największym rekinem świata, żyje ok. 100 lat i pomimo nazwy nie żywi się rybami, lecz planktonem
-Konik morski jak na rybę ma bardzo nietypowy wygląd i dodatkowo bardzo powoli pływa, poza tym dobrze się kamufluje. Samiec przechowuje jaja aż do wylęgu w worku brzusznym.
_________________
Tu dowiesz się jak chronić środowisko
 
 
 
major 
Młody AlchemikDołączyła: 14 Sie 2008
Posty: 86
Wysłany: 2008-09-23, 10:14   

Latimeria (Latimeria chalumnae) zwana również żywą skamieliną, przez długi czas była uważana przez wymarłą. Żyje ona w Oceanie Indyjskim u wybrzeży Afryki Wschodniej. Samice potrafią ważyć 100kg i mieć 2m długości, samce sa mniejsze - 1,5m długości i ok 45kg. Jest jedynym żyjącym przedstawicielem ryb trzonopłetwych, wymarłych ok. 65 mln lat temu. Charakterystyczne cechy latimerii to płetwy umieszczone w ruchomych mięsistych trzonach, o szkielecie zbliżonym budową do pięciopalczastej kończyny.W książkach z dziedziny paleontologii napisanych na początku XX wieku twierdzono, że ryby trzonopłetwe stanowiły grupę, która całkowicie wyginęła z końcem ery mezozoicznej.
_________________
Im więcej potu na poligonie, tym mniej krwi na wojnie.
 
 
 
Bubas 
Młody AlchemikPomógł: 1 raz
Dołączył: 03 Kwi 2008
Posty: 68
Ostrzeżeń:
 1/3/3
Wysłany: 2008-09-23, 16:02   

Kiedyś Cejrowski mówił o rybkach które wchodzą do ludzkiego ciała przez układ rozrodczy i odbyt, a potem wyjadają czlowieka od środka. Niewiem czy to prawda czy nie ale tak gościu mówił.
_________________

 
 
 
bogusław 
MędrzecPomógł: 8 razy
Dołączył: 28 Gru 2007
Posty: 938
Wysłany: 2008-09-23, 16:18   

Bubas, to były rybki? Może jakieś bakterie albo coś takiego. Nie wierzę, żeby przez odbyt mogłaby jakaś ryba przejść. Nawet malutka.
_________________
 
 
 
Petrov 
Brainiac


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 20 Kwi 2008
Posty: 419
Wysłany: 2008-09-23, 17:10   

Może chodzi o sławną rybę Kandiru, chociaż nie słyszałem nic o tym wejściu w odbyt i zżeraniu. To drugie już jest na bank nie możliwe, gdyż ryba dusi się po kilku minutach od wejścia w kobiecą pochwę.
 
 
 
sapper18 
Mod-EdytorPomógł: 3 razy
Dołączył: 30 Gru 2006
Posty: 258
Wysłany: 2008-09-23, 17:12   

Troszkę informacji z Wikipedii na temat tej rybki.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kandyra
_________________
Orto Pogromca
 
 
 
bogusław 
MędrzecPomógł: 8 razy
Dołączył: 28 Gru 2007
Posty: 938
Wysłany: 2008-09-23, 17:19   

No dobrze, ale jaka ta ryba musi być cieniutka, żeby się przedostała przez drogi moczowe. Brr, aż mi ciarki przechodzą.
_________________
 
 
 
major 
Młody AlchemikDołączyła: 14 Sie 2008
Posty: 86
Wysłany: 2008-09-24, 08:55   

Kiedyś w szkole nasza biologiczka dała nam za zadanie domowe, pogłaskać rekina pod łuskę .... wszyscy dostali laczki, z przyczyna dla nas oczywistych ale nie dla niej, podobno jak byśmy to zrobili, mielibyśmy pocięte całe dłonie.
Mureny są tak silnie przywiązane do swego terytorium, że potrafią zaatakować inne ryby o wiele większe od siebie a nawet i człowieka. ( W pewnym sensie przypominam tę rybę ) :mrgreen:
_________________
Im więcej potu na poligonie, tym mniej krwi na wojnie.
 
 
 
Cristiano R. 
Młody Alchemik


Dołączył: 31 Lip 2008
Posty: 85
Wysłany: 2008-09-26, 16:22   

Do arapaimy mogę jeszczę dodac, że skład kilkanaście tysięcy jaj. Indianie używali jaj szorstkiego języka jako szczotki. Była nawet na znaczkach pocztowych w Wielkiej Brytanii.
:arrow: Pewny gatunek ryby, który został odkryty stosunkowo nie dawno w Australii, ( niestety nie pamiętam nazwy; mam nadzieję, że ktoś wie ) był znaleziony w "ciekawy, dziwny" sposób. Mianowicie została zauwarzona po porze deszczowej w kałuży.
_________________
Szkoła jest jak WC : Chodzę, bo muszę.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Największe w Polsce forum Stronghold dotyczące wszystkich gier z serii Twierdza.Polecane strony:
Forum Sony Ericsson K700i - forum GSM, darmowe motywy, tapety, gry
prace budowlane, usługi budowlane, firmy budowlane
Katalogi artykułów, aktualności , reklama, Jacquet Polska, informacje rynkowe, Aktualnosci-24.pl, artykuły ukcs.pl.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template iCGstation modified by Falcone

Logo i nazwa programu zostały wykorzystane tylko i wyłacznie w celach informacyjnych!

Brainiac.pl - chemia , pirotechnika , doświadczenia i eksperymenty

Strona wygenerowana w 0,12 sekundy. Zapytań do SQL: 11