P o l e c a m y
Gakra.pl - chemia samochodowa, lakiery przemysłowe, chemia przemysłowa

Kominki, wkłady kominkowe, piece kominkowe

ZalogujUzytkownikHaslo
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Brainiac.pl Strona Główna » Nauka i technika » Fizyka » Mechanika i Termodynamika » Nadprzewodnictwo

Przesunięty przez: jurczyk7
2009-04-06, 17:12
Nadprzewodnictwo
Autor Wiadomość
Casimir
Nowy użytkownik

Wysłany: 2008-05-12, 21:30   Nadprzewodnictwo

Mam parę pytań... Po pierwsze- co sie najlepiej nada na nadprzewodnik (mam ciekły azot)? Tak mniej-więcej wiem jakich metali mogę użyć, ale jaki do ciekłego N2 (czy ciekły N2 nie jest za "ciepły"?)?

Oto linki do dwóch ciekawych doświadczeń/teorii z nimi:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Jewgienij_Podkletnow

http://pl.wikipedia.org/wiki/Teoria_BCS

Fascynujące...

Google 

Wysłany:    Reklama Google - forum próbuje zarobić na swoje utrzymanie ;-)

Petrov 
Brainiac

Wysłany: 2008-05-12, 21:40   

ciekłego azotu używają do lewitowania rzeczy, więc N2 chyba się nada

Piter128 
Łowca Tajemnic

Wysłany: 2008-05-13, 09:03   

Tak sie składa, że niedawno pisałem esej na klonkurs o nadprzewodnictwie i znalazłem sporo informacji. Wklejam fragment o temperaturach.

. Dla rtęci temperatura krytyczna wynosiła 4,2K. Dla innych metali wartości temperatur krytycznych były zróżnicowane. Na przykład dla hafnu Tc=0,35K [3], dla glinu (aluminium) Tc=1,2K, dla cyny Tc=3,7K, dla ołowiu Tc=7,2K, dla niobu Tc=9,3K. Dla stopów metali, a właściwie dla ich związków międzymetalicznych temperatury krytyczne były wyższe. I tak: dla stopu niobu i glinu Nb3Al Tc=16,0K, dla stopu niobu i cyny Nb3Sn Tc=18,3K, a dla stopu niobu i germanu Nb3Ge Tc=23,2K. Od razu widać, że występują tutaj temperatury poniżej 30 K jest to grupa przewodników niskotemperaturowych.
Teraz opowiemy o nadprzewodnikach wysokotemperaturowych odkrytych przez Georg Bednorza i Alexandra Müllera (Nobel 1987). Wbrew początkowym oczekiwaniom, nadprzewodniki wysokotemperaturowe nie były metalami ale materiałami ceramicznymi. Ich temperatury krytyczne sięgają 110 K, choć przyjmuje się, że gdy Tc>30 K to nadprzewodnik jest wysokotemperaturowy.
Te ceramiczne nadprzewodniki wysokotemperaturowe stały się popularne w szkołach, ponieważ umożliwiały przeprowadzenie bardzo efektownych samodzielnych doświadczeń wytrwałym i dociekliwym uczniom. Okazało się, że niektóre z nich można otrzymać w warunkach szkolnych dobrze wyposażonej szkoły metodą spiekania. Umożliwiło to efektowny, bajkowy pokaz „lewitacji” małego magnesu, unoszącego się nad tym nadprzewodnikiem, chłodzonym przy użyciu ciekłego azotu .
Znanym nadprzewodnikiem wysokotemperaturowym jest Bi2Sr2Ca2Cu3O10, który ma wysoką temperaturę krytyczną Tc=110K. W eksperymencie z jego użyciem można również zaobserwować bardzo efektowne zjawisko Meissnera lewitacji małego magnesu. Intrygujące jest to, że zjawiska nadprzewodnictwa nie wyjaśnia w całości żadna z istniejących teorii.

Casimir 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2008-05-13, 21:31   

Kliknąłem "pomógł"... Ciekawa jest ta ceramika... Jakiej użyć? Chyba gdzieś coś słyszałem o bizmutowej... Jak ją otrzymać? Albo gdzie kupić?

Tak, wiem, że jestem złośliwym, wkóżajoncym, czepiajoncym się do fszystkiego, a zwłaszcza do błenduf ortograficznyh bófonem...

Piter128 
Łowca Tajemnic

Wysłany: 2008-05-14, 10:25   

http://www.bryk.pl - na tej stronie jest pare ładnych prac o nadprzewodnictwie. O tej ceramice znaleźć nie mogłem... A tu mój cały esej jakby ktoś chciał:
http://s009.wyslijto.pl/?...376327315497105

Casimir 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2008-05-19, 21:45   

Możliwe, że to trochę nie na temat, ale rura z nadprzewodnika chyba nadała by się do wiązkowania pola elektromagnetycznego... W końcu nadprzewodnik je odpycha...

Tak, wiem, że jestem złośliwym, wkóżajoncym, czepiajoncym się do fszystkiego, a zwłaszcza do błenduf ortograficznyh bófonem...

matis12 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2009-01-20, 16:04   

Tyle z tego rozumiem... prosto i do rzeczy jakiego metalu użyć? ciekły azot mam... jaki rodzaj metalu? i wogóle to mam ten metal zanurzyć?? i będe mógł np. coś typu lewitronu zrobić? wezmę magnes... i będzie go "lewitowało"? unosiło w powietzu??

Odpowiedz do tematu