P o l e c a m y
Gakra.pl - chemia samochodowa, lakiery przemysłowe, chemia przemysłowa

Kominki, wkłady kominkowe, piece kominkowe

ZalogujUzytkownikHaslo
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Brainiac.pl Strona Główna » Nauka i technika » Biologia » Zoologia » Ciekawostka.

Przesunięty przez: zxcvb
2009-03-22, 13:12
Ciekawostka.
Autor Wiadomość
Cisiek5000
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2008-08-08, 20:11   Ciekawostka.

Owad z rzędu pluskwiaków równoskrzydłych koszenil hodowany jest dla cennego purpurowego barwnika (o tej samej nazwie) używanego do produktów spożywczych m.in jogurtów. Wiedzieliście o tym bo ja nie. Gdy się o tym dowiedziałem nie mogłem jeść jogurtów przez tydzień. xD

Google 

Wysłany:    Reklama Google - forum próbuje zarobić na swoje utrzymanie ;-)

szymi 
Mod-Spamkiller

Wysłany: 2008-08-08, 20:55   

Barwnik jak każdy inny. Tylko że ten jest naturalny... Założę się że i tak niezbyt dużo jogurtów ma ten barwnik, taniej im dodać soczku z buraków.

sapper18 
Mod-Edytor

Wysłany: 2008-08-09, 00:43   

Jak byśmy dociekali co z czego jest zrobione i czego używa się do wyrobów spożywczych to byśmy padli z głodu nie jedząc tego. Np. miód spadziowy lub podpuszczka. Nie wspominając o skórce pomidora (żebyście wiedzieli co na niej się dzieje... rozbiegane a raczej "rozpełzane" towarzystwo).

Sebastef 
Brainiac

Wysłany: 2008-08-09, 12:42   

Albo co sie dzieje podczas kiszenia ogórków... Co w nich jest. Ehh bogactwo wiedzy. Kiedyś podajże na "minimaxie" w telewizji, był taki program, a właściwe bajka (film animowany) o nazwie magiczny autobus. Byłem fanem tego programu. Rpzyznam szczerze teraz z chęcią obejrzał bym jescze raz wsyzstkie odcinki. Był to program edukacyjny. Jednak nie tak jak większość: "-patrzcie, oto pomidor
- OOOO pomidor...
- Tak to jest pomidor.
- patrzcie co to jest? To jest kupka.
- AAAAA kupka...
Tak to jest kupa" itp itd.
Ten film animowany, uczył poprzez przygody, takie które są w innych bajkach itp. Fabuła byłą bardzo ciekawa. Gdyby ktoś znalazł w internecie ten film (odcinki) to proszę o wysłanie linków na PW, i osobiście polecam je do obejrzenia wszystkim, nawet tobie Odyn i Sapper18
P.S Odcinki były o pracy silnika, wyżej wspomnianym ogórku i pomidorze (chemia) o kosmosie, i o podstawowych prawach fizyki, o kinie i teatrze, o bagnach i oczyszczalni ścieków. Naprawdę polecam. Pozdrawiam Sebastef

Ralph 
Młody Alchemik

Wysłany: 2008-08-21, 12:53   

Ja mam parę pytań zahaczających właściwie o biologię. Piszę tutaj bo chyba nie ma sensu zakładać osobnego tematu dla każdego pytania, a ten temat w końcu jest o ciekawostkach.

1. Słyszałem że nie wolno spać w jednym pomieszczeniu z pewnym gatunkiem kwiatów. To chodziło o jakieś normalne kwiaty popularne które można kupić na placu, może lilie, bez, nie pamiętam. Rzekomo te kwiaty mają wypuszczać jakąś truciznę i człowiek po tym się nie budzi :shock: Ktoś może tę informację zweryfikować?

2. Słyszałem wiele razy, że jak dosypie się do wódki troszkę popiołu z papierosa, to rzekomo po wypiciu tego bardzo szybko idzie się bardzo mocno lulać. Rzekomo jest to jedna z metod okradania "pijaka przez pijaka", że "koledzie do kieliszka" dosypuje się popiołu w potem okrada i zostawia. Ofiara często nic potem nie pamięta. Ktoś może tę informację zweryfikować?

3. http://www.racjonalista.p....okiem.sceptyka -

"Lizanie rozżarzonych do czerwoności prętów

Premanand opowiadał nam, że rozmawiał w Delhi z urzędnikami zajmującymi się sprawami edukacji — i jeden z nich z okręgu Gharwal powiedział, że widział człowieka-wyrocznię opętanego przez bóstwo, który lizał rozżarzony do czerwoności pogrzebacz. Czy jest możliwe, by człowiek mógł lizać rozżarzone do czerwoności żelazo, jeśli nie ma nadnaturalnych mocy?

Tę tajemnicę już znałem. Kiedy mieszkałem na Florydzie i współpracowałem z Jamesem Randim, ten opowiedział mi kiedyś wielce mówiącą historię: Randi w młodości pracował w soboty w odlewni aluminium w Kanadzie. Uwielbiał obserwować i rozmawiać ze starymi pracownikami, a jeden z nich zdumiał go, kiedy 'mył ręce' zgarniając kożuch z roztopionego metalu! Ten człowiek powiedział Randi'emu, że mógłby wykonać inną, podobną sztuczkę. „Zebrałem się na odwagę — opowiadał mi Randi — i któregoś popołudnia, kiedy byłem sam w garażu naszego domu, rozgrzałem 'miedź' lutowniczą lutownicą i kiedy już żarzyła się jaskrawo czerwoną barwą, polizałem ją językiem. Kiedy przysunąłem to do twarzy, poczułem ogromne gorąco, było to niemal nie do zniesienia. Wpadłem do domu, żeby zobaczyć język w lustrze w łazience. Był cały i sprawny. Nie było ani śladu oparzenia, byłem zachwycony."

Nie wiem, może jestem jakiś niewydarzony, ale nie rozumiem tego fragmentu. Czy to znaczy że na języku nie odczuwa się gorąca metalu?

Pierwsze dwa punkty zalatują jakąś miejską legendą, już to wiele razy słyszałem i nie daje mi to spokoju.

Proszę o odpowiedzi.

szymi 
Mod-Spamkiller

Wysłany: 2008-08-21, 13:14   

Zapewne jeżeli język jest dobrze ośliniony to gdy liże sie coś gorącego to sam język tego nie dotyka, bo ślizga się na poduszce z pary. Ale ja to bym tego nie próbował...

sapper18 
Mod-Edytor

Wysłany: 2008-08-21, 13:29   

Ralph napisał/a:
Słyszałem wiele razy, że jak dosypie się do wódki troszkę popiołu z papierosa, to rzekomo po wypiciu tego bardzo szybko idzie się bardzo mocno lulać

Z wódką nie próbowałem, bo jej nie piję ale robiłem tak z piwem. Ponoć jak się dosypie popiołu do piwa to staje się mocniejsze i lepiej "kopie". Otóż kiedyś siedząc w pubie strząsałem popiół do kufla i wypijałem piwo i tak w kółko, nawet prosiłem przy barze aby dolewali piwo w ten sam kufel z popiołem. Po sześciu dolewkach i popiele z z całej paczki papierosów mogę wywnioskować, że piwo smakuje lepiej bez popiołu, "kopie tak samo", ludzie patrzą się na ciebie jak na idiotę a rano głowa boli o wiele bardziej niż normalnie.

szymi 
Mod-Spamkiller

Wysłany: 2008-08-21, 14:10   

sapper18, bo sie skupiłeś na wsypywaniu popiołu a nie liczeniem ile już dolali do tego kufla :P

Mateusz1818 
Brainiac

Wysłany: 2008-08-22, 21:02   

Ralph napisał/a:

1. Słyszałem że nie wolno spać w jednym pomieszczeniu z pewnym gatunkiem kwiatów. To chodziło o jakieś normalne kwiaty popularne które można kupić na placu, może lilie, bez, nie pamiętam. Rzekomo te kwiaty mają wypuszczać jakąś truciznę i człowiek po tym się nie budzi :shock: Ktoś może tę informację zweryfikować?

Słyszałem, że zapach bzu żle wływa na człowieka, działa usypiająco i nie powinno się go trzymać w swoich sypialniach... Ale czy to prawda nie wiem.

patryk1923 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2008-08-24, 17:47   

sapper18 napisał/a:
Otóż kiedyś siedząc w pubie strząsałem popiół do kufla i wypijałem piwo i tak w kółko, nawet prosiłem przy barze aby dolewali piwo w ten sam kufel z popiołem

Mi kiedyś wujek opowiadał, że to działa tylko jak ktoś nie wie że mu do wódy popiół wrzucili.

major 
Młody Alchemik

Wysłany: 2008-08-29, 12:33   

Wydaje mi się, że zamiast dosypywać sobie popiołu do piwa, wmawiając sobie, że to coś da, lepiej postawić sobie jeszcze z kilka/kilkanaście kolejek browarków i również zaśniecie snem kamiennym ... xD
A co do tego bzu, to wiem tyle ,że zapach lawendy uspakaja.

Mateusz1818 
Brainiac

Wysłany: 2008-08-29, 13:25   

Po 5 miesiącu życia małe Koale jedzą przetrawione liście eukaliptusu mamy, odchody te zawierają dużą ilość niezbędnych bakterii.

Elder Brain 
Brainiac

Wysłany: 2008-09-09, 21:24   

Cytat:
Owad z rzędu pluskwiaków równoskrzydłych koszenil hodowany jest dla cennego purpurowego barwnika (o tej samej nazwie) używanego do produktów spożywczych m.in jogurtów. Wiedzieliście o tym bo ja nie. Gdy się o tym dowiedziałem nie mogłem jeść jogurtów przez tydzień.

Równie obrzydliwym faktem jest to że w wielu jogurtach znajdują się całe kolonie bakterii, w sumie to każdy pokarm ich trochę zawiera, lecz tych w "serkach" jest wyjątkowo dużo, choć większość z nich jest nieszkodliwa. Podobnie przy produkcji części serów wykorzystuje się roztocza które przetwarzają go w ten sposób że staje się twardszy, zamiast rozpadać się po każdym dotyku. W telewizji widziałem też program w którym ludzie jedli ser razem z żyjącymi w nim larwami, sami opisywali że żuty robak jest znacznie lepszy pod względem smaku niż reszta sera.

adiblol 
Młody Alchemik

Wysłany: 2008-09-11, 15:57   

Tak. Jest taka roślina tylko nie pamiętam jak się nazywa. To nie jest trujące tylko działa jak narkotyk i jak nikt cię nie obudzi to się nie obudzisz.

Mateusz1818 
Brainiac

Wysłany: 2008-09-13, 19:52   

Nowy rodzaj tworzywa sztucznego, zainspirowany budową skóry morskiego stworzenia, może niedługo zostać wszczepiony do ludzkiego mózgu.
To polimer, który bywa twardy jak plastikowe pudełko na płytę CD lub miękki jak guma. Transformacja zachodzi w ciągu sekund pod wpływem zwykłej wody. Uczeni stworzyli go, wzorując się na strzykwach, które potrafią błyskawicznie usztywniać swą skórę w razie zagrożenia – zawarte w niej włókna kolagenowe tworzą gęstą sieć pod wpływem związków chemicznych, wydzielanych przez układ nerwowy zwierzęcia. Naukowcy poszli podobnym tropem, wykorzystując nanotechnologię. Wyprodukowany przez nich plastik znajdzie zastosowanie m.in. przy produkcji nowej generacji elektrod, wchodzących w skład stymulatorów mózgu. Zwykłe elektrody przestają działać po kilku miesiącach od wszczepienia – prawdopodobnie dlatego, że uszkadzają tkankę nerwową. Polimerowe zmiękną, gdy tylko znajdą się w bogatym w wodę mózgu.

www.focus.pl

Odpowiedz do tematu