P o l e c a m y
Gakra.pl - chemia samochodowa, lakiery przemysłowe, chemia przemysłowa

Kominki, wkłady kominkowe, piece kominkowe

ZalogujUzytkownikHaslo
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Brainiac.pl Strona Główna » Nauka i technika » Fizyka » Mechanika i Termodynamika » Czwarty wymiar?

Przesunięty przez: markru
2009-04-13, 16:44
Czwarty wymiar?
Autor Wiadomość
lukasky6
Młody Alchemik

Wysłany: 2008-03-30, 19:54   Czwarty wymiar?

Jest to temat ogólnie poruszany w tych czasach. Według praw fizyki przyjmuje się 3 wymiary: szerokość, długość i wysokość. Jest też tzw. czwarty oddzielny wymiar czyli czas. Popularna jest teoria stozków świetlnych (teoria Michnikova). Co o tym myślicie?? Niedawno widziałem film gdzie reżyser przeprowadził eksperyment a mianowicie chciał stworzyć obraz "czterowymiarowy" czyli widzieć obiekt (w tym wypadku rakietę nie pamiętam jaką) ze wszystkich stron używając ponad 700 kamer. Wyniki były tak zaskakujące, że wiele tęgich głów orzekło, że musi być więcej wymiaró lecz niestety nasz mózg nie jest w stanie tego odtworzyć. To pojęcie potwierdził w swojej szczególnej teorii względności Einstein. Zapraszam do wypowiedzenia się.

Google 

Wysłany:    Reklama Google - forum próbuje zarobić na swoje utrzymanie ;-)

Umrzyj 
Domowy Naukowiec

Ostrzeżeń:
 1/3/3
Wysłany: 2008-03-31, 15:36   

Gdzieś oglądałem o czterech wymiarach. Tym czwartym wymiarem chyba nie jest czas. Tylko nie wiem jak to powiedzieć. Wrażenia czuciowe? (wiem głupio brzmi :P )

Może się pomyliłem z 4D w kinach.

Rowecki 
Szkodnik

Wysłany: 2008-03-31, 16:36   

Bardzo możliwe, przeciez nasz mozg jest używany tylko w okolo 30 % a nawet mniej :) więc to możliwe, a gdzybyśmy potrafili użyc go w 100 procentach założył bym się że zobaczylibyśmy 4 WYMIAR

lukasky6 
Młody Alchemik

Wysłany: 2008-03-31, 18:59   

czas jest 4 wymiarem ale oddzielnie tzn mamy czas 3D ale czas też jest wyznacznikiem naszego życia i z nim związane są wszelkie procesy.Czasu nie da się zobaczyć

Chemia: Na coś trzeba umrzeć......................

Umrzyj 
Domowy Naukowiec

Ostrzeżeń:
 1/3/3
Wysłany: 2008-03-31, 20:30   

A ja używam 83,24... % mojego mózgu hahaha :D . Tak mi się wydaje.
Czasem mnie głowa pęka bo za dużo i zbyt intensywnie myślę :lol: .
Z tym wymiarem to znalazłeś gdzieś na internecie? Bo może znajde tam coś o czym zapomnieliśmy. Byćmoże.

Pozdro.

plastuś 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2008-04-02, 17:16   

Czas jest pojęciem względnym i nie istnieje, tak samo jak próżnia. Czas nawet nie jest stały i nic nie tra jedna sekundę w stałym zakresie. Tak samo jak nie istnieje coś doskonałego. Jest to tylko wyimaginowana rzecz potrzebna człowiekowi do najlepszego opisu rzeczywistości. Z wymiarami natomiast jest tak, że modelujemy sobie samo wymiar jak chcemy. Oczywiście to odbiega nie co od tematu jednak uważam że jest nieskończona liczba wymiarów. Aby określić położenie punktowe wystarczą mi tak naprawdę 3 wymiary i określanie takie nazwę układem ortokartezjańskim nieraz jest to nam nie potrzebne wiec pracujemy na układach kartezjańskich. Jednak wraz z potrzebą mogę modelować tak wymiary że będzie potrzebował czegoś co będzie 30D Jednak nie osiągnę tego... bo aby to osiągnąć muszę mieć idealny punkt odniesienia ok którego będę określał wymiar.

Dopóki taki punkt sie nie znajdzie nie istnieje możliwość dokładnego kreślenia nawet 2 wymiarów wszystko jest tylko wymodelowane i obarczone za każdym razem błędem. Einstein był tego świadomy jak każdy fizyk. I wiedział że szukanie ideału leży w badaniu rzeczywistości lokalnej a nie globalnej. żaden szaleniec nie wykaże 4D jeżeli będzie to robił na jakiś rakietach niech zrobi to lokalnie (punktowo) a później z założeniami błędów można określać wartości globalne.

specjalizacja: praca płynów, (ruchy Browna, dyfuzja, adsorpcja, absorpcja, solwatacja)

reszta pobieżnie
(przez to, że brat mnie bije =P)

lukasky6 
Młody Alchemik

Wysłany: 2008-04-02, 18:01   

Dzięki o takie posty w tym temacie mi chodzi :P

Piter128 
Łowca Tajemnic

Wysłany: 2008-04-05, 10:55   

Bardzo ciężko wyobrazić sobie czwarty wymiar. Pomóc może ten film:

http://matematyczny.blox....rty-wymiar.html

A tu czterowymiarowa kostka rubika:
http://www.superliminal.com/cube/applet.html

Poprawiłem :-)
Ostatnio zmieniony przez Piter128 2008-04-05, 19:56, w całości zmieniany 1 raz  

Zv. 
Mod-Spamkiller

Wysłany: 2008-04-05, 11:09   

To samo tylko bardziej wizualnie... 4D potrzebujemy tam gdzie 3D zawodzi gdzie wymiarowanie na osie x,y,z jest za małe aby móc narysować taka figurę.

http://www.susqu.edu/brak...cubbleend.8.gif

I taki schemacik o czym właściwie mówimy.

Pomoc poza forum: odpłatnie

Na Forum należy używać jsMath do zapisu równan i wzorów chemicznych, aby zamiast pisać: (cyklopentadienylo)diwodórkarbonylwolfram(II)-mi-kappta^3-octano-mi-oksoeten(trifenolofosfina)platyna(II) (Pt-W) napisać: [(PtWCp(CH_{3}COO)O(CO)(CH_{2}=CH_{2})(H_{2})Ph_{3}P]

Chemia to nie zabawa! Preparatyki, przepisy oraz bagaż doświadczenia zamieszczam w celach edukacyjno-informacyjnych. Jednocześnie zachęcając do samego czytania. Nie odpowiadam za wykorzystanie informacji zawartych w moich postach. Nie uważam też, że są one prawdziwe. =P
Niech Pan błogosławi Chemikom...

lukasky6 
Młody Alchemik

Wysłany: 2008-04-05, 12:58   

No układy kartezjańskie są fajne i hipersześciany też. Ja myśle, że nasz świat jest związany z teorią płaszczaków czyli istot istniejących w 2-D, które nie mogą "widzieć" 3-D bo ich mózg nie jest w stanie sobie z tym poradzić. Tak samo my ludzie nie możemy widzieć 4-D, bo nie jesteśmy do tego stworzeni.

maniok 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2008-04-05, 15:53   

Piter128, link do kostki nie działa...

z tego filmiku mało co zrozumiałem... czemu mają świadczyć te pomarańczowe linie i skoro one "nie istnieją" to dlaczego się znalazły na tym rysunku??

tam w komentarzach piszą że rysunek na poziomie 1 Liceum to może za rok w szkole dowiem się czegoś więcej...

A tak z innej beczki to co to za utwór leci w tle tego filmiku>>
http://www.brainiac.pl/to...t2926.htm#26811
Wejdźcie tam i pomóżcie "nam"

Zv. 
Mod-Spamkiller

Wysłany: 2008-04-05, 16:29   

Czerwone linie to linie rzutów w układzie danego przedmiotu np. jak bym rzutował sferę. To użył bym takiego układu.

Najlepsze przykłady takich grafik prezentuje artysta całkowicie genialny jak dla mnie, którego podziwiam całym sercem nie raz rysuje rysunki 5,6,7D jest wspaniały. I oczywiście ja z moja pamięcią do nazwisk nie pamietam kto to zrobił i nie mogę znaleźć więcej jego grafik.

http://rozrywka.eurocity....s/duze/kula.jpg

Pomoc poza forum: odpłatnie

Na Forum należy używać jsMath do zapisu równan i wzorów chemicznych, aby zamiast pisać: (cyklopentadienylo)diwodórkarbonylwolfram(II)-mi-kappta^3-octano-mi-oksoeten(trifenolofosfina)platyna(II) (Pt-W) napisać: [(PtWCp(CH_{3}COO)O(CO)(CH_{2}=CH_{2})(H_{2})Ph_{3}P]

Chemia to nie zabawa! Preparatyki, przepisy oraz bagaż doświadczenia zamieszczam w celach edukacyjno-informacyjnych. Jednocześnie zachęcając do samego czytania. Nie odpowiadam za wykorzystanie informacji zawartych w moich postach. Nie uważam też, że są one prawdziwe. =P
Niech Pan błogosławi Chemikom...

J@nitor 
Młody Alchemik

Wysłany: 2008-04-08, 18:45   

Skoro czwarty wymiar to i temat o hibersześcianie. Jest to sześcian w 4 wymiarach-więcej o nim jest na wikipedii. Najdziwniejsze jest to że na wikipedii sa też hibersześciany........9 wymiarowe.

''Człowiek bez honoru to gorsze niż śmierć.''-Miguel de Cervantes

kurczak94 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2008-05-01, 13:41   

znalazłem kiedyś coś takiego: http://studentnews.pl/ser...2&l=20&id=38385 .co o tym myslicie?

Piter128 
Łowca Tajemnic

Wysłany: 2008-05-01, 15:50   

Całkiem ciekawe, ale na razie nie do końca potwierdzone, więc nie ma co sie podpalać :-)

Odpowiedz do tematu